δαγμωμα σκιουρου

Discussion in 'Σκιουράκια' started by KOSTAS1993, Feb 6, 2012.

1. skouk

skouk Member

βασικα το εψαξα και αυτα μολις γεννιουνται τα αφηνουν κοντα στη μανα τους μεχρι να αρχισουν να τρωνε στερεα τροφη μονα τους.δηλαδη περιπου 2 μηνων και λιγοτερο.αυτος στο πετσοπ το συγκεκριμενο το ειχε κανα 2μηνο απ'οτι μου πε αρα υπολογιζω μικροτερο απο 6 μηνες....η ουρα του ειναι μικροτερη απο αλλα chipmunks που εχω δει σε βιντεο στο youtube αλλα ειναι γυρω στα 10 εκατοτστα...και δεν ειναι τοσο πολυ φουντωτη αλλα εχει αρκετο τριχωμα πανω.ειναι σχεδον πληρως ανεπτυγμενη.λογικα και το δικο σου θα επρεπε να εχει φουντιτσα εκτος αν ηταν πολυ πολυ μικρο οταν το πηρες ή αν του εχει κοπει.θα το καταλαβεις μεσα στους επομενους μηνες.αν υπαρξει ορατη αναπτυξη σημαινει οτι ηταν απλως πολυ μικρο....τι ηλικια ειναι?γνωριζεις?
  2. skouk

skouk Member

εχω ανεβασει και μια φωτο προφιλ.....δες τον αν θες
  3. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

δεν γνωριζω τι ηλικια εχει!
  4. skouk

skouk Member

o πετσοπας δεν ηξερε???αν εχει μικρο σωμα,ξερεις δεν μοιαζει πληρως ανεπτυγμενο πιθανοτατα να ειναι σαν το δικο μου...μικροτερο απο 6 μηνων...γτ δεν ανεβαζεις καμια φωτογραφια του?
  5. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

δεν ηξερε ποσο χρονος ειναι αλλα ειναι μιρκος λογικα!!
    θα προσπαθησω να ενεβασω!
  6. skouk

skouk Member

ανεβασε αν ειναι να τον δω.....για τα δοντια του τι του εχεις βαλει μεσα?εγω του εχω βαλει μια ειδικη "πετρα" την οποια εχει καιρο να τσακισει και κατι μακροστενα σαν [παστελια με καρπους και φρουτα.στην αρχη τα ετρωγε,τωρα οταν βγαινει απο το σπιτακι κανει μια βολτα γυρω γυρω κατουραει και ξανακοιμαται..
  7. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

εγω του εχω βαλει μια μπαλιτσα ειδικη για σκιουρους που απεξω ειναι σκληρη αλλα απο μεσα εχει κατι σαν χορτο,πριονιδι κλαδακια δεν ξερω τι ειναι!εμενα ολη μερα κανει ακροβατικα !!εχω και μια σκιουρινα αλλα αυτη δεν καθετι καθολου ολο μεσα στην καρυδα της ειναι!λεω να την αλλαξω κλουβι μην μου ζευγαρωσουν !τα μωρα μετα τι θα τα κανω?για αυτο πρεπει να την αλλαξω!
  8. skouk

skouk Member

τι μπαλιτσα ειναι αυτη?καταρχας σε ποια πολη μενεις?
    σε πετσοπ που εχω παει εχουν πολυ λιγα πραγματα οσον αφορα τους σκιουρους....
    ναι φιλε καλα θα κανεις να την αλλαξεις κλουβι γτ πλησιαζει εποχη αναπαραγωγης.και αν σου κανει 5-6 μικρα την επαθες....ο δικος μου σημερα ξυπνησε λιγο τπυ εδωσα και μηλο αλλα δεν ελεγε να βγει απο το κλουβι του.ειχα αφησει ανοιχτη την πορτα με φαγητο απ'εξω αλλα δεν εβγαινε...
  9. Axel

Axel New Member

Τι θερμοκρασία του έχεις και κοιμάται τόσο πολύ? Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να ετοιμάζεται για χειμερία νάρκη? Η χειμερία νάρκη είναι θανατηφόρος για τα κατοικίδια.
  10. skouk

skouk Member

θανατηφορος γιατι φιλε??το δωματιο εχει τις περισσοτερες ωρες της ημερας καλη θερμοκρασια.20 βαθμους τουλαχιστον.να ετοιμαζεται γι αχειμερια ναρκη αποκλειεται γτ τωρα ειναι η εποχη που ξυπναει.για χειμερια ναρκη προετοιμαζονται πριν μπει ο χειμωνας..
    δεν εχω διαβασει πουθενα οτι ειναι θανατηφορος αλλα φυσιολογικη.και για να ακριβολογουμε δεν ειναι χειμερια ναρκη αλλα μια κατασταση ναρκης,γι'αυτο ξυπναει καθε λιγο για να τραφει αλλα και οταν εχει ζεστη.σε χειμαρια ναρκη θα χαμλωνε τους μεταβολικους του ρυθμους,θα επεφτε σε καταστολη και δεν θα τραφοταν καθολου κατα τη διαρκεια του χειμωνα,απλως θα κοιμοταν..
  11. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

εσεις σε ποιο δωματιο εχετε και το σκιουρο σας και που(εννοω πανω σε ραφι,γραφειο,παγκο,καρεκλα,τραπεζι κ.α)??
  12. skouk

skouk Member

εγω φιλε ζω σε γκαρσονιερα οποτε ειναι διπλα μου ολη μερα και τον εχω πανω σε ενα τραπεζακι αρκετα ψηλο.....χρειαζεται και καλα για να νιωθει ασφαλεια,να εχει ορατοτητα....
  13. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

ααα οκ
    εγω το εχω πανω σε ενα επιπλο διπλα απο το γραφειο!
    αυτο που λες οτι θελει υψος ειναι πραγματι αληθεια!
  14. skouk

skouk Member

τελικα αυτη η μπαλιτσα που ειχες αναφερει που ειναι ειδικη για σκιουρους δεν εξηγησες τι ιστορια ειναι.και ενας τυπας ανεφερε οτι ειναι θανατηφορος η χειμερια ναρκη για τα κατοικιδια.συμφωνα με τις γνωσεις σου ισχυει κατι τετοιο?
  15. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

λοιπον πρωτον η μπαλιτσα που του εχω βαλει ειναι ιδια με την μπαλα ποδοσφαιρου απλα πολυ πιο μικρη και εχει μεσα κατι σαν κλαδακια,πριονιδι δεν ξερω!!απο εξω ειναι πολυ σκληρη!οταν πηγα ειπα στον πετσοπα να μου δωσει οτι ειναι απαραιτιτο για την σωστη αναπτυξη και ενα υγειες περιβαλλον για το κατοικιδιο μου!και μου την εβαλε μεσα!
    δεν θυμαμαι και πως λενε την συσκεβασια γιατι τις χρησημοποιησα και πεταξα το κουτακι!
    οσο αναφορα οτι η χειμερη ναρκη ειναι θανατηφορα εχει δικιο!τα κατοικιδια που ζουν σε σπιτι δεν ειναι φυσικο να πεφτουν σε χειμερη ναρκη εκτος και αν το σπιτι σου ειναι παγος!τωρα δεν ξερω και πολλα!ισως πρεπει να παρεις τηλ ειναι ειδικο κτηνιατρο!
  16. skouk

skouk Member

δηλαδη ενα κατοικιδιο κοιμαται κατα την εποχη αυτη και δεν ειναι πολυ δραστηριο πως μπορει να επηρεαστει?
    τωρα ο δικος μου ειναι πιο δραστηριος.δεν τρεχει ολη μερα αλλα δεν κοιμαται και ολη μερα...σηκωνεται,τρεχει και κανει διαφορα....το σπιτι δεν ειναι παγος αλλα δεν εχει και σταθερη θερμοκρασια.
  17. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

και ο δικος μου ετσι ειναι τωρα!!δεν πολυ κανει τουμπες,ακροβατικα κ.α μονο οταν το βγαζω εξω ειναι σαν να ειναι τρελος!!εμενα κοιμαται μονο το βραδυ!πριν λιγο τον ειχα εξω και μολις το εβαλα πηγε και ξαπλωσε πανω σε ενα μανικι απο μλουζα που του εχω βαλει και να ειναι ζεστα!εμενα το σπιτι μου εχει θερμοκρασια απο 19-23 βαθμους τωρα τον χειμωνα!λοιπον αν δεν ειναι δραστηριο οπως λες μπορει να παθει καμια παραληση στα ποδια η και αλλου!πρεπει να εσκειται καθημερια στα φυσιολογικα πλαισια εκτος απο τον χειμωμα που κακνει κρυο!αλλα δεν ξερω και πολλα αλλα!
  18. skouk

skouk Member

κοιτα εδω μερικες φορες εχει και 15 βαθμους.....ανοιγω το σπιτι για μερικες ωρες την ημερα να αεριζεται που λεμε και η θερμοκρασια πεφτει....ο δικος μου σηκωνεται,κανει βολτες στο κλουβι,του δινω και τρωει φρουτα(φυστικια και ηλιοσπορους μονο τα μαζευει,σπανια τρωει)και μετα χωνεται μεσα σε μια φανελα μου που το εχω βαλει.δεν κοιμαται ολη την ωρα γτ τον ακουω που γρατζουναει ή κρατσανιζει με τα δοντια του χαρτια ή σπορους...
  19. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

βασικα και ο ξαδελφος μου και ο αδελφος που εχουν σκιουρο ετσι τους ειναι!!δεν κινουνται και τοσο!!και ολη μερα ειναι σε ενα σπιτακι !!
    περιεργο εγω εχω το τελειο σκιουρο??
    εσυ λειπεις απο το σπιτι πολλες ωρες η καθεσαι σπιτι σου ?
    ξερω οτι πρεπει να περνας ωρες μαζι του!
    εγω ειμαι στο δωματιο μου για περιπου 3-4 ωρες την ημερα και μαζι με τον υπνο 11-12
  20. skouk

skouk Member

εγω λειπω απο το σπιτι οταν εχω μαθημα,και αυτο δεν ειναι για πολυ ή οταν θα βγω για καφε....ειμαι αρκετες ωρες σπιτι.οταν τον βλεπω να βγαινει απο την κρυψωνα του του δινω διαφορες λιχουδιες ξερω γω και κατα τα αλλα τρεχει σε ολο το κλουβι,μυριζει προς καθε κατευθυνση πολλες φορες,κανει μερικα ακροβατικα και μετα με φτυνει και παει για ξαπλα....οταν σηκωνεται εχει καθισει και πανω απο ωρα να τρεχει πανω κατω....αλλα με ξερενεται για 5 ωρες και!
    τις 2 φορες που τον εβγαλα εξω ετρεχε αλλα καθοταν κυριως κατω απ'το κρεβατι....η 2η φορα ηταν επιτυχια!!ειδικα αν το συγκρινουμε με την 1η!!

Share This Page