EKΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ

Discussion in 'Απορίες' started by iliovi, Oct 23, 2011.

1. iliovi

iliovi New Member

Kαλησπέρα σε όλους...
    Είμαι νέα στην παρέα και φυσικά έχω πολλές απορίες για το παραπάνω θέμα. Έψαξα καλά τα δημοσιευμένα άρθρα και βοηθήθηκα πολύ αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
    Απέκτησα ένα αδέσποτο κουταβάκι (αυτό που έχω και στο προφιλ μου φωτο) το οποίο είναι 3 μηνών. Μαζί μου είναι τον τελευταίο μήνα. Είναι πολυ χαριτωμένος και αρκετά υπάκουος. Τον έχω μόνιμα στο χώρο εργασίας μου (γιατί δουλεύω σχεδόν όλη τη μέρα), έχει συνηθίσει γιατί υπάρχει και πολύς ελεύθερος χώρος τόσο για να παίξουμε όσο και για να του κάνω την απαραίτητη βασική εκπαίδευση. Φυσικά επειδή ήμουν εντελώς άσχετη με τα σκυλιά (είχα γατούλες για πολλά χρόνια) τα έχω βρει σκούρα με το θέμα της τουαλέτας. Δεν ασχολήθηκα καν με την τεχνική της πάνας γιατί θέλω από την αρχή να του μάθω να τα κάνει έξω. Το γραφείο μου είναι ισόγειο σε έναν πολύ ήσυχο δρόμο και μπορώ να τον βγάζω βόλτα όσο συχνά θέλω. Επίσης, έχω το χρόνο να σχοληθώ μαζί του γιατί η δουλεια μου είναι δική μου και ελέγχω άνετα το πρόγραμμά μου. Στο δια ταύτα λοιπόν. Τηρώ σχεδόν ο,τι έχω διαβάσει στο internet σχετικά με την εκπαίδευση της τουαλέτας, αλλά τίποτα. Προσπαθώ να τηρώ το πρόγραμμα τροφής και βόλτας αλλά ενώ μπορεί να είμαστε έξω μια ώρα, μόλις γυρίσουμε και μπει στο χώρο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα κάνει μέσα! Όσες φορές τα έχει κάνει έξω τηρώ τον έπαινο είτε με χάδια είτε με λιχουδίτσα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα κάνει και μέσα...Αυτό συμβαίνει κατά τη διάρκεια όλου αυτού του μήνα που είναι μαζί μου αν και ξεκίνησα από την πρώτη μέρα την εκπαίδευση της τουαλέτας. Φυσικά τα τσίσα του, ούτε λόγος, 2 φορές τα έχει κάνει έξω μόνο! Όποτε τον τον προλαβαίνω - γιατί είναι μικρούλης και τα κάνει πολλές φορές - τον σηκώνω και τον βγάζω έξω, αλλά τίποτα. Είναι σα να κρατιέται γιατί θέλει να τα κάνει και μέσα εκτός από έξω, τόσο τα κακά του όσο και τα τσίσα του!!! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να βοηθήσω την κατάσταση. Τιμωρία τον έβαλα μόνο μια φορά, αλλά νομίζω οτι δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα...Επίσης, μπορεί να φάει, και να πάει τουαλέτα μετά από 3 ολόκληρες ώρες!!! (είναι φυσιολογικό αυτό για κουτάβι??) Γενικά έχω χάσει τη μπάλα με αυτό το θέμα και η σφουγγαρίστρα πάει κι έρχεται! Σκέφτομαι τι δεν κάνω καλά! Κατά τα άλλα η σχέση μας είναι πολύ καλή και κάθε μέρα που περνάει όλο και μαθαίνει καλύτερα...Αλλά με την τουαλέτα.... μεγάλο θέμα!
  2. Bizz

Bizz New Member

Διαβασε αυτο που θα σου γράψω πολυ προσεκτικά.

Το σκυλι ειναι καταλαβενει με πολυ πιο λογικους τροπους απο οτι οι ανθρωποι.Απο την συμπεριφορα σου καταλαβενει τι ειναι σωστο και τι οχι.Αρα εχει καταλαβει οτι εαν τα κανει μεσα δεν τρεχει και τιποτα.Μολις λοιπον το δεις να τα κανει,μαλωσε το υψωνωντας τον τονο της φωνης σου και πηγαινοντας απο πανω του.Το σκυλι θα κλαψουρισει αλλα εσυ δεν πρεπει να πτοηθεις.Αν γινει κατι τετοιο θα πιστεψει οτι κλαψουρισμα=ηρεμια,και καθε φορα που θα το μαλωνεις θα κλαψουριζει πιστευοντας οτι με αυτο το τροπο θα σταματησεις.ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Τα σκυλια σκεφτονται στον ενεστωτα,αρα δεν πρεπει να το μαλωσεις αφοτου.Τα εχει κανει,γιατι δεν θα καταλαβει τι εκανε,και ετσι θα το ξανακανει.Το μαλωμα μπορει να αποτελειτε μονο απο ενα κοφτο μη,υψονοντας το τονο της φωνης.Αυτο θα σε βοηθησει και στην εκπαιδευση του σκυλου.
    Μολις το δεις οτι αρχιζει να μυριζει,να ξυνει το πατωμα ή να περπαταει σε κυκλους βγαλε το γρηγορα βολτα.Ασε το να μυρισει,αλλα ποτε να γλειψει ή να φαει ακαθαρισιες αλλων σκυλιων,γιατι μπορει να μεταφερουν αρρωστιες.Μην βιαζεσαι.Εαν περασει πολλη ωρα και μοιαζει αδιαφορο μπες μεσα.παρατηρησε το προσεκτικα,εαν παει κανει κατι,μαλωσε το και ξαναβγαλτω εξω.Μολις τα κανει δωστου μια λιχουδια και επιβραυευσε το.
    Γενικοτερα να ξερεις οτι τα μικρα σκυλια(σε ηλικια ενωω)περιπου μεχρι 3 μηνων δεν μπορουν να ελεξουν καλα το εντερο τους και κανουν την αναγκη τους μολις φανε.Κατα τα αλλα,τα ενηλικα σκυλια περιπου 12 ωρες μετα το καθε γευμα.

Ρλπιζω να βοηθησα:9898::9898::wink5:
  3. kostas.kostass

kostas.kostass New Member

erwtisi

kalispera paidia neos edw.exw ena koutabaki 50imerwn maltiz kanis.to problima mou pio einai enw tis exw parei panes k exw kanei ola osa prepei exw ypswsei tin fwni mou exw xtypisei to popo me efimerida kapoies stigmes kanei tin anagki tis stis panes k alles stigmes opou brei.to thema einai oti tis aresei na kathete sto kanape k prepi egw na tin pigenw stin kouzina pou exw ta mpolakia tou fagitou tis k tis panes gia na faei k na kanei tin anagki tis.simera mou katourise ton kanape k egina exsalos tin ebala timwria sto krebati tis xtypontas tin sto popo k stin mousida mw efimerida afou prwta tis ebala tin mousouda sta tsisa tis.emathe toulaxiston na kathete sto krebataki tis stin kouzina.stenaxwrithika bebea alla ok.ti kanw lathos;
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Ειναι μωρο εσυ στο μωρο σου 8α του ετριβες το προσωπο σου στις ακα8αρσιες του ελεος.....
  5. Irmakias

Irmakias New Member

Εμενα η δικια μου στην αρχη οσο ηταν κουταβι τα εκανε παντου παρολο που τις ειχα και πανες,οποτε η8ελε εκανε στην πανα και οποτε η8ελε στα χαλια.Τις χωρισα τα γευματα και με το που ετρωγε την εβγαζα στο μπαλκονι για δεν ειχε τελιωσει τα εμβολια της για να μπορω να την βγαζω εξω.Και τωρα που ειναι 2 χρονων εχει μα 8ει και κρατιεται μεχρι να την βγαλω την βγαζω προσωπικα 3 φορες την μερα.Μου εχουν πει οτι α νεχεις πανες στο σπιτι δεν πρπει να εχεις χαλαι γιατι το σκυλι μπερδευεται σε αλλα σκυλια πιανει στην δικια μου δεν επιασε δοκιμασε το αν 8εσ!
  6. kostas.kostass

den ennow oti tribw tin mouri tis stis akatharsies tis syggnwmi isws den to diatypwsa swsta.tin plisiazw sta tsisa tis k tis milaw me dynato tono fwnhs oti ayto einai lathos alimono an ebaza tin mouri tis sta kaka tis.exei mathei oso afora to komati tis kouzinas pou exw tis panes tis an k kapoies fores xanei ligo to kommati.
  7. kostas.kostass

den mporw na tin bgalw sto mpalkoni einai poli mwro 53imerwn k an pesei apo katw; einai anoixto to mpalkoni mou emena.oso gia ta geymata tin taizw 3 fores tin imera.
  8. kostas.kostass

tis aresei na kathete mazi mou sto kanape egw tin anebazw den ftanei moni tis.me to pou xsipnaei to prwi erxete sto saloni k theli ton kanape.den katebenei moni tis k tin paw egw ana takta xronika diastimata stin kouzina pou exw to faghto tis k tis panes tis gia na faei i na kanei tin anagkh tis alliws ta amolaei opou nanai.se ayto to komati thelw boitheia etsi wste na min tin pigenofernw egw sto kanape pou toso tis aresei.syggnwmi an sas kourasa
  9. Irmakias

Irmakias New Member

Σε παρεξηγισα συγνωμη,ποσα γευματα τις δινεις?
  10. kostas.kostass

KALIMERA tis exw parei xsira trofh gia koutabakia tis bazw ligo sto mpwlaki tis k to exei oli mera k trwei opote theli alla k pali otan kathete sto kanape mazi mou egw tin paw stin kouzina gia na faei i na kanei tin anagki tis xsereis tin pernw agkalia k tin bazw stin kouzina kathe ligo k ligaki.den katebenei apo to kanape oute anebenei egw tin anebazw den ftanei.xserw theli upomoni na megalwsei ligo alla den mporw na mazeyw synexeia tsisa opoudipote
  11. Snoufel

Snoufel New Member

Και τωρα τι κανουμε κυριε εκπεδευτα?

Καλημερα στα παιδια! Ειμαι πατερας (ειμαι αντιθετος στην λεξη αφεντικο) ενως πανεμορφου αρσενικου μπιγκλ το οποιο ειναι κοντα 6 μηνων και φυσικα μας εχει ξετρελανει..! Στο
    Θεμα τουαλετας τωρα, τον εχουμε μαθει να τα κανει στο μπαλκονι πανω σε εφημεριδες,δεν εχουμε καποιο θεμα γιατι πολυ απλα τα κανει εκει οσο ειναι σπιτι.. Το προβλημα ειναι οταν τον παμε βολτα βρε σε ποια κολωνα,γωνια,λαστιχο αυτοκινητου δεν τον πηγα 6 χλμ διαδρομη τιποτα τζιφος! Με το που παει σπιτι τρεχει στο μπαλκονι βολιδα και τα κανει στο πρωτο θεμα! :ρ εχει κανενας φιλος να προτηνει κατι περι τουτου? Ευχαριστω για τον χρονο σας Greg!
  12. Bizz

Bizz New Member

Snoufel,το σκυλί σου είναι πολυ μικρο για να σηκώσει πόδι.Σήκομα ποδιού σημαίνει ότι το αρσενικο μαρκάρει την περιοχή του.Αα δεν εχει σημασια αν περσαεις και απο 200 κολωνες.Το σκυλι πρεπεινα μυρισει τα κατουρα καποιου αλλο σκυλου στο χωμα.Οπως ειπες ειναι μπιγκλ,αρα αυτο ειναι πιο εύκολο καθως σαν ρατσα ειναι περιεγα να μυρισουν πραγματα που τους κινουν το ενδιαφερων.Επεισης εγω συμφωνω με τον ορο αφεντικο.
  13. Snoufel

Snoufel New Member

Ευχαριστω.

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου και σεβαστο για τον 'ορο' αφεντικο. Δλδ θα το κανει μονο του εν καιρο.. Και παλι σε ευχαριστω.
  14. elric

elric New Member

Κουταβάκι!

Καλησπέρα!

Είμαι καινούργια στην παρέα κ όσα λέγονται πραγματικά είναι πολύτιμα!
    Πριν 1 μήνα βρήκα τον Έλρικ μου σε ένα κάδο σκουπιδιών. Είναι ημίαιμο σκυλάκι, κόκερ με κυνηγόσκυλο, περίπου 3 μηνών τώρα.
    Έχω πάρα πολλές απορίες σχετικά με το τι πρέπει να κάνω καθώς ποτέ δεν είχα σχέση με ζωάκια.
    Έχει κάνει το πρώτο εμβόλιο, σε λίγες μέρες θα κάνουμε κ το 2ο. Σχεδόν όλή μέρα το έχω στο μπαλκόνι(έχω περιφράξει στα κάγκελα με ειδικό προστατευτικό για παιδιά) και τα βράδια το βάζω να κοιμάται δίπλα στο καλοριφέρ σε μεγάλη κούτα.
    Δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα σχετικά με το πού θα κάνει την ανάγκη του. Όταν τον έφερα σπίτι, καθόταν ήρεμο στην κούτα και όταν ένιωθε την ανάγκη για να ξελαφρώσει η κοιλίτσα του, παραπονιόταν, τον έβγαζα στο μπαλκόνι και έτσι πια έχει μάθει που πρέπει..
    Ως προς την διατροφή του, εκτός από ξηρά τροφή, του δίνω χλιαρό γάλα. Κάνει?
    Κ κάτι τελευταίο, γιατί σας κούρασα, τελευταία εκεί που παίζουμε κ κυνηγάμε ο ένας τον άλλο, εκεί μου γαβγίζει αφού πρώτα κάνει κάτι σαν γρύλισμα..
    Είναι κακό? Με τρομάζει η έννοια του κυνηγόσκυλου...

Ευχαριστώ πολύ!:wink5::
  15. FeniaDimi22

FeniaDimi22 New Member

Καλησπερα να σε ρωτησω οταν εχεις το σκυλακι σου στην κουτα του δεν παραπονιεται?εμενα κλαιει παρα πολυ μα παρα πολυ ξεσηκωνει τον κοσμο δεν ξερω τι να κανω οταν φευγω αλλα ακομα κ οταν ειμαι σπιτι κ θελω να μαγειρεψω η να κανω μπανιο!!

Share This Page