Διακοπές!!!!

Discussion in 'Χάμστερ' started by Κώστος, Jul 26, 2010.

1. Κώστος

Κώστος New Member

αύριο πάω διακοπές.η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να πάρω και το hamster μαζί κου.θα μείνω μέχρι την παρασκευή και η διαδρομή είναι περίπου 1 άντε 1.30 ώρα αν πέσουμε σε κίνηση.όχι παραπάνω.μπορώ να πάρω το χαμστερ μαζί μου;έχω άνθρωπο να το κρατήσει.αλλά θα πάει σε άλλο διαμερισμά.συγκεκριμένα στο από κάτω από εμένα.τι λέτε;
  2. Καλησπέρα Κώστο!
    Μπορείς να πάρεις μαζί το ζωάκι, αρκεί να προσέξεις τα παρακάτω:
    -Βγάζεις παιχνίδια, σκάλες, πατάρια κτλ από το κλουβί για να μη χτυπήσει
    -Προσέχεις να μην κουνιέται πολύ το κλουβί μέσα στο αμάξι
    -Προσέχεις να μη μείνει εκτεθειμένο στον ήλιο για πολύ (πχ αν σταματήσετε και μείνει το αυτοκίνητο στον ήλιο με το κλουβί μέσα) γιατί θα πάθει θερμοπληξία
    -Κάνεις μια-δυο μικρές στάσεις να του δώσεις την ποτίστρα του να πιει νερό, μη χτυπήσει τα δοντάκια του στην ποτίστρα εν κινήσει.

Προσωπικά ωστόσο θα πρότεινα να το δώσεις να το κρατήσουν, τα χάμστερ δεν είναι φαν των μετακινήσεων και για τόσο μικρό διάστημα περισσότερο θα ταλαιπωρηθεί με τις μετακινήσεις παρά θα απολαύσει τη φροντίδα σου. Μια τελευταία λύση είναι να το αφήσεις μόνο του, αρκεί να βάλεις έξτρα πηγή νερού (δεύτερη ποτίστρα και μια αυγοθήκη πουλιών) και μια χουφτίτσα τροφή για κάθε μέρα που θα λείψεις.
    Αφού πάντως έχεις κάποιον να στο φροντίζει, μάλλον η καλύτερη λύση είναι να το δώσεις εκεί.
    Καλές διακοπές όπως και να χει!
  3. Irmakias

Irmakias New Member

Εγω 8α σ προτεινα να τα παρεισ μαζι να μην εχεισ το ανχοσ αν 8α στα φροντιζει ο αλλοσ .
  4. Σωστή κι αυτή η παρατήρηση. Εγώ αυτό που κένω συνήθως, είναι να τους βάλω έξτρα ποτίστρα, πολύ φαγητό και λιχουδιές και βρίσκω και κάποιους να μου τα προσέχουν... έτσι, και μια ματιά να τους ρίχνουν δυο τρεις φορές τη μέρα, ξέρω ότι καλά θα είναι - αν και σχεδόν πάντα τα συμπαθούν με τη μια και ασχολούνται αρκετά μαζί τους! Με αυτόν τον τρόπο, αποφεύγω να τα ταλαιπωρήσω με τις μετακινήσεις, ενώ είμαι ήσυχος ότι δεν θα τους λείψει κάτι.
  5. Κώστος

Κώστος New Member

οκ ευχαριστώ πολύ.τώρα πρόβλημα είναι οτί στο ξενοδοδχείο δε δέχονται ζώα(δε το γράφει,έτσι λέει η μάνα μου) οπότε θα το αφήσω εδώ.νερό δεν πίνει πολύ αλλά εγώ θα του βάλω δεύτερη ποτίστρα να έχει καβάτζα.θα του βάλω και πολύ τροφή.σας ευχαριστώ πολύ.
  6. χαρα μας να βοηθήσουμε! Τη δεύτερη ποτίστρα δεν τη θες τόσο για να έχει περισσότερο νερό, αλλά γιατί καμια φορά τυχαίνει να κολλήσει η ποτίστρα, κι αν δεν υπάρχει άλλη πηγή νερού, μπορεί το μικρό σου να ξεμείνει. Καλό ταξίδι, περιμένουμε νέα όταν γυρίσεις!
  7. Κώστος

Κώστος New Member

ααααα οκ.και πάλι ευχαριστώ.σε κανα μισάωρο φεύγω.
  8. Κώστος

Κώστος New Member

έφτασα!!!!τελικά σύμφωνα με το pets.gr επιτρέπονται τα ζώα.την διαολοέστειλα τη μάνα μου!!
  9. Irmakias

Irmakias New Member

Xαχαχαχχαχαχαχ,δεν πειραζει μορε καλυτερα που γλιτωσαν ολη αυτη την ταλαιπωρια ελπιζω να περασεισ καλα!Φιλικα Irmakias.

Share This Page