Επείγον θέμα με χελωνακι red eared slider

Discussion in 'Πληροφορίες για Ασθένειες ζώων' started by nikos214, Nov 17, 2015.

1. nikos214

nikos214 New Member

Καλησπέρα σε όλους.
    Έχω εδώ και 6 χρόνια ένα χελωνακι red eared slider. Αρχικά ήταν δύο αλλά το ένα πέθανε επειδή δεν γνωρίζαμε και πολλά για την φροντίδα τους. Πριν περίπου 1 μήνα παρατήρησα ότι κάνει κάτι ήχους σαν κουταβακι , σαν να τσιριζει. Μέχρι τότε ή φροντίδα της ήταν αλλαγή νερού 1 φορά την εβδομάδα και τάισμα γαρίδες αποξηραμενες το καλοκαίρι γιατί το χειμώνα δεν τρώει τίποτα.Αρχισα να ψαχνομαι στο ίντερνετ (πριν 2-3 εβδομαδες) και αφου "επιμορφωθηκα" κάπως στο θέμα της χελωνας ,της πηρα ένα μεγαλύτερο ενυδριο καθώς και ένα κοματι πετρας σε σχημα κορμου για να βγαίνει έξω από το νερό. Ακόμα πηρα κ θερμοστάτη τον οποίο έβγαλα πριν 2 μερες λόγω βλάβης. Φίλτρο δεν έχω γιατί δεν βρίσκω κάποιο μικρό ενώ δεν έχω ούτε λάμπα uvb γιατί δεν ξέρω που να βρω στην Θεσσαλονίκη. Τώρα στα προβλήματα που έχει ή χελώνα: 1ον κάνει όπως ανέφεραν τους ήχους σαν να ταιριάζει, σαν λυπημένο κουτάβι και ανοίγει το στόμα της για να το κανει, συνήθως βγάζει και τον λαιμό της μακρυά όταν τους κάνει.
    2ον ένα από τα δύο της μάτια είναι συνεχώς κλειστό και ορισμένες φορές το ψιλό ανοίγει. Τις βάζω σταγόνες tobrex δύο φορες την ημέρα αλλά έχει κλειστό το μάτι της όταν τις τις βάζω. Σήμερα πρώτη φορά πρόλαβαν να τις βάλω σταγόνες όσο είχε ακόμα μισάνοιχτο το ματακι τις. Σας δίνω παρακάτω και φωτογραφίες που ίσως βοηθήσουν.
    marich likes this.
  2. marich

marich Active Member

Σου έχω απάντησει στο άλλο σου θέμα !:)
    nikos214 likes this.

Share This Page