Εκπαίδευση με Clicker?

Discussion in 'Απορίες' started by Κλεαρχος, Jun 3, 2007.

1. gikkat

gikkat New Member

sorry για το άσχετο του θέματος, μια ερώτηση @Dralion:
    Είσαι ο Dralion-Skipper???
  2. Nemo

Nemo New Member

Gikkat, σε βρίσκω εξαιρετικά ενημερωμένη! :wink:
  3. gikkat

gikkat New Member

μιλάμε διαβάζω το blog του σαν τρελλή!!!:-D
    αν και άσχετη με τα της θάλασσας που αναλύει ορισμένες φορές με ταξιδεύει...
  4. Nemo

Nemo New Member

Είδες τι καλό κόσμο φέρνω στο forum; :p Dralion καλωσόρισες! :-D
  5. gikkat

gikkat New Member

τιμή μας!!!:oops:
    καλώς όρισες!!!
    συνέχισε να γράφεις θέματα για τα ζώα!!! :wink:

Κατερίνα
  6. RINIO

RINIO New Member

Ποιος ειναι καλε ο Dralion-Skipper???
    Μαλλον μονο εγω ειμαι η ασχετη εδω μεσα!!!!
  7. dora

dora New Member

Όχι, σου κάνω κι εγω παρέα.Πείτε μας κι εμάς καλέ!!
  8. gikkat

gikkat New Member

9. Dralion

Dralion New Member

Ευχαριστω για τα καλα λογια και την θερμη υποδοχη.
    Κοκκινησα, και δεν μου παει το κοκκινο στο προσωπο :)

Η προσφορα για τα κλικερ παραμενει. Δωστε μου ποσοτητα και ταχ. διευθυνση να τα στειλω.
  10. eleni

eleni New Member

Καλησπέρα σε όλους σας,

Χαίρομαι πραγματικά που η συγκεκριμένη μέθοδος έχει διαδοθεί τόσο πολύ και όλοι σας δίνετε τόσο καλές συμβουλές.
    Όσον αφορά την αγορά clicker αρκετά pet-shop της Αθήνας έχουν, υπάρχουν εταιρείες που τους προμηθεύουν.
    Η τιμή είναι όντως γύρω στα 3,50 ευρώ (και εδώ) αλλά υπάρχει και κάποιο άλλης εταιρείας που είναι λίγο ποιο ακριβό, γιατί έχει διακόπτη για αυξομείωση της έντασης (μερικά σκυλιά τρομάζουν με το κλικ, έτσι αυτό βοηθά).

Φιλικά.
    Ελένη
  11. aristea

aristea Active Member

Συγχαριτήρια και από μένα Dralion καλό είναι να υπάρχουν αυτές οι φωνές γιατί ο καναπές μας κάνει και κουφούς εκτός των άλλων.
    Να πω για το κλίκερ τώρα ( να μη φεύγουμε και από το θέμα). Κλέαρχε προσεχε μη κάνεις υπερβολική χρήση λιχουδιάς. Εκπαίδευσα το σκυλί μου έτσι και παραλίγο να την πατήσω. Κλικ και λιχουδιά κλικ και χάδι. Μετά να εκτελεί 3 εντολές μαζί και να του δίνεις λιχουδιά ή χάδι αφού κάνεις κλικ στην κάθε μία ξεχωριστά.
    Επισης μπορείς να του λες π.χ κάτσε κλικ και να του ρίχνεις ένα μπαλάκι.
    Να σου και το λάθος μου για να μην κάνεις το ίδιο. Για να μάθει το άστο του έβαζα λιχουδιά στη μύτη το άφηνε και έκανα κλικ. Λαθος. Εμάθε να μην αφήνει εαν δεν κράταγα λιχουδιά. Ευτυχώς το διορθώσαμε .
    Μη βλέπει τις λιχουδιές για να μην συνδέσει τις εντολές με μεζέ.

Dralio τηλεφώνησε στην Αννα 2109370701 έχει περτσοπ που δεν πουλάει ζώα της είπα για τα κλικερ. Μιλήστε μαζί. Γιατί όχι να τα παίρνουμε από εκεί.

Φιλικά
    Κωνσταντίνα
  12. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Dralion, eisai theos! Edo kai arketous mines psaxno clicker kai to vivlio me tin methodo gia na ekpaideuso ta kounelia mou! Edo den iparxei se kanena pet-shop, oute stous katalogous apo tous opoious paraggelnoun! Paidia, mipos xerei kanenas pou mporo na vro vivlio ekpaideusis, pou omos na min einai gia skilia, alla me tis vasikes arxes tis methodu (den perimeno oti tha vro vivlio gia ekpaideusi kounelion!)? Dralion, an exeis vrei kati antistoixo mporeis na mou to steileis (fisika tha sinennoithoume kai prota tha sou exo steilei ola ta lefta me taxidromiki epitagi!)?
  13. matilda

matilda New Member

Ότι ισχύει για τους σκύλους ισχύει και για τα κουνέλια. Μόνο η επιβράβευση αλλάζει (βλ. αγγουράκι και λοιπά ζαρζαβατικά) και χρειάζεται λίγο παραπάνω υπομονή. Θα έλεγα στα κουνέλια επειδή είναι ευαίσθητα στους θορύβους να μην χρησιμοποιήσεις κλίκερ αλλά ένα στυλό (κάνει πιο απαλό θόρυβο). Από άρθρα μπορείς να βρείς άπειρα στο internet. Δες και αυτό μπορεί να σε βοηθήσει. (Σίγουρα πάντως θα σου αρέσει)

http://www.youtube.com/watch?v=BDocS5BfR0E
  14. salor

salor New Member

Ouaou!!! Den iksera oti ekpaidevontai kai kounelia!!!
    Tromero...(to ti mathainw se ayto to site den legetai!) :-D
  15. Marin

Marin Administrator

Μatilda είσαι dog trainer?
  16. matilda

matilda New Member

Αφού το λέει και η υπογραφή :-D
  17. Marin

Marin Administrator

Μωρέ το είδα αλλά ρωτάω εγώ... επειδή δε σε ξέρω, μπορείς να μου στείλεις ένα pm για να σε γνωρίσω και να σου βάλω και dog trainer εικονάκι?

Μαρίνα
  18. Dralion

Dralion New Member

Πολιτικαντικη εξαγγελια (προσοχη, ακολουθουν πολλα "θα") :)

Μιλησα με την Αννα και συμφωνησαμε να στειλω μερικα κλικερ. Προσεχως θα μπορει οποιος θελει να τα προμηθευεται απο το το pet-shop της Αννας.
    Συμφερει απο αποψη τιμης, μιας και τα ταχυδρομικα εξοδα θα πληρωθουν μονο 1Χ. Ελπιζω να μου κανουν και καποια εκπτωση στο γερμανικο μαγαζι, αν αγορασω πολλα.

Αν ολα πανε καλα, πρεπει λογικα τα κλικερ να φτασουν στα χερια της Αννας στο τελος της ερχομενης βδομαδας.

Εχω εδω μερικα φυλλαδια με οδηγιες για την εκπαιδευση με την βοηθεια του κλικερ. Θα τα στειλω μαζι (ειναι ομως στα γερμανικα). Παντως οσα εχουν γραφτει μεχρι τωρα σ' αυτην εδω την συζητηση γυρω απο το κλικερ ειναι γενικα σωστα.
  19. joan

joan New Member

Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν για το clicker και χαίρομαι που όλο και περισσότερος κόσμος γνωρίζει την εκπαίδευση με clicker. Καταρχήν χρειάζεται μια εισαγωγή του clicker. Μην περιμένουμε να καταλάβει το σκυλί από την αρχή ότι αυτό το κλικ είναι κάτι καλό. Οπότε πριν ξεκινήσουμε για πρώτη φορά την εκπαίδευση πρέπει να συνδυάσει το σκυλί ότι το κλικ σημαίνει επιβράβευση, κάνουμε για 10 συνεχόμενες φορές κλικ χωρίς να κάνει κάποια εντολή το σκυλί και σε κάθε κλικ ακολουθεί το μεζεδάκι. Πάντα βέβαια τα μεζεδάκια πρέπει να είναι κάπου που να μην τα βλέπει το σκυλί, σε ένα τσαντάκι, στο χέρι μας από πίσω.

Επίσης, μην αλλάζετε πολύ γρήγορα το είδος της επιβράβευσης. Δηλ. μην αφήσετε τα μεζεδάκια για να πάτε στο παιχνίδι, η στο χάδι. Καλό είναι να συνδυάζονται όλα αυτά, αλλά η λιχουδιά στα περισσότερα σκυλιά είναι πιο ισχυρή επιβράβευση, τουλάχιστον στην αρχή. Θέλει πολλές επαναλήψεις μια εντολή για να πεις ότι θα την κάνει και χωρίς μεζεδάκι. Αν όμως το σκυλί έχει γερές βάσεις σε μια εντολή, τότε θα την κάνει και χωρίς λιχουδιά. Τις λιχουδιές δεν πρέπει να της κόψουμε ποτέ, απλά να της μειώσουμε. Και όταν μιλάμε για λιχουδιές, μιλάμε για πάρα πολύ μικρά κομματάκια από παριζάκι ή κάτι άλλο που αρέσει στο σκυλί. Τόσο μικρά που δεν του πάρουν χρόνο να τα μασήσει.

Προσοχή πάντα στη χρήση του clicker. Μπορεί να γίνει λάθος χρήση και να μην έχει κανένα αποτέλεσμα στην εκπαίδευση. Καλό είναι πριν ξεκινήσει κάποιος εκπαίδευση με clicker να συμβουλευτεί έναν εκπαιδευτή ή να διαβάσει ένα βιβλίο.
  20. aristea

aristea Active Member

Joan συμφωνώ μαζί σου και να διευκρινίσω ότι η εκπαίδευση έγινε με εκπαιδευτή και κλίκερ δεν την έκανα μόνη μου. Μία ένσταση την έχω όμως με τις λιχουδίες. Πρέπει να κόβονται κάποια στιγμή ή να είναι πολύ αραιές γιατί το σκυλί κακομαθαίνει.
    Οτι του έμαθα μόνη μου με το κλίκερ χρησιμοποίησα λιχουδιές 5-6 φορές μόνο και έπιασε.

Κωνσταντίνα

Share This Page