Διατροφή και διαρροια κουνελιου

Discussion in 'Τρωκτικά' started by irina, Feb 15, 2017.

1. irina

irina Member

Καλησπέρα παιδιά!θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για τη διατροφή του κουνελιου και να μου πείτε τι τα ταιζετε....έχω το κουνελάκι μου που είναι 3,5 χρονων και ενώ κάνει κανονικά κακά γενικότερα,τις πρωινές ώρες κάνει διαρροια και τα τρώει...ίσως είναι τα λεγόμενα cecals που τα χρειάζεται ο οργανισμός τους αλλά η συγκεκριμένη διαρροια που κάνει δεν μοιάζει σχεδόν ποτέ με τα cecals που είναι πολλά μαζί κολλημένα....παλιότερα που έκανε διαρροια είχε πάθει κοκκιδωση κάναμε θεραπεία και του πέρασε...όμως έχει 5 μήνες που κάνει διαρροια πήγαμε πει στο γιατρό και ήταν λίγο κρυωμενος πήρε αντιβιωση κάναμε και αποπαρασιτωση και όλα καλά...συνεχίζει όμως και πάλι να κάνει διαρροια να τα τρώει και επίσης τριζει τα δόντια του συνέχεια...δυστυχώς για πολλή καιρό του έδινα μόνο ξηρή τροφη για την ακρίβεια ανάμεικτη κουνελινη όμως διάβασα ότι αυτές οι τροφές είναι ότι χειρότερο για το κουνέλι επειδή περιέχουν πολύ ζάχαρη και άμυλο και πολλές φορές τους προκαλούν διαρροια...έχω 3 μέρες του άλλαξα διατροφή...του δίνω το πρωί ελάχιστη σκέτη κουνελινη ,ροκα και σανο που δεν τρώει με τίποτα μόνο μια μπουκιά χθες με χίλια ζόρια...συνεχίζει να κάνει διαρροια όμως...πάλι μόνο το πρωι...υπάρχει κάποιος από εσάς που ταιζετε το κουνέλι σας ανάμεικτη κουνελινη και δεν τον ενοχλεί?έχετε καμία ιδέα τι να κάνω?συγνώμη για το μεγάλο post και ευχαριστώ εκ των προτέρων ☺
  2. marich

marich Active Member

Το να τρίζει τα δόντια του δεν ειναι καθολου καλο γιατι μπορει με αυτο τον τροπο να σου δειχνει οτι τα δόντια του εχουν μεγαλώσει πολυ και χρειάζονται κόψιμο !
    Εγω στα κουνέλια μου δινω ειδική τροφή για κουνέλια μαζι με λαχανικά και ξηρό χόρτο !
    irina likes this.
  3. irina

irina Member

Marich σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!τα δόντακια του είναι μια χαρά σε μέγεθος...δεν έχει κάποιο πρόβλημα με αυτό απλώς σκέφτομαι ότι ίσως τον πονάει η κοιλίτσα..την τρίτη θα τον πάω στο γιατρό γιατί πριν μισό μήνα ήταν κρυωμενος και επαιρνε αντιβιωση και αυτές τις μέρες πάλι μου φτερνιζεται οπότε ίσως κρυωσε πάλι...όταν λες ειδική τροφή για κουνελια τι εννοείς?και από που την παίρνεις?
    marich likes this.
  4. marich

marich Active Member

Θα ακουστεί λιγο χαζο αλλο εγω το μονο που εκανα τοσο καιρο ηταν να πηγαίνω σε ενα Πέτ σοπ και να παιρνω μια συσκευασμένη τροφή για κουνέλια
  5. Margarita7

Margarita7 New Member

Πως ειναι το κουνελακι σου? Πρεπει να αλλαξεις οπωσδηποτε τροφη...μην του δινεις ροκα...δινε του μονο χορτο και ελαχιστη ξηρα τροφη μεχρι να επανελθει το εντερακι του...ελπιζω ολα να ειναι καλα! Πηγαινε στο Pet City και ρωτα τους υπαλληλους για να σε βοηθησουν..εχουν πολλες ποικιλιες απο τροφες και χορτα...εγω απο εκει αγοραζω λιχουδιες,χορτα, ξηρα, παιχνιδια και ειμαι πολυ ευχαριστημενη
  6. ioaniskon

ioaniskon New Member

Τελικά τι έγινε?????βρέθηκε λύση???εχω και εγώ το κουνελάκι μου με το ίδιο πρόβλημα!!!!!
  7. irina

irina Member

Καλησπέρα!εγώ τον είχα πάει στον κτηνίατρο και είχαμε αναλύσει τα κακακια του και είχαμε βρει παράσιτα οπότε του κάναμε αποπαρασιτωση και ήταν καλά μετά αλλά αυτό ήταν για την διάρροια...αν κάνει όμως εκείνα που είναι πιο καλά να και πολλά μαζί κολλημένα που συνήθως τα τρώνε και είναι τις πρωινές ώρες μου είχε πει ότι είναι μια συνήθεια που έχουν όλα τα κουνέλια το γράφει και στο ίντερνετ αυτό....ομως η διάρροια μπορεί να οφείλεται και σε στρες ή ακόμα και σε κρύωμα γιατί συνήθως ξαπλωνουν στο πλακακι και όχι στο χαλί
  8. irina

irina Member

*που είναι πιο μαλακά ήθελα να γράψω

Share This Page