Εγκυμονουμε?I need info,please!

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Leontitsi, Jun 20, 2007.

1. gikkat

gikkat New Member

Το γενικό concept είναι ότι τα σκυλιά από τη φύση τους ζευγαρώνουν σε κάθε οίστρο, κατά τη διάρκεια του οποίου οι ορμόνες τους κάνουν πάρτυ.
    Καλώς ή κακώς έχουμε εμέμβει στη φύση τους, εφόσον ζουν μαζί μας σε διαμερίσματα κλπ. Εφόσον δεν τους επιτρέπουμε να ζευγαρώσουν όταν τα προστάζει η φύση και το ένστικτό οι ορμόνες (αυτές που κάνουν πάρτυ) κάπου πρέπει να ξεσπάσουν με αποτέλεσμα να προκαλούνται πυομήτρες, ψευδοκυήσεις, καρκίνοι κλπ.
    Σκέψου ότι παρότι στείρωσα τη σκύλα μου 2 εβδομάδες πριν, ο οργανισμός της είχε ήδη μπει στη διαδικασία ψευδοκύησης και πίστεψέ με είναι πολύ στενάχωρο να τη βλέπεις σε αυτή την κατάσταση (να κατεβάζει γάλα, να πηγαινοφέρνει ένα παιχνίδι θεωρώντας το κουτάβι, να μην τρώει)...
    Είναι επώδυνο για το σκυλί να μην το αφήνεις να ακολουθήσει τα ένστικτά του...
  2. Leontitsi

Leontitsi New Member

Καλα τα λες κι επειδη το μονο που δεν αντεχω ειναι να βλεπω αρρωστα ζωα ποσο μαλλον το δικο μου ας γεννησει πρωτα με το καλο να γινω και γιαγια :p και μετα θα σκεφτω πολυ σοβαρα το θεμα της στειρωσης
  3. aggeliki

aggeliki New Member

ειτε την αφησεις να γεννησει,ειτε την στειρωσεις πριν,για το σκυλακι δεν θα εχει σημασια,για σενα ομως μεγαλη γιατι θα ψαχνεις σπιτια για αυτα και μαλιστα καλα σπιτια.εκτος απο αυτα αν δεν την στειρωσεις , μπορει να παθει και διαφορες αρρωστιες που αναφερθηκαν.
  4. gikkat

gikkat New Member

και θα πρέπει να στειρώσεις και τα κουτάβια...
  5. Keity

Keity New Member

Να ρωτήσω κάτι άσχετο?To avatar με το KID πως μπορώ να το ξεφορτωθώ?

Σχετικά με το θέμα μας τώρα.Οχι μόνο αυτά αλλά το να βρείς καλά σπίτια είναι πολυ δύσκολο.Εμένα όταν η γάτα μου γέννησε είδα κ έπαθα να τα δώσω...Αλλα εντάξει είναι καλά και τα 4...
  6. Leontitsi

Leontitsi New Member

Ωχ!ψυχοπλακωθηκα!Εχω αρχισει να το σκεφτομαι σοβαρα,τι κοστιζει η στειρωση?Τι περιοδο αποθεραπειας εχει?Δεν θα αλλαξει η συμπεριφορα της μετα απο αυτο?
  7. Leontitsi

Leontitsi New Member

Sorry δεν εχω ιδεα!Εαν ειναι 3-4 οπως υπολογιζω θα τα κρατησω εαν δεν βρω καταλληλα σπιτια δεν εχω προβλημα προκειμενου να ξερω οτι ειναι σε καλα χερια
  8. Keity

Keity New Member

Αφού έχεις τετοια άνεση να τα κρατήσεις καλύτερα για αυτά αφού θα μεγαλώσουν σε περιβάλλον που θα τα αγαπούν αλλά όπως είπαν και τα παιδιά πρίν πρέπει να στεριρωθούν και τα κουτάβια πρίν καταλήξει το σπίτι φάρμα των σκύλων..... :-D
  9. gikkat

gikkat New Member

Εμένα μου κόστισε 150€, την επόμενη ημέρα ήταν περδίκι. Πήρε 1 εβδομάδα αντιβίωση, αλλά λόγω της ψευδοκύησης που σου ανέφερα πήρε και contralac για το γάλα που κατέβαζε και ψιλοταλαιπωρούμαστε ακόμα γιατί δεν το έχει ξεπεράσει τελείως. Η τομή είναι πάρα πολύ μικρή και "έδεσε" πολύ γρήγορα (έχει ακόμα ράμματα αλλά θα πέσουν με τον καιρό).
    Όσον αφορά στη συμπεριφορά θεωρώ ότι στα θυληκά (με βάση όσα στειρωμένα θυληκά γνωρίζω και είναι αρκετά μεγάλο δείγμα) ότι δεν αλλάζει ο χαρακτήρας τους. Όσον αφορά στα αρσενικά η αλλάγή μόνο προς το καλύτερο είναι αφού (και πάλι με όσα γνωρίζω) ηρεμούν απέναντι σε άλλα αρσενικα αφού δεν διεκδικούν θυληκές και αποφεύγονται τσακωμοί.

ps. μην ψυχοπλακώνεσαι, σκέψου το και πρόλαβέ το :wink:
  10. Leontitsi

Leontitsi New Member

Ας βγουν με το καλο να εχει και ευκολη γεννα ειναι η πρωτη και ανησυχω πολυ και εχω αρχισει να αλλαζω γνωμη για τη στειρωση με αυτα που ακουω και μαλλον θα το τολμησω
  11. Keity

Keity New Member

Η προηγούμενη μου γάτα(η οποία πέθανε απο φόλες που έριξε ο δήμαρχος)
    στην πρώτη της γέννα φοβήθηκε πολυ και σηκώσε την αδερφή μου στις 5 το χάραμα(η δε αδερφλη μου τρόμαξε πιο πολυ και άρχισε να κλαίει και άλλαξε δωμάτιο)αλλα όλα πήγαν καλά.
    Μην φοβάσαι πάντως μια χαρά θα πάνε όλα.Και να σου ζήσουν τα μικρά και με το καλό...
  12. gikkat

gikkat New Member

Άσχετο...
    Σχετικά με τη φωτογραφία που παρέθεσες λέγοντας ότι η σκύλα σου μοιάζει με αυτή στη photo, εννοείς με το μικρόσωμο???
    Γιατί είναι πολύ δύσκολες οι γέννες σε μικρόσωμα σκυλιά! Πόσο μάλλον αν δεν γνωρίζεις ποιος είναι ο πατέρας...
    Το λέω αυτό γιατί στην περίπτωση που ήταν πιο μεγαλόσωμος από εκείνη, τα κουτάβια πιθανόν να βγουν μεγάλα για το μέγεθός της και να δυσκολευτεί... Πολλές μικρόσωμες θυληκές δεν τα έχουν καταφέρει σε αντίστοιχες γέννες (μιλάω για θάνατο της μητέρας)...
  13. Leontitsi

Leontitsi New Member

Μαλλον θα το κανω ετσι αλλα σκεφτομαι να την κατεβασω στην Αθηνα για την επεμβαση πιστευω οτι ενας γιατρος εκει θα ειναι πιο εμπειρος σε τετοια θεματα εδω στην επαρχια δεν ξερω δεν εχω τοση εμπιστοσυνη ειδικα για ενα τοσο σοβαρο θεμα
  14. Leontitsi

Leontitsi New Member

Ευχαριστω πολυ!
  15. gikkat

gikkat New Member

η στείρωση θεωρείται επέμβαση ρουτίνας για έναν κτηνίατρο, τώρα αν δεν τον εμπιστεύεσαι είναι άλλο θέμα :wink:
  16. Marin

Marin Administrator

Από που είσαι? Τι επεμβαση εννοεις?
  17. Leontitsi

Leontitsi New Member

Το κατω ειναι δεν ειναι η συγκεκριμενη ειναι ομως ακριβως ιδια μηπως κατα τυχει ξερεις απο τι ρατσες μπορει να ειναι?Και σε αυτο το μεγεθος εξακολουθει να υπαρχει προβλημα στη γεννα?
  18. gikkat

gikkat New Member

κοπελιά για στείρωση μιλάμε!!!
    καφέ δεν έχεις πιεί??? :-D
  19. aristea

aristea Active Member

Eχουν γίνει πολλές αναφορές για τη στείρωση σε άλλα post ψάξε στο site και θα δεις ότι πραγματικά τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα. Υπάρχουν και πολλά άρθρα πάλι στο internet που θα σε κατατοπίσουν.
    Αυτό που έχει σημασία είναι ότι να διαχωρίσεις ότι άλλο η ανθρώπινη αναπαραγωγική διαδικασία και άλλο η σκυλίσια. Οπως είπε η gikkat στα ζώα είναι ορμονικό και τίποτα άλλο.
  20. Leontitsi

Leontitsi New Member

Δεν ξερω εμενα Αθηνα και τον τελευταιο καιρο εχω μετακομισει Μυτιληνη και δεν εχω εδω καποιον κτηνιατρο που να εμπιστευομαι ιδιαιτερα

Share This Page