Διάρροια σε κουτάβι

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by aggeliki, Jun 1, 2008.

1. aggeliki

aggeliki New Member

σε κουταβακι με διαρροια μπορω να δωσω ercerfuryr και σε τι δοσολογια ανα κιλο??πρεπει να ειναι 2-3 κιλα και 1,5 μηνων περιπου.
    αποπαρασιτωση εκανε εχθες,βασικα ολα εχουν διαρροια αλλα αυτο σημερα το πρωι ειναι ζαβλακωμενο και δεν τρωει,τα κακα δεν εχουν αιμα ουτε καναν εμετο.χθες εφαγε.
    επισης να δωσω ρυζι με συριγγα?
    μπορει η υπερδοσολογια της παστας για τα σκουληκια να προκαλεσει βλεννη κοκκινη,γιατι ειδα τωρα οτι σε ενα σκυλακι υπηρχε λιγη βλεννη.ορεξη εχουν εκτος απο το ενα,(οχι αυτο με την βλεννη)
  2. zusje

zusje New Member

Re: επειγον! διαρροια!

Το φάρμακο που αναφέρεις δε το ξέρω καθόλου,πρέπει να μου πεις τη δραστική ουσία.Γενικά δεν είμαι της άποψης ότι είναι καλό να δίνουμε μόνοι μας φάρμακα,σίγουρα κάποιο κτηνιατρείο εφημερεύει σήμερα,πήγαινε στο κτηνιατρείο που βρίσκεται πιο κοντά σου και λογικά θα υπάρχει ανακοινωμένο ποιό κτηνιατρείο εφημερεύει και θα γράφει και τηλέφωνο.Πάρε τους ένα τηλέφωνο.Γενικά όμως και η αποπαρασίτωση μπορεί να προκαλέσει διάρροια...Φρόντισε το κουταβάκι να είναι ζεστά(με αυτή τη ζέστη το περίεργο θα ήταν να μη μπορέσεις να το κρατήσεις στα ζεστά),δίνε συχνά νερό(για να αποφύγουμε την αφυδάτωση),και ξαναπροσπάθησε κάθε λίγες ώρες να το ταίσεις...Αν μπορείς επικοινώνησε με τον δικό σου κτηνίατρο(οι περισσότεροι στις κάρτες τους ή στο ιατρείο τους αναφέρουν και κάποιο κινητό ή τηλέφωνο σπιτιού για περιπτώσεις ανάγκης) ή με τον εφημερεύον κτηνίατρο.Λυπάμαι που δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο :(
  3. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω,τα πηγα ηδη στον κτηνιατρο,τους εκανε αντιβιωση και ενεση για την διαρροια,το ενα ειχε και πυρετο.θα τα ξαναπαω το απογευμα.
    το ercerfuryr ειναι για την διαρροια ανθρωπινο φαρμακο αλλα το δινουν και για τα γατακια-σκυλακια.
  4. zusje

zusje New Member

χμμμ δε ξέρω...στη κλινική μία φορά σε πολύ σοβαρή περίπτωση διάρροιας είχαν πει να δώσει ο ιδιοκτήτης immodium.Αλλά μιλάμε για ενήλικο σκύλο και θυμάμαι του είχαν συνιστήσει προσοχή...Μου φαίνεται εσείς ξέρετε καλύτερα από μένα για φάρμακα,εγώ ξαναλέω έχω μάθει δραστικές ουσίες(πχ πενικιλλίνη,αμπικιλλίνη) αλλά δεν έχω ιδέα ποιά σκευάσματα(πχ αντιβιώσεις) τις περιέχουν,λολ!
  5. gikkat

gikkat New Member

Το πιο συνηθισμένο για διάροιες είναι το flagile είτε σε σιρόπι είτε σε χάπι...
  6. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω,θυμασε δοσολογιες ανα κιλο?
  7. gikkat

gikkat New Member

nope... πάντα τηλεφωνό στο γιατρό να μου πει πόσο να δώσω... 8)
  8. nikos_x

nikos_x New Member

Η Χιονα ειχε διαρροια πριν περιπου 3 εβδομαδες και εδωσε ο γιατρος flagyl αλλα και imodium(δυνατο αλλα κοπηκε μαχαιρι η διαρροια!)...
  9. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

Aggeliki ο κτηνιαρος εχει αποκλεισει τον τυφο 1000 τα εκατο?
  10. aggeliki

aggeliki New Member

ειναι παλιο το θεμα,το σκυλακι ειχε τυφο,το πηγα την ιδια μερα,εκανε καποιες ενεσεις αλλα τελικα πεθανε. μετα απο 2 μερες... :?
    :(

Share This Page