Εκπαίδευση με Clicker?

Discussion in 'Απορίες' started by Κλεαρχος, Jun 3, 2007.

1. joan

joan New Member

Στο σκυλί σου μπορεί να έπιασε, αλλά δεν είναι όλα τα σκυλιά ίδια. Χρειάζεται εναλλαγή επιβραβεύσεων και οι λιχουδιές είναι καλό να βρίσκονται μέσα.
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Mpravo Dralion! Poli kala nea! Exo dei ola ta pithana arthra kai video pou exo vrei ston internet alla exo sigekrimenes apories (pou mou proekipsan kata ti diarkeia tis prospatieas mou) pou pisteuo oti mono enas ekpaideutis i ena vivlio tha mporousan na apantisoun! Anyway, iperoxa nea!
  3. bluetang

bluetang New Member

Να ρωτησω κατι αλλο? Κατα ποσο ειναι ευκολο και εφικτο, οταν το σκυλι το εχω εκπαιδευσει εστω τα βασικα , ελα, κατσε κλπ χωρις κλικερ, αλλα μονο με επιβραβευση οταν κανει το σωστο, να του προχωρησω περισσοτερο την εκπαιδευση με τη χρηση του κλικερ?
    Θα με βοηθησει καθολου στο θεμα της βολτας που τραβαει πολυ δυνατα ? κι αν ναι εχετε καποιο τροπο πως να τον μαθω?

Μπορει καποιος να αναφερει τη διευθυνση του πετ σοπ που τα πουλαει? υπαρχουν ακομα διαθεσιμα?
  4. noela

noela New Member

Εφόσον το σκυλί γνωρίζει έστω και μια εντολή, μπορείς να αρχίσεις χρησιμοποιώντας το κλίκερ στην ήδη γνωστή εντολή και μετά να προχωρήσεις σε καινούριες. Με το κλίκερ μπορείς λίγο-πολύ να του μάθεις οποιαδήποτε εντολή θέλεις.
  5. aristea

aristea Active Member

Μπορείς να απευθυνθείς στο www.stray.gr να ρωτήσεις αν εχουν ακόμα κλικερ.
    Οταν το δικό μου σκυλί τραβούσε, σταματούσα.
    Ξεκινούσα πάλι και οταν με ακολουθούσε κανονικά πατούσα το κλικερ και του εδινα λιχουδιά λεγοντας "μαζί". Οταν το εμαθε αντικατέστησα τη λιχουδιά σιγα σιγά με το μπραβο ή ενα χαδι.
    Το "μαζί" το λεω ακόμα στη βόλτα.
    Η εκπαιδευση του "μαζί" δεν ηταν και πολυ ευκολη, περασε αρκετος καιρός για να σταματήσει να τραβάει, σταμάτησε ομως και τωρα το κανει πολυ σπάνια, αμα δει καμιά γάτα π.χ
    Δεν ειμαι εκπαιδεύτρια απλα σου μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. :)
  6. Kopros

Kopros New Member

απλα θελω να κανω μια επισημανση...αν και δεν ειμαι εκπαιδευτης,προσοχη με την χρηση των λιχουδιων και του clicker και γενικα ολης αυτης της τακτικης εκπαιδευσης γιατι ο σκυλος μπορει να "εθιστει" ευκολα και να περιμενει ανταλαγμα για το οτι κανει....απο την μια ειναι ο πιο ευκολος τροπος βεβαια για να μαθει ο σκυλος να κανει τα παντα, αλλα απο την αλλη η σχεση σκυλου ανθρωπου περνει μια μορφη παρε-δωσε που για μενα δεν ειναι και η καλυτερη...ενας σκυλος εφοσον κανει κατι μονο για την επιβραβευση οταν θα τυχει να του αποσπασει την προσοχη κατι πιο ενδιαφερον για αυτον απο την λιχουδια πχ ,ο σκυλος θα δειξει ανυπακοη...για μενα η καλυτερη σχεση σκυλου-ανθρωπου στο θεμα εκπαιδευσης ειναι η σχεση αγελης,οπου ο σκυλος κανει οτι κανει γιατι αυτος νιωθει οτι ειναι ο ρολος του(και ετσι δε μπερδευεται για την θεση του στην "αγελη")...βεβαια δεν ειναι τοσο ευκολο, αλλα κατα τυην δικη μου αποψη ειναι καλυτερα ετσι...δεν ειμαι εκπαιδευτης και την προηγουμενη σκυλα μου με clicker την αρχισα εκπαιδευση.....απλα εγω κατελληξα σε αυτα τα συμπερασματα.... :-D
  7. noela

noela New Member

1. Το κλίκερ χρησιμοποιείται μόνο κατά την διάρκεια της εκμάθησης νέας εντολής ή shaping.
    2. Το κλίκερ σηματοδοτεί την επιθυμητή συμπεριφορά και προαναγγέλει επιβράβευση
    3. Επιβράβευση δε σημαίνει μόνο λιχουδιά, μπορεί να σημαίνει παιχνίδι (toy), παιχνίδι (play), χάδι, ένας έπαινος (μπράβο) ή ότι άλλο μπορεί να επιθυμεί το σκυλί
    4. Η επιβράβευση πρέπει να είναι σε μόνιμη βάση στην αρχή της εκμάθησης, να περιοριστεί στην εκτέλεση των καλύτερων/ταχύτερων εκτελέσεων των εντολών στην συνέχεια, και στην πορεία να αραιώσει και να δίνεται τυχαία (randomly). Σε αυτό το τελικό στάδιο τα σκυλιά προσπαθούν ακόμα περισσότερο γιατί είναι τζογαδόροι σαν τους ανθρώπους. Ποντάρουν ότι μπορούν να κερδίσουν, επειδή στο παρελθόν με τη συγκεκριμένη συμπεριφορά έχουν κερδίσει. Η επιβράβευση δεν πρέπει να σταματήσει πότε εντελώς γιατί τότε θα σταματήσει και η προσπάθεια.Κανείς μας δε δουλεύει τσάμπα.
    5. Με το κλίκερ το σκυλί επιλέγει από μόνο να κάνει τη σωστή συμπεριφορά, χωρίς πίεση
    6. Το σκυλί θα το ταϊσεις ούτως ή άλλως. Μπορείς λοιπόν να χρησιμοποιήσεις την τροφή εποικοδομητικά.
    7. Η χρήση κλίκερ δεν αναιρεί τη διόρθωση.
    8. Αντί για κλίκερ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε marker.
    9. Η σχέση ιδιοκτήτη - σκύλου ενδυναμώνεται με την εκπαίδευση μέσω ανταμοιβής.
    Σε αυτά έχω καταλήξει εγώ, αλλά μπορούμε να το αναλύσουμε κι άλλο αν θέλετε.

Share This Page