1. Φώτης

Φώτης New Member

Ποια εμβολια πρεπει να κανουμε στον σκυλο μας?
    Ποια πρεπει να κανουμε οποσδιποτε λογω νομου?
    Κανουν ολα καλο η μπορει να βλαψουν το σκυλι μερικα?
    Πρεπει να τα κανουμε καθε χρονο?
  2. aggeliki

aggeliki New Member

τα εμβολια ειναι τυφου,μορβα ,ηπατιτιδα ,λυσσα και αλλο ενα που δεν θυμαμαι.μπορει το σκυλακι να ειναι αλλεργικο και να εχει καποια συμπτωματα,οπως τρεμουλο,πονο αν το ακουμπας,αλλα συμβαινει σπανια αυτο.θα πρεπει να ενημερωσεις τον κτηνιατρο αν δειξει καποια απο αυτα τα συμπτωματα.κανονικα γινονται καθε χρονο,παρολο που κρατανε και παραπανω,σε καποιες χωρες διαβασα οτι κανουν ανα 2-3 χρονια,εδω βεβαια δεν ισχυει αυτο.
  3. Φώτης

Φώτης New Member

Yπαρχουν εξετασεις για να δεις αν τοο σκυλακι σου ειναι αλλεργικο σε κατι?
  4. aggeliki

aggeliki New Member

νομιζω ναι,αλλα δεν ξερω για τα εμβολια συγκεκριμενα.
  5. RINIO

RINIO New Member

Εγω μια φορα που πηγα ενα κοταβι για το πρωτο του εμβολιο επαθε αλλεργικο σοκ!!Ευτυχως που ειχαμε πιασει την κουβεντα με την κτηνιατρο και το πηρε χαμπαρι εγκαιρος και του εκανε ενεση.
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Απότι μου έχει πει και ο γιατρός μου, γενικά αν είναι να υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα είναι την πρώτη φορά που θα κάνει κάποιο εμβόλιο. Οπότε ίσως είναι καλό στο πρώτο εμβόλιο να καθυστερούμε λίγο να φύγουμε από τον γιατρό για να είμαστε ασφαλείς! :-D
  7. platon

platon Σκύλος

μόρβα, τύφος, ηπατίτιδα, 2 λεπτοσπειρώσεις είναι το λεγόμενο 5πλό.
    λύσσα περίπου στην ηλικία των 4 μηνών.
  8. ALEX

ALEX New Member

Το μόνο υποχρεωτικό εμβόλιο απο το νόμο ειναι το αντιλυσσικό.
    Τα εμβόλια που πρέπει να γινονταί είναι αυτά που κυκλοφορούν και ειναι ενάντια στις βασικότερες ασθένειες τού σκύλου.
    Μορβα, ηπατιτιδα, παρβοιωση, γρίππη, λεπτοσπειρωση, λύσσα ,κορωναιωση
    Τα εμβόλια για μεγιστη ασφάλεια πρέπει να επαναλαμβάνονται σύμφωνα με το κατασκευαστή τους κάθε χρόνο.
    τα εμβόλια (εκτος της περιπτωσης αλλεργίας) είναι ακίνδυνα αν φυσικά γίνονται απο ειδικό μετά απο καλή κλινική εξέταση του ζώου.
    Για περισσότερες πληροφορίες αλλα και κλείσιμο ραντέβου επικοινωνήστε με e-mail

Share This Page