Δεν τρώει... (Συμβουλές)

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by ιοαννα, Feb 11, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

παιδια εγω εβαζα μια κουταλια κονσερβα ισα για τη μυρωδια για να τρωει και στη πορεια ειχα σκοπο να μειωσω τη ποσοτητα κονσερβας.σημερα το πρωι αφησα μονο κροκετες και οταν γυρισα ειχε φαει τις μισες και ουτε και εκανε εμμαιτο μολις μπηκα στο σπιτι!!!εβγαλε κιτρινα υγρα!(γαστρικα???) εκει λυγισα και ανοιξα κονσερβα και εβαλα στη ξηρα.λετε να το εκανε επειδη ηταν αδειο το στομαχι της???εμενα παντως με τουμπαρισε στο θεμα κονσερβα με ξηρα... :cry:
  2. ιοαννα

ιοαννα New Member

Ας το ξεκαθαρίσω.
    9 το πρωι της βάζω το φαγητό.
    Ασχολούμαι λίγο μαζί της και φεύγω κατά τις 9κ30.
    Γυρνάω το απόγευμα στις 7 με 7κ30(μπορεί και 8)
    Της βάζω το φαί της.
    Το τρώει και κατά τις 9 πάμε βόλτα.
    Γύρω στις 10 γυρνάμε.
    Κατά τις 12 ή και πιο αργά της βάζω το μισό από ότι στο πρωινο και στο απογευματινο.
    Η κτηνίατρος μου το είπε αυτό για να εχει λέει το σκυλί φαι κατά τη διάρκεια της νύχτας και να μην αρχίσει το γαύγισμα.
    Δεν είχα ποτέ μου σκυλί και ότι μου λέει το κάνω.
    Τι είναι σωστό βάση της ώρας που λείπω?
    :roll:
  3. Alex2

Alex2 New Member

Νομίζω ότι είναι καλύτερα, μιας και είναι και σχετικά μεγαλόσωμο σκυλάκι, να το ταίζεις αφού γυρίσετε από τη βόλτα. Να μη της δίνεις δηλαδή μόλις γυρίσεις, αλλά αφού επιστρέψετε από τη βόλτα στις 10. Και δε νομίζω ότι χρειάζεται μετά ξανά στις 12. Το πρωί πάλι, αφού γυρίσετε από τη βόλτα.

Γενικά καλό είναι να προσέχεις τις ώρες που την ταίζεις και τη βόλτα της, για να εκμηδενίσεις τις όποιες πιθανότητες για συστροφή στομάχου, ή ότι άλλο.
  4. gikkat

gikkat New Member

Ναι, βρε ΄συ αλλά δεν μου απαντάς, τα έχει φάει εντομεταξύ και της ξαναβάζεις??? Αυτό με τη νύχτα και το γαύγισμα, τι να σου πω... Αστείο το βρίσκω! Άμα δηλαδή βλέπει το φαϊ της κόβεται η μιλιά??? :lol:
  5. ιοαννα

ιοαννα New Member

Άμα δηλαδή βλέπει το φαϊ της κόβεται η μιλιά??? :lol:

XAXAXAXA!!!!
    Αυτό ήταν καλό.
    Πάντα το μπωλ της είναι άδειο.το τρώει όλο το φαι της.(εκτος αν είναι ξηρά τροφή).
    Τελικά τι να κάνω?
    Τι προτείνετε?
  6. gikkat

gikkat New Member

Άρα δεν τρώει αποκλειστικά ξηρά εγώ έτσι νόμιζα τόση ώρα ότι για ξηρά συζητάμε... :-D
    Άρχισε μόνο ξηρά και βάλ' τη σε πρόγραμμα. Μην ανησυχείς αντέχουν μέρες νηστικά, απλά παίζουν με τις αντοχές μας και μην της αφήνεις το μπωλ ολιμερίς
  7. ιοαννα

ιοαννα New Member

Δηλαδή για να καταλάβω και εγώ η χαζή.
    Της βάζω ξηρά τροφή το πρωι.
    Όταν γυρίσω αν δεν την εχει φάει την αφήνω?
    Ή της βάζω το πρωί,περιμένω 20 λεπτά που λες και παίρνω το μπωλ?
  8. gikkat

gikkat New Member

Αυτό... Θα το πιάσει το υπονούμενο κάποια στιγμή. Μην τη λυπάσαι όμως, θα φάει άμα πεινάσει! 8)
  9. ιοαννα

ιοαννα New Member

Οκ.αυριο θα της βάλω ξηρά.
    Θα μεινω 20 λεπτά μαζί της και μετά το παίρνω το μπωλ.
    Όταν γυρίσω της δίνω ξανα για 20 λεπτά.
    Αν δεν το φάει πάλι το ίδιο.
    Να σου πω.αν περάσει κανένας μήνας και δεν έχει φάει,να της μαγειρέψω ή αντέχει κι άλλο?
    :lol: :lol: :lol: :lol:
  10. gikkat

gikkat New Member

Αν έχει περάσει ένας μήνας μάλλον δεν θα χρειαστεί καν να μαγειρέψεις... (μπλακ χιούμορ) 8)
  11. nikos_x

nikos_x New Member

xaxaxaxaxa :lol: gikkat
  12. ιοαννα

ιοαννα New Member

Καλησπερα.ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινώσω πως ΤΕΛΟΣ πια το μαγειρεμα.
    Το κοριτσακι μου τρωει μονο ξηρά τροφή τώρα και εγω ξεκουράζομαι περισσοτερο.
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.
    Τελικά δεν ηταν δυσκολο.
    Και παλι ευχαριστω.
    :-D :-D :-D
  13. gikkat

gikkat New Member

Έλαααααααααααα!!! Τέλεια κοριτσάκι!
    Keep up the good work και κοίτα να τηρείς το πρόγραμμα (οποιοδήποτε κι αν έχεις βάλει), η μικρή θα σε τσεκάρει και στο μέλλον... Μη σε τουμπάρει!!! :wink:

Share This Page