ΕΠΕΙΓΟΝ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΖΗΤΑΩ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Guest, Aug 22, 2007.

1. Guest

Guest Guest

ΣΚΥΛΙΑΤΣΑ ΗΜΙΑΙΜΗ 8ΕΤΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΓΟΥΡΑ ΕΝΤΟΝΗ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΑ 2ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΕΙΞΙΜΟ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ (ΜΑΓΚΑΚΟΡΤ) ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒ/ΚΗ ΠΤΩΣΗ ΤΡΙΧΩΜΑΤΟΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ? ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΕΡΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΠΟ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΟΜΩΣ. ΛΟΓΩ ΒΑΡΟΥΣ ΤΗΣ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ. ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΨΥΛΛΟΥΣ ΑΛΕΡΓΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΜΙΑ 2ΓΝΩΜΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΧΩ ΚΑΙ 1 ΑΡΣΕΝΙΚΟ 2ΧΡΟΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ ΗΜΙΑΙΜΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΠΛΕΟΝ. ΤΡΩΕΙ ΣΠΑΝΙΑ, ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝ ΜΑΓΕΙΡΕΨΩ. ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΟΧΙ ΠΙΑ,ΞΗΡΗ ΤΡΟΦΗ ΠΟΤΕ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΗΣ ΑΠΟ ΜΩΡΟ. ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΟΥΡΑΕΙ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΕΞΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΘΑ ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ ΑΥΤΟ,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  2. Sofia

Sofia New Member

Το πιθανοτερο ειναι οτι θελει αδειασμα η κυστη,δεν εχει να κανει με σκουλικια αυτο,το ειπες στο γιατρο?

αν εχει αλλεργικη δερματιτιδα απο τους ψυλλους πρεπει να προσεχεις πολυ,να κανεις προληψη με αντιπαρασιτικα γιατι εστω και ενας ψυλλος μπορει να της προκαλεσει την αλλεργικη αντιδραση και στο σπιτι καθημερινο σκουπισμα και πλυσιμο των επιφανιων με καυτο νερο και συχνο πλυσιμο με καυτο νερο του κρεβατιου της,και οπουδηποτε αλλου μπορει να υπαρχουν ψυλλοι.

Παντως καλο θα ηταν να παρεις και γνωμη απο αλλο/ους γιατρους,σε ενα σκυλακι γνωστης μου ειχαν διαγνωσει 2 γιατροι αλλεργικη δερματιτιδα και ειχε κανει καλλιεργια παιρνοντας κομματι απο το δερμα 2 φορες και τελικα το σκυλακι ειχε εντονη φαγουρα και επεφταν τοπικα οι τριχες απο το εντονο στρες.
    Το ειχε αυτο ενα χρονο περιπου και μολις αλλαξε περιβαλον μεσα σε ενα μηνα ειδε τεραστια διαφορα και μεσα σε 2-3 μηνες το προβλημα λυθηκε τελειως.

Το στρες και η διατροφη παιζει τεραστιο ρολο στα δερματικα.

Τον πηγες για εξεταση στο γιατρο?ισως να εχει καποιο προβλημα αν τρωει σπανια,τι τροφη τους δινεις?
  3. Guest

Guest Guest

ΓΕΙΑ ΣΟΥ

ΤΗΝ ΘΥΛΗΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗΣ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑΣ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΩΣ 1ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΝΑ ΣΕΡΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΠΟ ΤΗΣ. ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΦΕΥΓΟΥΝ ΛΙΓΑ ΟΥΡΑ ΑΝ ΠΙΕΖΕΤΑΙ. ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙ? ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ Ο ΙΒΑΝ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ. ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΚΑΚΟΜΑΘΑ. ΓΕΝΙΚΑ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΞΗΡΗ ΤΡΟΦΗ ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ ,ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΠΑΛΙΑ ΛΙΓΟ, ΤΩΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΜΟΝΟ ΑΝ ΜΑΓΕΙΡΕΨΩ ΚΑΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΑ ΔΥΣΚΥΛΙΟΣ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΕΙΝΑΙ 2ΕΤΩΝ ΣΧΕΔΟΝ. ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ. Η ΙΡΜΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΛΑΙΜΑΡΓΑ.
  4. Sofia

Sofia New Member

Re: ΓΕΙΑ ΣΟΥ

Να το πεις στη γιατρο γιατι μαλλον θα πρεπει να αδειασει τους πρωκτικους αδενες.
    Αν ειναι χρονια η αλλεργικη δερματιτιδα ακομα και η εντονη φαγουρα που λες οτι εχει,και το ξυσιμο αλλα και το πρηξιμο στο σωμα,που αυτο σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με τον οργανισμο της,προκαλει στρες στο σκυλι.
    Φαντασου εμας οταν εχουμε φαγουρα ποσο εκνευριζομαστε,αν τωρα αυτο ειναι και χρονια κατασταση? :wink:
  5. vOOz

vOOz New Member

emena auto to -kort sto farmako me anisixei.. mipws tin peiraksei i kortizoni i epa8e allergia? :p
  6. platon

platon Σκύλος

Το Magnacort είναι αντιφλεγμονώδες - αντιϊσταμινικό.

Λογικά πρέπει να το παίρνει σε σχήμα της μορφής :
    1η ημέρα - 2 χάπια
    2η ημέρα - 1 1/2 χάπι
    3η ημέρα - 1 1/2 χάπι
    κτλ

Η φαγούρα μπορεί να είναι και από ψύλλους που της προκαλούν κάποια δερματοπάθεια. Ένας ψύλλος αρκεί όπως ήδη αναφέρθηκε. Αν το πρόβλημα εξακολουθεί για μεγάλο διάστημα, καλό θα ήταν να γίνει κάποια εργαστηριακή εξέταση.
  7. vOOz

vOOz New Member

Ναι αλλα απ'οτι καταλαβαινω απο το ονομα(ειναι και αντισταμινικο) πρεπει να εχει κορτιζονη. Ε η κορτιζονη και σε μας δημιουργει προβληματα. Μπορει ενω δεν σου δημιουργει προβληματα, ξαφνικα να αντιδρασει ο οργανισμος σου και να σε πιανουν φαγουρες, τσουξιμο στα ματια κτλπ. Ιδιαιτερα μετα απο χρονια χρηση.. Ε πανω κατω ιδιο οργανισμο εχουμε μωρε!! 8) Καλυτερα να σκεφτομαστε τα απλα και να μην ανυσηχουμε τσαμπα. Λογικα ο κτηνιατρος θα ξερει :wink:
  8. Guest

Guest Guest

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ. ΜΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΤΡΟΦΗ(ΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ)ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ.ΤΗΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.
  9. platon

platon Σκύλος

Έχει κορτιζόνη ναι, αλλά ο σκοπός του είναι να καταπραΰνει τον όλο οργανισμό. Σπάνια θα υπάρξουν αντιδράσεις, συνήθως όταν δεν είναι στη σωστή δόση.
    Δεν ξέρουμε ούτε πόσο καιρό τα παίρνει, ούτε πόσο παίρνει οπότε...

Share This Page