ΔΙΣΚΟΠΑΘΕΙΑ HANSEL 3

Discussion in 'Σκύλος' started by xristina fido, Mar 11, 2016.

1. xristina fido

xristina fido New Member

Καλησπερα! Εχω ενα ημιαιμο σκυλακι τον φιντο που ειναι 2,5 ετων. Πριν μια βδομαδα και ενω τη προηγουμενη μερα ηταν απολυτα υγιης και δραστηριος σηκωθηκε το πρωι και ειχαν παραλυσει τα πισω του ποδαρακια και σερνοταν μονο με τα μπροστα. Τον πηγα στη κτηνιατρο δεν ηταν σιγουρη για το τι ειχε και μας παρεπεμψε σε εναν ειδικο νευροχειρουργο τον κυριο Δανουρδη. Όταν λοιπον πηγαμε εκει τον εξετασε νευρολογικα και μας ειπε πως εχει σιγουρα δισκοπαθεια , το αριστερο του ποδι δεν το αισθανεται καθολου , οποτε δε χρειαζεται να κανουμε ουτε αξονικη ουτε μαγνητικη καθως οτι και να δειξει η εξεταση , χειρουργειο δε μπορει να γινει και αν γινει δε θα εχουμε καμια επιτυχια. Τα ακριβη του λογια ηταν οτι θα δωσουμε τζαμπα λεφτα.(ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ) Δε το βαλαμε φυσικα κατω , την επομενη κιολας πηγαμε και καναμε την αξονικη η οποια τελικα εδειξε δισκοπαθεια αλλα ο δισκος ειχε κανει explosion ειχε δηλαδη "σχιστει" και ειχε περασει το τζελ στον νωτιαιο μυελο προκαλωντας φλεγμονη. Εψαξα στο ιντερνετ και υστερα απο μαρτυριες αλλων βρηκα τον αξιολογο κυριο Βλαχοπουλο που ειδικευεται σε τετοιες περιπτωσεις. Τη Τριτη που μας περασε τον πηγα να τον εξετασει. Μας ειπε λοιπον πως ο σκυλακος μου νιωθει και τα δυο του ποδια απλα το αριστερο δεν ειναι τοσο λειτουργικο. Ειναι συγκρατημενα αισιοδοξος οτι θα επανελθει καθως ειχε πολλες περιπτωσεις πιο ασχημες απο τη δικη μας οι οποιες εγιναν εντελως καλα. Χειρουργειο οπως ειπε δε χρειαζεται τουλαχιστον αμεσα και μας εδωσε μια θεραπεια με χαπια τα prezolon τα οποια θα τα παιρνει για μια βδομαδα και υστερα θα τον ξαναδει να δουμε πως θα προχωρησουμε. Απο την ημερα που ξεκινησαμε τα χαπια εχω δει αρκετη βελτιωση. Δε κινειται βεβαια ακομα δεν εχει σηκωθει αλλα ειναι πολυ πιο ζωηρος γυριζει μονος στο κρεβατι και κανει προσπαθειες να σηκωθει ανασηκωνοντας αρκετα τον πωπω του και τα πισω του ποδαρακια. Υπαρχει καποιος αλλος που να εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημακαι να εγινε το σκυλακι του καλα?Σας παρακαλω πειτε μου γιατι εχω φρικαρει.
  2. marich

marich Active Member

Ευτυχώς δεν μου εχει συμβεί ακομα ! Ελπίζω ολα να πάνε καλά περαστηκα!:oops:

Share This Page