Εκπαίδευση αδέσποτου κουταβιού

Discussion in 'Απορίες' started by Guest, Mar 9, 2007.

1. Guest

Guest Guest

Δε νομίζω ότι είναι λίγοι εδώ μέσα που έχουν ράτσες...μάλλον οι περισσότεροι από ότι βλέπω.Οπότεθα ξεκινήσουμε να κράζουμε όποιον έχει ή όποιος θέλει ράτσα? Είσαι σοβαρή?Εσύ μπορεί να το βλέπεις αλλιώς και να θέλεις μόνο αδέσποτα για διάφορους δικούς σου λόγους.Δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να έχει τις ίδιες αντιλήψεις με σένα ούτε πάει να πει ότι δεν είναι φιλόζωος.Σύμφωνα με σένα να κλείσουν όλα τα εκτροφεία όλων των ρατσών έτσι ώστε όλοι να πέρνουν αδέσποτα....επειδή κάποιοι μ#αλάκες δε στειρώνουν τα ζώα τους ή τα παρατάνε στους δρόμους επειδή ακούνε τους άλλους και παίρνουν 2-3 σκυλιά σπίτια τους...Ας σοβαρευτούμε λοιπόν και η Ελλαδααααααααααααααραα δε φταίει τίποτα αν κάποιοι δε καταλαβαίνουν τον άλλον...επειδή....είναι κολλημένοι???Δε ξέρω..
  2. boxer2

boxer2 New Member

δε νομιζω οτι ως τωρα εχεις θεσει εστω και Ε Ν Α ΣΟΒΑΡΟ επιχειρημα που προτιμας ενα καθαροαιμο! ενα σοβαρο επιχειρημα! υπαρχουν τετοια! εσυ δεν εθεσες κανενα!
    και επιπλεον δε νομιζω οτι οσοι παιρνουν καθαροαιμα, πειραματιζονται πρωτα με αδεσποτα ημιαιμα με αυτο τον τροπο και θελουν να θεωρουνται και αφεντικα τους!
  3. Marin

Marin Administrator

Άσε με εμενα να μαι κολλημενη και εσένα να σαι σαχλαμάρι.
  4. gikkat

gikkat New Member

DEN SOY EIPE KANEIS NA PAREIS 2 SKYLIA...
    SOY EIPAN NA AFISEIS TO LAB KAI NA PAREIS TO ADESPOTAKI, POY AP'OTI ANEFERES EXEIS SYBATHISEI KIOLAS...

oti kai na kaneis afentiko tou DEN tha gineis... tha eisai kapoia pou to taizei kai etsi tha se vlepei...
    kai poios sou eipe oti kanontas test se afto to skylaki tha einai akrivos to idio kai me to lab??? milame gia 2 diaforetika onta (oxi logo ratsas...)
    epipleon, ti ekpaidefsi tha tou kaneis se 2 mines kai apo ti stigmi pou den tha eisai synexeia mazi tou??? ti ebeiria tha apoktiseis se 2 mines??? ti tha ksereis gia to xaraktira tou??? giati na se akousei ti tou eisai??? ta skylia den einai avoula... den tha eisai to afentiko tou epeidi ESY to apofasises... prepei na to dextei kai afto! ti sxesi prepei na tin orizoun kai oi 2 plevres, oxi na tin apofasizei mono o enas...

sygnomi pou borei na min exei irmo to keimeno, alla ekfrazo erotimata pou mou erxontai sto myalo kathos grafo... :?
  5. Marin

Marin Administrator

Μπορεί κάποιος να προτιμάει καθαρόαιμο, αλλά δε μπορώ να καταλάβω, γιατί το θέλει ΤΟΣΟ απελπισμένα, όταν βλέπει μπροστά του αδέσποτα, να μην σταματάει αλλά να τα προσπερνάει με απάθεια, απλά επειδή θέλει καθαρόαιμο...

Και εγώ θέλω ένα καθαρόαιμο σκύλο κάποια στιγμή, αλλά δε προλαβαίνω να πάρω, γιατί βρίσκω αδέσποτα...

Μαρίνα
  6. Marin

Marin Administrator

Εγώ έχω λυπηθεί τα κουτάβια τώρα... δε μας λες που είναι μηπως κανενας θέλει να τα βοηθήσει ουσιαστικά?

Μαρίνα
  7. gikkat

gikkat New Member

boreis na diavaseis to post me titlo "sinikesia kyonon"????
    tha deis analytika tis apopseis pollon apo edo mesa peri ektrofeon, adespoton kai steiroseon... kane mou ti xari...! 8)
  8. mariampert

mariampert New Member

Ρε παιδιά, τι παιδεύεσται με τον/την sachlamari; Είναι κολλημένο το άτομο. Χαρά στην υπομονή σας, που εξακολουθείτε να ασχολείστε!!! Αποδεικνύει περίτρανα πως μόνο ζωόφιλος/η δεν είναι. Εδώ σκέφτεται τα χρήματα!!! Δηλαδή τι νομίζει; Πως από εμάς τρέχουν τα λεφτά απ' τα μπατζάκια; Όταν όμως λέμε ότι αγαπάμε τα ζώα, προτιμάμε να μην φάμε εμείς (που λέει ο λόγος), για να ταίσουμε αυτά που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από εμάς!!! Οπότε, ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΑΛΛΟ!!! Τέτοια άτομα, μυαλό δεν βάζουν.
  9. joan

joan New Member

Sachlamari,

Να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει τρόπος να μάθεις στο κουτάβι να σε θεωρεί αφεντικό του έτσι επειδή το θες εσύ. Αν δεν ασχολείσαι, ουσιαστικά, μαζί του δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Αν το κάνεις αυτό (ασχοληθείς μαζί του για κάποιες ώρες) με σκοπό να το αφήσεις μετά για το λαμπραντόρ, τότε τι να πω. Θα καταφέρεις να κάνεις το σκυλάκι να αποκτήσει εμπιστοσύνη σε εσένα και μετά επειδή εσυ θα θελήσεις να ασχοληθείς με το καινούργιο, αυτό θα μείνει μόνο του πάλι. Και πως θα του δώσεις να καταλάβει ότι ΤΕΛΟΣ δεν υπάρχεις πια γι'αυτό? Το έχεις σκεφτεί αυτό?!!!

Άκου να πειραματιστείς σε ενα αδέσποτο για να είσαι έτοιμος όταν θα έρθει το"καλό" το σκυλί!!!! Να σε ενημερώσω ότι κανένα σκυλί δεν είναι ίδιο, όποτε κανένα σκυλί δεν μπορεί να εκπαιδευτεί ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Επίσης μην μου λες τώρα ότι δεν έχεις οικονομική άνεση να βοηθήσεις ένα σκυλάκι. Αυτή είναι η εύκολη δικαιολογία!!! Θα μπορούσες να βάλεις μια αγγελία (τσάμπα είναι) για τα σκυλάκια αυτά, αφού εσύ δεν πρόκειται να πάρεις κανένα. Όπως επίσης να συνεννοηθείς με μια φιλοζωική για να στειρωθούν τα ενήλικα.

Εύχομαι όπως πραγματικά να υιοθετήσεις το αδεσποτούλι και όχι το λαμπραντόρ.
  10. joan

joan New Member

Διευκρίνηση: όταν λέω να ασχολείσαι μαζί του, εννοώ, καθημερινά και ουσιαστικά. Τότε μόνο μπορεί και να σε ξεχωρίσει από οποιοδήποτε άνθρωπο που το ταϊζει.
  11. Guest

Guest Guest

οκ οκ έχετε δίκιο.Και να ήθελα να εκπαιδεύσω κάποιο τώρα δε γίνεται το ένα το πήρε ένας φίλος μου,το άλλο θα βρω κάποιον να το πάρει...τώρα για τη μαμά λίγο δύσκολο να την πάρει κάποιος.Εμείς θα την στειρώσουμε πάντως.Αλλά όντως δεν είναι ωραίο να σε νοιώθει ένα σκυλί αφεντικό του και μετά να απομακρυνθείς.
  12. boxer2

boxer2 New Member

εκανες καποια βηματακια μπροστα εστω..
    μπραβο sachlamari! :)
  13. Guest

Guest Guest

Μάλλον εσείς κάνατε κάποια βηματάκια μπροστά και αρχίζετε να καταλαβαίνετε.Εγώ από την αρχή είπα ότι θα στειρώσω τη μάνα και αν γίνεται να βρω να τα υιοθετήσουν.Αλλά στου κουφού την πόρτα...
  14. joan

joan New Member

Το καλό είναι ότι συνεννοηθήκαμε σε κάποια πράγματα!
  15. Marin

Marin Administrator

Κουφέ την ατάκα τη συνεχίζεις βλέπω έτσι?

Αντί να πεις οτι αποφασισες να συννενοηθείς, ότι έκανες reboot και τελικά σήμερα απαντάς σε πράγματα που σε ρωτούσαμε πριν μέρες, συνεχιζεις με τις ατακες... Ασε που πόσες φορές είπαμε ότι δεν είναι σωστό να σε νιώσει το κουτάβι σαν οικογενεια και μετά να το αφησεις και εσύ μόλις το παραδέχτηκες με lag μερικών ημερών.

Έπρεπε να γίνει όλο αυτό για να καταλάβεις μαλλον...

Μαρίνα
  16. Guest

Guest Guest

marin τραγουδάς ωραία....συνέχισε έστι
  17. aggeliki

aggeliki New Member

εχετε δει ποτε αντρα να παραδεχεται το λαθος του??
  18. Marin

Marin Administrator

Μια φορά που ονειρευόμουν! χαχαχα
  19. Morgan_A

Morgan_A New Member

Ωραία... η Μαρίνα!!!

.

Μαρίνα έγραψες...!!!!!!!!!!!! :smt038

Γέλασα πολύ... :D

.
  20. Marin

Marin Administrator