1. effiemir

effiemir New Member

Ευχαριστώ πολύ!! αλλά πως είμαι σίγουρη ότι πρόκειται για επιληψία ή κρίσεις υπογλυκαιμίας?????
  2. Marin

Marin Administrator

Δεν είσαι, κανείς δεν είναι αν δεν γίνουν εξετάσεις αίματος. Και αυτό μπορεί να είναι και πολλά ακόμα... Συνήθως οι γιατροί δεν δίνουν cardenal πριν εξετασουν το αίμα.
  3. marine

marine New Member

Καλησπερα σε ολους!
    Ειμαι καινουριο μελος κ εγω..παρ ολα αυτα καθολου καινουρια στην εμπειρια των κρισεων του σκυλου μου.
    ειμαι μαμα ενος yorkshire terrier 6 ετων πλεον. Η πρωτη της κριση ηταν σε πιο μικρη ηλικια ενος η 2 ετων περιπου. Ηταν μικρη σε διαρκεια..ειχε επαφη με το περιβαλλον..απλα σωματικα οπως αναφερατε κ πιο πανω ηταν πετρα οι μυες της ετρεμε..και που κ που γλυφοταν. Μετα απο λιγα λεπτα ολα φυσιολογικα..κανονικη διαθεση. Οταν το ειπα στο γιατρο μου μου ειπε να κρατησω ημερομηνιες ωρες κλπ..καταλαβα πως παθαινε κριση καθε φορα που ηταν να αδιαθετησει..ανα 6 μηνες περιπου..που κ που μπορει κ καμια ενδιαμεση. Απο την ωρα που την στειρωσαμε γιατι ο ειχε αρκετα ορμονικα θεματα..μη σταθερο κυκλο..ψευδοκυηση ειχε παθει..μεχρι που εκανε πυομητρα.. κ στειρωθηκε..οι κρισεις σταματησαν. Την επιαναν σπανια..εως καθολου μια φορα το χρονο και αν. Τωρα τελευταια τις εβαλα αμπουλα για για ψυλλους κλπ..ερεθιστηκε κ την ετρωγε η πλατη της..γιατι ο @@@ μπερδεψε κ μας εδωσε αμπουλα απο 4 κιλα κ πανω ενω εμεις ειμαστε στα 2..εν τελει της περασε αυτη η φαγουρα μετα απο καποιες μερες..ομως σημερα επαθε κριση μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα..κ μετα απο αρκετες μερες αφου βαλαμε αμπουλα...θεωρειτε επιληψια αυτο?? Τι πιστευετε?? Οταν ηταν κουταβι επαθε υπογλυκαιμικο σοκ..κοντεψε να μας μεινει..απο κει και περα βεβαια δε ειχε τετοια θεματα. Επισης υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο τραυμα στο κεφαλι καποια κακωση που να μη το γνωριζω?? Θα ηθελα πολυ την αποψη σας.
    Last edited: May 9, 2015
  4. jimmys

jimmys New Member

kalispera exw ena beagle 1 etous m epathe 1h krish 3 minwn(eixe glupsei h morisei xlwrinh enw itan se allo spiti) 3 mines meta epathe pali krish afou moirise gynaikea poudra sto idio spiti oi giatroi m pan alpa na to parakolouthw tpt allo 4 meres prin gine 1 etous epathe pali krish stis 7 to apogeume tin 1h sti sinexeia epathe stis 3 tin nyxta 2erh krish kai mexri tis 6 to prwi eixe pathei 6 kriseis mexri pou fovithika polu kai ton piga se efimervon klinikh epathe alles 2 kriseis ekei tou dwsan ena soro farmaka kai ton eixa se katastolh 1 mera sxedon gyrise spiti me to kalo dn exei ksanapathei kati pairnei vevaia gardenal...
    Ekane oti exetash ypirxe magnitikh egefalou,yperixous,vioximikes,aimatologikes kai gia metavolika nosimata kai dn vrethike tpt...( tin mera pou epathe tis polles kriseis 1 mera prin itan pali sto spiti auto pou eixan proigithei ta proigoumena episis ekini tin mera eixe polu zesti kai on piga megali volta to mesimeri...) H magnitikh dn edixe kati mono kapoia otitida .To paraxeno einai oti oses fores exei pathei kriseh einai mono kata tin diarkeia tou upnou tou dld an koimatai kai ekeino to vradu pou epathe tis polles molis epefte gia upno to pathene pote ksupnios...To thema einai oti exw milisei me ektrofeis kai dn eixan oi goneis kriseis kai dn kserw an odws einai epiliptiko h ton pirazei kati ...(tin mera pou epathe tis kriseis eixe glupsei koulouria kanelas, episis 1 mera prin m xan dwsw to xapi NEXTGARD pou einai gia psilous pou diavasa oti polla skilia exoun pathei kriseis meta apo auto) kamia idea ?

Share This Page