Εκτροφεία ζώων

Discussion in 'Γιατί χορτοφαγία?' started by aristea, Mar 22, 2008.

1. aristea

aristea Active Member

Λίγες μέρες πριν ο Platon μας «προέτρεψε» να δούμε το earthlings.

Όχι για να γίνουμε μισάνθρωποι αλλά για να ξυπνήσουμε, να δούμε τι γίνετε γύρω μας και να προσπαθήσουμε να το μεταφέρουμε και στους άλλους.
    Αναφέρει μεταξύ άλλων, δίνοντας μου το ερέθισμα.
    Τελικά το είδα, δύσκολα αλλά το είδα.

Στάθηκα στα εκτροφεία ζώων όχι γιατί τα άλλα είναι λιγότερο σημαντικά ή συγκλονιστικά, αλλά γιατί ήταν το βασικό κίνητρο για τις επιλογές που έχω κάνει.
    Διαπίστωσα ότι είχα αντιληφθεί μόνο το 1/3 της πραγματικότητας .

Μάλλον τώρα θα περιμένετε να σας πω να γίνετε χορτοφάγοι. Μα αυτό είναι το πιο εύκολο.
    Αυτό που έχω πραγματική ανάγκη να πω είναι αν τελικά έχουμε συνειδητοποιήσει, πως όχι μόνο με τη διατροφή μας αλλά και με το γενικότερο τρόπο ζωής μας, πόσο πόνο, φόβο και εξαθλίωση προκαλούμε στα ζώα.

Platon thanks για την προτροπή.
  2. Dralion

Dralion New Member

Ειναι θεμα οπτικης γωνιας τελικα.

Αν δεις το ζωο σαν αψυχο "πραγμα", τοτε ειναι πολυ ευκολο να ανεχτεις τα οσα γινονται στα εκτροφεια. Σε τελευταια αναλυση, οι εκτροφεις προσπαθουν να μεγιστοποιησουν το κερδος τους, οπως ο καθε τιμιος επιχειρηματιας. Γιατι να τους το αρνηθουμε, αν προκειται για "αντικειμενα";
    Αν ομως αρχισεις να αναγνωριζεις οτι τα ζωα εχουν ψυχη, εχουν προσωπικοτητα, εχουν χαρακτηρα κλπ., τοτε πολυ δυσκολα θα ανεχτεις την υπαρξη των εκτροφειων.

Ετσι εξηγειται οτι πολλοι ανθρωποι θεωρουν αυτονοητο το να φανε γουρουνι και αδιανοητο να φανε τον σκυλο τους. Ο σκυλος μας εχει προσωπικοτητα, εχει ονομα, εχει ψυχη. Ολοι μας αντριχιαζουμε στην ιδεα και μονο να φαμε τον σκυλο μας. Το γουρουνι εχει πολυπλοκοτερη προσωπικοτητα και ειναι αποδεδειγμενα πιο εξυπνο απο τον σκυλο - αλλα αυτο δεν θελουμε να το ξερουμε.
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Μιά άλλη πολύ "ενδιαφέρουσα" άποψη μου είχε πεί ένας γνωστός πριν απο λίγες μέρες όταν συζητούσαμε το ίδιο θέμα. Σκεφτείτε οτι η συζήτηση ξεκίνησε με αφορμή την εκμετάλλευση που δέχονται οι πολίτες απο τους πολιτικούς! Κάποια στιγμή κάνω παραλληλισμό της κατάστασης με την αντιμετώπισή μας προς τα ζώα εκτροφής (οτι τα έχουμε απολύτως ανάγκη για να ζήσουμε αλλά παρ'όλ' αυτά τα αντιμετωπίζουμε όπως τα αντιμετωπίζουμε) και εκεί αρχίζει το πανηγύρι! Οτι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα ζώα με τους ανθρωπους, οτι ο άνθρωπος είναι το ανώτερο είδος, και οτι τα ζώα υπάρχουν για να εξυπηρετούν τον άνθρωπο! Συνεχίζει με το οτι τα πάντα υπάρχουν για κάποιο σκοπό, και οτι ο σκοπος των ζώων δεν μπορεί να είναι άλλος πέρα απο το να υπηρετούν τον άνθρωπο! Τελικά καταλήγει στο οτι το μεγάλο ψαρι τρώει το μικρό, γιατί αυτό είναι ο νόμος της φύσης, όμως πρέπει να αντιδρούμε μόνο όταν πρόκειται για ανθρώπους! Φυσικά ήταν απο τους τύπους που πήγαινε για κυνήγι για να έρθει πιό κοντά στη φύση και ΟΧΙ γιατί διασκεδάζει να σκοτώνει, ισχυρίζεται οτι το κυνήγι είναι στο ένστικτό μας και δεν μπορούμε να το αποφύγουμε! Το αποκορύφωμα ήταν το γέλιο που έκανε μόλις του περιέγραψα ένα περιστατικό δύο υπανθρώπων που "φούσκωσαν" ζωντανή μιά προβατίνα για πλάκα!

Αυτό που θέλω να πώ με όλα αυτά είναι οτι έχει φτάσει τόσο βαθιά η άρνηση σε μερικούς ανθρώπους που ολόκληρη η κοσμοθεωρία τους έχει βασιστεί σε αυτή την πλάνη!
  4. Dralion

Dralion New Member

Αγαπητη Niva2gr, ολα εχουν ορια.
    Θεωρω την ζωη μου και τον χρονο μου πολυτιμα. Ειμαι διατεθειμενος να συζητησω με τον οποιονδηποτε, οσο εχω την αισθηση, οτι ο χρονος μου δεν παει χαμενος.

Απο την στιγμη που καποιος νομιζει οτι ολος ο κοσμος υπαρχει για να υπηρετει ειδικα αυτον, δεν εχει νοημα να ανοιξω κουβεντα μαζι του. Προτιμω να παω βολτα με τον σκυλο μου, η να βοηθησω καποιο αδεσποτο - πιο χρησιμο θα ειναι.
    Αν ποτέ θελησω να πω τον πονο μου, προτιμω να μιλησω στο ντουβαρι του σπιτιου μου - εχω περισσοτερες πιθανοτητες να με καταλαβει το ντουβαρι παρα ο τυπος που αναφερεις.

Παω στοιχημα, οτι ο συγκεκριμενος τυπος φερεται ετσι και στις σχεσεις του με τους αλλους ανθρωπους (την γυναικα του π.χ. αν υποθεσουμε οτι καποια γυναικα τον καταδεχεται).
  5. biky

biky New Member

Ντρεπομαι που θα το πω αλλα δεν εχω καταφερει να κοψω το κρεας :oops:
    εχω προσπαθησει 3φορες αλλα αισθανομουν αρρωστη (εχω ενα μικρο προβληματακι υγειας και ο γιατρος με μαλωνε)
    Κανω λοιπον το εξης, τρωω κρεας 2φορες την εβδομαδα
    μαγειρευω την ποσοτητα που χρειαζομαστε και οχι για εναν λοχο
    οτι μεινει ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ το δινω στο σκυλο μου και στα γατακια τις γειτονιας.
    Αισθανομαι ασχημα καθε φορα που φτιαχνω κρεας, θα ξαναπροσπαθησω να το κοψω και ελπιζω να τα καταφερω :oops:
  6. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Μωρέ, αν δεν ήταν γνωστός μου και δεν καθόμασταν δίπλα στο λεωφορείο για Αθήνα δεν θα πολυέσκαγα!
    Τέλος πάντων,Βίκυ και εγώ καινούρια είμαι στο "concept"! :lol:
    Αν δεν μπορείς να σταματήσεις να τρως κρέας κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλύτερο να αγοράζεις απο μαγαζιά με βιολογικά προιόντα! Το βιολογικό κρέας είναι απο ζώα που έχουν μεγαλώσει σε φάρμες με "ανθρώπινες" συνθήκες διαβίωσης, σωστή διατροφή και σε κατάλληλα καταλύματα! Έτσι τρώς μεν κρέας αλλά δεν υποστηρίζεις αυτή τη βρωμερή βιομηχανία στιγνής εκμετάλλευσης που μόνο κακό κάνει σε όλους! Δες και εσύ όταν μπορείς το "Earthlings" και θα πάρεις μιά εικόνα!
  7. biky

biky New Member

μονο βιολογικα ψωνιζω και κρεας και τα παντα ....
    το χω δει το Earthlings απο τις λιγες φορες στην ζωη μου που εκλαψα :(
    το θυμαμαι και πιανεται το στομαχι μου.....
  8. dafni

dafni New Member

Βίκυ δεν ξέρω τι πρόβλημα υγείας έχεις ούτε είμαι γιατρός, αλλά κι εγώ την πρώτη φορά που το έκοψα αισθανόμουν χάλια. Την δεύτερη πρόσεξα λίγο τη διατροφή μου και είμαι μια χαρά πλέον, ίσα ίσα αισθάνομαι και πολύ καλύτερα. :)
    Προσωπικά, πέρα από τις συνθήκες που ζουν αυτά τα ζώα, επιλέγω να μην πεθάνει ένα ζώο για να φάω εγώ. Και να έχει μεγαλώσει στις καλύτερες δυνατές συνθήκες δεν θεωρώ ότι η λαιμαργία μου είναι λόγος για να πεθάνει.
  9. Dralion

Dralion New Member

Μετα απο καμποσα χρονακια (20+) σαν χορτοφαγος, εχω δει αρκετα (σωστα και ασχημα) τοσο απο χορτοφαγους οσο και απο κρεατοφαγους.
    Γι' αυτο και ποτέ δεν κανω διακριση αναμεσα σε κρεατοφαγους και χορτοφαγους. Κανω διακριση αναμεσα σε ανθρωπους που ειναι ευαισθητοι και σκεφτονται και σε ανθρωπους που εχουν αποκοπει απο τις λειτουργιες του εγκεφαλου τους.
    Οσους ανθρωπους εχω γνωρισει εδω στο φορουμ ανηκουν σαφως στην 1η κατηγορια, ο γνωστος που αναφερει η Niva2gr στην 2η.

Στα δικα μου ματια κανεις δεν χρειαζεται να ντρεπεται ειτε να εχει τυψεις για αυτα που (δεν) τρωει. Αρκει να βαζει το μυαλο του να σκεφτεται να να αποφασιζει συνειδητα για την ιδια του την ζωη.

Για παραδειγμα θεωρω οτι το να ψωνιζει κανεις βιολογικο κρεας ειναι ενα βημα στην σωστη κατευθυνση. Δειχνει ανθρωπο που ειδε μερικα πραγματα, αναγνωρισε το δραμα των ζωων και θελει να κανει κατι γι' αυτο.
  10. aristea

aristea Active Member

Τα βιολογικά προιόντα ειναι σε καθε περίπτωση η καλύτερη επιλογή.
    Ακόμα και αν κάποιος δεν θελει να κανει τη συναισθηματική κατέ με και ηθική σύνδεση με τα ζωα εκτροφής σίγουρα δεν μπορεί να αμφισβητήσει τη κακή ποιότητα διατροφής που προέρχεται απο αυτά.

Βοειδή που ποτέ δεν εφαγαν πρασινάδα, κοτόπουλα που δεν εμαθαν ποτέ τι ειναι το καλαμπόκι.
  11. e1drua

e1drua New Member

Καλημερα και απο μενα!
    Προσωπικα σκεφτηκα αλλιως το θεμα χορτοφαγιας-κρεατοφαγιας οταν σκεφτηκα πως ειναι ρατσιστικο να αγαπαω και να νοιαζομαι μονο τα κατοικιδια ζωα και για ολα τα αλλα να μη μου καιγεται καρφακι. Οταν ειδα οτι στην Κορεα τρωνε τους σκυλους και τρελαθηκα.. σκεφτηκα "γιατι μου φαινεται περιεργο που τρωνε τα σκυλια? εγω που τρωω χοιρινο και αρνακι ειναι καλυτερο" αυτο λοιπον με εκανε να αηδιασω και να μη θελω να φαω κρεας-κοτοπουλο.. σκεφτομουν πως ειναι ζωα και υπεφεραν για να τα εχω εγω στο πιατο μου και μου φαινοταν τραγικο. ειμαι ακομα καινουργια στην προσπαθεια (λιγοτερο απο μηνα), αλλα θελω να πιστευω οτι θα παραμεινει ετσι το σκεπτικο μου.
    Απο το περιβαλλον μου δεν ειχα την κατανοηση που ηθελα, ολοι μου ελεγαν οτι θα αρρωστησω και θα επιβαρυνθει η κατασταση της υγειας μου (πασχω απο αρθριτιδα και εχω και αναιμια χρονιας νοσου), αλλα διαβαζοντας και ακουγοντας συμβουλες απο φιλους (ευχαριστω πολυ Αριστεα για την βοηθεια σου! :smt058) θεωρω πως αυτο το πραγμα ειναι ενας μυθος και πως η σωστη και ισορροπημενη διατροφη δεν εξαρταται απο κρεας αλλα απο πολλες αλλες τροφες, αλλωστε οτι περιεχει το κρεας μπορουμε να το βρουμε και απο αλλου.. Μου κανει εντυπωση που τρωω τοοοοσα φρουτα και τοσες σαλατες και κανω περιεργους συνδιασμους! Ελπιζω να επιβεβαιωσει η δικη μου κατασταση υγειας, αυτα που υποστηριζω.
    Χαιρομαι ιδιαιτερως που δημιουργηθηκε αυτη η ενοτητα στο φορουμ και μπορω να ενημερωνομαι και απο εσας..:)
    *Μαρια εχω ακουσει και εγω πολλακις περι τροφικης αλυσιδας και πως παω εναντια στη φυση. Προσπαθω να ενημερωθω οσο μπορω ωστε σε καθε τετοια κουβεντα να εχω μια πληρη εικονα και να μπορω να απανταω αναλογως, ωστε να μη το υποστηριζω μονο σε ηθικους και συναισθηματικους λογους αλλα και απο την πλευρα οτι μας κανει καλο στην υγεια το να ΜΗΝ τρωμε κρεας ;) καλη τυχη και σε σενα..:)
  12. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Τελικά είναι θέμα του τί σκέψη μας βολεύει να έχουμε ως σκέψη το μυαλό μας! Κάποιος που θεωρεί τον εαυτό του αντιρατσιστή ίσως να δυσκολευτεί να βάλει στο μυαλό του οτι κάνει κάτι αντίστοιχα ρατσιστικό στα ζώα! Δηλαδή (δεν είναι κανόνας αυτό φυσικά αλλά μιά δική μου παρατήρηση) θα αγωνιστεί για τα ανθρώπινα δικαιώματα, και καλά θα κάνει, αλλά απο την άλλη μεριά θα κλείσει τα ατιά του στις φωνές των ζώων που στην ουσία δεν έχουν ζήσει! Και για να μην βγάζω την ουρά μου απ' έξω και εγώ δυσκολεύομαι πολύ να σταματήσω να είμαι "speciesist" και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα 100% αλλά τουλάχιστον προσπαθώ (δεν το λέω για να πάρω συγχαρητήρια, απλώς περιγράφω την προσωπική μου εμπειρία)!
    e1drua, καλή τύχη και σε εσένα!
  13. e1drua

e1drua New Member

Δυστυχως εγω εχω ακομα πολυ για να χαρακτηρισθω αντιρατσιστρια.. :?
    Προσπαθω να το μετριασω αλλα η αληθεια ειναι πως εκφραζω μικρορατσιστικες τασεις εννιοτε.. :? Απλα το ανεφερα γιατι δε μπορω να ειμαι φιλοζωη κατα προτιμηση, ή ειμαι ή δεν ειμαι.. και αφου τρωω ζωα δε μπορω να ειμαι (για το δικο μου σκεπτικο).. Απλα εγω ηθελα να αποστασιοποιηθω και να μη συμμετεχω.
  14. e1drua

e1drua New Member

Αυτο το ντοκυμαντερ, μπορουμε να το βρουμε σε βιντεο-κλαμπ?
  15. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Δεν ξέρω αν υπάρχει σε βίντεο κλάμπ αλλά μπορείς να το παρακολουθήσεις ολόκλητρο στη σελίδα της ΡΕΤΑ!
  16. aristea

aristea Active Member

Εγω το κατεβασα απο το δικτυο.
    Δες εδώ:
    http://veg-tv.info/Earthlings

Βαθια ανάσα και ψυχραιμία
  17. e1drua

e1drua New Member

΅
    Επειδη ειμαι "αρχαρια" μπορεις να μου στειλεις το λινκ?

Αριστεα, βρηκες και υποτιτλους?
  18. dafni

dafni New Member

19. e1drua

e1drua New Member

Ευχαριστω πολυ παιδια..:)
  20. e1drua

e1drua New Member

Δεν εχω λογια να περιγραψω τη φρικη μου και τις τυψεις μου.

Share This Page