Είναι οι σκίουροι κατοικίδιοι?

Discussion in 'Σκιουράκια' started by dora, Feb 24, 2008.

1. dora

dora New Member

Κι αν είναι, είναι λογικό?
    Γιατί κάποιος θα αγόραζε έναν σκίουρο?Τι προσφέρει ένας σκίουρος σαν κατοικίδιο?
    Αν βάλω σε ένα κλουβί ένα άγριο ζώο και αρχίσω να το αναπαράγω, αυτόματα το κάνω οικόσιτο, αυτό και τους απογόνους τους?
    Τι πιστεύετε?
    Μήπως έχουμε χάσει κάπου τον έλεγχο?
    Γιατί διαμαρτυρόμαστε π.χ. για τους πιθήκους και όχι για τους σκίουρους?(Απορίες που χω νυχτιάτικα...)
  2. almond

almond New Member

Εχεις μια πολυ καλη απορια και εγω που εχω σκιουρο πολλες φορες αναρωτιεμαι (εμενα μου τον φερανε δωρο δεν τον αγορασα).

απλα οσο εχω διαβασει το συγκεκριμενο ειδος που πουλανε στο pet shop ειναι για παρα πολλες γενιες κατοικιδιο ζωο και δεν εχει καμια σχεση με τους σκιουρους που ζουνε εκτος αιχμαλωσιας.

Οσο ζουσα Αγγλια οι σκιουροι που ζουσανε στα παρκα και τους ταϊζαμε ,ητανε 4πλασιοι απο αυτον που εχω σπιτι και καμια σχεση δε ειχανε με κατοικιδιο ζωακι.Απο τα βιβλια που διαβασα απο τη στιγμη που ηρθε ο σκιουρος σπιτι,ηταν οτι το συγκεκριμενο ειδος κανει για κατοικιδιο χωρις να το κανεις δυστυχισμενο αρκει να του εχεις ανεση χωρου και πολλα παιχνιδια,φροντιδα και αγαπη οπως καθε αλλο κατοικιδιο.Αληθεια η ψεμα?Δε γνωριζω,παντως οσο και αν το λατρεψα δεν θα ειχα ξανα σκιουρο γιατι απλα το λυπαμαι οσο το βλεπω μεσα απο τα καγκελα.
  3. caramel

caramel New Member

Ki ego giauto den exo skiouraki..den mporousa stin idea oti tha to exo sinexeia sto kloubi,"filakismeno".... :cry:

Share This Page