Εκτροφεία ζώων

Discussion in 'Γιατί χορτοφαγία?' started by aristea, Mar 22, 2008.

1. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Δεν χρειάζεται να πεις τίποτα κοπελιά! Το πρώτο σοκ είναι πολύ ισχυρό! Σιγά-σιγά θα μπουν τα πράγματα στο μυαλό σου σε σειρά και θα μπορέσεις να σκεφτείς καθαρότερα! Οι τύψεις ποτέ δεν έχουν κανένα νόημα, και φυσικά και τώρα! Απο εδώ και πέρα είναι το θέμα τί μπορείς και τί είσαι διαθέσιμη να κάνεις! Αυτά όμως καλύτερα να τα σκεφτείς απο αύριο που θα έχεις ηρεμήσει κάπως! Και εμένα αυτό το ντοκιμαντέρ με έπεισε να προσπαθήσω ουσιαστικά να γίνω χορτοφάγος! Αλλά μου πήρε κανά μήνα μέχρι να το αποφασίσω!
  2. aristea

aristea Active Member

Συμφωνώ με τη niva. Αυτο που εχει σημασία ειναι παραπερα τι μπορουμε να κάνουμε. Κατα ποσο τελικα αντιλαμβανόμαστε στην πραξη οτι οι αγελαδες, τα κοτοπουλα οι χοιροι, δεν ειναι αντικείμενα που λεει και ο Dralion, υποφερουν οπως εμεις, χωρις το δικαίωμα επιλογής, χωρίς να μπορουν καν να υπερασπιστουν το εαυτό τους.
    Ποιος να γλυτώσει απο την κυριαρχία του δίποδου?
  3. pity

pity New Member

Νομίζω πως δεν πρέπει να φτάσουμε στο άλλο άκρο όμως..στο ότι δηλαδή όλοι οι φιλόζωοι πρέπει να είναι και χορτοφάγοι και όσοι δεν είναι χορτοφάγοι δεν είναι φιλόζωοι...
    Και μιλάω πάντα για μένα και για το πως νιώθω εγώ που μπορεί να λατρεύω τα ζώα να κάνω ότι μπορώ αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να γίνω χορτοφάγος.Μπορεί να είμαι αδύναμος χαρακτήρας δεν ξέρω πάντως δεν μπορώ...αυτό όμως δεν με κάνει λιγότερο φιλόζωη απ'ότι φαντάζομαι..
    Και δεν λέω προς θεού ότι όποιος είναι χορτοφάγος και διαλέγει αυτό τον τρόπο ζωής κάνει κάτι λάθος ίσα ίσα το αντίθετο.
  4. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου pity! Όμως εφόσον δεν μπορείς να σταματήσεις να τρώς κρέας (ούτε εγώ έχω σταματήσει τελείως) αυτό που σίγουρα μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις απο πού το παίρνεις! Δηλαδή προκειμένου να αγοράσεις το τυποποιημένο που προήλθε απο ζώα που έζησαν σε συνθήκες τραγικές όπως περιγράφονται στο ντοκιμαντέρ κατά την γνώμη μου καλύτερα είναι να επιλέξεις το βιολογικό κρέας ή π.χ. κάποιο κρέας απο ζώο που έχει ζήσει μι΄νορμάλ ζωή μαζί με τον τσοπάνη του! Έτσι τρώς μέν κρέας αλλά δεν υποστηρίζεις αυτή την άηθη και βρωμερή βιομηχανία που αναπαράγει εξ'ορισμού δυστυχισμένα πλάσματα και που αποτελεί καί μεγάλο κίνδυνο για την οικολογική ισορροπία του πλανήτη! Σκέψου και το άλλο: Χρειαζόμαστε πολύ-πολύ λιγότερο κρέας απο ότι καταναλώνουμε! Και δεν είναι μόνο το κρέας, αλλά και το σαλάμι, το ζαμπόν, ο ζωμός σε κύβους, η ζελατίνη και ένα σωρρό άλλα πράγματα που είτε περιέχουν κανονικό κρέας είτε είναι υποπροιόντα!
  5. Dralion

Dralion New Member

Μην ξεχνατε τα δερματινα παπουτσια, τα δερματινα σακκακια, παντελονια κλπ.

Ισως σας φανω εκκεντρικος, αλλα καθε φορα που βλεπω ομορφη κοπελλα στον δρομο να φοραει δερματινο παντελονι ειτε ψηλες, δερματινες μποτες την φανταζομαι με σφαγμενα κρεατα γυρω απο τον λαιμο της.
    Καθολου ελκυστικο θεαμα.

Θα προτιμουσα να περπαταω ξυπολυτος σ' ολη μου την ζωη, παρα να σφαξω ενα ζωο για να βαλω το δερμα του στα ποδια μου. Και μαλιστα για λογους μοδας. Τουλαχιστον στο φαγητο καποιες δικαιολογιες υπαρχουν. Μπορει καποιος να εχει λαθος πληροφορηση, αγνοια, αναγκη για θεματα υγειας κ.α.
    Αλλα στην μοδα, τι δικαιολογια υπαρχει;
  6. aristea

aristea Active Member

Pity ευτυχώς που φιλοζωοι δεν ειναι μονο οι χορτοφαγοι :wink:
    Σαφώς και δεν πρέπει να φτάνουμε στα άκρα, απλα υπαρχει μία διαφορά για τον τρόπο που προσεγγίζουμε αυτο το θεμα.
    Καταλαβαίνω απόλυτα καποιον που δεν θέλει ή δεν μπορει να αλλαξει διατροφή, επιλογές ειναι αυτές.
    Η δυσκολία μου έγγυται στο οτι η πλειοψηφία "αρνήται" να δει τα ζώα εκτροφής σαν τμήμα του ζωικού βασιλειου οπως ενα λιονταρι, εναν πανθηρα, μια τίγρη.
    Θα μπορούσες να φας ενα λιονταρι?

Γιατι λυπόμαστε τις φωκιες, και τι φαλαινες οσοι το κανουμε και αυτο αλλα οχι τα αποκεφαλισμενα κοτοπουλα, ή τα κατσικακια γάλακτος?
  7. e1drua

e1drua New Member

Pity, δε θεωρω πως εδω κανουμε διαγωνισμο ποιοι ειναι περισσοτερο ή λιγοτερο φιλοζωοι.. Τουλαχιστον εγω ανεφερα τον τροπο που το προσεγγιζω προσωπικα. Προσωπικα δε νιωθω καμια αναγκη να φαω κρεας, ισα ισα αηδιαζω πια και μονο στην ιδεα. Δεν πιεζομαι, δε κανω καποια προσπαθεια.. απλα το ειδα λιγο διαφορετικα. Οταν θεωρουσα τον εαυτο μου φιλοζωο, μαλλον εννοουσα καλυτερα κυνοφιλο.. γιατι τα ζωα δεν ειναι μονο τα σκυλακια μας. Ειναι και καποια αλλα που κακομεταχειζονται και πεθαινουν για να τα τρωμε εμεις.. ετσι απλα..
    Σαφεστατα, δε θελω να προσβαλλω κανεναν που εχει διαφορετικη οπτικη απο μενα, απλα παραθετω την προσωπικη μου προσεγγιση. Τα εχω λιγο καλυτερα με τη συνειδηση μου πια.
    Μαρια, δε νομιζω πως και το κρεας απο βιολογικη παραγωγη, ειναι λιγοτερο νεκρο ζωο που το σφαζουν για να το τρωω εγω. Ισως ειναι λιγο καλυτερες οι συνθηκες διαβιωσης αλλα το concept ειναι ιδιο κατ'εμε :?
    Drallion, εχεις απολυτο δικιο θεωρω ως προς τα νεκρα ζωα που φοραμε.. :?
  8. dafni

dafni New Member

9. e1drua

e1drua New Member

Ειναι ευκολο να μου πειτε περι τινος προκειται? Νομιζω πως δε θελω να το δω..
  10. ELECTRA86

ELECTRA86 New Member

ούτε εγώ ήθελα να το δω αλλά για να καταλάβω περιτίνος πρόκειται απλά άνοιξα το παράθυρο και είδα λίγο την αρχή..λέει για μια αγελαδίτσα..καημένο ζωάκι.. :cry:
  11. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Σε μιά περιοχή της Κρήτης κοντά στο Ρέθυμνο Άγγλοι τουρίστες βρήκαν σε μιά χωματερή μιά αγελάδα ζωντανή αλλά ετοιμοθάνατη! Υποθέτουν οτι την αγελάδα την πέταξαν εκεί επειδή είχε μαστίτιδα πολύ προχωρημένης μορφής! Ούτε καν κοίταξαν να την σκοτώσουν πριν την πετάξουν εκεί! Και βρήκαν κουφάρια και απο αλλα βοοειδή, πράγμα που σημαίνει οτι αυτό που έκαναν στην αγελάδα ειναι συνήθης τακτική! Απο ρεπορτάζ κρητικού καναλιού!
    Και καλύτερα να μην κορδωνόμαστε και να μην κομπάζουμε για τον πολιτισμό μας γιατί γινόμαστε και ρεζίλι απο πάνω!
  12. lbp

lbp New Member

Παιδιά, όντως είναι σιχαμερή αυτή η εκμετάλλευση των ζώων, και δεν δικαιολογείται ότι το κάνουν για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους! Δηλαδή, αφήνουμε στα ζωάκια να περνάνε βασανιστήρια και να σφάζονται, μόνο και μόνο για να περνάμε καλά εμείς, επειδή έχει ωραία γεύση και για να αυξάνουν πολλοί τα πορτοφόλια τους; Αυτά είναι από τις ανωμαλίες ποτ μας άφησε η προηγούμενη εποχή. Είναι βέβαια δύσκολο να είσαι πάντα συνειδητοποιημένος, γιατί ακόμα και παιδί όταν είσαι και έχεις κάποια θετικά στοιχεία, οι άλλοι πάνε να στα διαβάλλουν, λες και έχουν αυτοί δίκιο! Ελπίζω στη δική μας εποχή, να μην κάνουμε τέτοιες ανωμαλίες τουλάχιστον, δεν μπορούμε να κάωουμε τα σχολεία, που όπως είπε και ένας μαθητής, "το σχολείο φωτίζει μόνο όταν καίγεται"!! και μου έκανε εντύπωση, αλλά τουλάχιστον να συνειδητοποιηθούμε όσον αφορά ζωές. Αυτά. Ευχαριστώ. Α, εγώ προσπαθώ να το κόψω το κρέας, δεν τρώω σχεδόν καθόλου (εκτός από κοτόπουλο που πρέπει να το κόψω), παρόλο ότι έχω και αναιμία και δεν μου κάνει καλό. Απ'την άλλη, έγραψε ένας στο ίντερνετ, ότι η πιο αγνή τροφή είναι τα φρούτα και τα λαχανικά, και όλα τα άλλα είναι μη ζωντανές τροφές. Ακόμη και τα μαυρομάτικα σκέφτηκα εγώ, δεν είναι φρέσκα όταν τα μαγειρεύεις, είναι σαν να τρως νεκρά κύτταρα. Οπότε προσοχή στην τροφή που τρώμε, και για μας, αλλά και για τα αθώα ζωάκια :)
  13. aristea

aristea Active Member

14. bunny 7

bunny 7 New Member

τι link ήταν αυτό... τραγικό.
  15. Δ.Γ.

Δ.Γ. New Member

Τα έχετε χάσει ή κοντεύετε :party:;;;
    Κάθομαι και διαβάζω ένα σωρό αράδες και βλέπω μια απίστευτη ευαισθησία και τρυφερότητα μητέρας για… τις αγελάδες.
    Όλοι εσείς που νοιάζεστε για το σπινθηροβόλο βλέμμα της αγελάδας, της κότας, του γουρουνιού, νοιάζεστε το ίδιο για το βλέμμα απόγνωσης του παιδιού, Έλληνα ή αλλοδαπού, στα φανάρια που έρχεται να σας καθαρίσει τα τζάμια ή να σας πουλήσει την πραμάτεια του ή κλείνεται το τζάμι του παραθύρου φορώντας κιόλας τα πιο μαύρα γυαλιά ηλίου που έχετε για να δείχνετε και κακοί για να μην σας πλησιάσει ο φτωχός και σας μολύνει ; Νοιάζεστε για το πρεζάκι που σας κοιτά απελπισμένα και σας ζητά το 20λεπτο για να πάρει την δόση του ή φωνάζετε «Βοήθεια» και του απαγγέλετε και κατηγορίες του τύπου «σαν δεν ντρέπεσαι», «κλέφτη», κ.λ.π. Μαζεύεται τα περιττώματα του σκύλου σας γεμάτοι ευαισθησία για το ζώο και για τον συνάνθρωπό σας φυσικά (μην τυχόν και τα πατήσει) αλλά τη γριά μάνα σας σιχαίνεστε να την περιποιηθείτε και την στέλνετε προς απόσυρση στο γηροκομίο…
    Το τι θα τρώει ο καθένας είναι επιλογή του και δεν πρέπει να ντρέπεται για τις επιλογές του αν θα είναι παμφάγος ή πασχαλίτσα. Θα πρέπει να ντρέπεται όμως αν αντί να τείνει το χέρι βοηθείας και δεν δώσει την αγάπη του προς τον συνάνθρωπό του στεναχωριέται για τα ζώα που θα φάει ή το γάλα που θα αρμέξει από το βυζί της αγελάδας για να μεγαλώσει το παιδί του.
    Έλεος πια με αυτές τις… ευαισθησίες… Ευαισθητοποιηθείτε για τον συνάνθρωπό σας και αφήστε σε δεύτερη μοίρα τα «καημένα τα ζωάκια»
    Last edited: Oct 18, 2010
  16. Καλωσήλθες!
    Διάβασα το ποστ σου και αναρωτήθηκα γιατί πρέπει να ισχύει ή το ένα (ζωόφιλος-χορτοφάγος-πασχαλίτσα αλλά κάφρος με τους ανθρώπους-κυνηγός πρεζακίων-μισθωτής γηροκομείου), ή το άλλο (παμφάγος-θωπευτής αγελάδας αλλά ελεήμων, αγαθός τε και φιλάνθρωπος στοργικός γονιός); Στο μυαλό μου η ευαισθησία είναι ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό της προσωπικότητας, και μπορεί να απευθύνεται τόσο στους ανθρώπους όσο και στα ζώα, ακόμα και στο "άψυχο" περιβάλλον.
    Απλά εδώ είναι ένα φόρουμ για τα ζώα, τη φροντίδα και την κακοποίησή τους, και φυσικό είναι να ακούς παραπάνω απόψεις και συζήτηση γι αυτό το θέμα. Σε ένα φόρουμ για τους μετανάστες ή για τα ναρκωτικά θα βρίσκαμε απόψεις για τα αντίστοιχα θέματα, κι ίσως και ανθρώπους που συμμετέχουν σε δράσεις τόσο για τα ζώα, όσο και για τα θέματα που θίγεις.
    Γιατί όμως όποιος προβληματίζεται για τα πλάσματα που βασανίζονται και σφαγιάζονται για να τα φάει και καταλήγει να απέχει από την κρεατοφαγία ή έστω να συζητήσει για το θέμα σε ένα φόρουμ, πρέπει να κατεβάζει τα γυαλιά και να βρίζει τα παιδάκια στα φανάρια, να κυνηγάει τα πρεζάκια φωνάζοντας "βοήθεια" και να πετάει τη μάνα του στο γηροκομείο γιατί σιχαίνεται να την καθαρίσει; Αν τρώω κρεας, αυτό θα με κάνει να ασχοληθώ με τα πιο σημαντικά θέματα, να βοηθώ τους ανθρώπους και να κάνω τον κόσμο καλύτερο; Το να μην τρώω κρεας με κάνει να αγνοώ τους ανθρώπους και να μη νοιάζομαι γι αυτούς; Αν ναι, πώς; Δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα.
    Νομίζω ότι είναι πιο χρήσιμο να συζητάμε επί της ουσίας παρά να εξαπολύουμε μύδρους σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε.
    Φιλικά, πάλι καλωσήλθες.
    Last edited: Oct 19, 2010
  17. aristea

aristea Active Member

Γεια σου Δ.Γ καλως ήρθες

Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη. Ενα φιλοζωικο φορουμ ειμαστε, για ζωα θα μιλησουμε
    Ειλικρινά ομως εχω την απορία γιατι το ενα αναιρει το αλλο.
    Ισα ισα που οι φιλοζωοι ειναι πιο ευαισθητοποιημενοι αλλα και δραστηριοποιημενοι σε αρκετά ζητήματα.
    Η κρεατοφαγια υποδηλωνει καμια επιπλεον ευαισθησία προς τον συναθρωπο?
  18. Irmakias

Irmakias New Member

Και εφοσον δεν συμφωνεισ με αυτα π γρεφουμε γιατι γραφτηκεσ στο φορουμ και οποσ σ ειπαν κιαλλοι ειναι φορουμ μονο για ζωα αρα γιαυτα 8α μιλαμε!Φιλικα Irmakias.Και παλλι καλωσ ηρ8εσ στην παρεα μασ!
  19. Μα ο καθένας έχει δικαίωμα να γραφτεί και να μιλήσει σε κάποιο φόρουμ, είτε συμφωνεί είτε όχι με αυτά που γράφονται. Αν πιστεύαμε όλοι τα ίδια ο κόσμος θα ήταν πολύ βαρετός! Το μόνο θέμα είναι να έχουμε τη διάθεση να κάνουμε διάλογο, προκειμένου να εξελισσόμαστε κι εμείς και οι ιδέες μας.
  20. Irmakias

Irmakias New Member

Ναι Παναγιωτη!Εχεισ απολυτο δοικιο.Αρα sorry.

Share This Page