ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ερώτηση περί καλαζάρ και μιλτεφοραν!

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by phashioton, Nov 14, 2016.

1. phashioton

phashioton New Member

Καλησπερα, εχω ενα Boxer 9 ετων (ξερω πως ηδη οι πιθανοτητες δεν ειναι μαζι μας) το οποιο ομως (ξε)περασε το καλαζαρ και τη νεφρικη ανεπαρκεια με μεγαλη επιτυχια προ 3ετιας περιπου! Ειχε φτασει σε ακραιο σημειο για τα δεδομενα του, εμμετοι καθε μερα δε κρατουσε ουτε το φαρμακο, απο 30 κιλα μου πηγε 24 για πλακα...και δε θυμαμαι τις τιμες αλλα ο γιατρος τοτε μου ειχε πει: Nεφρικη ανεπαρκεια 80%-η κατι τετοιο- δεν ξερουμε σιγουρα αν θα επανελθει...ξεκινας μιλτεφοραν και οτι γινει!
    Θυμαμαι αμιδρα λεπτομερειες αλλα η ουσια που ειχα κρατησει ειναι οτι ακομα κι αν με το ζορι κρατουσε φαγητο κ φαρμακο μεσα του, ακομα και με προχωρημενη ανεπαρκεια το σκυλι επανηλθε αλλα αυτο αργησε να φανει...δε θυμαμαι αν μετρησαμε κρεατινινη στα μισα αν ειχε πεσει κτλ...αλλα θυμαμαι οτι καναμε 28 μερες θεραπεια και ο γιατρος τοτε μου ειπε μετα απο 1,5 μηνα το τσεκαρεις..πριν δε θα φανει... (κρεατινινη, ουρια, ηπαρ κτλ) και ξανα στο 6μηνο νομιζω!
    Οντως βιαστηκα εκανα μια εξεταση που δεν εδειξε κατι αισιοδοξο...αλλα εκανα υπομονη και μετα απο αρκετους μηνες το σκυλι επανηλθε τελειως! Το προβλημα τωρα ειναι το εξης. Το σκυλι ξανανοσησε απο αρχες καλοκαιριου και δυστυχως αργησαμε να κανουμε θεραπεια...εκει που ειχε λιγο ανεβασμενη κρετινινη (2 απο 1,8 maximum normal τιμη) το Σεπτεμβρη πηγε 3,8 κ και απο εκει και περα ανεβαζει ψιλοραγδαια! Αρχησαμε μιλτεφοραν 20 μερες περιπου τωρα και το σκυλι συνεχισε να ανεβαζει κρεατινινη (καποιες φορες μου εβγαζε το φαρμακο κιολας στην αρχη) εχει νοσηλευτει μια φορα πριν και 2 μετα την εναρξη της θεραπειας και με τον ορο κατεβαινει αρκετα η κρεατινινη...αλλα μολις ερχεται σπιτι ξανανεβαζει. Εγω ξερω οτι ειναι φυσιολογικο το μιλτεφοραν να αργησει να κανει δουλεια, αυτος ο γιατρος ομως που το παρακολουθει τωρα λεει οτι σε 5-10 μερες επρεπε να πεφτει η κρεατινινη απο μονη της... δε μου δινει ελπιδες! Εγω ομως δε μπορω να παραδωσω οπλα ετσι απλα, το παλευω οσο μπορω και κρεμιεμαι απο την ελπιδα οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και ανταποκρινεται ισως πιο αργα!
    Εσεις τι ξερετε επαυτου? ειναι δεδομενο οτι αν ανεβαζει κρεατινινη ενω κανει καποιες μερες μιλτεφοραν δειχνει οτι δεν εχει ελπιδα? Εκεινος μου λεει να σταματησω τη θεραπεια γιατι δεν εχει νοημα αλλα εγω θελω να ξερω αν υπαρχει απο καπου ελπιδα να πιαστω. Ξερω οτι ειναι μεγαλος ξερω οτι τα νεφρα του εχουν ταλαιπωρηθει...αλλα μηπως απλα γιαυτο αργει να ανταποκριθει? ΜΕχρι πριν λιγο καιρο ηταν υγειεστατος ζωηρος και γενικα ειναι πολυ δυνατο σκυλι! Μπορει καποιος να μου πει αν υπαρχει η δυνατοτητα να ανεβαζει κρεατινινη ενω κανει θεραπεια και παρολα αυτα να εχει ελπιδες να συνελθει μετα? ΜΕ τον ορο πεφτει αμεσα σχεδον 2-2,5 μοναδες σε 4 μερες...βασικα καθε φορα και περισσοτερο!Αλλα μετα ανεβαζει παλι γρηγορα! Επισης μπορω εγω να κανω παραλληλα κατι αντιστοιχο του ορου στο σπιτι για να τον βοηθαω? Ευχαριστω!

Attached Files:

2. marich

marich Active Member

Μπορει να μην εχω εμπειρία ομως συνέχισε να ελπίζεις ! Ελπιζω να πανε ολα καλα !!!!

Share This Page