Ειναι αρρωστο το Ringneck μου?????????

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Mirella_B, Mar 25, 2013.

1. Mirella_B

Mirella_B New Member

Εχουν περασει σχεδον 2 χρονια απο τοτε που ''εχασα'' εκεινον τον παπαγαλο τον Αυγουστο του 2011 και τωρα ξαφνικα σαν να παρουσιαστηκε προβλημα και τον δευτερο παπαγαλο μου διαφορετικο ομως.
    Εδω και καποιες ημερες παρατηρησα πτερορροια αλλα οκ και ευθυμος ηταν κι ετρωγε κλπ.
    Εδω και 2 ημερες ομως εκει που παιζει δειχνει να εχει υπνηλια, καθεται στον πατο του κλουβιου και η αναπνοη του ακουγεται σαν σφυριγμα.
    Δεν εχει βλεννες στο ραμφος του τα ματακια του ειναι κανονικα, το φτερωμα του παρ' ολη την πτερορροια δειχνει στιλπνο και εχει μειωσει την τροφη του.Οι κουτσουλιες του δειχνουν κανονικες, καποιες φορες τιτιβιζει κανονικα, αλλες παλι δειχνει να κοιμαται, ποτε στο κλαδι του και ποτε στον πατο του κλουβιου αλλα με την αναπνοη του να ακουγεται σαν ελαφρυ σφυριγμα.
    Ανησυχω πραγματικα, τηλεφωνησα σε εναν πτηνιατρο, μου ειπε πως εφ οσον δεν εχει εμετους ή διαρροιες μαλλον δεν ειναι κατι επικινδυνο και μου συνεστησε σκονη τερραμικηνη για παπαγαλους με καθε επιφυλαξη μηπως λογω της αναπνοης του που ακουγεται σαν σφυριγμα εχει παθει καποια βρογχιτιδα.

Share This Page