Δύο Κουτάβια / Συμβουλές - Στείρωση

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by kain, Dec 14, 2007.

1. kain

kain New Member

Το θέμα άλλαξε τίτλο και μεταφέρθηκε... Κατερίνα

Προσέξτε αυτή την απίστευτη ιστορία. Αποφασίζω λοιπόν να αποκτήσω έναν σκύλο, ψάχνω από δω, από κει, ρωτάω, διαβάζω, σερφάρω, πηγαίνω σε μια φάρμα και αποφασίζω να πάρω ροτβάιλερ. Ξέρω τις αντιρρήσεις δεκτές άλλα τα αγάπησα τα σκυλιά αυτά που γνώρισα και τέλος πάντων κατέληξα σε αυτή τη ράτσα. Προετοιμάζω και την οικογένεια για το σκοπό μου και όλα καλά. Ένα απόγευμα λοιπόν που ήμουν στη δουλειά, γυρίζω σπίτι και μου φωνάζει η γιαγιά μου που μένει ακριβώς δίπλα, κοίτα στο μπάνιο μια έκπληξη, και βλέπω ένα κουταβάκι μπεζί με άσπρη μουσούδα να κάθεται μοναχούλι στο σκοτάδι, μετα τις σχετικές φωνές γιατί έκλεισε το κουτάβι εκεί μέσα και όχι τουλάχιστον στην αυλή, μου εξηγεί πως πέρασε μία κοπέλα που μένει πιο κάτω και ήθελε κάπου να το δώσει και έτσι το πήρε για μένα. Αμάν λέω, πάει το ροτβάιλερ, κρατάω λοιπόν το κουτάβι που είναι απίστευτο σε όλα του και όλα καλά. Μια βδομάδα μετά έρχεται ξανά η κοπέλα με έναν φίλο της και μου λέει πως το μετάνιωσε το θέλει πίσω πως το'χει αγοράσει κλπ, εν το μεταξύ του έχω πάρει σπιτάκι, το πρώτο εμβόλιο κλπ, της εξήγω πως έχει η κατάσταση πως το λάθος είναι δικό της και με τα πολλά της λέω πάρτο!!!??? Κι όμως της το δωσα. Παραγγέλνω την επομένη ένα ροτβάιλερ(αύριο θα το έχω) γιατι μου έλειψε κιόλας το κουτάβι. Πριν 3 μέρες όμως έρχεται πάλι η κοπέλα και μου λέει τελικά πως δυσκολεύεται πολύ να το κρατήσει(η χαρά μου δεν περιγράφεται και του μικρού περισσότερο) γιατί κλαίει που το έχει όλη μέρα δεμένο!(παράξενο σκέφτομαι, αν με είχανε όλη μέρα δεμένο θα ήμουν τρις ευτυχισμένος). Φέρτο κοπέλα μου της λέω και άντε στο κάλο, και ναμε λοιπόν από αύριο με δύο κουτάβια. Λοιπόν τι κάνω? Χρειάζομαι δύο σπιτάκια? Τι πρέπει να προσέξω για την ομαλή συμβιωσή τους ? Το ροτβάιλερ είναι θυληκό και ο άλλος αρσενικός. Καμιά ιδέα?
  2. dora

dora New Member

Χαχα, ωραία ιστορία φίλε/η kain! Καταρχήν, καλώς ήρθες. Κατά δεύτερον, να σου ζήσουν τα κουτάβια!!!Ελπίζω να ήταν μία συνετή και συνειδητή απόφαση να κρατήσεις και τα δύο κουτάβια. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι τα νεύρα σου γιατί είναι λίγο πακέτο να μεγαλώνεις 2 κουτάβια μαζί. Αλλά αφού έτσι έτυχε... υπομονή και επιμονή. :)
    Ό,τι έχεις πάρει για το ένα κουτάβι, πάρε άλλη μια γύρα για το δεύτερο. Κατά τη γνώμη μου, καλό θα ήταν τα κουτάβια να έχουν ξεχωριστά σπιτάκια, μπολάκια, παιχνίδια κλπ κλπ για να μην γίνει π.χ. ένα κόκκαλο αιτία τσακωμού στο μέλλον. Φαντάζομαι πως επειδή είναι θυληκό και αρσενικό κι αφού είναι ακόμα κουτάβια, θα τα βρούνε μια χαρά μεταξύ τους μόνα τους.
    Υ.γ.Το ροτ σου το πήρες από εκτροφέα? Τι εννοείς "φάρμα"?
  3. kain

kain New Member

Re: ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

Thanks. Φάρμα=εκτροφέας εννοώ, μου χάρισε ένα από μια γέννα που είχε, ημίαιμο μου λέει άλλα από γονείς ροτβάιλερ, άπλα επειδή φέρνει ροτ κυρίως από αγγλία, γερμανία(πανάκριβα άλλα "τέλεια" μορφολογικά) τη γέννα αυτή δεν την έχει για πούλημα άλλα για τον ίδιο. Εννοείται χωρίς pedigree. Τέλος πάντων ελπίζω να γίνω καλός μπαμπάς.
  4. vOOz

vOOz New Member

Αφου θα ειναι και τα 2 κουταβια, μια χαρα θα τα πανε! Αρκει να τα στειρωσεις απο νωρις, ωστε να μην γινεις φαρμα των ζωων!! :lol:

Υγ.: Δωρα σου εκλεψα το banner, να το βαλω και σε ενα αλλο φορουμ, μπας και φερω πελατεια!
  5. kain

kain New Member

Χμμ! Στείρωση πότε μπορεί ή πρέπει να γίνει δλδ?
  6. noela

noela New Member

Πολύ μου άρεσε η ιστορία σου. Η κοπέλα απαράδεκτη!
    Εφόσον τα κουτάβια είναι αντίθετου φύλου και θα μεγαλώσουν μαζί το πιθανότερο είναι ότι θα ζήσουν πολύ αρμονικά και αγαπημένα.
    Το θηλυκό πρέπει να στειρωθεί μετά τον πρώτο οίστρο, και βέβαια πριν θέλει προσοχή. Όχι άλλα αδέσποτα.
    Εγώ στα δικά μου έχω δύο φωλιές αλλά κοιμούνται πάντα αγκαλιά. Τα ταίζω όμως χώρια για να μην έχουμε περίεργα.
  7. vOOz

vOOz New Member

Το αρσενικο δεν χρειαζεται!? Γιατι βλεπω κατι αρσενικα να την βρισκουν με τον καναπε, και δεν θελω να σκεφτομαι οτι μπορει να κανει στην σκυλιτσα :oops:
  8. noela

noela New Member

Σίγουρα, απλά δε θυμάμαι πότε στειρώνονται τα αρσενικά. :lol:
    Κι έχω γράψει και άρθρο παναθέμα με.
    Βάλε και το οικονομικό όμως. Εγώ πρώτα θα στειρώσω το θηλυκό και το αρσενικό αργοτερότερα.
  9. noela

noela New Member

Λοιπόν
    από www.vetclinic.gr και www1.umn.edu/twincities

Πότε να γίνεται ευνουχισμός
    Σκυλιά: Μεταξύ 6-12 μηνών

Οι περισσότεροι κτηνίατροι συστήνουν η στείρωση να πραγματοποιείται στην ηλικία των 6 μηνών. Σ’αυτό συνηγορούν και πολλοί επιστήμονες που ασχολούνται με την συμπεριφορά των ζώων, υποστηρίζοντας ότι η στείρωση πριν την σεξουαλική ωρίμανση του ζώου μειώνει την πιθανότητα εμφάνισης ανεπιθύμητης συμπεριφοράς.
  10. AGGELIKH

AGGELIKH New Member

kain,σου εύχομαι κι εγώ καλή συμβίωση με τα σκυλάκια σου
    για πάααρα πολλά χρόνια. :)
    Το αρσενικό τί είναι;;;
    Εννοώ θα γίνει κι αυτό μεγάλο και πού θα τα έχεις;;;
    Όταν μπορέσεις βάλε και καμιά φωτό να τα δούμε τα μωράκια σου.
  11. drosia

drosia New Member

μπραβο βρε..ειμαι σιγουρη οτι θα γινεις πολυ καλος μπαμπας!!
    τη κοπελα την εστειλες καπου συγκεκριμενα ας πουμε?για να μην βρισω..
  12. Irene

Irene New Member

φιλε kain ,

καπως ετσι απεκτησα κι'εγω αρχικα δυα σκυλια ,
    με την μονη διαφορα , ενω ειχα αποφασισει για λυκο ,
    τελικα τον υιοθετησα απο μια γειτονισα , και το δευτερο μου ηρθε δυο μερες μετα απο τα ... σκουπιδια ... τεσπα...

το να βλεπεις να μεγαλωνουν μαζι δυο κουταβια ειναι υπεροχο , αλλα και λιγο πιο δυσκολο ... εκει που θα ειχες ενα να "κυνηγας" τωρα θα εχεις δυο ... απο εμπειρια σου λεω , πως το ενα παροτρυνει το αλλο για ...σκανδαλια... ομως και παλι στο χερι σου ειναι να τους "επιβληθεις" ... μην σου παρουν - κατα την γνωμη μου παντα - τον "αερα" ...

εγω ακριβως για να ξερουν ποιος ειναι το "αφεντικο" ( με την καλη εννοια παντα!) , η αν θες , ο "αρχηγος" της αγγελης , κατεβαζα το πιατο τους για να φανε μονο αν μετα την "εντολη" μου > κατω ... δωστε χερακι , << το εκαναν ... μην φανταστεις πως τα ταλαιπωρουσα , απλα ηθελα να μαθουν , πως υπαρχουν οι ωρες της "τρελλας" αλλα και της "σοβαροτητας" ... (αυτο ειναι ενα παραδειγμα ...)

επισης οταν ηθελα να τους επιβραβευσω ...> μπραβο , κατω , ( το χερακι το εδιναν πλεον μονα τους ) και επιβραβευση ...ενα χαδι , ενα σκυλισιο μπισκοτα , κατι τεσπα ...

Αυτο ομως που θα ηθελα να τονισω , ειναι πως ΣΙΓΟΥΡΑ πρεπει να στειρωθουν ... εγω την στειρωσα οταν ηταν 8 μηνων ... τον λυκο οχι , διοτι σαν φυλακας που θελω να ειναι , δεν ηθελα να "μειωσω" τον ... "αντρισμο" του , εξάλου δεν ερχετε σε επαφη με αλλα σκυλια , δεν υπαρχει κανενα προβλημα !!

Τελος - τα εχω τωρα κοντα 8χρονια ... ΠΟΤΕ δεν εχουν χωρισει οπου το ενα , θα δεις και το αλλο , και αν χωρισουν εστω για λιγο ( πχ. βολτα στον κτη/ρο κλπ . ) το αλλο ειναι ανησυχω , ψαχνετε , μαραζωνει ...) μολισ βρεθουν - δεν φανταζεσαι τι γινετε , ολοκληρη "συζητηση" ...
    >>που ησουν ? να σε μυρισω , σου εκαναν κατι , για να σε δω , γυρνα λιγο ...

και παντα τρωνε ταυτοχρονα ... και ο καθενας στην δικη του πλευρα , στο δικο του πιατο ... τωρα μολις εμφανιζομαι με φαγητο , παρατανε οτι κι'αν κανουν , τρεχουν στις "θεσεις" τους , καθονται "κατω" με ποδαρακι σηκωμενο και .... περιμενουν ...
    αυτα ειναι τα αποτελεσματα τα δικα μας ...

(θα μπορουσα να πω πολλα ακομα , αλλα θα βερεθεις και θα βαρεθουν :wink: ) ...

Να σου ζησουν !!! :smt113
  13. Marin

Marin Administrator

Έχεις αναλάβει να μεγαλώσεις δύο κουτάβια με ατίθασα χαρακτηριστικά.

Προτείνω να τα αφήσεις να μεγαλώσουν μαζί, οπότε να έχεις ένα σπιτάκι και όταν μεγαλώσουν παίρνεις και δεύτερο.

Πρόσεξε πάρα πολύ να μην τα δέσεις (αν και αυτό πιστεύω το έχεις ήδη κατανοήσει), να βγαίνεις μεγάλες βόλτες μαζί τους μόλις τελειώσουν τα εμβόλια τους και να τα κοινωνικοποιήσεις πάρα πολύ.

Το λαμπραντόρι θα βοηθήσει και το ροτβάιλερ να κοινωνικοποιηθεί σωστά με τα άλλα ζώα, σε αυτό πιστεύω δεν έχεις να κάνεις όσα αν είχες μόνο το ροτβάιλερ.

Μαρίνα
  14. fwteinh

fwteinh New Member

καλη αρχη με τα δυο σκυλια σου!μια χαρα θα τα πας ειμαι σιγουρη!κοιτα να τα στειρωσεις ομως και το αρσενικο και το θηλυκο για να μην τυραννιουνται και με ορμες και με προβληματα υγειας! :)
  15. kain

kain New Member

Πήρα σήμερα το 4 μηνών ροτβάιλερ αντί για 2 μηνών που υπολόγιζα και στην πρώτη του γνωριμία με το 2 μηνών ημίαιμο λάμπραντορ ήταν έτσι κι έτσι. Κατ'ρχάς είναι ακόμα κάπως τρομαγμένη λόγο της αλλαγής περιβάλλοντος και αυτό είναι λογικό μέχρι να προσαρμοστεί. Ο μικρούλης όμως δε σταματάει να την πειράζει, όλο τη δαγκώνει, την κυνηγάει πέφτει πάνω της και αυτή του γρυλίζει και του επιτίθεται. Δεν ξέρω εάν η συμπεριφορά του μικρού δεν είναι μόνο παιχνίδι άλλα σαν να θέλει να τη διώξει από το χώρο του. Η μικρή θέλει να είναι συνέχεια κοντά μου, να με κοιτάει και να τη χαιδεύω, νομίζω πως ζηλεύει λιγάκι γιατί όταν παίζω με τον Κάιν έρχεται και τον διώχνει. Αυτά, ελπίζω να ομαλοποιηθεί η σχέση τους.
  16. Sofia

Sofia New Member

Να τα χαιρεσαι τα κουταβακια σου!Αν δεις οτι ο μικρος αρχιζει να ενοχλει εντονα την μεγαλη,καλο ειναι να τα χωριζεις λιγο,αν και νομιζω οτι θα τα βρουν πολυ ευκολα μονα τους.

Ισως πρεπει απο τωρα που ειναι νωρις,να ζητησεις βοηθεια εκπαιδευτη,γιατι σιγουρα ειναι πολυ πιο δυσκολο να μεγαλωσεις δυο κουταβια.Απο νωρις να βαλεις σωστες βασεις για να μην δυσκολευτεις πολυ αργοτερα,και να σε συμβουλευσει για ορισμενα πραγματα που θα πρεπει να κανεις ωστε ξεχωριστα το καθε κουταβι να αναπτυξει ισχυρο δεσμο μαζι σου,και οχι περισσοτερο μεταξυ τους.

Eντυπωση μου κανει οτι σου ειχαν πει λαθος την ηλικια του ροτβαιλερ,παντως να ξερεις οτι μπορει να εχει πρωτη περιοδο νωρις γυρω στους 6 μηνες.
  17. kain

kain New Member

Η αλήθεια είναι ότι την ενοχλεί συνέχεια όμως κι αυτή του παίρνει κάθε παιχνίδι που έχει στο στόμα και δεν τον αφήνει να τρώει ούτε να πιει νερό.
  18. sotiris_z

sotiris_z New Member

κατ'αρχας δεν χρειαζεται να τα στειρωσεις... απλα οταν ερχεται περιοδος στην θυληκια θα τα χωριζεις και τελος... αν χρειαστει καποια στιγμη μονο την θυληκια και μετα τον πρωτο οιστρο...2) μεσα σε μια βδομαδα θα τα εχουν βρει και θα μεγαλωσουν σαν αδερφακια γι αυτο μην εχεις προβλημα... καλη συμβιωση...
  19. dora

dora New Member

Ναι, θα κάθεται να κάνει τον χωροφύλακα κάθε που θα έχει περίοδο η θηλυκιά. Κι αν τελικά η θυληκιά μείνει έγκυος, μετά θα τον συμβουλέψουμε να μην πάει να την στειρώσει γιατί θα είναι σαν να σκοτώνει κουτάβια. Και μετά θα βγουν κι άλλα 4-8 ημίαιμα κουτάβια, λες και έχουμε έλλειψη προσφοράς και πληθώρα ζήτησης. Και θα ψάχνει σπίτια χωρίς αποτέλεσμα. ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.....ΧΤΥΠΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΕΛΛΗΝΑΑΑΑΑΑΑΑ
  20. e1drua

e1drua New Member

Δηλαδη οταν εχει οιστρο η θηλυκια θα πρεπει να παιρνει αδεια απο τη δουλεια του και να ειναι 24 ωρες υπο την επιτηρηση του ε? Οσο για τον αρσενικο "δε χρειαζεται να στειρωθει", με ποιο σκεπτικο το λες?
    Κατι τετοια ειχε πει και ενας κτηνιατρος για τον σκυλο μου, οτι δε χρειαζεται να στειρωθει, απλα μη τον βαλω να ζευγαρωσει και 11 χρονων επαθε καρκινο στους ορχεις....
    ΕΝΝΟΕΙΤΕ αγαπητε Kain πως θα πρεπει να στειρωθουν και τα 2, απλα περιμενε τον πρωτο οιστρο της θηλυκιας... και μπραβο σου που τα πηρες και τα 2.... καλο κουραγιο!!! καλυτερα να συμβουλευτεις και τον κτηνιατρο σου σχετικα με τις στειρωσεις και τον ιδανικο χρονο για να γινουν... Ααααα και ρωτα τι μπορει να παθουν αν δε στειρωθουν...

Share This Page