ΕΠΕΙΓΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΑΕΙ!!!!!!!!!

Discussion in 'Ρίξε Ανακοίνωση' started by Marin, Apr 25, 2007.

1. phantomas

phantomas New Member

Στο χωριό τα ζώα εργασίας είναι όπως ακριβώς τα λές. Αλλά και δεν τους κάνει καμία αίσθηση το να θανατώσουν κάποιο ζώο αν δεν τους είναι χρήσιμο.

Ο ανηψιός μου που μαθαίνει και αυτός κυνήγι απο τον πατέρα του (Χανιά) του φαίνεται τελείως φυσικό να σκοτώνουν τα κυνηγόσκηλα τους όταν πέφτει η "απόδοση" τους.

Στο χωριό μου (Ηλεία) το καλοκαίρι που καθόμασταν σε ένα "καφέ" και είχαμε μαζί μας και την Κλάρα κατ' αρχίν μας κοιτάγανε σαν εξωγηίνους. Ένας άλλο θαμώνας που ήταν βοσκός μας έλεγε να αφήσουμε την Κλάρα ελεύθερη για να την πλησιάσει....(η Κλάρα είχε σηκώσει τον τόπο απο τα γαβγίσματα μόλις την πλησίασε)
    Όταν είδε και απόειδε ο άλλος οτι δεν μπορεί να πλησιάσει το σκυλί γυρνάει και μας λέει : "κάτι τέτοια σκυλιά τα δένω στο δέντρο και τους δίνω μια με τον γκασμά στο κεφάλι. Όποιο σκυλί μου γαβγίσει ή μου τρομάξει τα πρόβατα είναι τελειωμένο"

Δεν του απάντησα καν αλλά πολύ στεναχωρήθηκα που είχα την Κλάρα μαζί μου και όχι τον Έκτωρα (το Alaskan Malamut που είχαμε παλιότερα) να τον αφήσω ελεύθερο και να γίνει..... :shock: :shock:
  2. Σάκης

Σάκης New Member

Κι εγώ κάτι τέτοιους ανθρώπους τους φυτεύω μια σφαίρα ανάμεσα στα μάτια και δεν λυπάμαι καθόλου τη σφαίρα.
  3. christinaa

christinaa New Member

egw sto xwrio mou den exw akousei tetoia sumvanta ta skulia ta kratane mexri ta vathia geramata an den mporoun na einai sto posto pou prepei apola ta vazouun se kapio ligotero kourastiko giafta alla kai pali ta frontizoun giati tous exoun voithisei kai ta sevonte. kai aporw me afto pou les gia tous kinigous prwti fora to akouw osous kserw exoun ta ksulia tous sta opa opa kai apla ta gerika den ta pernoun se diskola kinigia.
    vevea sto eksoxiko exoume enan tetoio kalo geitona pou kremage ta skulia apo tis elies eixa kosmistorikoi kavgades me to pappou mou kai giati?epidi ta taizame pou itan limoktonismena. den to exei ksanakanei apo tote.
  4. dora

dora New Member

Sorry αλλά που ζεις?Από που έχεις αυτή την εντύπωση?Όλα αυτά τα κυνηγόσκυλα τα παρατημένα και τα άλλα τα οποία δεν βρίσκουνε...από την καλοπέραση και την υπερ-προσοχή έχουν γίνει?
    Άσε την κακοποίηση, άσε το συνεχές δέσιμο, άσε το λίγο φαγητό για να μη βαρύνουν και δεν μπορούν να τρέξουν..Οι περισσότεροι κυνηγοί αντιμετωπίζουν τα σκυλιά ως εργαλείο. Πώς εσένα άμα σου χάλαγε ένα bic στυλό θα το πέταγες, έτσι κι αυτοί τα πετάνε.
    Νόμιζα ότι κάποια πράγματα είναι αυτονόητα..
  5. Marin

Marin Administrator

Christina μας κούφανες...

Βαριέμαι να γράψω πόσα κυνηγόσκυλα κακοποιημένα έχω βρει/συναντήσει. Ακόμα και η Μάγια μου είναι ένα τέτοιο.
  6. Mary_H

Mary_H New Member

Ένα θα πω εγώ... Δύο κυνηγόσκυλα που τα είχε πατέρας φίλης μου πεθάνανε απο ασφυξία γυρνώντας απο κυνήγι επειδή τα είχε κλείσει στο πορτ μπαγκάζ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι λέμε τώρα??????????
  7. gikkat

gikkat New Member

είναι μία... μόνο μία... η ονειρεμένη φρουτοπία!!!:)
  8. christinaa

christinaa New Member

sas koufana den sas koufana egw afto vlepw apo filous kinigous. pantou uparxoun oi eksereseis. kai etsi den kakopiounte mono ta kinigoskula ola ta skulia etsi kakopoiounte.lathos kanw?
  9. fwteinh

fwteinh New Member

πιστευω πως ενας ανθρωπος που πηγαινει και σκοτωνει ζωα ως χομπυ..(γιατι δεν νομιζω οτι πλεον ειμαστε στην εποχη των σπηλαιων για να κυνηγαμε την τροφη μας μονοι) δεν εχει καμια ευαισθησια σε αυτα τα θεματα, ειναι ενας δολοφονος !!ενας ανθρωπος που δολοφονει ζωα δεν νομιζω πως διακατεχεται απο σεβασμο για το σκυλακι, ειναι γιαυτον ενα μεσο για να ικανοποιησει το σαδιστικο αρρωστημενο εγω του και οταν δεν του κανει θα το παρατησει χωρις δισταγμο

για την επαρχια αυτο που εχω συμπερανει ειναι, πως τα σκυλια τουλαχιστον τα αντιμετωπιζουν με σκληροτητα και στα θεματα με τα ζωα γενικα ειναι καπως σκληροτραχηλοι :evil: !βεβαια στις πολεις οι ανθρωποι απο την αλλη ξεχνανε πως τα ζωα ειναι μερος της φυσης μας και φαινεται να αδιαφορουν για το κομπρεσερ που χτυπαει στο αυτι τους μεσα , τις κορνες που χτυπανε σαν τρελες και τους ενοχλει που ενα ζωο "τολμαει" να γαυγιζει
  10. christinaa

christinaa New Member

den tha krinw aftous pou kinigoun opws kai oute aftous pou psarevoun.
    opws feronte oi kinigoi feronte kai oi anthrwpoi tis poleis pou pernoun to skili to afinoun sta mpalkonia nistika kai erima ta xtipane ta denoun me alisides misou metrou kai ta tiranane mexri na pethanoun.den vlepw kapia diafora metaksi twn duo. oi men ta skotonoun me mia sfaira (opws lete giati den exw prosopiki empiria) giati den tous einai xrisima i ta patratane stous dromous.oi alloi ta afinoun na pethanoun apo pina apo dipsa apo aftokinita. kai oi duo meries einai xalia mavra.
    pia diafora vlepete stous duo stous kinigous kai stous mi kinigous.
  11. Marin

Marin Administrator

:smt023 :smt023 :smt023 :smt023 :smt023
  12. Marin

Marin Administrator

Ότι οι κυνηγοί είναι συνειδητά δολοφόνοι ενώ οι υπόλοιποι είναι απλά ζωοφιλικά αμόρφωτοι και βαριεστημένοι και εγωιστές.

Ο αμόρφωτος, βαριεστημένος και εγωιστής όμως δεν είναι δολοφόνος... Αυτή είναι η διαφορά.

Μαρίνα
  13. christinaa

christinaa New Member

kai oi amorfotoi zoofiloi den ginonte dolofonoi otan paratane ta zwa tous i otan ta afinoun na pethanoun apo peina kai apo dipsa?kai aftoi pou ta patane me ta amaksia tous gia plaka i ta patane mexri na tous spasoun ta kokkala? oloi aftoi mporoun kallista na exoun i eixan zoa kai ta paratisankai meta ws xompi ta patane me ta amaksia tous gia na spasoun plaka. egw mporei na eimai lathos alla den vlepw diafora kai toulaxiston oi kinigoi trwne afta pou skotonoune den ta skotonoun kai ta paratane.den exoun anagki na skotosoun gia na fane se afto exete dikio alla i loksa einai loksa den alazei.
  14. dora

dora New Member

Sorry και πάλι αλλά εσύ δίνεις τον χαρακτηρισμό "ζωόφιλος"σε έναν που παρατάει το ζώο του, το αφήνει να πεθάνει από πείνα και δίψα ή το πατάει με το αυτοκίνητο για πλάκα?
    Δηλαδή θα κουφαθούμε σε λίγο εδώ μέσα...
  15. Marin

Marin Administrator

Πιστεύω ότι είσαι λάθος εντελώς... γιατί συγκρίνεις ανόμοια είδη ανθρώπων... και γενικότερα ανόμοιες καταστάσεις, ανθρώπους και πράγματα δε μπορείς να τα συγκρίνεις.

Εγώ φυσικά δεν υποστηρίζω τους τύπους που πατάνε τα ζώα με το αυτ/το, ούτε αυτούς που τα έχουν σε μπαλκόνια/ταράτσες κτλ, αλλα σίγουρα υπάρχει διαφοροποίηση, πχ αυτός που παταει σκυλι με το αυτ/το απλά δεν είναι ζωόφιλος (είναι και αυτός δολοφόνος αν το κάνει επίτηδες)... αυτός που το αφήνει το μπαλκόνι είναι απλά ηλίθιος και ο κυνηγός απλά δολοφόνος.

Μαρίνα

Share This Page