Διάρροιες

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by nikos_x, Jan 8, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σας!
    Σημερα το απογευμα πηγα τη μονακριβη μου Χιόνα στον κτηνιατρο μετα απο καποιες διαρροιες π εκανε.εγω ανησυχω ποοολυ!τον ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση ν ειναι μορβα αλλα ειπε δεν φαινεται κατι τετοιο αν και ειναι νωρις και δεν εχει ολα τα συμπτωματα.Ειναι 2μιση μηνων ειπε,θα γινει περιπου 10-15 κιλα.σας εχει συμβει κατι παρομοιο και αν ναι τι χορηγησε ο κτηνιατρος?ανησυχω πιο πολυ επειδη ηταν αδεσποτακι και δεν ξερω με τι ζωα εχει ερθει σε επαφη εκτος απο τα αδερφια της.

Νικος
  2. Diamandear

Diamandear New Member

Nikolas, με πασα επιφυλαξη σου απαντω -μιας και στο post σου ακομα δεν εχεις δεχτει καμμια βοηθεια/απαντηση, οτι η Μορβα (ή νοσος του Carre) συνηθως εχει ΚΑΙ αρκετα ακομα συμπτωματα. (πυρετος,δερματικες αλλιωσεις,βουλωμενη μυτη,κλπ). Σιγουρα μπορει να εχει προσβληθει ενα μη εμβολιασμενο κουταβι οταν μαλιστα ηταν αδεσποτο.(μεταδιδεται απο σκυλο σε σκυλο). Ειναι οντως πολυ πρωιμο να πεις οτι το ζωντανο σου εχει προσβληθει και σιγουρα χρειαζεται στενη παρακολουθηση.Το πιο πιθανο ειναι βεβαια να εχει φαει κατι που του ενοχλησε το ευαισθητο ακομα πεπτικο του συστημα. Αν παρ ελπιδα εχει τελικα Μορβα, απ οσο γνωριζω προσωπικα, ΔΕΝ υπαρχει συγκεκριμενη θεραπεια και η καθε θεραπεια διαφερει και ειναι συμπτωματολογικη. Παρακολουθα τις κενωσεις του ζωου γιατι ειναι πολυ πιθανο να σταματησουν αμεσα οι διαρροιες.
    ΥΓ. Ας με συγχωρησει η Gikkat που, δικην κτηνιατρου μιλησα -απλα πιθανολογω οτι ο Nikolas δεν θα επαιρνε εγκαιρα μια γνωμη.
  3. noela

noela New Member

Eπειδή την πήρες πρόσφατα μπορεί να είναι απλά η αλλαγή στη διατροφή ή ένα κρυωματάκι. Μήπως της έδωσες γάλα;
  4. nikos_x

nikos_x New Member

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την βοηθεια...δεν εχει τα αλλα συμπτωματα π ανεφερες στο μνμ και ευτυχως εκανε κακα της και ειχαν σφιξει καπως.Τα φαρμακα που της δινω ειναι Flagyl 1ml πρωι-βραδυ και Diarsanyl 10ml μια διαβαθμιση πρωι μια βραδυ για 5 μερες .Οσο για φαγητο κατι κροκετες ειδικες και οχι αυτες που ειχα αγορασει εγω.Θα προτεινατε κατι αλλο?Ειναι ζωηρη κατα τα αλλα και παιζει κανονικα.Αγχος,αγχος,αγχος!!
    Ευχαριστω και παλι και ελπιζω να εχουμε καλο αποτελεσμα.

Νικος
  5. nikos_x

nikos_x New Member

οχι γαλα.ειχε φαει μονο ρυζι βραστο με λιγο ζαμπον ισα για τη μυρωδια και μετα κονσερβα για κουταβια και κροκετες για κουταβακια επισης.τι ν πω???τοσο αγχος ουτε με το πρωτο μου σκυλακι!!!

Νικος :?
  6. vaso85

vaso85 New Member

Σαν να είχε αρκετή ποικιλία για κουταβάκι πιστεύω.. Καλύτερα να τρώει μόνο ξηρή τροφή. Θα σου πούν και οι πιο έμπειροι ή καλύτερα ο κτηνίατρος..
  7. nikos_x

nikos_x New Member

Η ατιμη σκετη κροκετα δεν τ τρωει και αναγκαστηκα ανακατεψα και κονσερβα μαζι! ρυζακι εφαγε 1-2 φορες. Για να φαει κροκετα τι ν κανω ??να την αφησω να πεινασει??η θα κανει απεργεια πεινας?ειναι και μια σταλια και φοβαμει μην μου μαραζωσει!χεχε

Νικος
  8. dora

dora New Member

Αν θες να συνηθίσει την ξηρά, να την αφήσεις μόνο με ξηρά. Αν δεν φάει, θα μείνει νηστική. Για 2-3 μέρες. μετά θα στρώσει και θα τρώει μόνο κροκέτες. :wink:
  9. Diamandear

Diamandear New Member

Τι τροφη δινεις? Επωνυμη (Hills,Proplan,κλπ) ή no name?
  10. dafni

dafni New Member

Πόσες μέρες την έχεις; Σε μένα όλα τα φιλοξενούμενα κουτάβια έκαναν διάρροια τις πρώτες μέρες. Είναι ευαίσθητα στην αλλαγή τροφής όταν είναι τόσο μικρά. Μετά από κανα 2 μέρες τους περνούσε.
  11. nikos_x

nikos_x New Member

αυτη που μ εδωσε ο κτηνιατρος σε κατι φακελακια ειναι Ηill's αλλα εγω παιρνω Friskies συσκευασμενο μονο και οχι χυμα γτ εχω δει και κατι απαισια ''πραγματακια'' στις χυμα.
  12. vaso85

vaso85 New Member

Ξηρή τροφή ανακατεμένη με λίγο ρυζάκι δεν τρώει? Εμένα που και που κάνει λίγο την ξινή και τις βάζω μέσα και πολύ λίγο χλιαρό νεράκι ίσα για να μαλακώσει η κροκέτα, αλλά αυτό σε κάποιες μάρκες τροφών έχω διαβάσει ότι δεν επιτρέπεται αν έχουν κάποιο συστατικό που δε θυμάμαι..

Γενικά με τις κροκέτες έχουν κάποιο πρόβλημα έχω παρατηρήσει..Σε αδόσποτα που δίνω ούτε να τη μυρίσουν και πάει η δικιά μου η χοντρή και τα τρώει!! Η αλήθεια είναι ότι είναι άνοστες...ναι ναι μη με κοροιδέψετε, μια μέρα δοκίμασα από περιέργεια (μην προτρέχετε, δεν το κατάπια!)..

Υπομονή και καλή τύχη!
  13. nikos_x

nikos_x New Member

την εχω 4 μερες τωρα
  14. nikos_x

nikos_x New Member

και γω ειχα δοκιμασει τισ κροκετες του Ρεξουλι μου(δεν ζει πια) και ηταν σαν να τως χαρτι!(ετσι μυριζε τουλαχιστον).
  15. dora

dora New Member

Άμα θες να μάθεις για τη διατροφή της, κάνε ένα search,το έχουμε συζητήσει στο forum. Αν έχεις κι άλλες απορίες σχετικά με αυτό, κάνε ένα καινούριο θέμα για να το συζητήσουμε εκεί.
  16. Diamandear

Diamandear New Member

Eεεμμ...επρεπε να μας πεις οτι κανεις πειραματα Nikolas, ακομα στο φαγητο του κουταβιου....Τελος παντων. Δειχνει να ειναι επιπολαια η διαρροια (λογω συνεχων αλλαγων). Μεινε σταθερος σε μια τροφη για μεγαλα διαστηματα. Αν επιμενει να μην την τρωει αλλαξε την. Αν συνεχιζει κανε μιξη Επωνυμης με 2ης κατηγοριας(πχ. Pedigree -οχι εντελως ξεφτυλα). Συνηθως οι 2ας κατηγοριας ειναι πιο αγαπητες στα σκυλια αν και δεν δινουν αυτα που πρεπει να δωσουν (ειναι κατι αντιστοιχο με τα παιδια και τις πιτσες)
  17. nikos_x

nikos_x New Member

δεν ηξερα!!!θα κρεμαστω !τελος!!!εγω το εκανα αυτο???(ανοιξε πετρα για να μπω!!!!)κροκετα και τελος!!!αν ειναι απο αυτο θα αναψω λαμπαδα στο μποι της Χιονας μου!!!Ευχαριστω πααααααρα πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον!!!!!!Σορρυ π δεν αναφερθηκα κατευθειαν στο φαγητο της αλλα μ φανηκε νορμαλ να παω απο ρυζι σε κροκετα-κονσερβα!Σταθερα στα φαρμακακια και κροκετα.Ελπιζω τα καλυτερα!

Νικος
  18. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σας,
    σορυ π επανερχομαι σ αυτο το θεμα αλλα εχω εξελιξεις.Η Χιονα δεν σταματουσε τις διαρροιες και την πηγαμε παλι στο κτηνιατρο.Ειπε να συνεχισουμε τα φαρμακα και οτι μεχρι τη Πεμπτη θα διξει αν ειναι καλα η οχι!Δεν ξερω,μπερδευτηκα!! :? ειπε οτι δεν ειναι σοβαρο ΑΛΛΑ...τι ν πω....

Νικος
  19. vaso85

vaso85 New Member

:( Περαστικά εύχομαι!
  20. nikos_x

nikos_x New Member

Σε ευχαριστω πολυ Vaso!!! :) και ευχομαι να ειναι περαστικη αυτη η περιπετεια!πλεον αλλαξα και τακτικη και μπηκε το ''γιατροσοφι'' στη μεση(το οποιο ειχε συμβουλεψει κ παλια ο γιατρος)=στεγνο κοτοπουλο στηθος,με ρυζι λαπα χωρις λαδι και αλλα...το εκανα και παλια στο σκυλι αυτο και στουμπωνε!! :-D Καλες οι κροκετες διαιτης αλλα θα μ πα8ει τπτ το κουταβι!

Νικος

Share This Page