Διπλά δόντια

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by life, May 6, 2008.

1. life

life New Member

Σημερα πηγαμε στον κτηνιατρο μας,για εμβολιο το σκυλακι που εχουμε.
    Η σκυλιτσα μας παρολο που εφτασε ηδη 8 μηνων εχει στο πανω μερος του στοματος της 2 διπλα δοντια.Βγηκαν τα καινουρια,αλλα τα παλια δεν επεσαν και περασε καιρος απο τοτε.Απο οτι μας ειπε ο γιατρος,δεν προκειτε να πεσουν απο μονα τους,γιατι βγηκαν διπλα στα παλια και δεν τα σπρωχνουν κι ετσι θα χρειαστουμε επεμβαση.
    Θα γινει κανονικη ναρκωση με ενεση ,πιο δυνατη κι απο οτι σε στειρωση και θα ''ξυθει'' η σχιστει λιγο το κοκκαλο στο στομα για να βγουν απο το πλαι τα παλια δοντια.Μετα θα παιρνει παυσιπονα κτλ γιατι θα ποναει αρκετα μαλλον.....
    Τι γνωμη εχετε ??? Να το κανω??? Να περιμενω λιγο ακομη μην πεσουν απο μονα τους..Παντως τα εχει ετσι διπλα περιπου εναμιση μηνα,ισως κ παραπανω..........
    Εσεις εχετε ακουσει κατι τετοιο??? Πως γινεται,ποσο επωδυνο ειναι....
  2. zusje

zusje New Member

Re: Επεμβαση για εξαγωγη 2 δοντιων.

Τα δόντια δε θα πέσουν από μόνα τους,αν ήταν να πέσουν θα είχαν πέσει ήδη.Γνώμη μου είναι να το κάνεις,διότι δεν είναι φυσιολογικό να έχει διπλά δόντια και θα προκληθούν προβλήματα,επειδή τα δόντια δε θα μπορούν να καθαριστούν καλά και θα συσσωρεύονται τροφές ενδιάμεσα που θα οδηγήσουν σε άλλα προβλήματα(ουλίτιδα,πλάκα κλπ).Η νάρκωση αν γίνει από έμπειρο κτηνίατρο,δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας(εφ' όσον φυσικά το ζώο δεν έχει άλλα προβλάματα,πχ από την καρδιά του).Επειδή πολύ κτηνίατροι το αμελούν,ζήτησε να γίνει πολύ καλή κλινική εξέταση(ακρόαση πνευμόνων,καρδιάς,λήψη θερμοκρασίας,ψηλάφιση κοιλιάς,γεν. εξέταση αίματος και κάποιες βασικές βιοχημικές παράμετροι που ελέγχουν την καλή λειτουργία του συκωτιού και των νεφρών).Θα πληρώσεις λίγο παραπάνω,αλλά αξίζει να σιγουρευτείς ότι όλα είναι οκ,πριν κάνεις νάρκωση.Γενικά η επέμβαση είναι λίγο επίπωνη και τις πρώτες μέρες το ζώο ίσως δυσκολευτεί λίγο στο μάσημα,οπότε θα πρέπει να προσφέρεις μαλακές τροφές.Πάντως,πιστεύω ότι είναι καλύτερα να γίνει τώρα η επέμβαση που το ζώο είναι μικρό και δεν έχουν γίνει δευτερεύοντες βλάβες στα δόντια από την ανωμαλία αυτή.Καλή τύχη!
  3. gikkat

gikkat New Member

Να το κάνεις... Αυτό συνήθως συμβαίνει σε μικρόσωμες φυλές. Μπορεί να προκαλέσει μεγάλο πρόβλημα στο ζώο καθώς και έντονη δυσοσμία του στόματος αν το αφήσεις έτσι.
  4. aggeliki

aggeliki New Member

:D εμαθα οτι η επεμβαση εχει γινει εδω και καμια εβδομαδα και ολα πηγαν καλα!
  5. SaveAllAnimals

SaveAllAnimals New Member

Τί συμβαίνει με τα δοντάκια του;

Σήμερα όπως έπαιζα με τον Bart, το 9 μηνών mini pincher της μητέρας μου,
    πρόσεξα τυχαία τα δοντάκια του και παραξενεύτηκα.
    Καταλαβαίνω πως έχει και τους μωρουδίστικους και τους ενήλικους κυνόδοντες (και από τις δύο πλευρές)
    αλλά δεν το έχω ξαναδεί και δεν ξέρω κατά πόσο είναι φυσιολογικό.
    Η απορία μου δηλαδή είναι, θα πέσουν μόνοι τους οι παλιοί, ή πρέπει να πάμε στον γιατρό;
    Πάντως έχει παιχνιδάκια και συνέχεια τα μασουλάει,οπότε μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν πέσει..

Έφη.
  6. SaveAllAnimals

Re: Τί συμβαίνει με τα δοντάκια του;

Το έβαλα σε αυτή την ενότητα αλλά εννοείται πως είναι δεκτές και με το παραπάνω οι απαντήσεις όλων σας!
  7. zusje

zusje New Member

Ναι αυτό δεν είναι σπάνιο.Συμβαίνει αρκετά συχνά(αν δεις υπάρχει και μια δεύτερη παρόμοια περίπτωση σ' αυτήν την ενότητα όπου τελικά έγινε επέμβαση για την αφαίρεση των δοντιών που δεν είχαν πέσει).Τα δόντια αλλάζουν στην ηλικία των 4 μηνών περίπου και κανονικά μέχρι την ηλικία των 5-6 έχουν αλλάξει όλα.Ο δικός σου είναι ήδη 9 μηνών άρα δε δικαιολογείται να μην έχουν φύγει ακόμα τα μωρουδιακά δόντια.Άρα επιβάλλεται μια επίσκεψη στον κτηνίατρο και το πιό πιθανόν να πρέπει να γίνει επέμβαση ώστε να αφαιρεθούν τα νεογιλά δόντια.Καλό είναι να γίνει σχετικά γρήγορα ώστε τα ενήλικα δόντια να πάρουν την κανονική τους θέση(καθώς τώρα σπρώχνονται από τα μωρουδίστικα και συχνά παίρνουν λάθος θέση,τραυματίζοντας έτσι το στόμα) και επειδή θα έχει άλλα προβλήματα αργότερα αν δε βγουν επειδή τα δόντια δε θα καθαρίζονται καλά,θα μαζεύονται τροφές ενδιάμεσα κλπ.
  8. SaveAllAnimals

Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Να κάνω κι άλλη μία ερώτηση?
    Κανονικά ο κτηνίατρος δε θα έπρεπε να το έχει προσέξει;
    Όταν τον πάμε να τον δει δεν θα πρέπει να τον κοιτάζει παντού κανονικά;;;

Κι ένα edit επειδή τώρα διάβασα το παρόμοιο θεματάκι με την εξαγωγή των δύο δοντιών,
    βέβαια αν ειναι θα ρωτήσουμε τον κτηνίατρο,τον οποίο η μάνα μου εμπιστεύεται για ηλίθιους λόγους,
    ενώ εγώ όχι,αλλά ακριβώς επειδή εγω δεν τον εμπιστεύομαι,θέλω να μου πείτε την γνώμη σας.

Αφού για την εξαγωγή που από ότι φαίνεται θα χρειαστεί, πρέπει να γίνει νάρκωση,
    υπάρχει περίπτωση το μικρό να μπορέσει να κάνει μαζί και τη στείρωση;
    Πέρα από το ότι έτσι κι αλλιώς θα τον στειρώναμε,
    έχουμε και το προβληματάκι οτι έχουμε.. :oops: ένα μπαλάκι αντί για δύο..
    Το σκέφτομαι επειδή φοβάμαι δύο φορές να πάρει ναρκωση ρε γαμώτο..
    Από την άλλη σκέφτομαι οτι μάλλον δε θα γίνεται γιατί είναι και μικρός,
    θα βγει K.O..
    Πείτε μου όμως την γνώμη σας..

Ευχαριστώ.
    Έφη.
  9. zusje

zusje New Member

Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει αμέσως και η στείρωση,η στείρωση είναι μικρή επέμβαση,μη σου πω ότι η εξαγωγή δοντίων είναι πιό δύσκολη επέμβαση,η ορχεκτομή πλέον θεωρείται επέμβαση ρουτίνας.Κρίμα κ άδικο να ταλαιπωρείται δύο φορές το ζώο(εξάλλου όλοι ξέρουμε πόσο χαίρονται τα ζώα να πηγαίνουν στο γιατρό :lol: ).Και να ξέρεις γενικά ότι αυτό συνηθίζεται,δλδ αν το ζώο θέλει δύο επεμβάσεις να γίνονται μαζί ώστε να μην αναγκαστεί το ζώο να πάρει διπλή αναισθησία.Όσο για το αν θα έπρεπε να το προσέξει τι να σου πω.Λογικά ναι(αφού η κλινική εξέταση απαιτεί διάνοιξη στόματος)...αλλά εντάξει κ αυτός άνθρωπος είναι και μπορεί να του ξέφυγε,δλδ και στις κλινικές δε γίνεται πάντα τέλεια κλινική εξέταση9που υποτίθεται είναι πολύ προσεγμένη για διδακτικούς λόγους).
  10. life

life New Member

Ναι οντως ετσι εγινε.
    Πηγαν ολα πολυ καλα.Η μικρη απο την πρωτη ημερα εφαγε κοτοπουλο και πολυ λιγες κροκετες κι επαιζε με τη γατα.Απο την επομενη ετρωγε κανονικα τις κροκετες της .Φυσικα ο γιατρος μετα την επεμβαση της εκανε και μια παυσιπονη ενεση που θα ειχε διαρκεια 48 ωρες.
    Μονο 1-2 ημερες ηταν λιγο βραγνιασμενη,λογω ερεθισμου της τραχειας που προηλθε απο το σωληνα που ειχε κατα τη διαρκεια της επεμβασης.Κατα τα αλλα μια χαρα
    Τα δοντια που αφαιρεθηκαν ειχαν ηδη αρχισει να πιανουν πετρα,οποτε ηταν πολυ σημαντικο να γινει η εξαγωγη τους
  11. zusje

zusje New Member

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά.Ναι ο τραχειοσωλήνας που μπαίνει κατά τη διάρκεια της επέμβασης ερεθίζει λίγο της φωνήτικές χορδές,αλλά εντάξει αναγκαίο κακό...το ελάχιστο είναι αυτό!Καλά κάνατε κ τα βγάλατε,θα είχατε άλλα προβλήματα αν δε το είχατε κάνει στο μέλλον :)
  12. life

life New Member

Ετσι ειναι...
    Ευχαριστω.

Share This Page