Επείγον!!! (πρόβλημα με κουνέλι)

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Elena T., Sep 7, 2015.

1. Elena T.

Elena T. New Member

Γεια σας, λοιπόν έχω ένα κουνελάκι 5 χρόνων και πριν λίγο πήγα να καθαρίσω το κλουβάκι του, ετοιμάζομαι λοιπόν να του αλλάξω το υπόστρωμμα και ξαφνικά βλέπω στην γωνία του κλουβιού ( εκεί που κάνει την ανάγκη του ) άσπρα μικρά σκουληκάκια!!! Έλεγξα το κουνελάκι μου και δεν φαίνεται να έχει κάτι... είναι καλά, έχει διάθεση, τρέχει κ.λπ. κ.λπ. Έψαξα στο ίντερνετ τι μπορεί να το προκάλεσε αυτό και είδα για κάτι που λέγεται μύαση ή κάπως έτσι και ότι μύγες κάνουν αυγά στις ακαθαρσίες και από τα αυγά βγαίνουν αυτά τα σκουληκάκια τα οποία πάνε στο δέρμα του κουνελιού. Θέλω βοήθεια και να μου πείτε τι να κάνω, έχω πανικοβληθεί επειδή από την μία διάβασα αυτό που διάβασα αλλά απ'την άλλη το κουνέλι μου φαίνεται μια χαρά....τι να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να έχουν μπει σκουλήκια στο δέρμα του και απλά να μην τον ενοχλούν;;;!!! Πίστευω ότι δεν έχει έρθει σε επαφή με τα σκουλήκια αλλά και πάλι δεν ξέρω. Σας παρακαλώ απαντήστε γρήγορα, ευχαριστώ εκ των προτέρων...
  2. Christina22

Christina22 New Member

Λοιπόν καταρχάς υπάρχει ένα εμβόλιο για αυτόν ακριβώς τον λόγο που το έκανα στο κουνέλι μου Πέρσυ τον Απρίλιο και αυτό το εμβόλιο θα πρέπει να της το κάνω κάθε χρόνο! Αν το έχεις κάνει έχει καλός αλλιώς θα πρέπει να το πας στον κτηνιατρο γτ είναι σοβαρή ασθένεια! :( της έκανα ένα εμβόλιο αλλά ήταν διπλό (για 2 ασθένειες που δεν την θυμάμαι την αλλη γτ δεν έχω το βιβλιάριο κοντά μου τώρα..)καλό θα είναι να απολυμανεις το κλουβι με χλωρίνη για να φύγει ότι παράσιτο υπάρχει...και αν ειναι να κανεις το εμβολιο που ειναι για ακριβως αυτη την περιπτωση ωστε να μην κυνδινευσει την αλλη φορα...ακομα και τωρα βλεπω καμια φορα στην τουαλετα του κουνελιου μου καμια μυγα (η αληθεια ειναι οτι μου φευγει ενα βαρος μολις θυμιζω στον εαυτο μου οτι της εχω κανει το εμβολιο) αλλα η πρωτη μου κινηση δεν ειναι να διωξω την μυγα (γτ σε 2 δευτερόλεπτα θα ξαναπάει!!) αλλά της πλενω αμέσως την τουαλέτα της και της βάζω καινούργια πελετ! (Και ας της το είχα καθαρίσει την προηγουμενη μέρα...) οι μύγες με την ζέστη πάνε κατευθείαν στα κόπρανα γτ έχουν πιο έντονη μυρωδιά... εύχομαι να πάνε όλα καλά!
    Last edited: Sep 8, 2015
  3. Elena T.

Elena T. New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εννοείται ότι απολύμανα το κλουβί και θα του το ξανακαθαρίσω αύριο. Το κουνέλι δεν φαίνεται να προσβλήθηκε από μύαση γιατί δεν βρήκα πάνω του τίποτα. τα σκουλήκια ήταν ΒΑΘΙΑ στο πριονίδι! Το κουνέλι μου σήμερα είχε όρεξη (όπως και χθες φυσικά) και έκανε πηδηματάκια χαράς οπότε λογικά όλα είναι εντάξει.
    kouneli.net likes this.
  4. Christina22

Christina22 New Member

Ωραία χαίρομαι!! :) καλό θα ήταν να του κανείς και το εμβόλιο για να έχεις το κεφάλι σου υσηχο!
    kouneli.net likes this.
  5. Christy22

Christy22 New Member

Συμφωνώ απόλυτα με την Christina22 σχετικά με τον σχολαστικό καθαρισμό του κλουβιού και των εξαρτημάτων του, αλλά θα ήθελα να προσθέσω ότι ένα επίσης πολύ καλό απολυμαντικό είναι το λευκό ξύδι. Προσωπικά το θεωρώ πιο ασφαλές για το κουνελάκι μου κι επιπλέον απομακρύνει άψογα τις οσμές των ούρων.
    kouneli.net likes this.
  6. Elena T.

Elena T. New Member

Christy22 κι εμείς λευκό ξύδι χρησιμοποιούμε ;-)
    kouneli.net likes this.
  7. kouneli.net

kouneli.net Member

Παραθέτω και εδω την άποψή μου. Το έχω κάνει και σε άλλο ποστ.

Ή συμπεριφορά αλλάζει όταν το κουνέλι νιώθει δυσάρεστα.. Μπορεί λοιπόν να έχει προσβληθεί και να μην έχει ακόμα προχωρησει, ώστε να το ενοχλήσει κάτι και μπορεί να παίζει και να πηδάει ακόμα. Άρα έχεις 2 επιλογές: προληπτικός έλεγχος στο γιατρό ή περιμένεις να δεις συμπεριφορά τις επόμενες βδομάδες. Εγώ θα προτιμούσα το πρώτο. Αλλά προς Θεού δεν είναι κανόνας ότι αν δεις αυγα στο κουτί του, ότι έχει προσβληθεί και το κουνέλι από μυαση.Αφαιρεσε από το κλουβί και πέριξ τις ακαΘαρσίες και τις υγρασιες, απολύμανε το κουτί με ζεστό νερό και ξύδι όπως είπαν και οι προηγούμενοι και αφαίρεσε από τον πόπο τις ακαΘαρσίες (τριμαρισμα με ψαλιδι αν έχουν ξεραθεί). Προτείνω και αντιπαρασιτικη κρέμα panacur για τρωκτικά, για προληπτικούς λόγους γιατί δεν είναι μόνο η μύγα επίφοβη για προβλήματα.
  8. Elena T.

Elena T. New Member

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχουν περάσει δύο εβδομάδες απλο τότε που βρήκα τα σκουλήκια και το κουνέλι είναι εντάξει. Ήμασταν τυχεροί :)
  9. Elena T.

Elena T. New Member

παρεπιμπτοντως το κουνελι ηταν καθαρο δεν ειχε πανω του ακαθαρσιες ;-)
  10. kouneli.net

kouneli.net Member

Χαίρομαι γι' αυτό. Πάντα γερό και δυνατό να είναι το κουνελάκι σου :)
  11. Elena T.

Elena T. New Member

Να 'σαι καλα. Επίσης :)

Share This Page