Επείγον! Καλαζάρ.

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Marianthy, Feb 14, 2007.

1. Marianthy

Marianthy New Member

Καλημέρα!

Μιας φίλης ο σκύλος βγήκε θετικός σε καλαζάρ. :cry: Κάνει ήδη κάποιες ενέσεις που τους είπε ο γιατρός. Επειδή σίγουρα έχετε εμπειρία με τους σκύλους και αυτή την ασθένεια, θα ήθελα να μου πείτε ό,τι περισσότερο μπορείτε.. Κυρίως το οτι απ'ότι ξέρω δεν κολάει σε ανθρώπους? Αν μετά τη θεραπεία, ο σκύλος μένει για πάντα φορέας και μπορεί να μεταδώσει την ασθένεια σε άλλους σκύλους?

Θα ψάξουμε και στο internet αλλά θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε και από προσωπικές εμπειρίες...
  2. agnes

agnes New Member

Hello,

Leishmania... it is very easy to make diagnose and it's necessary to test every dog every year, because if we will find it out earlier, it's better for our animal.If the dog is ok, it is very important to protect him with special collar or ampules.
    But if the dog is leishmania positive - we should begin the treatment. It is not difficult if we use tablets, but in some cases we need also injections. It is very very important to make check - up before and while the therapy, because otherwise we can make mistake, which will cost a life of our dog. All the therapy should be made with the vet and with his control. Leishmania is a systematic disease and it atacks almost whole organism, that's why it is important to have always the vet nearby.

(by the way all of therapies should be made by the vet, because sometimes simple symptoms like vomiting or diarrhea may be signs of a very serious illnes and giving alone some antibiotics or other drugs is not the best way to rescue the animal - I'm telling this because before 2 months somebody brought us a dog, he wanted to fix alone....today the dog is in dog-heaven, because unfortunately it was too late to rescue him...the owner will never "play the doctor" again with the second dog he has now...)

And again about leishmania...it is dangerous for the human if you have a small baby or somebody with very bad immune system and if he is playing with leishmania-positive dog and while this playing he will mix his blood with the blood of the dog...So as you can see there are very small chances to infect the human here in Europe. I've never heart about it here in Greece.

About other dogs - they should simply be protected - what I said before. In Greece are a lot of dogs with leishmania and the sand fly is going everywhere and can bite every not-protected dog. Of course there is no 100% protection - but still it is enough for most of the dogs.

About the therapy - relapses after the treatment are very common so if you have leishmania - positive dog, you should monitor him for the rest of his life.

I hope, I helped you a little bit...

Many greetings,
    Agnes
  3. Καλημέρα Μαριάνθη,

Τη Χαρά μου τη βρήκα να περιπλανιέται πριν ένα χρόνο. Η διάγνωση ήταν καλαζάρ. Αρχίσαμε (και συνεχίζουμε) χάπια Zylapour και ενέσεις για 2 μήνες (με ένα μήνα διακοπή ενδιάμεσα). Εάν είναι στο αρχικό στάδιο και δεν έχει "πειράξει" τα νεφρά, μπορεί να αντιμετωπισθεί. Αλλά πρέπει να υπάρχει παρακολούθηση αιματολογική και ουρολογική σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Εμείς δυστυχώς βρισκόμαστε σε προχωρημένο στάδιο, και έτσι μετά από μερικούς μήνες (κάναμε αιματολογικές σε μηνιαία βάση), εμφανίσθηκε νεφρική ανεπάρκεια (σύνηθες σε σκυλιά με καλαζάρ). Αυτή, όπως αντιλαμβάνεσαι, είναι ύπουλη ασθένεια. Οι άνθρωποι το αντιμετωπίζουν με αιμοκάθαρση ή μεταμόσχευση, τα σκυλιά, όμως, με θεραπεία και, το πιο σημαντικό ειδική διατροφή.

Καλό θα ήταν, λοιπόν, η φίλη σου, σε συνδυασμό με τη θεραπεία, να συζητήσει με τον κτηνίατρο της και το θέμα της διατροφής. Θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό.

Σας εύχομαι καλή τύχη και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά. Γνωρίζω σκυλάκια που ζουν μια χαρά μετά από διάγνωση καλαζάρ και σωστή αντιμετώπιση.
  4. Morgan_A

Morgan_A New Member

Απορία...

Και το σκυλάκι ενός καλού μου φίλου, αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα... :cry:

Μετά από σειρά ενέσεων... και χάπια τα οποία συνεχίζει να της δίνει..., φαίνεται να πηγαίνει καλά...

Οι εξετάσεις της, οστόσο, έδειξαν, ότι θα χρειαστεί και πάλι, δεύτερο κύκλο ενέσεων...

Εδώ θα πρέπει να πω και το ότι είχε παρουσιάσει, κατά τη διάρκεια της θεραπείας με τις ενέσεις, πρόβλημα στα νεφρά και αυτό και γι΄ αυτό και δεν έκαναν και τον δεύτερο κύκλο αμέσως μετά.

Επειδή όμως, έχει και άλλο ένα σκυλάκι..., υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης...???

Ποια είναι η γνώμη σας...???
    Δεδομένου ότι έχετε και μεγάλη πείρα..., για εμάς είναι πολύτιμη... :)

.
  5. Marianthy

Marianthy New Member

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Όντως ο σκύλος έρχεται σε επαφή με μικρά παιδιά και παίζουν μαζί, γι'αυτό και προβληματίστηκα με αυτό...

Απ'ότι μου είπαν το έχουν προλάβει νωρίς, οι εξετάσεις του είναι καλές.
    Από αυτά που διάβασα, όντως παίζει σημαντικό ρόλο η διατροφή που μου είπε και η Ναταλία, υποθέτω για να μην επιβαρύνονται τα νεφρά. Επίσης κάπου διάβασα πως μαζί με την θεραπεία, λόγω της επιβάρυνσης των νεφρών είναι καλό να γίνεται ορός για την καλύτερη λειτουργία των νεφρών.

Μια άλλη απορία. Όταν πετύχει η θεραπεία (μακάρι!) αυτό σημαίνει πως ο σκύλος βγαίνει αρνητικός, δηλαδή δεν μεταδίδει την ασθένεια ή απλά δεν νοσεί αλλά είναι φορέας και μπορεί να μεταδώσει???
  6. Θα απαντήσω σε όσα γνωρίζω, από την εμπειρία μου και μόνο με τη Χαρά.
    1. Η Χαρά συνεχίζει να λαμβάνει τα χάπια Zylapour και μετά από ένα χρόνο θεραπείας. Αυτά μειώνουν, ίσως ελαχιστοποιούν τη πιθανότητα μετάδοσης σε άλλα σκυλιά. Δεν είναι όμως το σκυλί με καλαζάρ ο μεταδότης, αλλά οι σκνίπες (sand flies). Άρα δυνητικά όλα τα σκυλιά στην Ελλάδα, ιδίως από τον Απρίλιο και μετά, μπορούν να κολλήσουν καλαζάρ. Γι΄αυτό είναι απαραίτητο το ειδικό κολάρο (δεν είναι και πανάκεια), η χρήση εντομοαπωθητικών στο σπίτι και οι συχνές εξετάσεις. Η Χαρά έρχεται σε επαφή με άλλα σκυλιά, παιδιά και γατιά και δεν έχει εμφανισθεί πρόβλημα. Φυσικά δεν έχει ποτέ δαγκώσει κάποιον (η κτηνίατρος ανέφερε την επαφή με αίμα και πληγές απ'ότι κατάλαβα). Οι άνθρωποι, σύμφωνα με τον κτηνίατρο μου, εάν τους τσιμπήσει τέτοια σκνίπα δεν νοσούν όπως τα σκυλιά, αλλά εμφανίζουν κάτι δερματικό, αλλά τοπικά και θεραπεύεται.
    2. Όσον αφορά στους όρους, αυτό το κάνουν τα σκυλιά με νεφρική ανεπάρκεια, όχι καλαζάρ. Και αυτό διότι πρέπει να καθαρίζει το αίμα και να βοηθηθεί η λειτουργία των νεφρών που καταστρέφονται
    3. Όσο για τις ενέσεις, ναι γίνεται και δεύτερη φορά η θεραπεία, αλλά όχι όταν υπάρχει πρόβλημα στα νεφρά. Διότι, από κάποιες ιατρικές απόψεις, η συγκεκριμένη ένεση δημιουργεί επιπλέον πρόβλημα.
    4. Διατροφή απαραίτητη: χαμηλές πρωτείνες, χαμηλό φώσφορο και λήψη μόνο υψηλής βιολογικής αξίας πρωτεινών (όπως το κοτόπουλο). Lilith το σκυλάκι που αναφέρεις πρέπει να προσέχει πολύ. Μαριάνθη, εάν δεν έχει πειράξει τα νεφρά, χρειάζεται κάτι ενδιάμεσο σε αυτά που ανέφερα και την τροφή με την κανονική λήψη πρωτεινών. Ρωτήστε το γιατρό
  7. Ειδικές τροφές (οι λεγόμενες renal) υπάρχουν σε όλες τις εταιρείες, όπως η Hills, Royal Canin, κλπ.
    Και για όλα τα στάδια νεφρικής ανεπάρκειας, αρχικό, και επόμενα
  8. maraki!

maraki! New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
    ΤΟ ΚΑΛΑΖΑΡ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ-ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ, ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ.
    ΕΚΕΙΝΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΚΟΥΝΟΥΠΙΟΥ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ ΕΙΔΙΚΑ ΚΟΛΛΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΛΑΙΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΥΡΑΣ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΑΠΟ ΥΓΡΟ ΠΟΥ ΑΠΟΘΕΙ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΧΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.... ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ.... ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝΝ ΞΗΡΟΔΕΡΜΙΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ!

ΜΑΡΙΑ

Share This Page