Εχουμε αυγά!!!!!

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by kiki, Jan 3, 2008.

1. kiki

kiki New Member

Τελικά τα παπαγαλάκια μου έχουν 3 αυγουλάκια από τις 18/11....Δεν ξέρω βέβαια αν θα βγουν πουλάκια, αλλά το ελπίζω. Τα έχω στο μπακόνι ....μήπως πρέπει να τα μετακινήσω μέσα στο σπίτι λόγω κρύου ή θα τα ανησυχήσω????
  2. aggeliki

aggeliki New Member

στο μπαλκονι??? :( και βεβαια πρεπει να τα βαλεις μεσα στο σπιτι ,ειτε ειχαν αυγα ,ειτε οχι,ποσο μαλλον τωρα τα παπαγαλακια δεν αντεχουν σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιας ,μην ξεχνας οτι ειναι απο ζεστα μερη,βαλτα μεσα γρηγορα. :?τα αυγα θελουν ζεστη για να εκκολαφθουν!
  3. kiki

kiki New Member

:cry: μου είχαν πει ότι τα lovebirds δεν ενοχλούνται από τις χαλημές θερμοκρασίες αρκεί να έχουν κάτι για να προστατευτούν από το κρύο....
  4. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Μεγάλο λάθος αυτο που σου είπαν!!!! Έλεος απο Αφρική είναι η καταγωγή τους.

Ποτέ κάτω απο 15 βαθμούς και όχι πανω απο 35 το καλοκαίρι.Εχε το νου σου μήπως εχουν αρπάξει κανα κρύωμα.Εγώ καμια βδομάδα τα έχω στο δωματιο και με εχουν ξεκουφάνει.

Απο αυγά εγω νομίζω οτι έχω κότα και οχι παπαγαλάκι,γεννάει 2 φορές το μήνα απο 5-6 αυγά και μονίμος κλοσάει μέχρι να τα πετάξω.
  5. RINIO

RINIO New Member

Νικο γιατι τα πετας? Δεν γινονται πουλακια τα αυγα???
  6. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Όταν ένα θηλυκό έχει...διάθεση και κοκό γιόκ γεννάει αυγά τα οποία όμως είναι κενά μέσα! Δεν έχουν έμβρυο! Αυτό συμβαίνει σε όλα τα πουλιά! Καλά τα λέω Νίκο;
  7. RINIO

RINIO New Member

Αντε ρε!! Δεν το ηξερα!!!!!!
    Απιστευτο μου φαινεται!!!
  8. Nemo

Nemo New Member

Σκέψου ότι κάτι παρόμοιο γίνεται και στους ανθρώπους... οι γυναίκες αποβάλλουν ένα "αυγό" (=ωάριο) κάθε μήνα, αν δεν έχει γονιμοποιηθεί :wink:
  9. kiki

kiki New Member

έκανε το πρώτο αυγό 18/12... μέχρι πότε να περιμένω πριν τα βγάλω?
    Φαίνεται κάπως αν έχει έμβρυο? Νομίζω ότι χρειάζονται περίπου 20 ημέρες εως να εκκολαφθεί
  10. RINIO

RINIO New Member

Δικιο εχεις, δεν το σκεφτηκα!!!!
    Απλα το αυγο ειναι πιο εντυπωσιακο!!! :-D
  11. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Μια χαρά τα λες Νινα.Τα αυγά τα πετάω γιατι είναι άσπορα.
    Κατα μεσο όρο θέλει 2 εβδομάδες για να βγει πουλάκι.Εγώ τα αφήνω 3 βδομάδες περίπου γιατί έτσι και αλλιώς δε με αφήνει να τα πάρω(και δε θέλω να την πιέσω) και όταν τα πετάξω μετα απο λίγες μέρες γεννάει πάλι.Αυτο γίνεται ενα χρόνο ακριβώς τώρα.Δηλαδί φαντάσου να βγαίναν και πουλάκια τι θα γινόταν...Απο ότι ξέρω υπάρχει ειδικός φακός για να δεις αν είναι άσπορα η όχι η μπορείς να τα βάλεις και στο φώς αλλα αν δεν ξέρεις να τα ξεχωρίζεις δε θα βγάλεις άκρη.Καλύτερα άστα και αμα τα παρατήσει τότε πετα τα.
    Εδώ και μήνες έχω σταματήσει να βάζω και τη φωλιά στο κλουβί γιατί κλεινόντουσαν μέσα και έβγαιναν μόνο για φαί και φοβόμουν για την υγεία τους.
  12. david68

david68 New Member

Εσένα Νίκο κάνει και αυγά.Όταν είχα και εγώ πιο παλιά δεν είδα ποτέ αυγά κλαψ κλαψ :(
  13. kokacy10

kokacy10 New Member

Κοίταξε στην Κύπρο δεν κάνει πολύ κρύο οπότε τα δικά σου σίγουρα θα ζούσαν. Τώρα επηδή δεν ξέρω πως είναι στην Ελλάδα καλύτερα είναι να τα έχεις μέσα. Όσο για τ αυγά πιστεύω πως εαν υπάρχει σπόρορς και ζει ακόμα τότε αν τα βάλεις μέσα όχι μόνο θα εκολαφθούν αλλά υπάρχει και μεγάλη πιθαότητα τα μικρά να ζήσουν ακόμα και αν έχουν γεννηθεί χειμώνα.
  14. blue finikas

blue finikas New Member

για να ειναι ασπορα τα αβγα πρεπει να ειναι ασπρα αν ομως δεις πανω τους κατι σαν μωβ φλεβες τοτε ειναι μια χαρα και εμενα τα παπαγαλακια μου βγαζουν μονα τους εξω αφτα που δεν ειναι καλα
  15. giouli

giouli New Member

Σχετικά με το παπαγαλάκι σου Νίκο, που γεννάει συνέχεια (εκτός απ το ότι σε ζηλεύω τρελά γιατί εμένα παρόλο που έχει αρσενικό πάσχα δεν έχουμε κάνει ακόμη), μήπως θα έπρεπε να αφαιρέσεις τη φωλιά? Ή τα γεννάει όπου να ναι? Στο λέω γιατί χάνει πολύ ασβέστιο με αυτό τον τρόπο, καλό θα ήταν να της δίνεις κάποιο συμπλήρωμα.
  16. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Tη φωλιά την έχω βγάλει εδώ και μήνες,απο το καλοκαίρι βασικά γιατί κλεινόντουσαν μέσα και τότε με τις ζέστες φοβόμουνα μην αρρωστήσουν.
    Τώρα τα γεννάει στον πάτο του κλουβιού.Πολυβιταμίνη τις δίνω,αυγοτροφή και σουπιοκόκκαλο έχω στο κλουβί και ροκανίζει.
    Έχει παχύνει κιολας και εχει γίνει σαν.... :-D
  17. TAKAROS

TAKAROS New Member

niko anebase kai kamia foto na tin doume pos exei ginei.
  18. david68

david68 New Member

Συμφωνώ με τον Τάκαρο.Άντε Νίκο......
  19. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Θα ανεβάσω...
  20. kiki

kiki New Member

τελικά ακόμα δεν εχουν βγει πουλάκια!
    Έχει 6 αυγά. Η καημένη συνεχίζει να τα κλωσάει. Εχθές αποφάσισα να της τα πάρω αλλά τελικά πήρα ένα για να δω πως είναι μέσα... Το άνοιξα και είχε ένα πουλάκι που δεν είχε αναπτυχθεί πλήρως.... :cry: :cry: :cry: Τι να κάνω ?????υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται περισσότερο χρόνο ή έχουν πεθάνει μέσα στο αυγό????? Υπενθυμίζω ότι το πρώτο αυγό το έκανε στις 18/12

Share This Page