Δεν τρώει... (Συμβουλές)

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by ιοαννα, Feb 11, 2008.

1. ιοαννα

ιοαννα New Member

Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας.
    Εχω ένα ημίαιμο τσοου τσοου που είναι 10 μηνων.
    Αρχικά έτρωγε τις κροκετούλες της αλλά μετά από μια περίοδο δυσκοιλιότητας η γιατρός μου είπε να της δίνω μαγειρευτά (μακαρόνια,ρυζάκι,κρεατάκι)που να περιέχουν μία κουταλια ελαιόλαδο για να την βοηθήσει.
    Όντως πέτυχε αλλά τώρα που της έδωσα ξανά ξηρά τροφή δεν την τρώει με τίποτα.
    Μπορεί να μείνει νηστικιά για μέρες αλλα δεν την ακουμπάει.
    Μπορείτε να προτείνετε κάτι?
    Εννοείτε πως το γύρισα στο μαγειρευτό πάλι.
    Ευχαριστώ.
  2. vaso85

vaso85 New Member

Γειά σου Ιωάννα!
    Δηλαδή τα κατάφερε και σε έπεισε να της ξαναμαγειρέψεις!! :)
    Πόσο την άφησες με την ξηρή τροφή και παρόλα αυτά δεν πείνασε για να τη φάει??
  3. ιοαννα

ιοαννα New Member

Καλησπερα.
    3 μέρες έμεινε το κοριτσάκι μου χωρίς να φάει(σχετικό γιατι για να την παραπλανήσω της έριχνα μεσα στην τροφή κρεατάκι μαγειρεμένο και μακαρονάκια.ετρωγε αυτά και άφηνε την ξηρά τροφή.)
    Δοκίμασα διαφορετικές μάρκες αλλα δεν της αρεσε καμία.
  4. e1drua

e1drua New Member

Εμενα η στριμμενη εμεινε 6-7 μερες χωρις να φαει τιποτα απολυτως! απο την πεινα της ετρωγε πολλα πολλα πολλα χορταρια στη βολτα..
    Δοκιμασε να ανακατευεις μια κουταλια γιαουρτακι -ωστε να μη μπορει να ξεχωρισει μονο αυτο και να τρωει και κροκετες μαζι-, επισης δοκιμασε να ριχνεις στις κροκετες 1-2 κουταλιες της σουπας ζωμο απο μαγειρεμενο κρεας ή κοτοπουλο και ανακατεψε τα.. εγω παντως αυτα εκανα και επιασαν..
    καλο κουραγιο! :)
  5. vaso85

vaso85 New Member

Αν δεν το φάει και με ζωμό που σου είπε η Δήμητρα, δεν ξέρω..
    Άστο από νωρίτερα να μουλιάσουν οι κροκέτες μέσα στο ζωμό μήπως και δεν τις καταλάβει.. :-D
  6. Sofia

Sofia New Member

Αν διαβασουμε στα συστατικα οτι η τροφη περιεχει citric acid ποτε δεν πρεπει να την μουλιαζουμε με υγρα γιατι υπαρχει κυνδυνος συστροφης στομαχου
  7. vaso85

vaso85 New Member

Ναι το είχα ξεχάσει αυτό..Έχει δίκαιο η Σοφία!
  8. e1drua

e1drua New Member

Δε νομιζω πως το συγκεκριμενο σκυλι εχει προδιαθεση για συστροφη, αλλα οντως ειναι καλυτερα να ρωτησει τον γιατρο..;)
  9. ιοαννα

ιοαννα New Member

Καλημερα σε όλους.
    Δοκίμασα να της βαλω γιαούρτι μαζί με τις κροκέτες.
    Της το έδωσα χθες το βραδακι.
    Σήμερα ήταν όλες στο πάτωμα (οι κροκέτες) και είχε γλείψει όλο το γιαούρτι…
    Τι να πω??
    Είναι πανέξυπνη τελικά.
    Οπότε μαγείρεμα και άγιος ο θεός.
  10. e1drua

e1drua New Member

Χαχαχχαχα... :lol:
    Ακριβως ετσι εκανε η δικη μου στην αρχη...! :lol: ειδε ομως οτι, οτι βρισκετε εκτος μπωλ της ερχεται η σκουπα η Gitta και το καθαριζει! Μετα το συνηθισε και της αρεσαν ετσι.. Ξαναπροσπαθησε, μη τα παρατας :) μην υποκυψεις και της ξαναμαγειρευεις μονο, αυτο θελει να καταφερει :) Αστην να πεινασει κιολας λιγο, δε θα λιμοκτονησει μην ανησυχεις.. :)
    Εμενα αφου φαει το γιαουρτι ερχεται και σκουπιζετε πανω μου, γιατι την ενοχλει να εχει υπολειματα στα μουστακια της, ή πανω στον καναπε! :?
  11. ιοαννα

ιοαννα New Member

Θα ξαναπροσπαθήσω.
    Μωρέ την λυπάμαι να μεινει νηστικη
  12. e1drua

e1drua New Member

Μην την λυπασαι! κολπακια σου κανει, προσεχε μη σε τουμπαρει :lol:
    Αυτη σε λυπαται που σε παιδευει? 8) :lol:
    χαχαχαχαχα ;)
  13. ιοαννα

ιοαννα New Member

Θα προσπαθησω σήμερα πάλι.
    Θα την αφήσω μεχρι να δω ποτε θα φαει.
    Αλλα αν περασουν πάνω από τρεις μέρες δεν μπορω να την αφησω νηστικη.
    Στεναχωριεμαι.
    Αν της πολτοποιησω τις κροκετες και της βάλω και λιγο λαδάκι μέσα που τρελένεται,λες να το φάει?
  14. gikkat

gikkat New Member

Αντέχουν μην ανησυχείς, 3 μέρες δεν είναι τίποτα (εκτός αν παίρνει κάποια αντιβίωση που τότε ναι, χρειάζεται να φάει). Μην τη λυπάσαι, δεν της κάνεις καλό...

Επίσης, πόσο είναι η μικρή? Ρωτάω μήπως είναι σε φάση που περιμένει περίοδο ή έχει τελειώσει την περίοδό της ή είναι σε φάση να κάνει ψευδοκύηση και τέτοια. Αυτά συνήθως κόβουν την όρεξη...
  15. Alex2

Alex2 New Member

Ιωάννα και εγώ έτσι την είχα πατήσει. Σε μια προσπάθεια εκμάθησης της ξηράς τροφής, τα λυπήθηκα μετά την τρίτη μέρα απεργίας και τα τάισα μαγειρευτό που τους δίνω συνήθως.

Άλλαξα όμως και την ξηρά τροφή, την ανακάτεψα και με μαγειρευτό και με κονσέρβα, και χθες μετά από τρεις μέρες που τα έτρωγαν ανάμεικτα, έφαγαν σκέτη ξηρά τροφή.
  16. ιοαννα

ιοαννα New Member

Είναι 10 μηνων.
    Ειχε την πρώτη της περίοδο πριν δυο μηνες περιπου.
    Δεν νομιζω πως εχει κοπει η ορεξη της.
    Αντιθέτως.
    Τρωει τα πάντα.
    Φαντασου της είχα βάλει την ξηρά τροφή ανάμεικτα με κρέας και ντοματούλα λιωμένη.
    Ειχαν γίνει περίπου ένα σαν μείγμα.
    Ε και πάλι είχε φάει το κρέας και οι κροκέτες άθικτες.
    Ειχε γλείψει και οση σάλτσα είχε απομείνει.
  17. gikkat

gikkat New Member

Άρα απλά σε δουλεύει και είναι φυσικό... Από τη στιγμή που έχει κι άλλες επιλογές (βλ. κρέας, τη ντομάτα πρόσεχέ τη δεν την χωνεύουν εύκολα) γιατί να φάει την ξηρά???

Γνώμη μου είναι πως αν θέλεις να τη μάθεις στην ξηρά, δεν αναμιγνύεις τίποτα... Ξηρά, την αφήνεις κανένα 20λεπτο και όσο φάει, μετά τη μαζεύεις. Στο επόμενο γεύμα το ίδιο, γενικά ακολουθείς αυτήν την τακτική. Θα πεινάσει και θα τη φάει. Όσο τη λυπάσαι κάνεις βήματα προς τα πίσω...

Αν θέλεις να βάλεις κάτι στην ξηρά, βάλε μια κουταλιά λάδι να την ξεγελάσεις... :wink:

edit: Σκοπός του 20λέπτου είναι να κατανοήσει το σκυλί την ώρα του φαγητού και να τη διαχωρήσει. Άμα του το έχεις μπροστά του όλη τη μέρα δεν βρίσκει κάτι συναρπαστικό σε αυτό, το συνηθίζει και άμα είναι και περίεργο στο φαγητό, το αγνοεί. Το "συναρπαστικό" γι' αυτό γίνεται πλέον το δικό σου φαγητό και η ώρα που εσύ τρως... :)
  18. ιοαννα

ιοαννα New Member

Αυτό με το 20λεπτο δεν το ήξερα.
    Επειδή λείπω πολλές ώρες από το σπίτι της βάζω φαι το πρωι πριν φύγω και της αφήνω εκει το μπωλάκι της.
    Όταν γυρίσω κατά τις 7 άλλη μια φορά.
    Μετα βγαίνουμε βόλτα για καμιά ώρα και όταν γυρίσουμε την αφήνω κανα δύωρο και μετα της βάζω την μισή ποσότητα από το κανονικο.
    Το μπωλάκι της όμως το έχει πάντα εκεί.
    Λαθος ε??
  19. gikkat

gikkat New Member

Το έχει φάει όταν γυρνάς και της βάζεις? Το λέω γιατί, επειδή το σκυλί δεν ξέρεις τι ώρα το έφαγε, μπορεί πχ. να το έχει φάει στις 18:00 οπότε λογικό να μην τρώει στις 19:00.

Στις 19:00 που της βάζεις τρώει? 19:00 με 21:00 (υπολογίζω με βάση αυτά που γράφεις) είναι πολύ κοντινό, γιατί να ξαναφάει?

Γιατί 3 φορές και μάλιστα τόσο κοντινά? Ελπίζω, να κρατάς την ημερήσια αναλογία και να τη χωρίζεις σε 3 γεύματα... :wink:
  20. gikkat

gikkat New Member

Δεν πάει να πει ότι επειδή δεν είναι στη λίστα μεγάλης επικινδυνότητας δεν κινδυνεύει, μην μπερδεύεστε... Απλά τα της μεγάλης επικινδυνότητας έχουν περισσότερες πιθανότητες. (άσχετο τώρα το είδα αυτό :-D)

Share This Page