Ειμαι σε σκεψη

Discussion in 'Σκιουράκια' started by ma8ios, Jun 3, 2008.

1. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Ακριβως...Οπως στους ζωολογικους κηπους..Δεν γινεται να πλησιαζεις ενα λιονταρι στο 1,5 μετρο και να μην αντιδραει αυτο σημαινει πως κατι του εχουν δωσει ή λενε αυτο γνωριζει τους ανθρωπους γιατι γεννηθηκε σε αιχμαλωσια..Βλακειες....
    Και τα σκιουρακια ή οι εξωτικοι παπαγαλοι ή αλλα εξωτικα ζωα ειναι αδυνατο να ζησουν σε κλουβι...Τωρα τι κανουμε εμεις ειναι αλλο θεμα...
  2. gikkat

gikkat New Member

@almond: Εννοείται δεν σου κάνω επίθεση, απλά λέω την άποψή μου έτσι? Γενικά μου είναι αδιανόητο το γεγονός να έχω ένα σκίουρο σπίτι μου (και άλλα "κατοικίδια"). Γενικά μπορώ να καταλάβω πόσο πολύ τον προσέχεις και έχεις ασχοληθεί ώστε να τον έχεις ήρεμο απλά εμένα όλα αυτά μου θυμίζουν κατάσταση "καταστολής"...
  3. almond

almond New Member

φυσικα και δεν το παιρνω σαν επιθεση εδω ειμαστε για να ανταλλαζουμε αποψεις και σου ειπα οτι εγω ειχα παει να παρω και τελικα αλλαξα γνωμη για πολλους λογους.Μου τον φερανε δωρο και απο κει και περα προσπαθησα να κανω τα παντα να ειναι ευτυχισμενος και γενικα ναι συμφωνω μαζι σου και με τους υπολοιπους.Απλα για το δικο μου ζωακι θα πω οτι εχω καταφερει με πολυ κοπο να το κανω ευτυχισμενο.

Αν καποιος αποφασισει να παρει θελει πολυ σκεψη και δε μπορουμε να του το απαγορεψουμε, αλλα αν το κανει το μονο που μπορουμε ειναι να το βοηθησουμε με την εμπειρια μας.

Και ασε ολα αυτα που λεμε για αιχμαλωσια κτλ ενας λογος πολυ σοβαρος ειναι αυτος που ειπα πιο πανω :ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, δεν μπορω να παρεχω στο σκιουρο μου
    ιατρικη περιθαλψη αν παθει κατι σοβαρο. Αυτο ειναι πολυ σημαντικος λογος για μενα να μην παρω αυτο το ζωακι .
  4. gikkat

gikkat New Member

Όντως πολύ σοβαρός λόγος!
  5. xrisida

xrisida Moderator

απορω πως το σκεφτεσαι ακομα..... σκεψου μοναχα οτι ,οκ εσυ θα χαιρεσαι.
    αυτο? :roll: :roll:
  6. almond

almond New Member

φανταζομαι στο μαθιο θα το λες αυτο...το παιδι δεν ηξερε μπηκε και ρωτησε απο κει και περα φανταζομαι θα τα σκεφτει ολα αυτα που λεμε και θα κρινει.
    Και μονο που μπηκε να ρωτησει και να ενημερωθει πριν παρει ειναι ενα πολυ σωστο βημα και μπραβο του.
  7. ma8ios

ma8ios New Member

ποπο πολλες επιθεσεις δεχτηκα σε μια μερα....... :-D :-D :-D

καλα θα το σκευτω και θα σας ενημερωσω αλλα εσεις απαντηστε μου στα ερωτηματα μου εστω να τα λαβω ως γνωσεις.

8. dora

dora New Member

Αχ Μαθιο σε παρακαλώ... Αυτό δεν είναι επίθεση.. :-D
  9. marinaki

marinaki New Member

Καλέ μου δεν λέγεται επίθεση αυτό, απόψεις ανταλάσσουμε! Συμφωνώ όμως με τους υπόλοιπους που λένε οτι τα σκιουρια δεν είναι κατοικίδια κ δεν θα έπρεπε να είναι.Το λιοντάρι δεν εξημερώνεται, η τίγρης δεν εξημερώνεται, όπως κ πολλά αλλα ζώα δεν εξημερώνονται. Κάποια μπορεί να εξημερωθούν ώς ένα βαθμό κάποια άλλα καθόλου.Πιστεύω οτι τα σκιουράκια είναι αυτά που εξηερώνονται ως ένα βαθμό κ αυτό όχι παντα.Προσωπικά μοτ αρέσει να έχω έναζώο ου να μπορώ να δεθώ μαζί του, να με γνωρίζει, να μου κάνει χαρές, να μπορώ να το πιάσω κ να με πιάσει, να μπορούμε να παίζουμε κτλ. Δεν με τραβάνε ζώα σε ένα κλουβί που δεν μπορώ παρα να τα κρατάω αιχμάλωτα κ εκείνα να μένουν χωρις να μπορούν να κάνουν κάτι άλλο. Π.χ Το κουνέλι μου θα τρέξει, θα παίξει αλλά όταν θελήσει θα ερθει για χαδια κ αγκαλιές. Ένας σκίουρος απ'ότι έχω διαβάει αν φύγει έφυγε. Πρέπει να τον πιάσεις με πονηριά, δεν θα έρθει ξανά μόνο του σε εσένα. Κ αυτό δεν μου αρέσει. Ένα κατοικίδιο νομίζω το έχουμε για συντροφιά, για φίλο μας. Δεν μου αρέσει ο φίλος μου αυτός να με φοβάται κ να μην με θέλει. Δεν υπάρχει νόημα να συμβεί αυτό. Νομίζω οτι νιώθω κ εγω άσχημα κ εκείνο.
    Almond όσο για σένα πραγματικά σε θαυμάζω. Το να πάρεις την απόφαση να μην πάρεις ένα ζώο γιατί δεν θα είναι ευτυχισμένο είναι πολύ σημαντικό. Ακόμα πιο σημαντικό είναι το να σου φερουν ένα ζώο που δεν γνωρίζεις την φροντίδα του(παρεπιπτώντως θεωρώ πολύ λάθος να πάρεις δώρο ζωάκι σε κάποιον αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :D ) κ αντί να το αφήσεις στην μοίρα του να το κάνεις όσο το δυνατόν πιο ευτυχισμένο μπορείς. Είναι αλλιώς να του παρέχεις απλώς τα απαραίτητα κ αλλιώς να το φροντίζεις με όλη σου την αγάπη. Ξέρω οτι σε αυτό το φόρουμ το έχουμε σαν δεδομένο το να φροντίζουμε όλα τα ζωα όπως πρέπει κ όπως τους αρμόζει αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για αυτό πόσο μαλλον αν δεν είναι επιλογή τους να αγοράσουν ένα κατοικίδιο.Μπράβο σου!
  10. almond

almond New Member

:oops: :oops: @marinaki :ευχαριστω απλα για μενα ειναι δεδομενο οτι απο τη στιγμη που εχω ενα ζωακι κοντα μου ειτε ειναι μυρμηγκι είτε ελεφαντας πρεπει να του δωσω τα παντα.οπως ειπες και εσυ εδω μεσα ολοι ετσι σκεφτομαστε και λειτουργουμε.

@ ma8ios
    διαβασες ολα αυτα που γραψαμε? στο ιδιο φορουμ εχουμε και αλλα ποστς με πολλα απαντημενα απο τα ερωτηματα σου

Η δικια μου προταση ειναι η εξης και αν θες την ακολουθεις :

1) διαβασε προσεχτικα ολα τα ποστς,βρες υλικο στο ιντερνετ και παρε το βιβλιο για σκιουρακια για να καταλαβεις τις ιδιαιτεροτητες τους και τις αναγκες τους και μην βιαστεις να παρεις αποφαση.Ειναι διαφορετικο ζωακι με πολλες απαιτησεις.Θελει να του αφιερωσεις χρονο και οχι απλα να το ταϊζεις και να το αφηνεις γιατι τοτε ουτε αυτο θα περναει καλα και εσυ θα το βαρεθεις.Εγω χαιρομαι παρα πολυ που μολις με βλεπει να μπαινω στο δωματιο τρεχει περα δωθε και τρεχει και κολλαει τη μουριτσα του στο κλουβι,ερχεται τρωει απο το χερι μου και δειχνει οτι με εμπιστευεται πλεον.Και εισαι σιγουρος οτι ο σκιουρος καλυπτει αυτα που θελεις εσυ απο ενα ζωο?

2)Αν διαβαζοντας ολα αυτα αποφασισεις πως θα πας να το παρεις, τοτε ξαναδιασε το βιβλιο αλλες 2 φορες πριν πας στο πετ σοπ και βρες στο σπιτι τη γωνια που θα το εχεις,να μην εχει ρευματα, και να ειναι φωτεινο (δε θελουν σκοταδια).Επισης σε εκεινο το σημειο να εχει την ηρεμια του. Ψαξε βρες και γιατρο,ρωτα να δεις ποιος ξερει απο σκιουρους.

3)αφιερωσε οσο χρονο χρειαζεται (απο 1 μερα μεχρι 1 χρονο) να βρεις το σωστο κλουβι (υψος, κτλ)

4) Οταν το βρεις παρε ολα τα απαραιτητα αξεσουαρ (σπιτακι/ ποτιστρα,κυπελακια για φαγητο/πετρα/ροδα -δε ξερω αμα ειναι απαραιτητη εμενα την αγνοει και πιανει και χωρο)

5) Πηγαινε στα πετ σοπ και ψαξε παιχνιδια για σκιουρους (ειναι δυσκολο ,ποικιλια δεν υπαρχει,συνηθως κανεις και παραγγελια)
    κατα προτιμηση κατι ξυλινα σε σχημα φρουτου -και παιζουν και ακονιζουν τα δοντια τους

6) Οταν θα τα εχεις ετοιμα τοτε να το παρεις,απλα μην πας σε μια μερα και τα παρεις ολα βιαστικα να ξερεις πραγματα πριν ερθει ο φιλος σου σπιτι και να εχεις ετοιμο το καλυτερο περιβαλλον γι αυτον.

7)τροφη να παρεις απο το πετ σοπ αλλα να ειναι συμπληρωματικη και οχι η βασικη τροφη

Οσο για τα προηγουμενα ερωτηματα σου:

τι κορμους απο φυσικο δεντρο να του βαλω μεσα?? καλυτερα ειναι τα οπωροφορα αλλα πρεπει να βρεις κλαδια που δεν ειναι ραντισμενα και να τα βρασεις κιολας για να εισαι σιγουρος οτι δεν εχουν μικροβια,ψειρες κτλ, επισης να πας εκδρομη στο δασος και να βρεις ενα ωραιο κλαδι χωρις να εχει ρετσινι η καμια αλλη βλακεια πανω και να το παρεις (το βρασιμο ισχυει και εδω) και τους αρεσουν τα κουκουναρια επισης (παλι βρασιμο)

να τους τοποθετησω διαγωνια τους κορμους???
    ποσο χοτροι να ειναι??
    αυτο θα το δεις με το κλουβι,πρωτα θα βρεις το κλουβι και μετα θα ψαξεις και για κορμους (καποια πετ σοπ πουλανε κιολας κορμους μικρους)
    φαντασια θελει και θα βρεις πως να το κανεις.

τα σηδερα απο το κλουβι να ειναι καθετα η ορθα??? δεν εχω ιδεα.....

αυτα απο μενα ας συμπληρωσουν και οι υπολοιποι (πωπω κουραστηκα να γραφω)
  11. ma8ios

ma8ios New Member

ευχαριστω που απαντησες στα ερωτηματα μου.....

αλλα αναβαλλεται η αγορα σκιουρου για διαφορους λογους.........

ισως το σκευτω στο μελλον... ;-) ;-)
  12. Dimitra94

Dimitra94 New Member

:wink: :wink: :wink: :wink:
  13. almond

almond New Member

στη διαθεση σου και χαιρομαι πολυ που δεν εκανες βιαστικη αγορα ...ειμαι σιγουρη οτι στο μελλον θα βρεις το ζωακι που ψαχνεις
    και θα του δωσεις ολη σου την αγαπη και την φροντιδα

Share This Page