Επιθετικος σκυλος

Discussion in 'Απορίες' started by Keity, Dec 7, 2007.

1. Keity

Keity New Member

Καλησπερα σε όλους..
    Εχω ενα μικροσωμο ημιαιμο σκυλο 5 ετων που ακουει στο ονομα coockie..
    Το προβλημα μου ειναι οτι ενω γενικα ειχε μια αντιπάθεια προς τα παιδια κ τα μηχανακια τον τελευταιο καιρο εχει επιδεινωθει τόσο η κατασταση που οχι μονο γρυλιζει αλλα μερικες φορες ορμαει κιόλας..
    Το πρωι επειδη λειπω στην δουλεια δεν μπορω να τον βγαζω βόλτα κ οι δικοι μου τον αφηνουν στην αυλη απο οπου μπορει να βγει στο δρομο(το ξερω απαραδεκτο αλλα δεν μπορω να κανω κατι)..
    Τι μπορω να κανω για να κόψει αυτη την ΠΟΛΥ κακη κ επικινδυνη συνηθεια??

ΡS Ορισμενες φορες εχει την ιδια αντιδραση κ με αλλα σκυλια αλλα πιο σπανια..!!!
  2. drosia

drosia New Member

εεε στανταρ αντιδραση του Παρη μου ειναι αυτη...
    Και γω ειχα ρωτησει κατι αντιστοιχο παλαιοτερα αλλα καμια dog trainer δεν μου απαντησε εμενα σνιφ :cry:

λετε να θεωρουν την συμπεριφορα του Παρη μου ανεπιδεκτη μαθησεως?

να και σημερα ρωτησα κατι και παλι δεν μου ειπαν κατι :smt022
  3. Keity

Keity New Member

Ρε συ δροσια εχει καταντησει σοβαρο προβλημα..Γιατι αν κ μενουμε 4 ατομα στο σπιτι αν δεν ασχοληθω εγω με τον σκυλο κανεις δεν προκειται κ φοβαμαι οχι μονο για τον σκυλο αλλα κ για τους αλλους πλεον..
    Πες ορμαει σε ενα παιδακι ή τρομαζει εναν οδηγο κ πέφτει απο το μηχανακι του..Εμενα θα τρεχουν στα δικαστηρια..!!
  4. drosia

drosia New Member

τα χω γραψει και σε αλλα post..

ο δικος μου εκτος απο τον εαυτο του δεν παει κανεναν αλλο

1ον γαβγιζει οτι σκυλι δει (δεν τα παει καλα με κανενα εκτος απο τα αλλα τα δικα μου, και 1 2 στη γειτονια, αφου τα συναντησε και μυρισε καμια κατοστη φορες
    2ον γυριζει απροειδοποιητα και δαγκωνει
    3ον το κανει στη βολτα αν περασει καποιος που δεν γουσταρει στα καλα του καθουμενου, ακομα και σε ανθρωπο που τον χαιδευει και τον εχει δει μεσα στο σπιτι 3 4 φορες, μπορει να γυρισει να δαγκωσει

εσυ πρεπει οπωσδηποτε να μην το αφηνεις εξω..φτιαξε ενα προχειρο προστατευομενο χωρο στην αυλη σου ή παρε ενα crate και περιορισε το οσο θα λειπεις ή κλειστο στο δωματιο...οσο αλωνιζει ελευθερος αφινιαζει
    Κανεις δεν μπορει να τον βγαλει για ενα κατουρημα μονο οσο θα λειπεις?
  5. drosia

drosia New Member

επισης...
    Οσο στην αρχη αλωνιζε ο Παρης για καποιο διαστημα στο δρομο, μονος για κανα 10 λεπτο, ειχε ριξει ανθρωπο απο μηχανακι, ειχε δαγκωσει μπατζακι και μετα αμπαρωθηκε στην αυλη και εβγαινε μονο με λουρι..

δεν ξερω τι μπορει να κανεις σε ενα σκυλι 9 χρονων αλλα το δικο μου εχει φατσα αγγελουδι και συμπεριφορα διαβολακι..

πρεπει να τον περιορισεις βρες τροπο μια δυο στο τελος θα γινει κανα κακο..στο λεω εκ πειρας
  6. aggeliki

aggeliki New Member

ολα αυτα μονο με εκπαιδευση μπορουν να βελτιωθουν...
  7. gikkat

gikkat New Member

εγώ πάλι πιστεύω πως ένα σκυλί που δεν γουστάρει τα παιδιά δύσκολα θα το κάνεις να τα γουστάρει, το ίδιο ισχύει και με τα μηχανάκια :wink:
  8. Keity

Keity New Member

Ωχ κατάλαβα..
    Σηκωνομαι που σηκωνομαι απο τις 5 τα αξημέρωτα για την δουλεια..Αντε βρε δεν πειράζει θα σηκώνομαι απο τις 4 τώρα..
    :oops: :oops:
  9. Marin

Marin Moderator

Κάποιος πρέπει να βγάζει το σκύλο βόλτα κατά τη γνώμη μου γιατί η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική εφόσον φυλάει το σπίτι του. Ο ελεύθερος σκύλος φυλάει το σπίτι του από όλους απλά μπορεί να φυλάγεται περισσότερο από κάποιους που θεωρεί πιο επικίνδυνους (π.χ. παιδιά, αλλοδαπούς κτλ).

Το έχω ψάξει λίγο γιατί η μία σκύλα μου είναι έτσι, δε θέλει με τίποτα Αλβανούς-Πακιστανούς και ηλικιωμένους. Έχω γλυτώσει πολλά χέρια από τα δόντια της σε φάσεις που απλά μου έχει φύγει, δε το συζητώ καν να την έχω ελεύθερη μόνιμα.

Μαρίνα
  10. matilda

matilda New Member

Κειτυ δυστυχώς δεν μπορείς να διορθώσεις συμπεριφορές σε ένα σκύλο που είναι ανεξέλεγκτος.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να διασφαλίσεις για την αφάλεια των περαστικών αλλά και του σκύλου σου ότι δεν θα ξαναβγεί μόνος του στον δρόμο.

Θα σου πρότεινα επίσης να μειώσετε τις ώρες που μένει μόνος του στην αυλή ώστε να μην είναι συνέχεια εκτεθειμένος σε ερεθίσματα που τον στρεσάρουν και τον εκνευρίζουν.

Μπορείς να φροντίσεις για την περίφραξη της αυλής ώστε να μην φεύγει ο σκύλος από αυτήν και να ζητήσεις από τους γονείς σου όσο δεν είσαι στο σπίτι αν δεν μπορούν να τον βγάλουν βόλτα να τον αφήνουν εκεί για 10-15 λεπτά κάθε φορά με την δική τους επίβλεψη.

Αυτά για μένα είναι τα βασικά. Αφού γίνουν αυτά μετά μπορούμε να συζητήσουμε και το κομμάτι της διόρθωσης της συμπεριφοράς.
  11. Keity

Keity New Member

Matilda ευχαριστω για την απαντηση αλλα δυστυχως αυτο ειναι ανεφικτο(να βγαζουν οι γονεις μου τον σκυλο)..
    Για τον απλο λογο οτι προτιμουν να τον αφηνουν μονο στην αυλη..( :( :( )

Το μονο που μπορω να κανω ειναι να ξυπνάω πιο νωρις κ να αλλαξω τις αλλες ωρες που τον βγαζω βολτα ωστε μπορω να τον επιβλεπω..
    Εφοσον γινουν αυτα τι αλλο μπορω να κάνω??
  12. argos

argos New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΕΙΤΥ,
    ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΚΟΜΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ:
    ΤΡΩΕΙ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ- ΤΙ ΕΙΔΟΣ-ΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ- ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ
  13. Keity

Keity New Member

Γενικα ειναι πολυ καλοβουλο σκυλι..Εχει ιδιαιτερη αδυναμια σε μενα κ στον πατερα μου..Συνηθειες..??
    οχι τιποτα ιδιαιτερο..Του αρεσει να κοιμαται στο κρεββατι μου,να κυνηγάει τα μηχανακια,να τρεχει στην παραλια..Τετοια πραγματα..
    Οσο για το φαγητο κυριως τρωει ξηρη τροφη (καμια φορα κ απο το φαγητο μας)και τις πιο πολλες φορες του δινω εγω(τις υπολοιπες η μαμα..)
    Αυτα..
    Ακυρο αλλα εισαι εκπαιδευτης???
  14. argos

argos New Member

Προσπάθησε να του δίνεις μόνο ξηρά τροφή. Στη συνέχεια κάνε το εξής: Βάλε την ημερήσια ποσότητα σε ένα σακουλάκι ή καλύτερα σε μία 'μπανάνα' που φοριετε στη μέση. Δίνε μικρές χούφτες με φαγητό (χωρίς να σου πέφτει κάτω). Πες μου πως ανταποκρίνεται. Τα ξαναλέμε.
  15. Marin

Marin Moderator

Αυτό να το κάνει για να μην είναι επιθετικός προς τους ανθρώπους και τα μηχανάκια?

Μαρίνα
  16. noela

noela New Member

Αυτό θα το κάνει να υποταχτεί στην Κείτυ, να τη σέβεται και να της δίνει σημασία αφού ανά πάσα ώρα και στιγμή θα έχει πιθανότητα να φάει. Κατ' επέκταση θα μπορεί να του δίνει τροφή όποτε περνάει π.χ. μηχανάκι ώστε από τη μια να του αποσπάσει την προσοχή από το μηχανάκι και από την άλλη να το συνδέσει με κάτι θετικό και να μην επιτίθεται. Έτσι όταν περνάει μηχανάκι θα του είναι από αδιάφορο εώς θετικός συνειρμός κλπ

Φυσικά, κατά τη γνώμη μου, δε θα έπρεπε ποτέ να είναι χωρίς λουρί το σκυλάκι εφόσον ορμάει σε παιδιά και μηχανάκια γιατί αργά ή γρήγορα αυτό θα τη βάλει σε μπελάδες.
  17. Marin

Marin Moderator

Ο σκύλος όμως είναι χωρίς τον ιδιοκτήτη του όλη την ημέρα.

Μαρίνα
  18. noela

noela New Member

Αν κάποιος δεν ασχοληθεί δε θα αλλάξει τίποτα από μόνο του μαγικά. Είτε παίρνεις κάποιες μέρες άδεια, είτε κάνεις τους γονείς σου να καταλάβουν πόσο σημαντικό είναι και να συμβάλλουν στην αναμόρφωση του σκύλου, είτε ακόμα καλύτερα κάνεις και τα δύο. Αλλιώς κάθεσαι και παραπονιέσαι, "εμένα ο σκύλος μου κάνει αυτό". Όπως είπε και η Matilda πρέπει αρχικά να γίνει κάτι με τη περίφραξη και το σκυλί να μην παραμένει ανεπίβλεπτο όλη μέρα εκεί.
  19. gikkat

gikkat New Member

Διαβάζω από το πρωί αυτό το θέμα, το κοιτάω από 'δω, το κοιτάω από 'κει και κατέληξα σε ορισμένα σχόλια τα οποία και σας παραθέτω. Χωρίς παρεξήγηση προς και από κανέναν... Λοιπόν:

Φίλε/η argos καταρχάς καλώς ήλθες.

Όσον αφορά στο θέμα του να τρέφεται αποκλειστικά με ξηρά τροφή, συμφωνώ. Στη συνέχεια όμως προτρέπεις τη φίλη να χρησιμοποιήσει την ημερήσια ποσότητα της τροφής του σκύλου ως λιχουδιά.

Απ' όσο γνωρίζω:
    α. η μέθοδος του positive training βασίζεται στην ανταμοιβή του σκύλου πάνω σε μία θετική του ενέργεια - αρχικά τουλάχιστον - με λιχουδιές (εκτός κι αν δε βασίζεσαι σ' αυτό).
    β. όσον αφορά στο φαγητό πρέπει να τηρούμε συγκεκριμένο πρόγραμμα (ώρες που τρώει) όσο το δυνατόν καλύτερα και να προσέχουμε το σκυλί πριν και μετά να είναι χαλαρό ώστε να αποφύγουμε πιθανά προβλήματα συστροφής στομάχου.

Με τη μέθοδο που αναφέρεις, κατά την προσωπική μου πάντα άποψη, ούτε οι ώρες τηρούνται, ούτε το σκυλί αναμοίβεται με λιχουδιές. Εν ολίγοις, θεωρώ τουλάχιστον βασανιστικό για το ζώο να σε παρακαλάει στην ουσία - για το πιο απλό που ένας ιδιοκτήτης πρέπει να του προσφέρει - για την τροφή του.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη λογική της συμβουλής σου, πολύ πιθανόν κάπου να χάθηκα και να μην καταλαβαίνω κάτι...

Έφη,

Στο συγκεκριμένο post σου απαντάς στη λογική της συμβουλής που ο/η φίλος/η argos προτείνει. Θα το θεωρήσω ως δική σου άποψη και θα σχολιάσω μιας και αναμένω και απάντηση από τον "πρωτεργάτη"... :wink:

Χρησιμοποιείς τη φράση "θα το κάνει να υποταχτεί στην Κείτυ". Γιατί? Αυτό θέλουμε από τους καλύτερούς μας φίλους? Να είναι υποταγμένοι σε εμάς? Και τον υποτάσουμε στερώντας του το φαγητό?
    Κατά την προσωπική μου (πάντα) άποψη σεβασμό δεν κερδίζεις με τη συγκεκριμένη μέθοδο για τον ένα και μόνο λόγο. Γιατί το σκυλί δεν σταματάει να κάνει κάτι άλλο επειδή ακούει εσένα, αλλά επειδή ακούει την πείνα του. Άλλωστε σκοπός όλων των ιδιοκτητών (έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον) είναι ένα σκυλί που μας ακούει γιατί μας γουστάρει όχι γιατί το έχουμε κάνει να μας ακούει για να του δώσουμε τροφή. Φυσικά και χρειάζεται η ανταμοιβή αλλά όχι να γίνεται αυτοσκοπός.

Τέλος, θα ήθελα να πω την άποψη μου επί του θέματος, εμπειρικά πάντα. Θεωρώ ότι το σκυλί της φίλης Keity απλά κυνηγάει μηχανάκια γιατί βαριέται που είναι ολιμερίς μόνο του και έχει βρει κάτι να απασχολείται. Στην περίπτωση που το κάνει μπροστά στην Keity θεωρώ ότι το κάνει για εκείνη, είτε για να την προστατέψει (έχουν μια περίεργη λογική τα σκυλιά για το τι θεωρούν απειλή μερικές φορές) είτε απλά για παιχνίδι για να της δείξει "τι καταφέρνει" να κάνει. Η καλύτερη λύση όπως ανέφερε και η Έφη είναι το σκυλί να μην είναι ελεύθερο στο δρόμο για το καλό και εκείνου και των μηχανόβιων. Να περιοριστεί με κάποιον τρόπο στον κήπο για τις ώρες που είναι μόνος του και να βγαίνει βόλτες με λουρί και παιχνίδι, πολύ παιχνίδι ώστε να μην ψάχνει να βρει άλλους τρόπους εκτόνωσης πιθανόν ενοχλητικούς για τους γύρω του (κυρίως 2ποδους).

Το θέμα με τα παιδάκια είναι πολύ σχετικό. Υπάρχουν σκυλιά που τα πάνε καλά με τα παιδιά και ανέχονται διάφορα, υπάρχουν κι άλλα που δεν έχουν υπομονή και που τους προκαλούν νευρικότητα. Το σκυλί ανήκει στη δεύτερη περίπτωση και θεωρώ ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι διαφορετικό από το να μάθει να ζει με αυτό και να προστατεύει και το σκύλο και τα παιδάκια από τέτοιες καταστάσεις. Υπάρχουν περιπτώσεις σκυλιών που δεν τα πάνε καλά με τα παιδιά γενικά αλλά με συγκεκριμένα παιδιά είναι μια χαρά κι αυτό οφείλεται κυρίως στα ίδια τα παιδιά. Στην περίπτωση που θες να τα πηγαίνει καλά με συγκεκριμένα παιδάκια της οικογένειας δεν έχεις παρά να κάνεις μια προσέγγιση ήρεμα, αφού πρώτα εξηγήσεις στα παιδιά πώς πρέπει να φερθούν και τουλάχιστον για αρχή ο σκύλος να είναι μαζί σου με λουρί.

Αυτά, από εμπειρία
    Κατερίνα

ps. sorry για το τεράστιο post :oops:
  20. argos

argos New Member

Γεια σε όλους
    Είναι ευχάριστο που ξεκινάμε μία συζήτηση για να βοηθήσουμε το σκύλο της ΚΕΙΤΥ. Εδώ φαίνεται και η αξία ύπαρξης των fora.
    Όσα γράφετε είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα
    Θέλω να κάνω μερικές παρατηρήσεις σε αυτά που γράψατε:
    Δεν μίλησα ποτέ για υποταγή
    Ο σκύλος στη φύση δεν τρώει όποτε θέλει αλλά όποτε βρίσκει
    Η διαδικασία του φαγητού δεν είναι απλή υπόθεση
    Δεν είπα ότι η τροφή θα πρέπει να δίνεται βασανιστικά, απλά ταΐζεις το σκύλο
    Δεν θα πρέπει να κατατάσσουμε το σκύλο σε μία κατηγορία να συμβιβαζόμαστε με αυτό και να μην προσπαθήσουμε τουλάχιστον.
    Συμφωνώ ότι μπορεί να νιώθει ανία αλλά κάτι πρέπει να γίνει.
    Φοβάμαι ότι άνοιξαν πολλά θέματα για συζήτηση.
    Περιμένουμε όλοι να μας πει τι γίνεται η ΚΕΙΤΥ

Share This Page