Δάγκωμα (με προτίμηση στα πόδια)

Discussion in 'Απορίες' started by pity, Apr 20, 2007.

1. pity

pity New Member

ΟΚ ΙΣΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΚΘΕΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΚΡΙΦΟΝΑΚΙ 11 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ...ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΗΤΑΝ ΑΔΕΣΠΟΤΟ.ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΙ ΒΡΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΓΑΒΓΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  2. gikkat

gikkat New Member

Re: ΔΑΓΚΩΜΑ

i mikri mou, alla kai ta 2 proigoumena skylia mou, otan dagonan podia ithelan paixnidi...
    tora oson afora sto oti troei o,ti vrei ti na po... mipos to skyli menei polles ores mono tou kai varietai??? mipos prospathei na sas traviksei tin prosoxi giati kserei oti an ton deite na masoulaei pragmata pou den prepei trexete amesos??? yparxoun polloi logoi... :?
  3. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα,δεν ξερω τι μπορει να φταιει,εχεις ρωτησει τον κτηνιατρο??μηπως βαριεται,εχει παρεα στο σπιτι?ασχολειστε αρκετη ωρα μαζι του,το πατε καθε μερα βολτα??καλυτερα ειναι να σου απαντησει καποιος εκπαιδευτης.
  4. aggeliki

aggeliki New Member

α,το ιδιο σκεφτηκαμε κατερινα,οποτε μπορει να ειναι και αυτο.
  5. pity

pity New Member

ΜΠΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑΤΙ ΓΡΥΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΓΡΙΕΥΕΙ ΟΤΑΝ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΣΠΙΤΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ...
  6. Marin

Marin Administrator

Προτείνω να μιλήσεις με κάποιον εκπαιδευτή σκύλων για να μη του μείνει αυτή η υπέροχη συνήθεια.

Μαρίνα
  7. pretts

pretts New Member

Μπορείς να αναλύσεις λίγο παραπάνω;
    Τί προηγείται αυτής της συμπεριφοράς;
    Σε τί γαυγίζει;
    Δαγκώνει απευθείας χωρίς προειδοποίηση και με τί ένταση;
    Η δικη σου αντίδραση ποια είναι όταν τα κάνει αυτα;;
  8. pity

pity New Member

ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ Η ΒΛΕΠΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΑΒΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΟΡΜΑΕΙ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ ΕΔΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ.ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ.
  9. noela

noela New Member

Υπάρχει εκπαιδευτής στο Ναύπλιο. Αν σε ενδιαφέρει να ψάξω να βρω το τηλέφωνό του. Πιστεύω όμως ότι χρειάζεσαι κάποιον με ειδικότητα σε προβληματική συμπεριφορά.

Εφόσον είναι μόνο 11 μήνων, αυτό που μπορεί να κάνει ο άντρας σου ας πούμε, γιατί με τους ξένους είναι δύσκολο να τους εξηγήσεις, είναι το εξής. Κάθε φορά που δαγκώνει να βάζει μια ΔΥΝΑΤΗ φωνή να δείξει ότι πόνεσε πολύ και να αποτραβηχτεί, να του γυρίσει πλάτη και να απομακρυνθεί, και να δείξει ότι ασχολείται με το σημείο που τον δάγκωσε, και βέβαια να μην του δώσει σημασία για αρκετή ώρα.

Ισως το κουτάβει αυτό να μη πέρασε αρκετό χρόνο με τη μαμά του και τα αδερφάκια του ώστε να ξέρει πότε και πόσο να δαγκώνει. Το προφανές είναι ότι φοβάται.
  10. Marin

Marin Administrator

Ίσως αν καθόταν κάτω και αν του έδινε λιχουδιές πριν ξεκινήσει να δαγκώνει, για να μη φοβάται???

Μπορεί να λέω και βλακίες δε ξερω.

Μαρίνα
  11. gikkat

gikkat New Member

i Ramone otan itan mikroteri den borouse na elenxei tis dagomaties tis (eixe dontia velones vlepete)... molis loipon to ekane afto epiana px. to podi mou kai elega "aou" (geleio akougetai to ksero...) kai ekana oti klaio... afta stin arxi, giati molis syndiase oti me to pou leo "aou" ponao stamatouse kai stamataei... :-D
    ta koproskyla... einai paneksypna ftanei na vreis to koubi tous!!! :)
  12. pity

pity New Member

ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΤΙ ΚΡΟΚΕΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΟΛΥΑΡΕΣΟΥΝ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΤΕ ΣΥΜΠΕΙΦΟΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗ ΛΥΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΓΑΠΗ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ
  13. Keity

Keity New Member

Εμένα ο σκύλος μου όταν ήταν μικρός έκανε ακριβώς το ίδιο.Σε σημείο μάλιστα να κόψει ελαφρά το δάχτυλο ενός γνωστού μας(οχι πωε δεν το χαρηκα γιατι δεν τον συμπαθούσα καθούλου τον τύπο).
    Εγώ αυτό που έκανα για να κόψει την συνήθεια ήταν όταν τον έβλεπε να πλησιάζει κάποιον με ''απειλητικές'' το έλεγα ΜΗ κάπως δυνατά.Μια δυο τρείς πεντε δέκα στο τέλος το έμαθε.
  14. Aggelikoyla

Aggelikoyla New Member

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τη Μαρίνα, γιατί όπως είπες κι εσύ το σκυλάκι ήταν αδέσποτο και ίσως η συμπεριφορά του έχει να κάνει με τους προηγούμενους 11 μήνες της ζωής του, πριν το πάρεις εσύ. Καλύτερα να ρωτήσεις και κάποιον εκπεδευτή. Μπορεί να είναι φόβος, ή μπορεί να είναι και κάτι πιο απλό, να το κάνει για παιχνίδι.
  15. joan

joan New Member

Το θέμα pity είναι ποιά είναι η αντίδρασή σου όταν συμβαίνει αυτό? Μήπως με τον τρόπο σου τα κάνεις χειρότερα τα πράγματα? Και γενικώς πρέπει να παρακολουθήσεις καλά τι συμβαίνει πριν και μετά την συμπεριφορά του αυτή?

Υπάρχει η περίπτωση να γίνεται υπερπροστατευτικός μαζί σου. Ίσως και να τον έχει καλομάθει λίγο και να μην θέλει να σε πλησιάζει κανένας. Βασικά θα πρέπει να καταλάβει οτι όσοι μπαίνουνε στο σπίτι σου είναι για καλό. Του φέρνουνε κάτι ωραίο. Μπορείς να βάλεις τον άντρα σου όταν μπαίνει στο σπίτι να κρατάει κάτι λαχταριστό να του δώσει. Και αφού του το δώσει να τον αφήσει να το απολαύσει χωρίς να του δώσει καμία σημασία. Χρειάζεται ηρεμία εκείνη τη στιγμή. Και οποιοσδήποτε μπαίνει στο σπίτι να κάνει το ίδιο. Σιγά σιγά οι λιχουδιές θα κοπούν βέβαια αλλά θέλει χρόνο και υπομονή.
  16. joan

joan New Member

Επίσης το οτι φωνάζεις όταν κάνει αυτή τη συμπεριφορά είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις. Του δίνεις περισσότερη σημασία και αυτός συνεχίζει. Το να πεις κάτι με αυστηρό τόνο είναι άλλο. Βασικά θέλει ένα συνδυασμό διαφόρων πραγμάτων. Αλλά μην περιμένεις να ηρεμήσει έτσι απλά. Αν δεν κάνεις τίποτα γι αυτό εγώ το βλέπω να χειροτερεύει.
  17. pity

pity New Member

και δηλαδη τι μπορω να κανω τωρα αρχιζει και επιτιθεται σε οποιον βλεπει μπροστα του ειδικα σε οποιον ερχεται σπιτι και κατευθειαν παει στα ποδια το παλιοζουζουνι....τι μπορω να κανω??
  18. eleni

eleni New Member

Αγαπητή pity καλησπέρα,

Θα συμφωνήσω σε όλα όσα σου έχει προτείνει η joan .
    Αυτό που έχω να προσθέσω απ’ την μεριά μου είναι αρχικά να κάνεις όλα τα παραπάνω με άτομα που είναι διατεθειμένα να κάνουν αυτό που τους λες.
    Εάν κάποιος επισκέπτης ή φίλος ξέρεις ότι δεν πρόκειται να κάνει ότι του λες καλύτερα το σκυλάκι σου να μην είναι παρόν όταν έρχεται στο σπίτι. Βάλτο σε ένα άλλο δωμάτιο του σπιτιού ή περιόρισε τον σε κάποιο σημείο που δεν θα έχει πρόσβαση στον επισκέπτη με ένα λαχταριστό κοκαλάκι για να ασχολείτε όσο χρόνο χρειαστεί να μείνει στο σημείο που επέλεξες.
    Δεν υπάρχει λόγος αυτή η κατάσταση να επαναλαμβάνετε…όσο ποιο πολλές φορές συμβαίνει τόσο ποιο δυνατή γίνετε και σίγουρα δεν κάνει καλό ούτε σε σένα ούτε και στο φιλαράκι σου να περνάτε μια διαδικασία έντασης.
    Αρχικά προσπάθησε να λειτουργείς προληπτικά και όχι εκ των υστέρων να προσπαθείς να σώσεις μια κατάσταση.

Φιλικά.
    Ελένη

Share This Page