Δεν βρισκουν τι εχει το κουνελι μου

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by pari, Mar 17, 2019.

1. pari

pari New Member

καλησπερα σας,,,εχω ενα αρσενικο κουνελακι τον Ρικι ,,ειναι 8 ετων και το οποιο εχει παρει πολυ αγαπη απο ολους εδω στην οικογενεια..εχει φοβερο χαρακτηρα και για μενα αυτο το κουνελακι ειναι ενα κομματι της ζωης μου,,δεν θελω να μακρυγορησω,,απο την αρχη το ειχα ελευθερο στο σπιτι και μαζι με το σκυλι μου (σπιτζ) ειναι αρμονικα μεταξυ τους.Το μονο προβλημα που ειχα με τον Ρικι μου ηταν τα πισω δοντια του που μεγαλωναν στραβα ακουμπουσαν στο μαγουλο του και οταν εβλεπα οτι αρχιζε να μην τρωει οπως ετρωγε,,να ειναι αρκετες ωρες την μερα κουρνιασμενο και να ειναι βρεγμενο μπροστα του ηξερα οτι παλι εχει θεμα με τα δοντια του οποτε συχνα πηγαινα στον κτηνιατρο για να του τροχιζει τα πισω δοντια.. αυτο σημαινει συχνες ελαφριες ναρκωσεις ανα 3-4 μηνες αλλα δυστυχως δεν υπηρχε αλλος δρομος.Μετα απο καθε τετοια επεμβαση ο Ρικι συνερχοταν μετα απο 4-5 ωρες,,αρχισε ετρωγε..κτλ,,Στην τελευταια τετοια επεμβαση που εγινε ο κτηνιατρος του αφαιρεσε 2 δοντια γιατι οπως ειπε κουνιοντουσαν πολυ και μπορει να του δημιουργουσε αποστημα.Ο Ρικι μετα απο αυτην την επεμβαση δεν πηγαινε καλα,,,συνεχιζε να εχει τα προβληματα να μην τρωει,,να ειναι κουρνιασμενο κτλ,, μεχρι που καποια στιγμη ο κτηνιατρος που το παρακολουθουσε χρονια μου ειπε οτι 2-3 δοντακια του πρεπει να βγουν ακομα.Εβλεπα οτι ο Ρικι υπεφερε οποτε αποφασισα να κανει και αυτην την επεμβαση.Δυστυχως και μετα απο αυτην την επεμβαση δεν συνερχοταν ο Ρικι.μια εβδομαδα μετα τον ξαναπηγα στον γιατρο,,τον ειδε και μου ειπε οτι το στομα του ειναι μεσα στην ''σαπιλα''..εννοουσε παντου γεματο φλεγμονη-πυον,,επρεπε να του κανουμε 1 μηνα τουλαχιστον πενικιλλινη και αν την ''εβγαζε''.Εμεις του καναμε καθημερινα τις ενεσεις υποδορια και αυτο κρατησε 1.5 μηνα συμφωνα παντα με τις οδηγιες του γιατρου,,Αλλα και παλι οΡικακος μου δεν ελεγε να συνελθει,,Ρωτουσα τον γιατρο τι εχει και μια απο τις απαντησεις ηταν '' εε..8 ετων ειναι ,,καποια στιγμη,,''Ενιωσα οτι ο γιατρος που τον παρακολουθουσε τοσα χρονια τον ειχε ''ξεγραμμενο''.Στο μεταξυ οΡικι απο τη μερα της τελευταιας επεμβασης που εκανε οχι μονο εδειχνε οτι δεν ηταν καλα,,,συνεχιζε ν ειναι συνεχεια βρεγμενο μπροστα του,,αρχισε μην μπορει να περπατησει καλα,,οταν πεφτει κατω κτυπιεται για να σηκωθει αλλα δεν μπορει,,εγω τον σηκωνω..εχανε τριχωμα συνεχεια,,,σε καποια σημεια τελειως ατριχος,,Αποφασισα και τον πηγα σε αλλον κτηνιατρο η οποια τον εξετασε και μου ειπε οτι ολα του δειχνουν καλα,,θερμοκρασια,,,αυτια,,ματια,,καρδια και οτι ολο αυτο που εχει ειναι καθαρα απο τα δοντια του,,,Το θεμα ειναι οτι δεν ξερουν τι ειναι,,βημα βημα παμε μηπως και ανακαλυψουμε τι ειναι,,επεμενα να παρθει δειγμα απο το τριχωμα του και μετα απο εξεταση βρεθηκε οτι εχει μυκητα προερχομενος απο το στομα,,,εχει ξεκινησει αγωγη για μυκητες ..ειναι ηδη 11 μερες και δεν βλεπω ακομα βελτιωση στην ολη του εμφανιση.Ψαχνω απεγνωσμενα μεσα απο το ιντερνετ μηπως και βρω τιποτε που να πλησιαζει το προβλημα του Ρικι μου.Αποφασισα να γραψω εδω μηπως υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει .Ειναι τρομερο να μην μπορουν να βρουν τι εχει....Συγνωμη για τη μακροσκελη περιγραφη μου αλλα προσπαθησα με οσα λιγοτερα λογια μπορουσα να εξηγησω την κατασταση.

Share This Page