Διαδικασία καταγγελίας

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Marianthy, Jan 29, 2008.

1. Marianthy

Marianthy New Member

Θα ήθελα να μου πείτε ποιά είναι ακριβώς η διαδικασία για να γίνει μια καταγγελία. Για ένα σκύλο που ζει σχεδόν μόνιμα δεμένος, και βρέθηκε παγωμένος από το κρύο καθώς δεν είχε τρόπο να προφυλαχτεί αυτές τις μέρες. Είναι καλά μεν αλλά υπάρχει τρόπος να γίνουν κάποιες συστάσεις?

Διάβασα και τα άλλα σχετικά θέματα, αλλά θα ήθελα να μάθω αν γίνεται και ανώνυμη καταγγελία και αν υπάρχει περίπτωση να έχει αποτέλεσμα. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι γι'αυτό.
  2. Strayshelp

Strayshelp New Member

Για αρχή καλό θα ήταν να επικοινωνήσει με το φιλοζωικό σωματείο της περιοχής του. Το σωματείο θα κάνει τις απαραίτητες συστάσεις στους ανεύθυνους ιδιοκτήτες και θα τους προτείνει να δώσουν το ζώο.
    Σε περίπτωση που δεχθούν να δώσουν το ζώο στους υπευθύνους του σωματείου, έχει καλώς.
    Στην περίπτωση που δεν συμμορφωθούν με τις συστάσεις των υπεύθυνων (που είναι και το πιθανότερο), θα πρέπει να γίνει έγγραφη καταγγελία στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής.

Η Ελλάδα προέβη στην Κύρωση της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για την Προστασία των Ζώων Συντροφιάς, η οποία υπογράφηκε από την Ελλάδα στις 13 Νοεμβρίου 1987, δημοσιεύτηκε στο φύλλο της Εφημερίδας της Κυβέρνησης με αριθμό 31, στις 27 Φεβρουαρίου του 1992 και έχει την ισχύ που προβλέπει το άρθρο 28 παρ. 1 του Συντάγματος.

Νομός υπ’ αριθμόν 2017
    http://www.evonymos.org/files1/653nomos%202017.pdf
  3. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

προσοχη πως θα δρασετε διοτι σε αυτες τις περιπτωσεις την πληρωνουν παντα τα ζωα! αν το μυριστουν οτι παιζει μηνυση μπορει ο σκυλακος να εξαφανιστει....αιφνιδιως
  4. Marianthy

Marianthy New Member

Μάλιστα. Θα ενημερώσω για αρχή την κοπέλα, και αν έχουμε άλλες απορίες θα ξαναρωτήσω. Το πρόβλημα είναι το κατά πόσο έχει βάρος μια ανώνυμη καταγγελία στο αστυνομικό τμήμα.. Και σίγουρα θέλουμε το καλύτερο για τον σκυλάκο!!! :)
  5. aggeliki

aggeliki New Member

εγω σε παρομοια περιπτωση πηγα και μιλησα με την ιδιοκτητρια και παρολο που ειχε πει οτι θα επερνε σπιτι και μεγαλυτερη αλυσιδα δεν εκανε τιποτα,εβαλα και μια κυρια να μιλησει ως μελος φιλοζωικου σωματειου,παλι τιποτα δεν εγινε ,τελικα της πηγα εγω σπιτι και μεγαλυτερη αλυσιδα,μετα απο λιγο καιρο του βαλαν μια πενταμετρη αλυσιδα και απο 1 μετρα εφτασε τα 5 τουλαχιστον και με σπιτακι.βαλε αγγελια μηπως καποιος μπορει να σου χαρισει ενα σπιτι να τους το πατε...εγω ετσι εκανα και βρηκα σπιτακι! :)
  6. Marin

Marin Administrator

Βγάζεις φωτογραφίες του ζώου, πηγαίνεις στη Νομαρχία που υπάγεται η περιοχή που μένει, καθώς και στον εισαγγελέα και ζητάς να πρωτοκολληθεί η καταγγελία σου.

Αν θέλεις υπάρχει και άλλος δρόμος, την ώρα που βλέπεις το περιστατικό, καλείς τη Νομαρχία και τους ζητάς αν μπορούν να κάνουν έλεγχο επιτόπου. Αυτό είναι λίγο δύσκολο να το πετύχεις, αλλά αν πετύχεις έκθεση κτηνίατρου της Νομαρχίας, έχεις καταφέρει πολλά. Αυτό όμως δε κάνει στη περίπτωση του ανώνυμου.

Στη πρώτη περίπτωση μπορείς να κάνεις ανώνυμη αλλά δε θα μάθεις ποτέ τα αποτελέσματα.

Υπάρχει και μια τρίτη περίπτωση, κάνεις καταγγελία στο υγειονομικό, αλλά αυτό δε βοηθάει το σκύλο στην ουσία.

Το να πας στην αστυνομία είναι σαν να πηγαίνεις να το πεις στον περιπτερά.

Μαρίνα
  7. stalitsa

stalitsa New Member

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ, έχουν ένα σκυλάκο δεμένο στην ταράτσα με 1,5 μετρό αλυσίδα (τουλάχιστον του έχουν ένα σπιτάκι) και δεν είναι από τσιγγουνιά να βάλουν μια μεγαλύτερη αλυσίδα, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει δεν θέλουν να φτάνει την πόρτα (προφανώς για να μην την γρατζουνάει). Από το Strayshelp που τους το είπα μου είπαν να μιλήσω με τη φιλοζωϊκή της περιοχής μου (Ηλιούπολη Αττικής) αλλά δεν μπορώ να βρω κανένα τηλέφωνο τους (που να απαντάει)...
    Τους άφησα ένα ανώνυμο γράμμα ότι είναι παράνομο και ότι κινδυνεύει η σωματική και πνευματική υγεία του σκύλου...
    αποτέλεσμα μηδέν...
    Τον βλέπω κάθε μέρα από το μπαλκόνι και μου ματώνει η καρδιά... μόνος του, καθισμένος στα πίσω πόδια ακίνητος να ατενίζει το απέναντι μπαλκόνι...
    Άσε δε που αν τολμήσει και γαυγίσει έχω δεί 2 κοριτσάκια (ηλικίας δημοτικού) που ανεβαίνουν και τον χτυπάνε με μια πλαστική βέργα...!!!
    Τί να κάνωωω...???
    Σκέφτηκα να τους απειλήσω με μύνηση αλλά ...
    Εκτός του να πρέπει να χάσω ένα μεροκάματο για να πάω να κάνω καταγγελία στη Νομαρχία Αθηνών υπάρχει άλλη λύση...?
    Σημείωση: Κάθε πρωϊ κάνουν καθαριότητα, δλδ άν στείλουν υγειονομικό είναι πάντα καθαρά.
  8. takis -noula

takis -noula New Member

παρε με τηλ 2109603244
  9. fwteinh

fwteinh New Member

σαυτες τις περιπτωσεις οποιος ειναι γνωστης της περιπτωσης καλο ειναι να κινει διαδικασιες.μπορει να χασεις ενα μεροκαματο αλλα να βοηθησεις το ζωο που βλεπεις συνεχεια δεμενο και μπορει να της τρωει απο ολη την οικογενεια γιατι τα κοριτσακια πιθανο να μιμουνται τους γονεις..
  10. veroniki

veroniki New Member

Με μεγάλη μου λύπη θα σου έλεγα ότι ελάχιστα ως τίποτα μπορεί να γίνει ακόμα και αν κάνεις επώνυμη καταγγελία.Αν τώρα ελπίζεις σε κάποια βοήθεια από κάποιο σωματείο ίσως εκεί απογοητευθείς διπλά.Σε μια ανάλογη περίπτωση μιας μαθήτριάς μου το μόνο που έμεινε είναι η απογοήτευση και η αίσθηση ότι κάποιοι που θα τη βοηθούσαν απλώς της είπαν λόγια που ποτέ δεν πραγματοποιήθηκαν.
  11. fwteinh

fwteinh New Member

ποσοι απο οσους γραψατε εχετε κανει επωνυμη καταγγελια?θελω να δω αν αποτρεπετε τον ανθρωπο λογω προσωπικης εμπειριας η αν αερολογειτε .υποτιθεται οτι πρεπει να πηγαινουμε μπροστα να ενεργοποιουμαστε περισσοτερο οσο πανε τα χρονια οχι να επαναπαυομαστε και να γινομαστε πιο αδρανεις.παντα προσπαθουμε με στοχο να αλλαξουμε την κατασταση και να εφαρμοστουν οι νομοι.ετσι σε αλλες χωρες τα αδεσποτα δεν κυκλοφορουν στους δρομους
  12. aristea

aristea Active Member

@Φωτεινή συμφωνώ μαζί σου.

Επιπλέον εχω να πω οτι τα φιλοζωικά σωματεία δεν είναι για πάσα χρήση και νόσο ούτε εχουν μαγικές λύσεις.
    Οπως πρεπει να τρεξετε εσεις για μια καταγγελεία το ίδιο πρέπει να κανουμε και εμεις, την ιδια ακριβως διαδικασία.
    Επιπλεόν ειμαστε και εργαζομενοι με χιλιαδες υποχρεωσεις οπως οι περισσοτεροι επισης απο εσας.

Τα λεω αυτα γιατι πολλοί στο ακουσμα της λεξης σωματείο θεωρουν οτι :

α. Διαθετουμε κυνοκομεία-γατοκομεια. Λαθος, στα σπίτια μας τα εχουμε τα ζώα και οσα δεν μπορουμε γιατι δεν φτάνουν, πληρωνουμε κεννελς
    β.Εχουμε ειδικη σχεση με το νόμο και μπορουμε να λυνουμε καταστασεις. Τραγικό λαθος. Οχι μόνο ειμαστε το ίδιο απεναντι στο νομο και στις διαδικασίες αλλα καμιά φορα σε δυσκολότερη θέση
    γ. Εχουμε πόρους. Αυτό ειναι για γέλια, το αφήνω εντελώς ασχολίαστο.

Αν δεν τρεξετε και εσεις να καταγγείλετε και να επιμείνετε να προχωρήσει η καταγγελεία μην περιμένετε να αλλαξει κάτι στην χώρα που λεγεται Ελλαδα.

Προσωπικά εχω καταγείλει 2 φορες. Πήγα στον εισαγγελέα και ζήτησα σύσταση για κακοποίηση.
    Δεν ξερω αν τότε ίσχυε να απευθύνεσαι στη Νομαρχία και δεν ειχα καμια σχεση με σωματεία για να μου πουν τι να κανω. Ειχα την ανάγκη ομως να κανω κάτι κ εκανα αυτο που καταλαβαινα οτι ειναι σωστο και μου ηταν τελειως αδιαφορο τι θα πει ο γείτονας. Μα δεν θελω να τα εχω καλα με ΑΥΤΟΝ τον γειτονα.

Η α καταγγελεία πέτυχε. Ο τύπος το κατέβασε το ζωο απο την ταράτσα κ του πρόσφερε λίγο καλύτερες συνθήκες διαβίωσης.

Η β μαλλον δεν πετυχε γιατι το ζώο "πεθανε?" μετά απο λίγο καιρό.

Ομως αν χρειαστεί θα το ξανακάνω. Θεωρώ μύθο οτι θα την πληρώσει το ζώο. Είναι ετσι και αλλιως χαμένο απο χέρι.
    Ο καθε καραγκιόζης ομως θα ανησυχήσει τουλάχιστον οτι θα ειναι υπολογος και ΙΣΩΣ παραδειγματίζονται και ολοι οσοι θεωρουν οτι μπορουν να κακοποιουν/εγκαταλειπουν ενα ζωο ανενοχλητοι.
  13. stalitsa

stalitsa New Member

Καλησπέρα, εθχές το βράδυ κατάφερα και μίλησα με κάποια κυριά από τη φιλοζωϊκη της περιοχής μου και εκτός του ότι με ευχαρίστησε που της ανέφερα το γεγονός, μου ζήτησε να βγάλω φωτογραφίες και μου είπε ότι θα ασχοληθεί προσωπικά η Πρόεδρος. Για "αρχή" μου φαίνεται πολύ θετικό... θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη της ιστορίας.

Δυστηχώς Φωτεινή δεν είναι τόσο εύκολο να χάσω μια μέρα από τη δουλειά μου, γι' αυτό και ρώτησα αν υπάρχει άλλη λύση...

Προς το παρόν θα περιμένω και την εβδομάδα που έρχεται για να δω τί θα γίνει και με την παρέμβαση της φιλοζωϊκής... ίσως ο κάτοχος του σκύλου δεχθεί να τον δώσει...

Ευχαριστώ.
  14. veroniki

veroniki New Member

Επώνυμες καταγγελίες έγιναν πολλές γι αυτόν που αφήνει τα σκυλιά του και ξεσκίζουν τις γάτες.Κανείς δεν έκανε κάτι.Επώνυμη καταγγελία κάναμε όταν ο σκύλος δάγκωσε την κόρη μου και αν δεν πρόκειται για κακοποιημένο σκυλί το ζήτημα είναι παρεμφερές.Η αστυνομία απλώς αδιαφόρησε.
    Τα σωματεία δεν είναι για πάσα νόσο σίγουρα αλλά αν κάποιος δε θέλει να κάνει ο ίδιος καταγγελία γιατί φοβάται και αν απευθυνθεί σε σωματείο και το σωματείο του πει ότι θα κάνει καταγγελία ή ότι έκανε, θα μπορούσε κάποιος από το σωματείο μετά από κἀποιο διάστημα να ενημερώσει το ενδιαφερόμενο πρόσωπο ότι δυστυχώς για κάποιους λόγους η προσπάθεια απέτυχε.
    Μια νεαρή κοπέλα ζήτησε βοήθεια τη στιγμή που οι γονείς της της απαγόρευσαν να πει το όνομά της. Κάποιο σωματείο της ζήτησε φωτογραφίες του σκυλιού,της έδωσε,της είπαν ότι θα κάνουν καταγγελία,αναλάμβαναν οι ίδιοι να πληρώσουν για τη φιλοξενία του σκυλιού αφού απομακρυνόταν από το χώρο του.Δεν έπρεπε κάποιος τουλάχιστον να την ενημερώσει για το τι έγινε να μην αισθάνεται απογοήτευση.Αν θέλουμε να δραστηριοποιήσουμε κάποιους πρέπει να τους προσφέρουμε τη βοήθειά μας όσο γίνεται και σίγουρα την ενημέρωση.
    Τη συμβούλευσα να του προτείνει ήρεμα να δώσει το σκυλί αν δεν μπορεί να το φροντίσει η μητέρα του αλλά ο ίδιος δε φαίνεται να δέχεται κουβέντες και στο παρελθόν όταν είχε ενημερωθεί για πιθανή καταγγελία αδιαφόρησε.
  15. fwteinh

fwteinh New Member

καταγγελια δεν γινεται στην αστυνομια αν θελουμε να μας λαβουν σοβαρα υποψη αλλα στη νομαρχια και εισαγγελεα.η αριστεα ειχε στη μια της προσπαθεια αποτελεσμα.ας τη ρωτησουμε πως το χειριστηκε

καλο ειναι να μην βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα για την τροπη των εξελιξεων...δε νομιζω αν ηξεραν απο το σωματειο οτι η προσπαθεια ναυαγησε να μη σας το ελεγαν.υπομονη..

κ εγω της ιδιας αποψης ειμαι, να βοηθαμε ανθρωπους και να τους ενημερωνουμε στο βαθμο που μπορουμε δε διαφωνει κανενας..
  16. aristea

aristea Active Member

@Veroniki
    Ποιο ήταν το νοημα αυτων των καταγγελειων, που εγιναν και πιο ήταν το ζητούμενο? Ας ξεκινήσουμε απο κει να βρούμε μια ακρη και μετά να λεμε οτι δεν εγινε τιποτα. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλω πως κινήθηκες?
    Καταγγελεία παντως στην αστυνομία χωρις τη σύσταση του εισαγγελεα ειναι ακυρη, δεν υπαρχει.

@Φωτεινή
    Πήγα στον εισαγγελεα γραφείο 16 και αφου περιμενα 3-4 ώρες μαζί με ολη την "αφρόκρεμα" που συχνάζει σε αυτα τα μέρη ζήτησα να κάνω σύσταση. Συμπλήρωσα ενα εντυπο ΕΠΩΝΥΜΑ πήρα τη σύσταση και την πήγα στο τοπικό αστυνομικό τμήμα. Αν θυμάμαι καλα την επομένη ή την μεθεπομενη τους καλεσαν και τους εκαναν τη συσταση βασει αυτών που ειχα αναφερει. Δεν εγιναν ταυτοχρονα και οι δύο συστάσεις αλλα η διαδιακασία ήταν η ίδια.
    Αφορούσαν σε κακομεταχείριση/βαναυσότητα και εγω ζητουσα να σταματήσει. Αυτο ειναι το νοημα της συστασης . Για να υπαρξει τιμωρία πρεπει να προηγηθει μύνηση.
    Δεν ξέρω αν μέσω Νομαρχίας καταλείγει σε μύνηση αυτεπαγγελτα.

Eπίσης γνωρίζω αλλα δύο περιστατικά που καλέσαν την αστυνομία παλι για κακοποίηση ζωου την ωρα που συνεβαιναν και ήρθε. Νομίζω το εχω αναφερει στο φορουμ τοτε που εγινε.
  17. stalitsa

stalitsa New Member

Καλησπέρα... Θα ήθελα να ευχαριστήσω πάρα πολύ όλα τα μέλη της Φιλοζωϊκης Ηλιούπολη Αττικής που ανταποκρίθηκαν στο περιστατικό που τους ανέφερα για τον μικρό κούκλο Λαμπραντοράκο που είναι δεν είναι σχεδόν 1 έτους και μέχρι σήμερα ζούσε δεμένος σε μία ταράτσα και έτρωγε ξύλο από όλα τα μέλη της οικογένειας που ανήκε, όμως τώρα είναι πλέον στα χέρια της Φιλοζωϊκης και περιμένει για να πάει στο καινούργιο του σπίτι...!

Δεν θα ξεχάσω την εικόνα που είδα μόλις προχθές 08:00 η ώρα το πρωϊ με θερμοκρασιά 10ο C να του ρίχνουν απορυπαντικό και να τον βρέχουν με την πίεση από το λάστιχο, αφήνωντάς τον βρεγμένο ως το κόκκαλο... λες και ήταν φτιαγμένος από πλακάκια...

Και πάλι χίλια ευχαριστώ.
  18. fwteinh

fwteinh New Member

Συγχαρητηρια πολυ ευχαριστο!!!!
    stalitsa να σε ρωτησω γιατι δεν εκανες η ιδια την καταγγελια?
  19. stalitsa

stalitsa New Member

Καλησπέρα Φωτεινή,
    το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσα να λείψω από τη δουλειά μου για να πάω στη Νομαρχία Αθηνών, έπρεπε να πάρω άδεια η οποία δεν μπορούσε να μου δοθεί άμεσα, (έπρεπε να πάω 29/12/2008 ωστόσο οι μέρες περνούσαν και ο σκύλος βασανιζόταν εδώ και αρκετούς μήνες πριν). Αλλά δεν σου κρύβω πως πολλοί (φιλοι-συγγενείς) με φόβισαν λέγωντάς μου ότι δεν ξέρω ποιοί είναι αυτοί και να μην μπλέξω. Στη φιλοζωϊκή επώνυμα την έκανα την καταγγελία αλλά οι ίδιοι θέλησαν να με προστατέψουν όταν ζητήθηκε το όνομά μου από αυτούς, λέγωντάς τους ότι πρέπει να το κάνουν εγγράφως. Βέβαια αν θα κάνουν αίτηση φυσικά και θα τους ανακοινωθεί ποιός έκανε την καταγγελία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως νομίζω ότι θα σταματήσει εδώ η ιστορία γιατί δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου για να δώσουν το σκύλο τους...!
    Μετά τη σύσταση που πήγε και τους έκανε η φιλοζωϊκή για να βάλουν το σκύλο στο σπίτι, την άλλη μέρα πήραν τηλέφωνο και ειπαν δεν θέλουμε το σκύλο ελάτε να τον πάρετε...
  20. fwteinh

fwteinh New Member

Mπραβο stalitsa, πολυ καλα επραξες!συγχαρητηρια!

Share This Page