Δύο Κουτάβια / Συμβουλές - Στείρωση

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by kain, Dec 14, 2007.

1. gikkat

gikkat New Member

Ίσως τον Πάρη να τον είχε κάποιος ανίδεος και αργότερα να βρέθηκε στα χέρια της Δροσιάς και ίσως αυτός ο ανίδεος με βάση την αμάθειά του όταν έγινε αυτό που δεν ήθελε (βλ. ζευγάρωμα) αντί να είχε προνοήσει να τον στειρώσει, να αποφάσισε απλά να τον τραβήξει την ώρα που είχε κολλήσει με τη θηλυκιά...

ps. σε λίγο το θέμα μεταφέρεται...
  2. sotiris_z

sotiris_z New Member

αφου εχεις αντρα κτηνιατρο για να μην τα λεω παλι ρωτα τον για ποιο λογο βρισκονται οι ορμονες στο σωμα μας και σε τι μας χρησιμευουν εκτος απο την αναπαραγωγη και τι γινεται οταν δεν παραγονται σωστα οι ορμονες λογο στειρωσης.... ετσι θα απαντηθουν ολα τα ερωτηματα σας....

ναι εχεις δικιο για τον παρη ισως να εγιναν ολα αυτα αλλα εγω δεν το ηξερα... παντως η γνωμη μου δεν αλλαζει....
  3. drosia

drosia New Member

και τις αμυγδαλες τις εχουμε αλλα τις βγαζουμε, και τη σκωληκοειδητη επισης..η φυση μας τις εδωσε εμεις τις βγαζουμε..

και οσο για τις ορμονες μπαα αυτο δεν ισχυει..η αποψη του ειναι το ζωο να στειρωνεται..και ξερει πολυ περισσοτερα απο σενα και μενα επισης
  4. sotiris_z

sotiris_z New Member

ωραια εσεις αν θελετε στειρωστε αλλα οχι με το που δει καποιος καποιον καινουριο να ζηταει συμβουλες να του πει να στειρωσει... εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου... αν θελει καποιος να το κανει μονος του... οχι μετα απο πλυση εγκεφαλου απο ατομα που δινουν δηθεν συμβουλες σωστες... και εγω καποια στιγμη μπορει να το κανω... δεν ειμαι αντιθετος... ειμαι αντιθετος με αυτην την πλυση εγκεφαλου...

Υ.Γ. δεν ξερω ποσο καλος ειναι ο αντρας σου σαν κτηνιατρος και δεν τον κρινω αλλα εχω αλλαξει παρα πολλους λογο του οτι πολλοι δεν ξερουν τι τους γινετε λογο απομονομενης γνωσης και γιατι δεν προσπαθουν να εμπλουτισουν τις γνωσεις και πιο τελευταιες μελετες... εχω ακουσει τα χειροτερα απο κτηνιατρους και εχω παθει...
  5. aristea

aristea Active Member

Συγχωρέστε με που προφανώς είμαι στον κόσμο μου αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ένα τόσο ωραίο θέμα -δύο κουτάβια- εξελίσετε σε τέτοια αντιπαράθεση.
    Ο/η kain συμβουλές ζήτησε και εδώ βγήκαν μαχαίρια. Το θέμα στείρωση έχει αναλυθεί χιλιάδες φορές, όποιος θέλει να καταλάβει, καταλαβαίνει. Δεν μπορούμε να επιβάλλουμε σε κανένα την άποψη μας . Μήπως λέω, μήπως δεν δίνουμε καλή εντύπωση καμιά φορά?

Φιλικά
  6. fwteinh

fwteinh New Member

Eχεις δικιο κωνσταντινα.οσο για την πλυση εγκεφαλου ..εχω την εντυπωση πως καποιοι εχουν δωσει λινκς με επιστημονικα sites.κρινοντας απο αυτα μπορει καποιος να καταλαβει κατα ποσο οι αποψεις ειναι δηθεν σωστες.

kain, περιμενουμε νεα απο τα καμαρια!
  7. e1drua

e1drua New Member

Κωνσταντινα έχεις δίκιο και συγνωμη απο εμενα
    αλλα με κανει να νιωθω πολυ ασχημα οταν ακουω να συμβουλευουν κατι που απο προσωπικη μου εμπειρια, δεν ειναι σωστο. Εγω μιλησα με προσωπικο παραδειγμα, ενω ο αγαπητος Σωτηρης απλα ειπε την γνωμη του χωρις να την τεκμηριωσει. Εμενα ο σκυλος υπεφερε απο λάθος γνώμη "ειδικου". Καλο θα ηταν να μιλουσε με παραδειγματα και αποδειξεις αν θελει να γινεται σεβαστη η αποψη του.
  8. gikkat

gikkat New Member

Μιλώντας για πλύση εγκεφάλου πραγματικά μειώνεις το συνομιλητή σου. Φυσικά και δεν εξαναγκάζει κανείς κανένα να στειρώσει ή όχι το ζώο του. Ελεύθερη χώρα είμαστε, ελεύθεροι άνθρωποι, ελεύθερο forum, φτάνει να μιλάμε με στοιχεία για να έχει ισχύ ο λόγος μας.
  9. fwteinh

fwteinh New Member

εχω την εντυπωση πως να τον μειωσει θελει επανειλημμενα εκτος και αν του φευγει κατα λαθος
  10. kain

kain New Member

Γεια σας και πάλι, δεν ξέρω πως ξέφυγε το θέμα άλλα θα βοηθούσε πολύ εάν μιλούσαμε για τη συμβίωση 2 κουταβιών και την ομαλή σχέση τους παρά για τη στείρωση, αφού υπάρχει σε ξεχωριστή ενότητα. Τέλος πάντων, τα νεότερα είναι πως η μικρή μου (θηλυκό ροτβάιλερ 4 μηνών) ακόμα προσαρμόζεται (Σάββατο πρωί την πήρα) και ο μικρούλης μου (2 1/2 μηνών ημίαιμο λαμπραντορ μάλλον) είναι απίστευτο πειραχτήρι. Σήμερα όμως που βρέχει ενώ τους έχω δύο σπιτάκια τα βρήκα να κοιμούνται μαζί με τις μουσούδες τους κολλημένες, απίστευτη φώτο, τελικά φαίνεται πως θα πάνε μια χαρά οι δυο τους, απλά ο μικρούλης έχασε την αποκλειστικότητα στα χάδια και στο χώρο της αυλής και η μικρή έχει τον έλεγχο πλέον. Αυτό φαίνεται να τον έχει στεναχωρήσει λιγάκι αλλά τον ανταμείβω με χάδια και παιχνίδια.
  11. Strayshelp

Strayshelp New Member

αγαπητέ sotiris_z

το λέμε από πριν γιατί αν διαβασες το θέμα έχει παρει 2 τελείως διαφορετικά σκυλία και πρέπει να προνοήσει γι αυτό.
    κι όπως φωνάζουμε ότι χρειάζεται ευαισθητοποίηση στο θέμα και πρόληψη,αυτό ακριβως εφαρμόζουμε.δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα σου.

12. drosia

drosia New Member

μπραβο βρε kain αυτο ειναι πολυ καλο!
  13. Sofia

Sofia New Member

Φαινεται οτι τα εχουν βρει μια χαρα μεταξυ τους και δεν θα εχεις προβληματα,αν ομως τα σκυλακια κοιμουνται εξω (καταλαβα καλα?) υπαρχει πιθανοτητα να μην καταλαβεις ποτε θα ξεκινησει η περιοδος της θηλυκιας,πολλα εχουν λιγο αιμα και ειναι δυσκολο να δεις τις σταγονες σε εξωτερικο χωρο.
    Εκτος αυτου οταν αναγκαστεις να τα χωρισεις για 20 μερες,πιθανον να εχεις ουρλιαχτα γιατι το ενα θα ψαχνει το αλλο αν εχουν μαθει να κοιμουνται μαζι.
    Ειναι το πρωτο σου θηλυκο?
  14. kain

kain New Member

Ναι είναι σε αυλή, ο γιατρός μου είπε πως είναι νωρίς ακόμα για την πρώτη της περίοδο, περίπου στο καλοκαίρι λέει, ο μικρός όμως πότε θα θέλει να πάει με θηλυκιά? Είναι 2 1/2 τώρα.
  15. Sofia

Sofia New Member

Το καλοκαιρι? :eek: :eek: :eek: Με εκπλησει πολυ αυτο που σου ειπε ο γιατρος και να ξερεις οτι ειναι απολυτα λαθος!!αν βασιστεις σε αυτο το καλοκαιρι μπορει να εχεις και κουταβια στην αυλη.
    Τα θηλυκα μπορει να εχουν περιοδο απο την ηλικια των 6 μηνων εως 18 μηνων,μεσα σε αυτους τους μηνες ειναι απολυτα φυσιολογικο,η δικη μου ειχε ακριβως 6 μηνων πρωτη περιοδο,αν η δικη σου ειναι 4 μηνων τωρα,ειναι πολυ πιθανον τον Φεβρουαριο να εχει περιοδο και στην αυλη ειναι πολυ επικινδυνο να ζευγαρωσει απο αλλα σκυλια.

Μια φιλη μου εχει ενα θηλυκο που το πηγε για στειρωση μετα την πρωτη περιοδο και η γιατρος την ωρα του χειρουργιου ειδε οτι ειχε δυο κουταβακια!Δυο φορες μονο την αφησε στην αυλη για μιση ωρα με την πορτα κλειδωμενη,το μονο που μπορεσε να υποθεσει η κτηνιατρος ειναι οτι ζευγαρωσε με αρσενικο σκυλι το οποιο ηταν εξω απο τα καγκελα,η φιλη μου δεν ειχε καταλαβει τιποτα!
  16. kain

kain New Member

Με προβλημάτισες τώρα, θα πρέπει να ζητήσω και μια δεύτερη γνώμη κτηνιάτρου.

Share This Page