Εναλλακτικός τρόπος στείρωσης θηλυκού σκύλου

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by 1no, Mar 8, 2011.

1. 1no

1no New Member

Στις 25 του Φλεβάρη βρήκα στο δρόμο μια σκυλίτσα την οποία και πήρα.
    Όταν την πήγα στο κτηνίατρο καθώς την εξέταζε παρατήρησε το αιδοίο της ελαφρώς πρησμένο και μου είπε ότι είτε έιχε περίοδο είτε θα της έρθει. Οπότε μου πε να περιμένω και αν δεν της έχει έρθει σε 1 μήνα τότε θα τη στειρώσουμε.
    Διάβασα στο internet ότι κατά τη στείρωση αφαιρούνται οι ωοθήκες. Δεν υπάρχει τρόπος να τις κλείσουμε όπως γίνεται στους ανθρώπους και όχι να τις αφαιρέσουμε;
    Και αντίστοιχα στους αρσενικούς σκύλους δεν υπάρχει εναλλακτικός τρόπος εκτός από την αφαίρεση των όρχεων;
    Δε θα ήθελα να τους αφαιρεθούν τα όργανά τους, είναι βάρβαρο.
  2. 1no

1no New Member

Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει παρακαλώ. Το θέμα μου πήγε στη 3η σελίδα και φοβάμαι μήπως δε το δει κανείς γι αυτό διπλοπόσταρα.
  3. aristea

aristea Active Member

Γιατί ειναι βάρβαρο;
    με τη μερική στείρωση του θηλυκού θα την κυνηγούν τα αρσενικά για να ζευγαρώσουν, με αποτέλεσμα να κινδυνευει τουλάχιστον απο αφροδίσια νοσήματα.
    για να ειμαι ειλικρινής δεν ξερω τι αλλες επιπτωσεις μπορει να εχει γιατι σπανίζει αυτη η μέθοδος πια

οσον αφορα τον αρσενικο υπαρχουν εναλλακτικες μεθόδοι

α) Στειρωση = χωρισμος των σπερματοφορων αγγειων.
    Αποτελεσμα = το σκυλι δεν μπορει να αποκτησει απογονους.
    Επιδρασεις στον χαρακτηρα = καμμια.
    Αλλαγη στις ορμονες = καμμια.
    Πολυπλοκοτητα εγχειρησης = μετρια.

β) Ευνουχισμος = κοψιμο των γεννητικων αδενων (ορχεις).
    Αποτελεσμα = το σκυλι δεν μπορει να αποκτησει απογονους.
    Επιδρασεις στον χαρακτηρα = ναι. Το αν ειναι μεγαλες η μικρες εξαρταται απο το σκυλι και τους υπολοιπους παραγοντες (εκπαιδευση).
    Αλλαγη στις ορμονες = τεραστια.
    Πολυπλοκοτητα εγχειρησης = πολυ μικρη.

Συμπερασματα:
    1) ειτε το ευνουχισεις, ειτε το στειρωσεις, θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα σε οτι αφορα τους απογονους. Και τα 2 ειναι σωστες πρακτικες και ενδεικνυνται.

2) με την στειρωση δεν επηρρεαζεις την επιθετικοτητα, ουτε καμμια αλλη ιδιοτητα του χαρακτηρα. Δεν υπαρχει απολυτως καμμια διαφορα πριν και μετα. Με τον ευνουχισμο σιγουρα επηρρεαζεις τον χαρακτηρα (λιγοτερη επιθετικοτητα). Αλλα δεν ξερεις κατα ποσο.

3) Η στειρωση ειναι καθαρα "μηχανικη" επεμβαση. Διακοπτεις την ροη σπερματος στο αγγειο με μηχανικα μεσα. Επειδη δεν αλλαζει τιποτα αλλο, δεν υπαρχουν επιπτωσεις στην υγεια. Ουτε θετικες ουτε αρνητικες.

4) Ο ευνουχισμος ειναι ορμονικη επεμβαση. Αν λειψουν οι ορχεις, θα λειψουν και ολες οι ορμονες που παραγονται απο τους ορχεις - και ειναι καμποσες. Η ελλειψη των ορμονων θα εχει σιγουρα ψυχο-σωματικες αλλαγες!
    Μερικες ειναι επιθυμητες, οπως η μειωση της επιθετικοτητας. Μερικες ειναι ανεπιθυμητες, οπως η ταση για παχυσαρκια. Για συσχετισμο με καρκινο δεν ξερω τιποτα - το θεωρω ομως απιθανο.

5) επειδη ο ευνουχισμος ειναι πολυ απλουστερος απο την στειρωση, οι κτηνιατροι κανουν σχεδον παντα ευνουχισμους. Φυσικα, αν θελει ο ιδιοκτητης, ο κτηνιατρος μπορει να κανει και στειρωση.
  4. 1no

1no New Member

Σε ευχαριστώ που απάντησες. Είναι μικρά σε μέγεθος και ζουν μέσα στο σπίτι και έξω τα βγάζω μόνο με λουρί οπότε δε πρόκειται να αφήσω να μου την "πειράξει" κάποιος αρσενικός. Μόνο για τον δικό μου αρσενικό φοβάμαι. Ο αρσενικός μου είναι 7,5 ετών και σκεφτομαι πως αν τον ευνουχίσω θα πάθει ψυχολογικό από την απώλεια, διότι 7.5 χρόνια έχει συνηθίσει να έχει κάτι ανάμεσα στα πόδια του και θα ψάχνεται. Επιπλέον δε θα ήθελα καμία αλλαγή στη συμπεριφορά του, αγαπώ τον χαρακτήρα του όπως είναι.
    Γι αυτό ρώτησα για ενελλακτικές μεθόδους κυρίως για τη θηλυκιά, αλλά προβληματίζομαι που μου πες ότι η μερική στείρωση είναι μια μέθοδος που σπανίζει, γιατί αυτό σημαίνει ότι αν τη ζητήσω από τον κτηνίατρο, μπορεί να μην έχει την απαραίτητη εμπειρία.
  5. aristea

aristea Active Member

Εφοσον εχεις αρσενικο αστείρωτο να μην κανεις μερική στειρωση.

7,5 ετων δεν αλλαζει ο χαρακτήρας του, η οποια αλλαγή μπορει να γινει αν στειρωθει μεχρι ενος ετους
    τον δικου μου που τον στειρωσα στα 4 τιποτα δεν αλλαξε

καμια απώλεια δεν θα νιωσει
    δυστυχως ταυτιζουμε τις σκυλισιες ή γατισιες λειτουργιες με τις ανθρωπινες αλλα στα ζώα ολα γινονται για την αναπαραγωγή και μόνο
    δεν υπαρχει ικανοποιηση, ερωτισμός ούτε ενα ζωο θα νιωσει μειωμένο ανδρισμο ή μειωμενη θηλυκότητα
  6. platon

platon Σκύλος

Πιο υγιές, είναι να στειρώσεις τα θηλυκά. Αυτά έχουν περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσουν πυομήτρα, ψευδοκύηση, καρκίνους κτλ.

Και ο ακρωτηριασμός είναι κάτι βάρβαρο, αλλά πάντα κοιτάζουμε την ποιότητα ζωής.
    Είναι καλύτερα λοιπόν να γίνει η επέμβαση με ολική αφαίρεση, παρά να ψάχνουμε εναλλακτικές.
  7. 1no

1no New Member

Σας ευχαριστώ πολύ, θα κρατήσω όσα μου είπατε θα τα συζητήσω και με τον κτηνίατρο και θας σας πω την τελική απόφαση.

Share This Page