Δοκιμασια?

Discussion in 'Απορίες' started by nikos_x, Feb 11, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σας!
    θα ηθελα να ρωτησω εαν τα σκυλια(κουταβια) μας δοκιμαζουν?δηλαδη.το ποιος ειναι το αφεντικο και το ποιος εχει το πανω χερι.το κανουν αυτο?
    ρωταω γιατι τις τελευταιες 3 μερες οι Χιονα πολλες φορες μετα απο παιχνιδι συνεχιζει να δαγκωνει η να αγριευει σε αλλα μελη της οικογενειας εκτος παιχνιδιου.μπορει να παιζει ,δεν ξερω :? .δεν την εχω μαλωσει ποτε .αποψε ηρθε μπροστα μ μετα το φαγητο και αρχισε να γαυγιζει χωρις να υποκλινεται(=προσκληση για παιχνιδι νομιζω...) κ οταν υψωσα τη φωνη μ για να σταματηει γρυλισε και συνεχισε μεχρι π χτυπισα εντονα τα χερια μ και εφυγε.ειναι δοκιμασια?θελει να δει ποιος κανει ''κουμαντο''? σορυ για το μεγαλο ποστ

Νικος
  2. Dralion

Dralion New Member

Καλημερα,
    ειναι λιγακι πολυπλοκο το θεμα. Φυσικα και εξαρταται απο τον χαρακτηρα του σκυλιου. Οπως και στους ανθρωπους, υπαρχουν μερικοι που ειναι φυσει πειθαρχικοι και υποταγμενοι και αλλοι που ειναι "αιωνιοι ανταρτες". Ετσι και στα σκυλια, δεν ισχυει παντου το ιδιο. Αλλα η διαφοροποιηση απο σκυλι σε σκυλι δεν ειναι το προβλημα. Γενικα τα σκυλια αισθανονται σχεδον παντα κατωτερα στην ιεραρχια.

Το προβλημα το δημιουργουμε εμεις, δινοντας αντιφατικα μυνηματα στο σκυλι (χωρις να το καταλαβαινουμε). Αν λοιπον το σκυλι ειναι μπερδεμενο σχετικα με το "ποιος ειναι το αφεντικο εδω μεσα", τοτε θα προσπαθει συνεχεια να ξεκαθαρισει την κατασταση.
    Αυτο δεν ειναι επιθετικη, ουτε αυταρχικη συμπεριφορα. Δεν φταιει το ζωο αλλα εμεις. Απλα στο σκυλι δεν αρεσει η ανασφαλεια και προσπαθει να ξεκαθαρισει την ιεραρχια.

Πρεπει λοιπον να του δινεις μονοσημαντα μυνηματα γυρω απο την ιεραρχια στην αγελη. Αν ξεκαθαρισει το θεμα, δεν θα εχει μετα λογους το σκυλι να το ψαχνει.

Τι εννοω με τον ορο "μονοσημαντα μυνηματα", που γινονται λαθη:
    - για παραδειγμα, οταν ανοιγεις την πορτα και την αφηνεις να περασει πρωτη, ειναι σαν να της λες "εσυ εισαι ο αρχηγος". Αμα την αφησεις να περασει πρωτη και μετα την φωναξεις να ερθει κοντα σου, το σκυλι θα πελαγωσει. Θα σκεφτει "μα καλα, αφου ειμαι ο αρχηγος, γιατι πρεπει τωρα να παω διπλα του; "

- για παραδειγμα, αν την φιλας στα χειλη (δειγμα υποταγης)

- αν τρωει πρωτη. Το φαγητο εχει πολυ μεγαλη ψυχολογικη σημασια. Ο αρχηγος της αγελης παιρνει παντα πρωτος το καλυτερο κομματι. Που σημαινει οτι πρωτα θα καθησεις να φας εσυ και μετα απο μερικα δευτερολεπτα / λεπτα θα της βαλεις να φαει κι εκεινη.
    Δεν πρεπει να την αποκλεισεις απο το φαγητο. Θα ειναι σαν να την διωχνεις απο την αγελη, να την κανεις αποκληρη.
    Θα τρωτε λοιπον μαζι, στο ιδιο δωματιο και την ιδια ωρα. Αλλα θα ξεκινας πρωτα εσυ και μετα εκεινη.

Υπαρχουν κι αλλα παραδειγματα, αλλα ηδη εγραψα ολοκληρο μακρυναρι και σταματαω εδω.
    Το σημαντικο ειναι να δινεις μονοσημαντα μυνηματα. Τα σκυλια δεν τα βγαζουν περα με αντιφασεις και προσπαθουν να τις απαλειψουν.

Τελος, τα γρυλισματα και η συμπεριφορα που περιγραφεις (η σκηνη που χτυπησες τα χερια κλπ.) μπορει και να μην εχουν καθολου σχεση με την ιεραρχια. Μπορει η Χιονα να γρυλισε για αλλους λογους. Πρεπει να ξεκαθαρισεις πρωτα αυτο και μετα ολα τα υπολοιπα περι ιεραρχιας.
  3. nikos_x

nikos_x New Member

dralion,
    ησουν κατατοπιστικοτατος και σε ευχαριστω για την απαντηση.καπιοια απο αυτα π ανεφερες ηδη γινονται αρα ειμαστε σε καλο δρομο. :-D

Νικος
  4. Mitsi

Mitsi New Member

Αν την φιλάω λέει!!! Οχι μόνο εγώ όλοι!!
  5. Dralion

Dralion New Member

Αποφυγετε τα ματια και τα χειλια.
    Μονο ο κατωτερος φιλαει εκει.

Εισαι σε καλο δρομο, συνειδητοποιημενος και ευαισθητος. Μπραβο.

Υ.Γ. Οσα σου γραφω τα εχω τσεκαρει στην πραξη με καμποσα ζωα, αλλα και τα εχω διαβασει σε βιβλια. Μην βασιζεσαι ομως μονο σε μενα. Δεν ειμαι αυθεντια.
    Αφου εισαι τοσο "ανησυχος" (με την καλη εννοια) και ενδιαφερεσαι, ψαξε και στο ιντερνετ, διαβασε και βιβλια γυρω απο την συμπεριφορα των ζωων. Προσεξε μονο τα βιβλια να μην εχουν γραφτει απο κυνηγους !
  6. nikos_x

nikos_x New Member

Οκ θα το ψαξω και στο νετ γενικα!!! :-D
    (που να σ πω οτι στη οικογενια ειναι ολοι κυνηγοι και μονο εγω ξεφυγα απο αυτο!)

Share This Page