Εκπαίδευση με Clicker?

Discussion in 'Απορίες' started by Κλεαρχος, Jun 3, 2007.

1. Κλεαρχος

Κλεαρχος New Member

Καλησπερα σε ολους, και πριν απο ολα, συγχαρητηρια για την υπεροχη κοινοτητα που εχετε δημιουργησει εδω. Πραγματικα, χαιρομαι που βλεπω οτι υπαρχουν τοσοι ανθρωποι που εχουν τις ιδιες ανυσυχιες με μενα, και την ιδια αγαπη για τα ζωα (ακομα περισσοτερο, για τα αδεσποτα).

Πριν καμια βδομαδα, ειδε η κοπελα μου σε ενα παρκακι κοντα στο σπιτι της ενα αδεσποτο κουταβακι, και μου το εφερε για να προσπαθησουμε να το βοηθησουμε βρισκοντας του σπιτι.

Δυστυχως σπουδαζω αυτην την περιοδο, και ουτε ο χωρος που μενω, ουτε οι υποχρεωσεις που εχω μου επιτρεπουν να το κρατησω, αφου πολυ συχνα φεύγω απο το σπιτι που σπουδαζω στην αθηνα, και παω στην επαρχια που ειναι η οικογενεια μου για αρκετες μερες, και δυστυχως δεν γνωριζω κανεναν στην αθηνα που να μπορει να το φιλοξενει για τοσο καιρο (ποσο μαλλον και οταν φυγω για το στρατο :( πραγμα το οποιο μπορει να γινει συντομα)..
    Παρ'ολα αυτα, για αλλη μια φορα στην ζωη μου την πατησα και δεθηκα με αδεσποτο σκυλακι, και δεν μου παει η καρδια να το αφησω παλι στο δρομο.. Θα ειναι λιγο δυσκολα, και για μενα και για αυτον, αλλα νομιζω θα τα βγαλουμε περα. Βρηκα καποιον εξω απο αθηνα που μπορει να το φιλοξενει για λιγες μερες, και οταν ερθει η ωρα για το στρατο θα αναγκασω καποιο μελος της οικογενειας μου να το κρατησει (θα εκπαιδευσω το σκυλο να τον κοιταζει στα ματια λυπημενα με βλεμα "ψαχνω-σπιτι-βοηθεια" :-D ).

Τελος παντων, τον εχω στο σπιτι καμια βδομαδα, και πανε καλα τα πραγματα. Μικρουλης ειναι, αντε το πολυ 2 μηνων, οποτε στην αρχη δυσκολευτηκαμε λιγο να ξεκαθαρισουμε μεταξυ μας που θα λερωνει ο καθενας, αλλα τωρα εχει αρχισει και μαθαινει καλα. Τον εκανα και ενα μπανακι με προσοχη, εκανα μια εξορμηση σε ενα pet shop για να του παρω τα απαραιτητα (φαρμακα, σαμπουαν, κολαρο και λουρακι, κανα παιχνιδακι κλπ κλπ), και δευτερα θα τον παω για το πρωτο του εμβολιο και ενα τσεκαπ.
    Αρχισα σιγα σιγα να του μαθαινω πραγματακια, και ενδιαφερομαι να χρησιμοποιησω την μεθοδο click-and-treat, φενεται αποτελεσματικη και διασκεδαστικη για το σκυλι (απεναντι σε αλλες μεθοδους που βασιζονται στην επιβολη και στην κυριαρχια πανω στο σκυλι (alpha-dog)).
    Εψαξα λοιπον να βρω ενα clicker ( ενα πλαστικο πραγματακι ειναι που οταν το πατας βγαζει ενα "κλικ", και η αποτελεσματικοτητα του βασιζεται στην κατανοηση του σκυλιου οτι ο θορυβος σημαινει επιβραύευση<---δεν ξερω πως βγηκε ετσι αυτη η λεξη, την σκοτωσα ), αλλα δεν εχει σε κανενα απο τα pet shop που κοιταξα. Εαν μπορει καποιος να μου υποδειξει ενα μερος που θα μπορεσω να το βρω , θα με διευκολυνει παρα πολυ.
    Επισης, θα ηταν πολυ καλο αν καποιος με παραπανω γνωσεις θα μπορουσε να μου δωσει καποιες συμβουλες για το αν κανω κατι λαθος, η για το τι άλλο πρεπει να κανω.

Ευχαριστω, και συγνωμη για το τεραστιο post. Keep up the good work.
  2. Xotikouli

Xotikouli New Member

3. noela

noela New Member

Clicker σε petshop δεν έχω βρει ποτέ. Παίρνω απ’ έξω. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όμως το κλασσικό παιχνίδι "βατραχάκι" που παράγει τον ίδιο ήχο. Από εκεί τα έχουν βγάλει. Και τέτοιο να μη βρεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε παράγει ένα σταθερό ήχο. Ακόμα κι ένα στυλό.
  4. pity

pity New Member

ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΛΙΚΕΡ?
  5. gikkat

gikkat New Member

απ' ότι έχω καταλάβει από τα λίγα που έχω διαβάσει γι αυτή τη μέθοδο...
    (οι εκπαιδευτές θα μας λύσουν καλύτερα τις απορίες)

λόγω του ότι ένα σκυλί για να "εκτελέσει" συγκεκριμένες εντολές χρειάζεται σταθερό τόνο φωνής και μερικές φορές σε άπειρους ιδιοκτήτες αυτό δεν επιτυγχάνεται εύκολα, με το κλίκερ αποφεύγεται ακριβώς αυτό, μιας και ο ήχος είναι πάντα σταθερός και ακριβώς ο ίδιος... αντί να λες πχ. μπράβο κάνεις ένα click...

εκπαιδευτέεεεεεεες!!!
    καλά το έχω καταλάβει ή μπαρούφες λέω...??? :?
  6. Xotikouli

Xotikouli New Member

Αν και δεν είμαι εκπαιδεύτρια, καλά τα λες. Απλά εκτός από αυτό ένα ακόμα σημαντικό (το κυριότερο βασικά) πλεονέκτημα είναι ότι με το clicker μπορείς να "σημαδέψεις" ακριβώς τη στιγμή που ο σκύλος κάνει την επιθυμητή κίνηση επειδή ο ήχος είναι σύντομος και είναι έτσι πιο εύκολο από το μπράβο.

Μετά το click, ακολουθεί και μπράβο ή άλλη επιβράβευση (μεζές, παιχνίδι, χάδι).
  7. noela

noela New Member

Σωστά. Επιπλέον γεφυρώνει το χάσμα μεταξύ εκτέλεσης της εντολής και επιβράβευσης.

Κατερίνα το θέμα δεν είναι τόσο η σταθερή φωνή στις εντολές αλλά το στιγμιαίο σημάδεμα της σωστής ενέργειας.
  8. Marin

Marin Administrator

Παιδιά συγγνώμη, η Νοέλα ή το Xotikouli είναι εκπαιδεύτρια? Ρωτάω γιατί μπερδεύτηκα τώρα, να βάλουμε το εικονάκι.

Μαρίνα
  9. Κλεαρχος

Κλεαρχος New Member

Καλη ιδεα noela, καμια τετοια πατεντα θα κανω. Θυμαμαι επισης οτι υπαρχει τροπος να φτιαξεις μια τετοια συσκευη που κανει κλικ με τηλεκαρτα, αλλα δεν εχω θυμηθει ακομα πως.

Οντως εχετε δικιο για το clicker, ο απολυτα συγκεκριμενος ηχος που βγαζει το κανει να ειναι τοσο αποτελεσματικο, και λογω του οτι πετυχαινει απολυτα τη στιγμη που χρειαζεται να γινει η επιβραβευση, αλλα και γιατι συντομα ο ήχος απο μόνος του συνδεεται στο μυαλο του σκυλου με την επιβραβευση, και ακομα και χωρις άλλα χάδια η κερασματα ειναι αποτελεσματικος.
    Επίσης, ειναι καλο το οτι χρησιμοποιουμε εναν συγκεκριμενο ηχο μονο για την εκπαιδευση, αφου το "μπραβο", "καλο σκυλι", κλπ χρησιμοποιουνται πολλες φορες στη διαρκεια της μερας, και απο τρίτους (φιλους κλπ), και αυτο μπορει να φθινει την σημασια τους η να μπερδεψει το σκυλι.

Παντως μου αρεσει πολυ η ιδεα μιας μεθοδου εκπαιδευσης που βασιζεται στην επιβραβευση (η στην απουσια της). Οι περισοτερες μεθοδοι περιλαμβανουν και καποιο τροπο "επιβολης" στο σκυλι, η καποιο ειδος αρνητικης επιβραβευσης, δηλαδη, αν το σκυλι δεν κανει κατι καλα, του κανουμε κατι δυσαρεστο οπως το να το μαλωσουμε. Η, σε μια πιο σκληρη μεθοδο που ειναι δυστυχως αρκετα διαδεδομενη σε εκπαιδευτηρια (τουλαχιστον του εξωτερικου), φορανε ενα κολαρο στο σκυλι που συνδεεται με κοντρολ που κραταει ο εκπαιδευτης, και καθε φορα που το σκυλι κανει κατι λαθος ο εκπαιδευτης παταει το κουμπι και διοχετεύει μια ποσοτητα ηλεκτρισμου στο λαιμο του σκυλιου. Το εξοργιστικο ειναι οτι αφου αυτη η μεθοδος ειναι τοσο αποτελεσματικη στο να δημιουργει κυριολεκτικα τερατα υπακοης, γινεται ολοενα και πιο διαδεδομενη. Τα σχολια νομιζω ειναι περιττα.... :cry:

Αυτα απο τα λίγα που εχω μαθει τις τελευταιες μερες απο το internet, οποιος θελει να βρει περισσοτερες πληροφοριες μπορει να γραψει στο google "pet clicker training methods" η κατι παρομοιο.

Ευχαριστω για τις πληροφορίες και τα links.
    Καλη συνέχεια,
    ~Κλέαρχος.[/url]
  10. matilda

matilda New Member

Καλησπέρα

Λοιπόν μέθοδος clicker ή ηχητικής επισήμανσης

Όσα είπε η Noela είναι σωστά. Μαρκάρισμα επιθυμητής συμπεριφοράς με το clicker και επιβράβευση μετά τον ήχο.

Τι πρέπει να προσέξεις:
    Συνέπεια ήχου συμπεριφοράς για να μην μπερδέψεις τον σκύλο.
    Να τσεκάρεις ότι ο ίδιος ο ήχος δεν στεσσάρει το σκύλο.
    Να κάνεις μικρά και ευχάριστα μαθήματα.

Καλή επιτυχία :) !!!
  11. Κλεαρχος

Κλεαρχος New Member

Ευχαριστω για τις συμβουλες matilda, και καλως ηρθες ^_^
  12. matilda

matilda New Member

Καλώς σας βρήκα!!!

Στη διάθεση σου για ότι άλλο χρειαστείς :p
  13. Κλεαρχος

Κλεαρχος New Member

Ωραια σελιδα η dogpatch, δεν την ειχα πετυχει. Ευχαριστω! :)
  14. noela

noela New Member

That would be me. Για το Xotikouli δε ξέρω.
  15. Guest

Guest Guest

Προφανώς το Xotikouli δεν είναι εκπαιδεύτρια.....
  16. noela

noela New Member

Ακριβώς επειδή το "κλικ" είναι υπόσχεση ότι θα ακολουθήσει κάτι καλό, πρέπει ΠΑΝΤΑ να συνοδεύεται από επιβράβευση έστω και αν αυτό είναι ένα χάδι ή λεκτική επιβράβευση.

Το θετικό με το clicker είναι ότι αφήνεις στο σκυλί να πάρει πρωτοβουλία για το τι θα κάνει και επιβραβεύεις το σωστό αντί να τιμωρείς το λάθος.
  17. Xotikouli

Xotikouli New Member

Όχι καλέ, καμία σχέση. Μια απλή ταπεινή νταντά και in house δασκάλα της Νελίτσας μου είμαι :oops: :D

Υ.Γ. Απλά έχω τετραγωνίσει τα ματάκια μου να διαβάζω και να βλέπω βιντεάκια με τις ώρες και είπα να μοιραστώ όσα έμαθα διαβάζοντας.
  18. Κλεαρχος

Κλεαρχος New Member

Ευχαριστω για την διορθωση, εχεις δικιο, ακουγεται λογικο. Απλα ανυσυχω μηπως το σκυλι γινει πολυ εξαρτημενο στα κερασματα. Οποτε στην αρχη τουλαχιστον θα φροντισω να τον επιβραβεύω και με φαγητο, ωσπου να συνιθισει το κλικερ, και σιγα σιγα θα μειωνω τα κερασματα αργοτερα, κρατωντας ομως το ιδιο συχνη την λεκτικη επιβραβευση και τα χαδια.

Οτιδηποτε αλλο εχει να προσθεσει καποιος, ισως για κατι που κανω λαθος η θα επρεπε να κανω αλλιως, θα βοηθησει παρα πολυ.

Ευχαριστω, καλη συνεχεια.
  19. noela

noela New Member

Aπλά στην αρχή θα τον επιβραβεύεις κάθε φορά με φαγητό. Μετά, αφού έχει μάθει την εντολή, κάθε 2η, κάθε 5η, κάθε 10η... και ταυτόχρονα σιγά σιγά αποχωρίζεσαι και το κλίκερ.
    Και στα σκυλιά αρέσει ο τζόγος. :-D
    Έπειτα, μπορείς να εναλάσσεις τη λιχουδιά με παιχνίδι.
  20. Dralion

Dralion New Member

Kατ αρχην συγχαρητηρια σε οσους προσπαθουν / προσπαθησαν να εκπαιδευσουν τον σκυλο τους με κλικερ. Κι εγω την θεωρω σαν μια απο τις πιο σωστες μεθοδους.
    Συμφωνω γενικα με οσα εχουν ειπωθει μεχρι στιγμης γυρω απο την μεθοδο εδω.

Μια απο τις αρχικες ερωτησεις εμεινε σχεδον αναπαντητη, και σκεφτηκα να βοηθησω:
    Ο Κλεαρχος ρωτησε απο που μπορει να προμηθευτει αυτο το κλικερ. Τα μαγαζια στην Ελλαδα φαινεται οτι δεν το διαθετουν. Η Μαρινα ειπε (σωστα) οτι το ιδιο μπορει να γινει με ενα "βατραχακι", η ενα στυλο, η μια τηλεφ. καρτα. Με το στυλο και την καρτα δεν ειμαστε τοσο γρηγοροι ομως.

Αν υπαρχει ενδιαφερον, μπορω να στειλω απο την Γερμανια μερικα κλικερ. Εδω μπορω να τα προμηθευτω πολυ ευκολα και η μεταφορα τους δεν κοστιζει σχεδον τιποτα (ειναι ελαφρια και οχι ογκωδη). Η τιμη του καθενος ειναι 3.5 ευρω στα κοντινα μου μαγαζια. Αν καποιο ελληνικο πετ-σοπ ενδιαφερεται, μπορω να στειλω διευθυνσεις. Ισως υπαρξει τοτε χαμηλοτερη τιμη λογω αγορας χονδρικης.

Share This Page