Δηλητηρίαση ζώων στο Κρυονέρι

Discussion in 'Ρίξε Ανακοίνωση' started by Strayshelp, Feb 13, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Dralion

Dralion New Member

Αγαπητη gikkat, φυσικα και πρεπει να προσεχουμε τι ανακοινωνουμε και τι προωθουμε. Ειναι κοινοτοπο και αυτονοητο (ασχετα αν δεν γινεται παντα).

Απο κει και μετα, σου ανακοινωνω την ταπεινη μου γνωμη, την οποια διατυπωνω παααααρα πολυ προσεχτικα και δεν υπαρχει περιπτωση να την αλλαξω στα επομενα 229 χρονια:
    Οποιος φολιαζει ζωα ειναι ενα απανθρωπο καθικι και πρεπει να κλεινεται στην φυλακη. Οπως οριζει ο νομος. Και ξερω και πολλους που θα τον υπεβαλλαν σε αργα βασανιστηρια, αν επεφτε στα χερια τους.

Τωρα αν και κατα ποσο υπαρχει μια κυρια που κανει το Α ειτε το Β, ειτε ειναι συλλεκτρια, ειτε δεν ειναι, ειτε παιρνει λεφτα κλπ. κλπ. ολα αυτα ειναι ενα τελειως δευτερευον θεμα.
    Ολοι ειμαστε κατα των συλλεκτων ( ; ) και υπαρχει νομιζω μια γνωστη διαδικασια για τετοιες περιπτωσεις. Αν υπαρχει η υποψια, οτι η κυρια αυτη ειναι συλλεκτρια, ας ξεκινησει η γνωστη διαδικασια για την αντιμετωπιση της.

Ειναι 2 ξεχωριστα θεματα και χρειαζονται 2 ξεχωριστες αντιδρασεις.

Υ.Γ. Κι εγω συμφωνω με τον Αρκουδο περισσοτερο απ' ολα
  2. adoptastraydog

adoptastraydog New Member

Έχω ορκιστεί ότι άμα πιάσω ποτέ μου κάποιον να μοιράζει φόλες θα του τις δώσω μες στο στόμα!!!Γα...ώ το σπιτάκι τους γα...ώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-x :shock: :shock:
  3. drosia

drosia New Member

στο μυαλο μου εισαι...εγω γιατι δεν ειδα αθλιες συνθηκες στις φωτο?μηπως τις βλεπουν μονο ο προεδρος της κοινοτητας που του φευγουν λεφτα και οι περιοικοι που ενοχλουνται και κατ επεκταση βαζουν και τις φολες?λεω μηπως...
  4. Marin

Marin Administrator

Συμφωνώ 100% μαζί σου σε όσα λες και όντως είναι δύο διαφορετικά θέματα, τα οποία όμως ενώνονται σε ένα σημείο και εννοείται πως δε θέλω να υποστηρίξω τον δολοφόνο.

Όταν τα ζώα είναι πολλά, μπορεί να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, το οποίο κάποιοι άνθρωποι προφανώς θεωρούν πως λύνεται έτσι και πολλοί δε καταλαβαίνουν καν πως είναι λάθος. Και εφόσον οι φόλες είναι συχνό φαινόμενο, θα έπρεπε τα ζώα ακόμα και να αφεθούν ελεύθερα στη χειρότερη, από το να πεθαίνουν έτσι.

Μαρίνα
  5. ROTTIE

ROTTIE New Member

Εγώ πάλι διαφωνώ μαζί σου 100%

Η παρέμβαση μου δεν έχει σκοπό να στήσει μια δίκη-παρωδία. Έτσι κι αλλιώς για την συγκεκριμένη υπόθεση έχει κλιθεί να αποφανθεί η διεύθυνση υγιεινής της Νομαρχίας.

Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως θα πρέπει να λάβουμε υπ’ όψιν μας πως στις περιπτώσεις συλλογής ζώων τα όρια της λογικής και του παραλόγου είναι δυσδιάκριτα και κατ’ επέκταση δυσδιάκριτοι είναι και οι ρόλοι του θύματος και του θύτη, ότι και αν σημαίνει αυτό.
  6. fwteinh

fwteinh New Member

εχουμε δηλαδη τον προεδρο της κοινοτητας και την κυρια να δινουν αντιφατικες πληροφοριες για την επιδοτηση.τελικα τι ισχυει?

μαρινα οντως ζωα που τα φυλακιζουν οι συλλεκτες αν αφεθουν ελευθερα θα ζησουν χιλιες φορες καλυτερα.που ομως?φαντασου να αυξηθουν μαζικα τα αδεσποτα της περιοχης ουτε μια βδομαδα δε θα τα αφησουν να ζησουν

επειδη το κρυονερι ειναι χωριο οπως και τα κιουρκα που μενω βλεπω πως η "εστια μολυνσης" για τους περισσοτερους κατοικους αποκλινει στην πραγματικοτηα απο αυτο που οντως ειναι εστια μολυνσης, υπερβαλλουν δηλαδη καπως.αυτο ομως ειναι πολυ γενικο και αναρωτιεμαι τι ισχυει στην πραγματικοτητα για την συγκεκριμενη περιπτωση
  7. aristea

aristea Active Member

Rottie τι εννοείς?
    Τι σημαίνει δυσδιάκριτα ορια και για ποιον? Για μένα δεν είναι τιποτα δυσδιάκριτο. Δεν αναλαμβάνουμε ζώα οταν δεν μπορούμε να τα φροντισουμε καταλληλα είτε σε ιδιώτη αφορά αυτό είτε σε σωματείο.
    Από κει και πέρα μιλάμε για ψύχωση και εκτός απο την οποια πιθανη παρέμβαση των αρχών (λέμε τώρα) καλο θα ήταν και καμμιά επίσκεψη σε ψυχίατρο.
    Εγώ συμφωνώ τοσο με τον Dralion αλλα και με τη Μαρίνα, καλύτερα στο δρόμο.

edit Μήπως θολώνει και το οικονομικό τα ορια καμμιά φορά? Λεω μήπως.
  8. ROTTIE

ROTTIE New Member

Δεν με κατάλαβες aristea. Αυτό που προσπαθώ να πω όσο πιο κομψά γίνεται (για ευνόητους λόγους), είναι πως γενικά στις περιπτώσεις συλλογής ζώων, ο ρόλος του φαινομενικά «θύματος της πολιτείας- φιλόζωου-συλλέκτη» εμπλέκεται με το ρόλο του «θύτη-βασανιστή-δολοφόνου ζώων». Οι ρόλοι είναι δυσδιάκριτοι στο μυαλό του συλλέκτη, διότι δυσδιάκριτα είναι τα όρια της λογικής με το παράλογο.

Επισημαίνω λοιπόν, ότι για να βγάλουμε όσο το δυνατόν πιο ασφαλή συμπεράσματα, για οποιαδήποτε υπόθεση συλλογής ζώων, θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο να λάβουμε υπ’ όψιν όλες τις παραμέτρους και τις πιθανές εκδοχές της υπόθεσης. Ελπίζω να έγινα περισσότερο σαφής…

Edit: Το γεγονός ότι τα ζώα έξω στο δρόμο, θα είχαν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης, σε σχέση με τον υποχρεωτικό εγκλεισμό τους, το θεωρώ δεδομένο.
  9. fwteinh

fwteinh New Member

σε σχεση με τον υποχρωτικο εγκλεισμο τους ναι θα ειχαν τουλαχιστον την ελευθερια τους και δε θα πεθαιναν απο δολοφονιες μεταξυ τους.σκεφτειτε ομως να ξαμολυθουν 20-30 σε μια περιοχη εχθρικη προς τα αδεσποτα τι εχει να γινει.
  10. aristea

aristea Active Member

Σκιάχτηκα λιγάκι,παραείσαι διακριτική.

Η άποψη μου παραμένει οπως την προανέφερα οσο καλή διάθεση να εχω που δεν εχω να λάβω υπόψη μου χιλιάδες παραμέτρους.
    Δεν θέλω να γίνομαι απόλυτη, δεν είμαι, απλά αδυνατώ να βρω άλλοθι, ειδικά για τους ψυχάκιδες που νομίζουν οτι προσφέρουν φιλοζωικό εργο.
    Οπως είπε και ο Αρκούδος πάντα την πληρώνουν τα ζώα
  11. Dralion

Dralion New Member

ROTTIE, δεν βλεπω να διαφωνουμε τελικα. Μηπως καταλαβα κατι λαθος;

Εκεινο που λεμε και οι 2 ειναι, οτι αν καποιος ειναι συλλεκτης πρεπει να αντιμετωπιζεται αναλογα. Το εγραψα ετσι, λιγο περιληπτικα και αφηρημενα. Για να μην αρχισω παλι να σας πρηζω με λεπτομερειες, γυρω απο το πως αντιμετωπιζουμε τους συλλεκτες στην Γερμανια.

Στο ερωτημα, αν ειναι καλυτερα στον συλλεκτη η στον δρομο, δεν εχω απαντηση. Το ιδανικο θα ηταν ουτε στον συλλεκτη ουτε στον δρομο.
    Αλλα εδω εχουμε μαζευτει 5 ανθρωποι που συμφωνουμε ετσι κι αλλιως και στις φολες και στους συλλεκτες και στα αδεσποτα - και παλι εχουμε δυσκολιες να συνεννοηθυμε μεταξυ μας μερικες φορες. Φαντασου να διαφωνουσαμε, τι θα γινοταν. Το να ζηταω λοιπον ιδανικες λυσεις ειναι τελειως πανω απο τα συννεφα.

Αγαπητη Μαρινα, οι ηλιθιοι υπανθρωποι θα τα φολιασουν οπουδηποτε και να τα βρουν. Ξερεις καλυτερα απο εμενα, οτι τα φολιαζουν ετσι, για πλακα και μεσα σε περιφραγμενα οικοπεδα. Ο συλλεκτης απλα τους δινει αλλη μια δικαιολογια να βαλουν φολες. Αλλα σιγα μην χρειαζονται τα καθικια δικαιολογιες.
    Γι αυτο και επιμενω, οτι προκειται για 2 ξεχωριστα θεματα.
  12. ROTTIE

ROTTIE New Member

Ναι Dralion διαφωνούμε. Δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ και δυστυχώς δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες.
    Η απάντηση βρίσκεται στο E-mail της κ. Σιοκου η οποία χρησιμοποιεί τις φωτογραφίες των φoλιασμένων σκύλων για να ζητήσει χρήματα.
    Απορώ… αυτό δεν κάνει εντύπωση σε κανένα?
  13. Dralion

Dralion New Member

ΟΚ, αργησα αλλα καταλαβα.

Η ROTTIE εχει πει ηδη 3 φορες οτι "δεν μπορω να δωσω λεπτομερειες", "το λεω κομψα" κλπ. Που σημαινει για μενα οτι καποια καταγγελια ειτε καποια μυνηση εκκρεμει εναντιον της συλλεκτριας και δεν μπορουν να δημοσιοποιηθουν οι λεπτομερειες.

ΟΚ, κανενα προβλημα, καταλαβαινω την ROTTIE και τους λογους που εχει να μιλαει ετσι.
    Οσα ειπα εγω ηταν γενικα για συλλεκτες. Δεν μιλουσα για την συγκεκριμενη περιπτωση. Απο κει και μετα, εφ' οσον στο συγκεκριμενο δεν εχουμε (δεν μπορουμε να εχουμε) τις απαραιτητες λεπτομερειες, δεν αξιζει και τον κοπο να κουβεντιαζουμε με βαση αοριστες υποθεσεις και θεωριες συνωμοσιας. Οταν γινουν γνωστες οι λεπτομερειες, τα ξαναλεμε.

Κριμα για τα ζωα. :-(
  14. Strayshelp

Strayshelp New Member

H κυρία Σιώκου σε απάντηση που μου στειλε λέει ότι ζηταει απο μας να ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΜΕ στο Δήμο/Υπουργείο και να τους ζηταμε να δίνουν οικονομική βοήθεια.Δε ζητα χρήματα για τη τσεπη της.

Επίσης,λέει ότι δεν έχει λαβει ουτε 1 ευρώ,όχι 5000 από την Κοινότητα.Είπε όμως ότι χρωστά 15000 σε κτηνιατρους και τα δίνει η κοινοτητα με δόσεις 3000,η Κοινοτητα,εδώ και 3 χρόνια.Αυτη την επιδότηση ίσως εννοούσε οπροεδρος.

Ολες τις στειρώσεις,εμβόλια,θεραπείες λέει ότι της καλυπτουν απ τη τσεπη τους αυτα τα 3 χρονια.

Τώρα το κατα πόσο έχει γίνει συλλέκτρια πώς μπορούμε να το κρίνουμε?Δε ξερω..
    Σίγουρα και εγω θα προτιμούσα ελευθερα τα ζωα απ το να δηλητηριάζονται στο χώρο της.Αλλά αυτοί που τα δηλητηρίασαν δε θα τα φολιαζαν και στη γειτονια?
    Θα επανέλθω στο θεμα,απλα δε προλαβαίνω να γραψω περισσότερα τωρα.
  15. fwteinh

fwteinh New Member

αυτα τα χρηματα αν οντως δινονται ειναι επιδοτηση.τι λεει οτι δεν εχει δωσει ουτε μια δραχμη ο δημος!χαος επικρατει μου φαινεται
  16. Strayshelp

Strayshelp New Member

Kαι μενα!Αλλά δυστυχως επειδή δε μπορώ να διαπιστώσω από κοντα τι γίνεται ουτε την ξερω προσωπικά,δε θελω να την δυσφημίσω απλά με υποθεσεις.Οφείλω να πω και την απαντηση της.
  17. gikkat

gikkat New Member

Λες...

Ξε - λες...

Κλασικά εικονογραφημένα... :?
  18. Marin

Marin Administrator

Εγώ αν φτάσω ποτέ να γίνω συλλέκτης, θα πάω να τα αφήσω όλα σε ένα βουνό με σπιτάκια και θα πηγαίνω να τα ταίζω.

Μαρίνα
  19. arkoudos

arkoudos New Member

Συλλέκτης είναι λίγο παράξενη έννοια.

Μπορείτε να μου την κάνετε define?

Παράδειγμα... Χωράφι 1 στρέμα με σπίτι, στο οποίο όμως δεν κατοικεί κανείς.

Το χωράφι είναι όλο φτιαγμένο για τα 3 σκυλιά που ζουν μέσα, τα οποία αυτός που τα έχει πηγαίνει 2 φορές την μέρα και τα ταϊζει. Τα σκυλιά είναι ελεύθερα στο χωράφι.

Στην δουλειά που δουλεύει έχουν άλλα 6 για τις ανάγκες του εργοστασίου (φύλαξη). Ξαφνικά το Μπος όμως στραβώνει και λέει ότι δεν τα θέλει άλλο. Πάρτε τα αλλιώς θα τα φολιάσω.

Έτσι, το χωράφι 1 στρέμα πλέον έχει 9 σκυλιά. Οι συνθήκες παραμένουν ίδιες. 2 φορές τάισμα την ημέρα, λίγο παιχνίδι (όλο αυτό διαρκεί σύνολο 2 ώρες) και τα σκυλιά ελεύθερα. Περιττό να πω ότι τα σκυλιά είναι σαν γιουβαρλάκια, τόσο καλοταϊσμένα που είναι.

Πείτε μου... αυτός θεωρείται συλλέκτης?
  20. Alex2

Alex2 New Member

Συλλέκτης νομίζω θεωρείται όποιος μαζεύει ζώα σε ένα συγκεκριμένο χώρο, σε τέτοιο βαθμό που δε μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες τους. Δε μπορεί να παρέχει περίθαλψη κτηνιάτρου, καλές τροφές και έστω και αυτή τη δίωρη ενασχόληση την ημέρα.

Κατάλαβα ότι περιγράφεις ένα άνθρωπο που απλώς έχει πολλά σκυλιά, σε καμμία περίπτωση συλλέκτη.

Για καλύτερο ορισμό να απαντήσουν οι πιο ειδικοί.
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page