Επιθετικός σκύλος

Discussion in 'Απορίες' started by Strayshelp, Sep 29, 2007.

1. mariannchen

mariannchen New Member

kalispera paidia...
    einai i proti fora pou mpaino sto site meta tin proigoumeni tetarti...
    ego parakalesa tin ioanna na sas pei ti egine me ton tomy, enoiotha oti sas to xrostao gia to apistefto endiaferon pou deiksate, alla kai giati sas to eixa iposxethei. omos ego den imoun se thesi na kano tin anakoinosi. to pos eimai, de tha sas to po, o noon noeito.
    i rottie den exei katholou adiko paidia, mono o theos kserei poses fores exo kanei oles aftes tis erotiseis ston eafto mou. ti the eixe allaksei an eixa diavasei vivlia oso o tomy itan koutavaki, an eixa rotisei atoma pou kseroun, an den tou simperiferomoun me vasi ta anthropina kritiria, opos poli sosta eipe i rottie. rottie, ego se katalavaino, pistevo pos an imoun sti thesi sas, tha skeftomoun opos esi. to mono pou mporo na se vevaioso, einai oti para ta polla lathi pou eginan, pote den eleipse apo ton tomy aperanti agapi. den tou eixa adinamia, tou eixa latreia. kai to na to paikso theos - giati kaka ta psemata - apokleistika diki mou apofasi itan, se ena zoo gia tou opoiou ti simperifora efthinomai kai ego, den itan efkolo. nomizo pos afti i apofasi kai i eikona tha me akolouthoun gia oli mou ti zoi. egige stin agkalia mou, me tipota den tha mporousa na ton afiso mono, tou to ofeila.
    oso gia to koutavi pou mou eferan... einai ena gliko koritsaki peripou 5-6 minon, 14 kila, to vrikan demeno kai paratimeno se ena giapi... kai eno den ithela na asxolitho mazi tou, tora afti ti stigmi koimatai sta podia mou. mesa se dio meres emathe to katse kai to ksapla kai me lixoudies dinei kai xeraki, sxedon den kanei tipota mesa sto spiti, koimatai mono sto krevvataki tis, mpainei moni tis sto aftokinito kai kathetai isixi sto port mpagaz (me kouvertoula kai xoris etazera enoeitai), den travaei sti volta, den einai epithetiki me alla skilia oute me giatia kai simera tin piga volta sto dasos sti varimpompi, tin elisa kai den efige oute 10 vimata apo to plai mou. opote tin fonaza erxotan to idio defterolepto. mas koitaei me apistefti evgnomosini. joan, tha peraseis na tin deis, o dromos sou einai. tha mou kaneis kalo....
    ksereis rottie, isos me ta skilia einai opos kai me ta paidia kai den efxomai se kanenan ma se kanenan mas na to zisei. otan i ksadelfi mou exase to moro tis se ilikia 5 minon, mporese na vrei iremia, mono otan gennise ksana kai gennise meta apo deka mines. pote den exei stamatisei na penthei to moro tis, apla to kainourgio moraki tis apaline ligo ton pono, eixe pali ena stoxo. k ego me ti mikri aisthanomai sa na mou dinetai i efkairia na kano kalo se mia alli psixoula pou to exei anagki. ti thesi tou tomy pote de tha tin antikatastisei stin psixi kai stin kardia mou, apla mporesa mazi tis pali na xamogelaso. kai sas iposxomai oti den tha tin aggiksei pote kanenas ekpaideftis ektos apo tin joan (an xreiastei, giati einai toso koinoniki kai toso kalovoli, pou den eimai kan sigouri an xreiazetai).
    afta gia tin ora paidia, den ksero ti allo na po ektos apo ena megalo efxaristo se olous kai idiaitera sti joan gia ti voitheia kai ti simparastasi tis.
  2. pity

pity New Member

Λυπάμαι πολύ ειλικρινά...λυπάμαι που έγινε αυτό.Πίστευα πως υπάρχει λύση πάντα υπάρχει λύση αλλά ένα προβληματικό σκυλί ποτέ δεν είναι ευχάριστο ?Σε αντίθεση βέβαια με ένα σκυλάκι που σε ακούει που κάθεται ήσυχα...ε ναι αυτό είναι τέλειο άλλωστε τι είναι τα σκυλιά διακοσμητικούλια έτσι για να μας κρατάνε λίγο συντροφιά και να περνάμε τον ελεύθερο χρόνο μας .
    Είμαι εντελώς κάθετη στο θέμα ευθανασίας για θέματα συμπεριφοράς.Θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχουν κακά σκυλιά άγρια ...όλα έχουν το κουμπί τους και θέλουν τον τρόπο τους και το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία.
    Αλλά η υπομονή είναι δύσκολη έτσι?Ενώ η ευθανασία φαντάζει η ιδανικότερη λύση...και φυσικά ο πόνος περνάει εδώ άνθρωπος χάνεται και κάποια στιγμή σταματάς να πονάς για το σκύλο τώρα ψιλοπράγματα....
    Όλα τα προβλήματα έχουν την λύση τους αλλά τώρα πάει τελείωσε η απόφαση πάρθηκε και τα προβλήματα τελείωσαν!!!
    Ευχομαι το καινούριο σου σκυλί να μην έχει την ίδια κατάληξη και μην ξεχνάς και το δικό σου στα πόδια σου κοιμόταν!!
    Συγνώμη για τον τόνο μου συγνώμη αλλά δεν μπορώ.
  3. aggeliki

aggeliki New Member

pity,καταλαβαινω πως αισθανεσαι,αλλα η mariannchen
    ,απο οτι καταλαβαινω,δεν ειναι οπως αλλες περιπτωσεις ανθρωπων που κανουν ευθανασια μονο και μονο γιατι δεν θελουν αλλο τον σκυλο.για να λεει η joan οτι παντα θα υπηρχε πιθανοτητα καποιον να δαγκωσει και οτι δεν ηταν απλη περιπτωση,κατι θα ξερει παραπανω.σιγουρα δεν του καναν απροβληματιστα ευθανασια,4 χρονια προσπαθουσαν,καλος ή κακος με λαθος τροπο,αλλα προσπαθουσαν.ξερεις πως ειναι να στα λενε αυτα οταν λατρευες τον σκυλο σου,αλλα πραγματικα δεν γινοταν αλλιως??δεν ξερουμε την κατασταση ακριβως,και εγω δεν ειχα ποτε επιθετικο σκυλο για να ξερω αν εκανε και τι εκανε λαθος.το μονο σιγουρο ειναι οτι τον αγαπουσαν πραγματικα και ειναι πολυ σκληρα αυτα που λες σε εναν τετοιον ανθρωπο σε αυτην την φαση και εγω πιστευα οτι θα τα καταφερναν και πολυ στεναχωρηθηκα αλλα προφανως τα πραγματα δεν ηταν τοσο απλα....
  4. Sofia

Sofia New Member

Οπως λες εχεις εμπειρια απο επιθετικα σκυλια και το σεβομαι,ομως θα ηθελα να σκεφτεις αν δεν ηταν ενα παλιοζουζουνι οπως το δικο σου που γραφεις εδω...
    και ηταν ενας ποιμενικος μεγαλοσωμος σκυλος τι θα εκανες?
    Καμμια φορα πρεπει να αναλογιστουμε και τις ευθυνες που εχουμε προς τα αλλα σκυλια και τους αλλους ανθρωπους,οταν εχουμε ενα επιθετικο σκυλι,θα σου αρεσε εσενα οταν βγεις βολτα να ερθει ενα επιθετικο σκυλι και να σου αρπαξει το σκυλι σου απο το σβερκο?θα σου αρεσε να εχεις ενα μικρο παιδακι και καθως περπατας να ερθει ενα τεραστιο ποιμενικο οπως ηταν αυτο και να στο δαγκωσει στο προσωπο?
    Οταν εχουμε ενα μεγαλοσωμο επιθετικο σκυλι ειναι σαν να βγαινουμε εξω με μια βομβα ετοιμη να εκραγει
  5. pity

pity New Member

Σοφία δεν εννοώ το παλιοζουζούνι όταν λέω είχα εμπειρία σε επιθετικό σκυλί εντάξει και ο λάκης είναι αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό και ο λάκης είναι και 5κιλά σκατούλι δεν συγκρίνεται.Εσύ έχεις σκεφτεί τι θα έκανες αν ήταν το δικό σου σκυλί όμως???Γιατί αν ήταν το δικό μου η ευθανασία δεν θα ήταν λύση.Και δεν θα αναφερθώ σε συναισθηματολογίες σε αυτή τη φάση δεν έχουν κανένα λόγο να ειπωθούν.

Λυπάμαι πολύ αν στενοχώρησα την mariannchen και για τον τρόπο μου(που δεν το συνηθίζω) αλλά τρελάθηκα ειδικά όταν περιγράφει πόσο καλό είναι το καινούριο σκυλί πόσο την ακούει κτλ...Στο κάτω κάτω δεν με αφόρα κιόλας αλλά πιστεύω πως όταν μπαίνεις σε ένα φορούμ θα ακούσεις και την κριτική και όχι μόνο ότι σου αρέσει και σε ευχαριστεί.
    Και για άλλη μια φορά θα πω πως είμαι κάθετη εντελώς κάθετη γιατί κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρεί τη ζωή κανενός πλάσματος.Λυπάμαι.
  6. Sofia

Sofia New Member

Ναι το εχω σκεφτει.Αν ειχα κανει ολα οσα εκανε η οικογενεια αυτη για το σκυλο,θα εκανα ευθανασια.
    Στο ξαναλεω,δεν εχουμε κανενα δικαιωμα να παιζουμε με τις ζωες των αλλων ανθρωπων,παιδιων η σκυλιων εχοντας ενα τετοιο επικινδυνο σκυλι.
    Ειχε στειλει τοσους ανθρωπους στο νοσοκομειο,αν ηταν ενα μικρο παιδακι αυτο που θα δαγκωνε στο κεφαλι και εμενε αναπηρο η πεθαινε πες μου εσυ το εχεις σκεφτει?
    Δεξου οτι υπαρχουν σκυλια με γεννετικη προδιαθεση στην επιθετικοτητα που θελουν ειδικους χειρισμους να για την κρατας σε χαμηλα επιπεδα,εχουν γραφτει και εχουν γινει ερευνες πανω σ'αυτο,ειναι δυνατον τετοια σκυλια να μην τα κανουν ευθανασια?
    Θεωρεις οτι θα ειχε καλυτερη ζωη αν ηταν ολη μερα δεμενο καπου?αν ηταν ολη μερα κλεισμενο σε ενα κλουβι?τι ποιοτητα ζωης θα ειχε αυτο το σκυλι απο δω και περα?
  7. aggeliki

aggeliki New Member

pity,ολες τις φορες παιζει ρολο και η ψυχολογια που εχει ο καθενας σε τετοιες περιπτωσεις,αλλιως του ακουγεται καποιου που ειναι εξω απο το χορο η κατασταση και αλλιως να το ζεις για 4 χρονια,να φοβασαι για τους γυρω,να εισαι συνεχεια σε διλημα ,να στεναχωριεσαι.αλλιως αν εχεις και οικογενεια και αλλιως να εισαι μονος.δεν ξερεις τι δυνατοτητες ψυχικες εχει ο καθενας τι αποθεματα, και τι εχει τραβηξει μεχρι τωρα.
  8. Marin

Marin Administrator

Νομίζω ότι πάμε να περάσουμε σε άλλο άκρο και να βγάλουμε ήρωες την οικογένεια που έκανε ευθανασία. Είπαμε ότι "το κατανοούμε, το ανεχόμαστε" ή οτιδήποτε, αλλά όχι ρε παιδιά και να αρχίσουμε να προωθούμε αυτή την ιδέα ξαφνικά.

Υπάρχουν μεν περιπτώσεις δύσκολες, υπάρχουν όμως και λύσεις τις περισσότερες φορές.

Σας γνωστοποιώ περιστατικό με άκρως επιθετικό Γερμανικό ποιμενικό που προοριζόταν για ευθανασία και όσο τον είχαμε σε πανσιόν δάγκωνε τα κάγκελα, αλλά μία ωραία μέρα μετά από καθημερινή επαφή με τον Μιχάλη (που τώρα τον έχει υιοθετήσει κιόλας), ο σκύλος απλά ηρέμησε. Αυτός ήταν εντελώς κακοποιημένος σκύλος με πολύ θλιβερή ιστορία. Και τώρα είναι αγκαλίτσας.

Μαρίνα
  9. pity

pity New Member

Κορίτσια δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν έχω την γνώμη μου έχω τις εμπειρίες μου και αυτά που πιστεύω είπα.Και υπάρχουν και άλλα που μπορώ να πω και να αντιπαραθέσω αλλά δεν νομίζω ότι έχουν κανένα νόημα.Δεν ξέρω τα ψυχικά αποθέματα τις mariannchen δεν ξέρω τις αντοχές της απλά για μένα η απόφαση ήταν λάθος.

''δεν εχουμε κανενα δικαιωμα να παιζουμε με τις ζωες των αλλων ανθρωπων,παιδιων η σκυλιων εχοντας ενα τετοιο επικινδυνο σκυλι. ''
    δεν έχουμε επείσης κανένα δικαίωμα να αφαιρούμε ζωές...

''Θεωρεις οτι θα ειχε καλυτερη ζωη αν ηταν ολη μερα δεμενο καπου?αν ηταν ολη μερα κλεισμενο σε ενα κλουβι?τι ποιοτητα ζωης θα ειχε αυτο το σκυλι απο δω και περα?''
    τουλάχιστον θα ζούσε
  10. Marin

Marin Administrator

Εγώ την pity την καταλαβαίνω γιατί και μένα μου κακοφάνηκαν κάποια πράγματα, τα οποία προσπαθώ να μη σχολιάσω.

Μαρίνα
  11. Marin

Marin Administrator

Όχι δε συμφωνώ σε αυτό... δε δέχομαι το "τουλάχιστον θα ζούσε", γιατί κανείς δε θα ήθελε αυτή τη ζωή.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Μαρίνα
  12. aggeliki

aggeliki New Member

ποιος προωθησε αυτην την ιδεα??εγω μιλησα μονο για την συγκεκριμενη περιπτωση,συμφωνα παντα με αυτα που εχω διαβασει εδω και με τα λεγομενα των εκπαιδευτων.δεν ειπα οτι θα εκανα ή δεν θα εκανα εγω ευθανασια σε αυτον τον σκυλο γιατι δεν εχω ζησει σε αυτην την κατασταση και δεν μπορω να κρινω.
  13. fwteinh

fwteinh New Member

τωρα τι λογικη ειναι αυτη?
  14. pity

pity New Member

''Εγώ την pity την καταλαβαίνω γιατί και μένα μου κακοφάνηκαν κάποια πράγματα, τα οποία προσπαθώ να μη σχολιάσω.

Μαρίνα''

και είχα αρχίσει να πιστεύω πως εγώ είμαι πολύ καχύποπτη...

''δε δέχομαι το "τουλάχιστον θα ζούσε", γιατί κανείς δε θα ήθελε αυτή τη ζωή''

θα υπήρχε όμως η ελπίδα
  15. Marin

Marin Administrator

Δεν είπα ότι το προώθησες ρε συ, απλά μου κακοφάνηκε που διάβασα 2-3 μηνύματα που με έκαναν να νιώσω πως ίσως κάποιος καταλάβει ότι προωθούν την ευθανασία στα δύσκολα περιστατικά.

Μαρίνα
  16. pity

pity New Member

Φωτεινή δεν είναι λογική καθόλου λογική και ούτε είναι ζωή κλεισμένος σε ένα κλουβί ή δεμένος αλλά απο την ευθανασία τι να πω βρε παιδιά τα έχω χάσει.
  17. aristea

aristea Active Member

Εγώ θα σχολιάσω ότι μου κακοφάνηκε πολύ που μετά από 4 χρόνια φτάσανε στο απροχώρητο και ψάχτηκαν για λύση. Επρεπε να περάσει τόσος καιρός για να καταλάβουν ότι κάτι πρέπει να κάνουν?
    Επίσης μου κακοφάνηκε το θέμα της ασφάλειας. Πόσοι από εσας έχετε ασφαλισμένο σκύλο?
    Πιστέυω ότι η απόφαση είχε παρθεί. Εχω την αίσθηση ότι η συζήτηση απλά ξέλυνε κάποιες ενοχές.
    Δεν γράφω με καμία διάθεση κριτικής. Δεν είναι προσωπικό το ζήτημα.Ο σκοπός είναι να προσκομίζουμε κάτι θετικό από το φόρουμ και να μην κάνουμε τα ίδια λάθη.
  18. Marin

Marin Administrator

Ακριβώς αυτό!!!
  19. Sofia

Sofia New Member

Οχι βεβαια κανεις δεν εκανε ηρωες την οικογενεια αλλα οταν εχεις μεσα σε 4 χρονια παει το σκυλι 3 φορες για εκπαιδευση,που σημαινει οτι περασε το μεγαλυτερο μερος της ζωης του με ειδικους,και ακομα και πριν την ευθανασια του δινεις αλλη μια ευκαιρια με εκπαιδευτη....ε τι αλλο θα μπορουσαν να εχουν κανει.
    Τα λαθη που εγιναν τα αναγνωριζει και η ιδια,αν θες ηταν λαθος το οτι δεν διαλεξει τον σωστο εκπαιδευτη εξ'αρχης αλλα οχι δεν μπορω να θεωρησω οτι ηταν λαθος αποφαση η ευθανασια για αυτο το συγκεκριμενο σκυλι και επουδενι δεν υποστηριζω οτι οποιοδηποτε επιθετικο σκυλι πρεπει να του κανουμε ευθανασια το αντιθετο πιστευω με θετικη εκπαιδευση οτι μπορουμε να εχουμε καλα αποτελεσματα.
  20. aristea

aristea Active Member

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, άλλωστε τάχτηκα υπέρ της ευθανασίας για αυτήν την περίπτωση και μόνο.
    Να μην τους απαλύνουμε όμως και το "πόνο"!!!!!!!!!!!!!!!!

Share This Page