Εχω ενα αβγο που 8α εκκολαφ8ει! Τι να κανωω???

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by Emma12, Sep 28, 2007.

1. Emma12

Emma12 New Member

Βοή8εια!!!Η αδερφη μου βρηκε ενα αβγο πουλιου πριν λιγες μερες και το πηγε σε μια ειδικο και τελικα ειναι ζωντανο και μαλλον ειναι αβγο συκοφαγου!!!Τι να το κανω? Please βοη8ειστε! :roll:
  2. aggeliki

aggeliki New Member

το πιο πιθανο ειναι να μην μπορεσει να εκκολαφθει αλλα αν θες παρε τηλεφωνο το κεντρο αγριων πουλιων(εκπαζ) και θα σε βοηθησουν.το τηλεφωνο ειναι 2297 0 31338 και 6977533056 η κυρια μιραινα.καλη τυχη
  3. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Το αυγό χωρίς την κλόσα δεν έχει ελπίδα. Μήπως έπεσε απο καμιά φωλιά. Αν το βρήκες κάτω απο δέντρο κοίτα μήπως έχει καμιά φωλιά να το επιστρέψεις.
  4. maraki!

maraki! New Member

Γεια σου Εμμα , τι εννοεις οταν λες ειδικο?

Α και αν ξερει κάποιος να μου πει και τι ειναι ο συκοφαγος....

Μαρια
  5. Marianthy

Marianthy New Member

6. dora

dora New Member

Ωραίος είναι!!! Κρίμα...
  7. Νότα

Νότα New Member

Πολύ όμορφος!!!
    Έμμα τώρα τι θα κάνεις;
    Πολυχρωμος

:-D :-D :-D
  8. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Eίναι αυτα που πετάνε σαν τα έντομα μένουν στο ίδιο σημείο στον αέρα.
  9. Emma12

Emma12 New Member

Ευχαριστώ για τη συμβουλή! Το πήγε η αδερφή μου σε μια κυρία στο μουσείο του σχολείου μου που ξέρει απο αυτα . Τωρα το εχουμε στο σπιτι και το ζεσταινουμε στουσ 37 βαθμουσ μπας κι εκκολαφθεί αλλα το πρόβλημα ειναι τι θα το κανουμε αν εκκολαφθει... :?
  10. Nikosg7

Nikosg7 New Member

πολτοποιημένη τροφή και τάισμα με σύριγγα.Επίσεις νεράκι με σύριγγα και πολλύ υπομονή και προσοχή.
  11. Emma12

Emma12 New Member

Ευχαριστώ πολυ ! αλλα το μεγαλο προβλημα ειναι οτι εγω απο τις 6.30 το πρωι μεχρι τις 3.30 το μεσημερι ειμαι στο σχολειο!!!..... :oops: :smt100
  12. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Πήγαινε το σε κάποιο σωματείο τότε που ασχολείται με τα πτηνά ή ρώτα σε κάποιο petshop αν μπορούν να το φροντίσουν. Τι να πώ? Σου έκατσε και εσένα περίεργη φάση. Πιστεύω ότι μια φορά την μέρα φαί και νερό θα είναι αρκετά.Αυτό άντε να κρατήσει λίγες βδομάδες...αν όλα πάνε καλά μετά θα μπορεί μόνο του και τότε το αφήνεις ελεύθερο.
  13. Emma12

Emma12 New Member

Δικιο εχεις....Ευχαριστώ πολυ!!! κριμα ειναι κι αυτο το καημενο το αβγουλακι να μιν το βοηθησω... Παντως η μαμα μου ουρλιαζει μαζι με ολο το σοι που το εφερα... :roll: :( :smt091
  14. Marianthy

Marianthy New Member

Emma αυτό τραβάμε οι περισσότεροι με τους γονείς. Είσαι kid ακόμα και σου φαίνεται τρομερό. Να ξέρεις, οι γονείς είναι όπως τους μάθεις... :-D Καλή τύχη με το αγέννητο μωρό!!!
  15. aggeliki

aggeliki New Member

εμμα παρε στο τηλεφωνο που σου εδωσα.
  16. Emma12

Emma12 New Member

Ok θα παρω τηλεφωνο σημερα για να δω τι θα γινει... Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες!!! :-D
  17. Emma12

Emma12 New Member

Λοιπον... πηρα τηλεφωνο την κυρια μιραινα και τη ρωτησα.Μου ειπε οτι το αυγο το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι ζωντανο γιατι αν εμεινε πολλη ωρα στο κρυο πεθανε... :( αλλα εγω θα το κρατησω στη γιαουρτομηχανη στους 37 βαθμους για να το ζεσταινει για 20 μερες κι αμα βγει θα τους το παω. :roll:Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας και το ενδιαφερον που δειξατε για το προβλημα μου!!!! :)
  18. annamaraki

annamaraki New Member

Μπράβο σου...!!! :wink:
  19. Νότα

Νότα New Member

Ισως σωσει μια ζωουλα έτσι!! :wink: :wink: :) :)
  20. Emma12

Emma12 New Member

Λοιπον , εχω θλιβερα νεα να σας πω... :cry: ... Η αδερφη μου πηγε να δει -ως συνηθως- τι κανει το αβγουλακι και εντοπισε μια μικρη στρογγυλη τρυπουλα στο αβγο. Το εβαλε στο φως, και φαινοταν αδειο :cry: ... Το θαψαμε παντως... Εγω πιστευω οτι το αβγουλακι το καημενο δεν βρεθηκε εκει που το βρηκαμε απο μονο του, καποιος το εβαλε εκει. Και πιστευω οτι καποια παιδια - τα οποια δεν ξερω ποοοοοοοοσο ασυνειδητα και αναιστητα μπορει να ειναι-, το πηραν απ τη φωλια και το εβαλαν εκει... Πιστευω. Πως γινεται να υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι στον κοσμο?!?!?!?! :x :-x

Share This Page