Επιθετικη συμπεριφορα σκυλου

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by RINIO, Oct 31, 2008.

1. RINIO

RINIO New Member

Οχι δεν μου ειπε για εκπαιδευτη εκτος και αν πηγε και δεν το λεει.
    Ειπε πως μετα την στειρωση ειναι αλλο σκυλι οσον αφορα την επιθετικοτητα που ειχε.

Δεν ξερω αν αυτο που πηρε ειναι αρσενικο η θηλυκο να σου πω την αληθεια.
    Απλως κρατησαν ενα απο τα μωρα που γεννησε η σκυλιτσα που πηγε με τον σκυλο τους.
    Δεν ρωτησα αν ειναι αρσενικο η θηλυκο.
    :)
  2. noela

noela New Member

Το σκυλί είναι 18 μηνών. Είναι πολύ αργά για να το στειρώσεις και να αλλάξει η συμπεριφορά του. Ειδικά όταν έχει ήδη δείξει επιθετικότητα. Κι αν έχεις το πολύ ένα 50% να αλλάξει συμπεριφορά το σκυλί λόγω στείρωσης, αυτό θα πάρει μερικούς μήνες μετά την επέμβαση, δε θα γίνει την επόμενη μέρα.
  3. fwteinh

fwteinh New Member

εννοείτε η επιθετικότητα προς τους ανθρώπους?απέναντι σε άλλα σκυλιά πιστεύω πως αλλάζει η συμπεριφορά ακόμα και μεγάλα να στειρωθούν, ηρεμούν (αρσενικά)
  4. RINIO

RINIO New Member

και που οφειλεται η διαφορετικοτητα του χαρακτηρα του πλεον ?
    Πως γινεται να αλλαξε απο την στειρωση και μετα? Απλα ετυχε?
  5. zusje

zusje New Member

Μπορεί να φοβήθηκε,σου λέει κάτσε,ποιός ξέρει τι άλλο θα μου κόψουν :-D :-D :-D

Σόρρυ,ξέρω off topic αλλά δε μπορούσα να συγκρατηθώ.Το θέμα μας τώρα είναι γιατί και πως άλλαξε η συμπεριφορά του σκύλου ή το ότι το πρόβλημα(ευτυχώς) λύθηκε και το σκυλί είναι στην οικογένεια του και καλά(και όχι στο δρόμο);Υποθέτω αφού είχε ρωτήσει την RINIO από πριν και τις είχε πει ότι σκέφτεται να δώσει/κοιμίσει το σκυλί δε θα της το έκρυβε τώρα...Εγώ ξέρω ζώα που όντως μετά από στείρωση(ανεξαρτήτως ηλικίας) ηρέμησαν πολύ...άλλα δεν ηρέμησαν...τπτ δεν είναι άσπρο-μαύρο...
  6. Marin

Marin Administrator

Δεν άλλαξε, απλά προφανώς δεν ξανασυνέβη αυτό που τον κάνει να δαγκώνει.
    Η ηρεμία που προέρχεται από τη στείρωση έχει να κάνει με τις ορμόνες και οχι με κατι αλλο.

Μαρινα
  7. fwteinh

fwteinh New Member

θεμα ειναι η επιθετικη συμπεριφορα σκυλου οποτε εξισου σημαντικο ειναι να μαθαινουμε τι μπορει να ηρεμει ενα σκυλο και το αντιστροφο οσο και να ενημερωνομαστε για την ευτυχη καταληξη καποιου σκυλου
  8. evdokimosmarina

evdokimosmarina New Member

allagi simperifora t skilou m

Gia sas. Exw 2 skilakia, ena original pikinoua koritsi kai ena p den ine original agori. einai kai ta dio 2 xronwn tous dixnume kai twn dio polli agapi kai borw na pw oti ta exume kaloma8imena. prin apo kanena mina to ena skilaki to agori epite8ike agria sto pikinoua kai eprepe na tous xwrisw alla to kani sxedon ka8e mera. rwtisa tn ktiniatro m ti ginetai kai m ipe oti o skilos zilevi kai mas simvoule4e an na tou kanume stirwsi kai na prosexoume to pikinoua na min pa8i marasmo kai den 3erw ti na kanw....entometa3i to pikinoua molis ts epiti8etai kokaloni kai merikes fores antidra alla toallo skilaki ine pio dinato.ti prepi na kamw?
    euxarsitw
  9. na to steirwseis profanws.... :/
  10. Brunitsa

Brunitsa Member

Συμφωνώ!!! Έτσι θα ηρεμήσει η κατάσταση.Ίσως είναι επειδή θέλει να ζευγαρώσει και δεν τον αφήνει.Άμα τον στειρώσεις πιστεύω πως θα ηρεμήσει και έτσι δεν θα υπάρχουν προβλήματα.Επιπλέον είναι κρίμα και για τη μικρή σου...!
  11. annia

annia New Member

Καλησπέρα,

Εδώ και 6 μήνες έχουμε με τον σύντροφο μου ένα pit bull με διασταύρωση boxer το οποίο τώρα είναι 9μηνων. Όταν το έφερε ο σύντροφος μου ήταν τόσο φοβισμένο και ήσυχο (3 μηνών τότε) ως λάτρης των σκυλιών αποφάσισα να του κάνω την βασική εκπαίδευση έτσι ώστε μεγαλώνοντας να είναι ελεγχόμενος. Μπορώ να πω ότι παρόλο που μου έλεγαν όλοι ότι τόσο μικρό δεν θα μάθει, ανταποκρίθηκε πολύ καλά και έμαθε πάρα πολλά, περισσότερα και από την βασική εκπαίδευση μέχρι και να ανιχνεύει οτιδήποτε του κρύψω και του ζητήσω να το βρει. Περίπου 2 μήνες πριν ξεκίνησε να ανεβαίνει στο κρεβάτι όπου κοιμόμαστε και ενώ στην αρχή του το απαγορεύαμε κάποια στιγμή τον αφήσαμε( πολύ κακώς). Όλα ήταν μια χαρά ώσπου πριν 5 μέρες κάθε φορά που ερχόταν ο σύντροφος μου να ξαπλώσει του γρύλιζε με αποκορύφωμα σήμερα ετοιμάστηκε για επίθεση. Να επισημάνω ότι εγώ ασχολούμαι με την εκπαίδευση του , τις βόλτες του, την γυμναστική και το φαί του , ο σύντροφος μου σχεδόν δεν ασχολείται και τις τελευταίες 2 φορές που του γρύλισε τον χτύπησε κιόλας. Δεν είχε δώσει ποτέ τέτοιες ενδείξεις ότι μπορεί να επιτεθεί , είναι πολύ φιλικός με όλους . Αυτό που υποθέτω είναι ότι θεώρει δικό του τον χώρο στο κρεβάτι και αντιλαμβάνομαι ότι αυτό πρέπει να <κοπεί> με νέα εκπαίδευση. Όποιος είχε παρόμοιο περιστατικό ή γνωρίζει να μου δώσει κάποια συμβουλή? Μήπως συμβαίνει κάτι που δεν έχω αντιληφτεί?
  12. marich

marich Active Member

Να πεις στον σύντροφο σου να του δόσει περισσότερη προσοχή και θα δεις που θα αλλάξει η συμπεριφορά του !
  13. annia

annia New Member

Από ότι έχω καταλάβει δεν το έχει πολύ ο σύντροφος μου με το σκυλάκο μας , δηλαδή έκτος από το να παίζει που και που με αυτό και να του δίνει καμιά λιχουδιά , και μετά από αυτό το περιστατικό νομίζω ότι πρέπει αν έχει αρχίσει να το φοβάται , με αποτέλεσμα να μην ασχολείται καθόλου μαζί του. Είναι πολύ πιο εύκολο να εκπαιδεύσεις σκύλο παρά άνθρωπο. Θα δω τι μπορώ να κάνω και ευελπιστώ να μην υπάρχει κάτι ανησυχητικό σε αυτή τη συμπεριφορά! Σε ευχαριστώ!
    marich likes this.
  14. Adespota Greece

Adespota Greece New Member

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Βρήκα τυχαία το θέμα που έχετε ανοίξει ομολογώ και παρότι είναι παλιό θέλω και εγώ με την σειρά μου να εκφράσω την αποψή μου. Πρώτα από όλα τό ότι είχε παρατημένο το σκυλί στο εργοστάσιο είναι δείγμα του ότι το σκυλί δεν έχει καθόλου καλή σχέση με τα αφεντικά του. Άρα λοιπόν το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει και από ότι βλέπω έκανε είναι η στείρωση και μετά η εκαπίδευση για να κοινωνικοποιηθεί το σκυλί. Παρόλα αυτά υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι ιδιοκτήτες που παίρνουν ένα σκυλί και δεν το εκπαιδεύουν και μετά μιλούν για επιθετικότητα χωρίς όμως ποτέ να τολμούν να παραδεχτούν ότι το σκυλί τους δεν είναι κοινωνικοποιημένο επειδή ακριβώς δεν έχει εκπαιδευτεί. Επομένως είναι καθαρά θέμα των ιδιοκτητών αυτό και όχι τόσο του σκυλιού. Απο εκεί και πέρα όμως δεν πέρνεις ένα σκυλί και το παρατάς στο προαύλιο ενός εργοστασίου. Αυτό κατά την γνώμη μου είναι έγκλημα!
    Last edited: Jan 23, 2018
    marich likes this.

Share This Page