Διαφημιστικο σποτακι υπερ της χορτοφαγιας

Discussion in 'Γιατί χορτοφαγία?' started by Dralion, Feb 9, 2009.

1. Dralion

Dralion New Member

Το παρακατω σποτακι της Peta υπερ της χορτοφαγιας παρουσιαζει αυτο που εχω γραψει δεκαδες φορες εδω στο φρουμ τα τελευταια χρονια: οι χορτοφαγοι εχουν καλυτερο σεξ.

Να σημειωσω οτι θεωρω το σποτακι σαν ακαλαισθητο και ανεπιτυχες. Δεν ταιριαζει με τα δικα μου αισθητικα κριτηρια - τα οποια ομως παντοτε ηταν διαφορετικα απο εκεινα της πλειοψηφιας.

Κανονικα δεν θα το παρουσιαζα εδω, αν δεν λογοκρινονταν απο τα αμερικανικα τηλεοπτικα δικτυα εξ' αιτιας του "υπερβολικου σεξ" που περιεχει.
    Οι αμερικανοι προτιμουν να βλεπουν στην τηλεοραση τους τον δολοφονο με το αλυσοπριονο που κοβει τα θυματα του σε κυβους 10 Χ 10 εκατοστων, παρα μια ομορφη κοπελλα με μπικινι.

Τεσπα, εδω το λινκ για το σποτακι. Αν μη τι αλλο, δειχνει οτι δεν ειναι ολοι οι διαφημιστες στην υπηρεσια των Μακντοναλντς.
    πατηστε εδω.
  2. aristea

aristea Active Member

Ενδιαφέρον αλλα δεν πολυσυμφωνω.
    Το σκεφτομαι απο προχθες που το ανεβασες. Θεωρώ το σεξ εντελώς υποκειμενικό και ιδιαίτερο θέμα.
    Η ποιότητα καθορίζεται απο διάφορους παράγοντες και ξεχωριστους για τον καθένα μας .
    Μπορεί η χορτοφαγία να συντελει στη διάθεση.

Επιπλέον, αν ειναι ετσι, δεν το θεωρώ κίνητρο.

Το σποτάκι είναι πολύ καλο, για τους Αμερικάνους :rolleyes:
  3. Dralion

Dralion New Member

Συμφωνουμε.
    Γι' αυτο και το χαρακτηρισα ανεπιτυχες.

Αν δεν το ειχαν λογοκρινει δεν θα το ανεφερα καν. Η πραξη της λογοκρισιας ειναι για μενα πιο ενδιαφερουσα απο το μυνημα που προσπαθει να περασει το σποτακι (λαθος μυνημα με λαθος τροπο ετσι κι αλλιως).
  4. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Dralion, λες απο τη μιά πλευρά οτι η χορτοφαγια βελτιώνει τη σεξουαλική ζωή.
    Η Αριστέα λέει οτι αυτό δεν είναι απαραίτητο.
    Μετά εσύ συμφωνείς.

Βρε παιδιά εξηγήστε μου πού συμφωνείτε γιατί εγώ δεν κατάλαβα!

Πάντως και εγώ χορτοφάγος είμαι και προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή είτε θετική είτε αρνητική.
  5. platon

platon Σκύλος

Μήπως η όλη φασαρία είναι στημένη ?
    "Να φτιάξουμε ένα σποτάκι το οποίο θα λογοκριθεί, οπότε θα ακουστούμε παντού"
  6. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Χμμμμμ, για κάτι τέτοια νομίζω οτι φημίζεται η ΡΕΤΑ.
  7. Dralion

Dralion New Member

Niva2gr, μερικες αποριες λυνονται μονο με πρακτικη εξασκηση, οχι με θεωρητικες κουβεντες ;-)
    Με την Αριστεα συμφωνω παντα, μη σε παραξενευει αυτο ;-)

Αυτο που λεει ο Πλατωνας ειναι σωστο. Μπορει δηλαδη αυτη η πρακτικη να ειναι στημενη. Τετοια που ειναι η αμερικανικη νοοτροπια, μονο αυτα της χρειαζονται.

Στα σοβαρα τωρα:
    Υπαρχουν 2 διαφορετικα θεματα. Το πρωτο ειναι αν η χορτοφαγια βοηθαει στο σεξ, το δευτερο ειναι η προβολη αυτου του γεγονοτος (η μη-γεγονοτος) απο την ΡΕΤΑ.

Στο δευτερο η απαντηση μου ειναι ευκολη. Το σποτακι της ΡΕΤΑ δεν ειναι ουτε αποτελεσματικο, ουτε ομορφο ουτε ευρηματικο. Δεν ξερω για τους αμερικανους, αλλα στην Ευρωπη και την Ελλαδα, μαλλον αντιθετα αποτελεσματα θα φερει απο αυτα που εχει στο μηνυμα.

Το πρωτο (αν η χορτοφαγια βοηθαει) ειναι καπως πολυπλοκη υποθεση. Δεν υπαρχει αυτο που λεμε hard evidence. Δεν υπαρχει δηλαδη μια επιστημονικη αληθεια, η οποια ειναι αποδεκτη απο ολους περαν πασης αμφιβολιας (οπως ο Νομος της Βαρυτητας π.χ. ). Υπαρχουν ομως πολλες ενδειξεις, που ενισχυουν αυτην την πεποιθηση.
    Υπαρχουν αρκετες στατιστικες, που το δειχνουν αυτο το καλο αποτελεσμα της χορτοφαγιας. Δυστυχως, οι στατιστικες και οι συνεντευξεις απο τους ενδιαφερομενους δεν αποτελουν επιστημονικη αποδειξη (ειναι ομως ενδειξη).

ΜΙα δευτερη και πιο τεκμηριωμενη επιχειρηματολογια εχει να κανει με το κυκλοφορικο. Οι χορτοφαγοι εχουν καλυτερο κυκλοφορικο, αυτο ειναι αποδεδειγμενο. Το σεξ εχει πολυ αμεση σχεση με το κυκλοφορικο, ιδιως στους αντρες.
    Εχουμε λοιπον τις εξισωσεις οτι
    χορτοφαγος = καλο κυκλοφορικο (σιγουρα)
    καλο κυκλοφορικο = καλο σεξ (μαλλον, με μεγαλη πιθανοτητα, αλλα οχι σιγουρα)

Αν δεχτουμε οτι τα "προς τριτους ισα ειναι και μεταξυ τους ισα" τοτε συνεπαγεται το συμπερασμα οτι
    χορτοφαγος = καλο σεξ.

Αυτο το "προς τους τριτους ισα ... μεταξυ τους ισα" ειναι κανονας των Μαθηματικων. Δυστυχως, δεν ειναι κανονας και της Βιολογιας. Αρα εχουμε ακομα ενα στοιχειο αβεβαιοτητας εδω.

Οπως βλεπεις, υπαρχουν πολλες ενδειξεις οτι η χορτοφαγια βοηθαει *και* στο σεξ (εκτος των αλλων). Αλλα οχι αποδειξεις.

Τελος, η Αριστεα εβαλε και μια αλλη παραμετρο, η οποια κανει ακομα πιο πολυπλοκα τα πραγματα.
    Ειπε δηλαδη (και συμφωνω μαζι της) οτι το σεξ ειναι περισσοτερο θεμα ψυχολογιας, οχι θεμα βιοχημειας.

Το μεγαλυτερο σεξουαλικο οργανο δεν το εχουμε αναμεσα στα ποδια μας αλλα αναμεσα στα αυτια μας :mrgreen:

Το κατα ποσον η χορτοφαγια επηρρεαζει αυτο ειδικα το οργανο που ειναι αναμεσα στ' αυτια μας, κανεις δεν το ξερει.
  8. aristea

aristea Active Member

Ωραία, έκανες καλά που το διευκρύνισες. Εγινε πιο κατανοητό προς όλους :)
    Δεν είχα βεβαια την παραμικρή αμφιβολία οτι θα ειχες επιχειρήματα και για αυτο. :lol:

Πολύ ευστοχο ;-) , ειδικά το τελευταίο που σπανια το ακους απο αντρες (ουπς, βγαίνω εκτος θέματος)

Share This Page