Εγκυμονουμε?I need info,please!

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Leontitsi, Jun 20, 2007.

1. Leontitsi

Leontitsi New Member

Καλημερα!Η Τζινα μου ειναι 2,5 τον τελευταιο καιρο εχει αρχισει να φουσκωνει υποψιαζομαι πως ειναι εγκυος πως θα σιγουρευτω?
    Εαν ειναι χρειαζεται καποια ιδιαιτερη περιποιηση ή προσοχη σε καποια θεματα οπως αν και που θα βγαινει βολτα αλλαγη διατροφης κτλ?
  2. Mary_H

Mary_H New Member

Συγνώμη αλλά δεν γνωρίζεις αν έχει ... συνευρεθεί με σκύλο?
  3. Leontitsi

Leontitsi New Member

Εχει συμβει το ανεπανορθοτο αλλα πρωτον η μαμα μου διεκοψε την συνευρεση (κατα λαθος)και δευτερον ηταν στις τελευταιες μερες της περιοδου και γιάυτο δεν μπορω να ειμαι σιγουρη 100%
  4. gikkat

gikkat New Member

πήγαινέ τη στον κτηνίατρο... θα σου πει σίγουρα εκείνος...
    αν είναι νωρίς μπορείς να διακόψεις την κύηση και να τη στειρώσεις αμέσως
  5. Leontitsi

Leontitsi New Member

Δεν θα εκανα ποτε κατι τετοιο ουτε το ενα ουτε το αλλο ευτυχως μενω στην επαρχια και εχω αρκετο χωρο για τα μικρα οσα και να ειναι το προβλημα οτι δεν ξερω αν πρεπει κατι να προσεξω τωρα περισσοτερο
  6. gikkat

gikkat New Member

πραγματικά έχεις τόσο χώρο ώστε να τη ζευγαρώνεις σε κάθε οίστρο και να κρατάς τα κουτάβια???
    γιατί αν δεν έχεις σκοπό να εφαρμόσεις το παραπάνω που είναι σύμφωνο με τη φύση του ζώου τότε προετοιμάσου για ψευδοκυήσεις, πυομήτρες, καρκίνους κλπ.
  7. dafni

dafni New Member

Νομίζω ότι εννοεί ότι δεν θα διέκοπτε την κύηση.. αν σκοπεύεις να τα κρατήσεις όλα στειρωσέ την τουλάχιστον μετά.. αν γεννάει 2 φορές το χρόνο κάποια στιγμή δεν θα χωράτε ούτε εσείς.. αν είναι όντως έγκυος αστην να τρώει όσο θέλει. Τι σκυλί είναι; αν σου κάνει καμια δεκαρια κουτάβια σίγουρα μπορείς να τα κρατήσεις;
  8. Marin

Marin Administrator

Αιμομιξίες
  9. gikkat

gikkat New Member

εγώ πάλι κατάλαβα ότι και για τα 2 το εννοεί
  10. dafni

dafni New Member

Ωπ sorry δεν το είδα. Θα χρειαστεί όμως αναπόφευκτα η στείρωση.
  11. Mary_H

Mary_H New Member

Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο...
    Χώρο μπορεί να έχεις, χρήμα έχεις?
    Είναι μεγαλό το κόστος όχι μόνο των εμβολίων αλλά και -χτύπα ξύλο- που κάποιο αρρωστήσει!
    Ένας λόγος που δεν έχω πέρισσότερα ζώα είναι αυτός! Δηλαδή να μου πάθει κάτι και να μην έχω για την θεραπεία του?????????????????
  12. Mary_H

Mary_H New Member

Και ΟΚ τα κρατάς τα μικρά... Όταν μεγαλώσουν???
    Δεν θα χρειάζονται και αυτά στείρωση?
  13. Marianthy

Marianthy New Member

Όντως αυτό είναι σημαντικότατο!!! Σκέψου πολύ καλά τι θα κάνεις σε αυτή την περίπτωση! Αν καιμπορώ να σεβαστώ πως δεν θέλεις να διακόψεις την κύηση, θα σου πρότινα μετά να σκεφτείς τη στείρωση, και στο μέλλον τη στείρωση των κουταβιών. Πώς θα μείνουν όλα μαζί στον ίδιο χώρο αλλιώς? Φαντάζεσαι πόσους απογόνους θα έχεις? Και όπως είπε και η Μαρίνα για τις αιμομιξίες, πόσα προβλήματα μπορεί να προκύψουν?
  14. Leontitsi

Leontitsi New Member

Καλημερα!Ενταξει οχι καθε οιστρο αλλα δεν θα διακοψω μια υπαρχουσα εγκυμοσυνη.Ειναι γυρω στα 5-6 κιλα οποτε πιστευω πως δεν θα κανει πανω απο τεσσερα κουταβια.Οσο για τη στειρωση δεν ξερω σκεφτομαι για χαπια τουλαχιστον μεχρι καποια ηλικια ειναι ακομα πολυ μικρη 2,5ετων και η στειρωση ειναι κατι πολυ μονιμο συν οτι πλεον το εμαθα το μαθημα και εβαλα εξτρα συρματοπλεγμα στην αυλη οποτε δεν εχουν προσβαση εκει αλλα σκυλια.Οι ασθενειες που αναφερεις παραπανω υφιστανται σε οιποαδηποτε περιπτωση και προλαμβανονται μονο με στειρωση?
  15. Leontitsi

Leontitsi New Member

http://www.2search.gr/pictures/view.asp ... 10&catid=4
    Σε αυτη τη διευθυνση μπορεις να δεις ενα ιδιο ακριβως με το δικο μου σκυλο.Ειναι 5-6kg.
  16. Leontitsi

Leontitsi New Member

Ευτυχως υπαρχουν στο σπιτι δυο αυλες ανεξαρτητες η μια απο την αλλη απο τη μια τα κοριτσακια απο την αλλη τα αγορακια
  17. dora

dora New Member

Συγγνώμη αλλά ΧΑΠΙΑ????? Μιλάς για τα χάπια που δίνουν για να μην έχουν οίστρο? Κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις στο σκύλο σου. Από εμπειρία σε γάτα, όχι απλά τη χάζεψαν, η γάτα σταμάτησε να "υπάρχει" μετά από χρόνια χρήση αυτών.
    (Υπόλοιποι:Αυτά λειτουργούνε εμποδίζοντας την ωρίμανση του ωαρίου?)

Και τι εννοείς ότι η στείρωση είναι πολύ μόνιμη? Μία θες να γεννάει και μία όχι? Δεν σε καταλαβαίνω.
  18. Keity

Keity New Member

Καλά και με τα χάπια και εγω είμαι παντελώς κάθετη...Συμβαίνουν τα απίστευτα σε ζώα που τους χορηγούνται χάπια για τον οίστρο...
    Αλλά να ρωτήσω κάτι.Γιατί δεν θές να στειρώσεις το θυληκό σου?Δεν θα ήταν καλυτερα και για το ίδιο για να μην βασανίζεται?Απο οτι ξέρω δεν είναι κ το καλύτερο για ένα θυληκο να γεννάει συνέχεια...
  19. Leontitsi

Leontitsi New Member

Κοιτα οπως ειπα ειναι μικρη εαν γεννησει τωρα και την στειρωσω σε ολη την υπολοιπη ενηλικη ζωη της δεν θα ξανα γεννησει και σκεφτομαι οτι θα ηταν πιο καλο να γεννησει δυο φορες με καποιο χρονικο περιθωριο διαφορα.2-3 χρονια ας πουμε μεσα σε αυτο ομως δεν θελω να ρισκαρω τωρα που ακουσα για τις ενδεχομενες ασθενειες,οποτε τι κανω?
    Δεν μου ειχαν πει για παρενεργειες καποιοι γνωστοι που εδωσαν στο δικο τους βεβαια δεν θα τα εδεινα ετσι οταν εφτανε η ωρα θα το εψαχνα περισσοτερο
  20. Keity

Keity New Member

Εγω προτείνω να την στειρώσεις.Μία φορα που την άφηνεις να γεννήσει πιστεύω οτι φτάνει(προσωπική άποψη,όποιος είναι καλύτερος γνώστης μπορεί να με διορθώσει)
    Όντως το ρίσκο για ασθένεις είναι μεγάλο.Με τον σκύλο σου θα περάσεις πολλά χρόνια ακόμα.Ας είναι όσο καλύτερα γίνεται και για τους δύο σας.

Share This Page