Επιθετικός σκύλος

Discussion in 'Απορίες' started by Strayshelp, Sep 29, 2007.

1. aggeliki

aggeliki New Member

παντως αλλη ευκαιρια εκπαιδευσης με την joan η οποια πιστευω θα ηταν η ιδανικη περιπτωση δεν του εδωσαν.... :?
  2. Marin

Marin Administrator

Άλλο περιστατικό πάρα πολύ δύσκολου σκύλου ήταν ο Πασάς (πιτμπουλ), που ήταν πάρα πολύ περίεργος και ανά πάσα στιγμή εκεί που σου έκανε αγάπες μπορούσε να σε αρπάξει.

Όμως αυτός ο σκύλος, ενώ ήταν πάντα έτσι και ζούσε σε μια πανσιόν επί 4 χρόνια, όταν πήγε να με δαγκώσει στο λαιμό, αποφασίσαμε ότι πρέπει να κάνουμε ευθανασία, γιατί ήταν πολύ επικίνδυνος.

Τότε τον λυπήθηκε μια κοπέλα από την ομάδα, τον πήρε σε μια πανσιόν που ξέρει με δικά της έξοδα και τότε ο σκύλος άλλαξε και έγινε κουτάβι. Μέχρι που πέθανε ενάμιση χρόνο μετά από καλαζάρ, δεν είχε δαγκώσει ποτέ και έπαιζε ακόμα και με παιδιά.

Μαρίνα
  3. joan

joan New Member

Μαρίνα μην συγκρίνεις τέτοιες καταστάσεις γιατί δεν μοιάζουν. Την περίπτωση του Γερμανικού Ποιμενικού του Μιχάλη την ξέρω και δεν έχει καμία σχέση με τη συγκεκριμένη περίπτωση. Το σκυλί είχε κακοποιηθεί και δεν είχε εμπιστοσύνη στους ανθρώπους.

Και επίσης, κανείς δεν είπε ότι καλύτερη είναι ευθανασία. Εγώ θα το προσπαθούσα αλλά η απόφαση δεν ήταν δική μου. Και πραγματικά δεν ξέρω αν είχα κάνει τα πάντα για ένα σκυλί και εξακολουθούσε να είναι επιθετικό, τι θα έκανα. Μάλλον θα σκεφτόμουν την ευθανασία.

Τουλάχιστον θα ζούσε, κάποιος είπε! Με τι κόστος για το συγκεκριμένο το σκυλάκι και με τι κόστος για την οικογένεια! Η ασφάλεια είναι κάτι πολύ γνωστο στο εξωτερικό, προφανώς εμείς δεν το γνωρίζουμε. Δεν είναι κακό. Ειδικά αν έχεις ένα τέτοιο σκύλο. Αν και η Μαριάννα έκανε μόνο για αστική ευθύνη, πχ αν για κάποιο λόγο έπεφτε κατά λάθος πάνω σε έναν άνθρωπο, θα τον πλήρωνε η ασφαλιστική.

Και για μια τελευταία φορά θα πω ότι το σκυλί άρχισε να γίνεται επιθετικό πριν τον αναλάβει ο παραδοσιακός εκπαιδευτής. Ο πρωτος εκπαιδευτής ποτέ δεν τον τιμώρησε ή τον χτύπησε. Δεν είχε γίνει κάτι λάθος ως τότε.
  4. mariannchen

mariannchen New Member

epeidi i katastasi exei arxisei kai ksefevgei apo ton elegxo, exo arxisei genika kai ta pairno sto kranio.
    1. nai, eixa asfaleia gia to skilo giati exo megalosei sti germania kai ekei einai ipoxreotiko kai to vrisko logiko kai tha to kano kai stin torini mou skilitsa giati kaneis den mou eggiatai oti pote de tha tromaksei isos kapoio paidaki, na pesei apo podilato i den ksero k ego ti allo. i astiki efthini den ginetai gia tous epithetikous skilous, alla gia olous. tora to kserete den to kserete, to katakrinete den to katakrinete, de me afora. me afto to skeptiko oute asfaleia piros gia to spiti mas prepei na kanoume (mporei na skeftomaste na tou valoume emeis fotia, giafto kanoume tin asfaleia...) ti na po, den ksero.
    2. kanenas den ekane iroa kanenan k an kapoios to vlepei etsi, pali den me afora. exo pliri epignosi tis praksis mou kai eimai i teleftaia pou tin dikaiologo, eseis tis nixtes koimaste, ego exo na koimitho polles polles meres.
    3. ti skilitsa pou mou eferan, den tin dialeksa, den iksera tin idiosigkrasia tis. prepei na zitiso signomi pou einai fronimi? "kserete paidia, afiste tin ekei alissodemeni sto giapi pou ti vrikate, einai fronimi afti den exei provlima, ferte mou kalitera ena epithetiko skili mpas kai eksileotho"!!!!! etsi eprepe na prakso? arxizoume kai aggizoume ta plaisia tou paralogou mou fainetai.
    4. kai i rottie xtes itan skliri, alla kratise ti sizitisi se ena aksioprepes epipedo pano sto opoio mporeis na sizitiseis. o kathenas den mporouse para na sevastei tis apopseis tis kai apla na sizitisei mazi tis an exei alli apopsi. to simerino mou thimise ligo kafeneio. otan eimaste ektos xorou, xorevoume kai vals kai tango kai xoro tis koilias kai mpaleto ama laxei, ola ta kanoume, omos an xreiastei na anevoume stin pista, mallon kindinevoume na geliopoiithoume.
    logiko einai na theloume ena skili demeno se mia alisida gia oli tou ti zoi, apla gia na min paroume tin apofasi, na min exoume tipseis. ligo egoistiko mou fainetai kai afto, alla as min to sinexiso, tha gino kakia. mporei na min iksera apo skilia otan to apektisa, alla exo mathei pola stin parodo tou xronou giati asxolithika, diavasa, enimerothika. gia ton tomy distixos itan arga. omos ksero oti an ena skili demeno me tin oikogeneia to doseis kapou exontas to oli mera se mia alisida, tha pethanei apo kaimo kai vathia lipi. kai tha pethanei xoris kamia aksioprepeia. alla an afto protimame gia na exoume ti sineidisi mas kathari, pao paso. arkei na mporoume na koitazomaste ston kathrefti, afto einai? distixos to vlepo allios.
    kai thelete na pao poli pio makria? otan exasa ton patera mou prin 7 xronia, zousa mono me afti ti skepsi (eimai monaxopaidi kai ginaika, de xreiazetai na sas po gia to desimo mou me ton patera mou). o pateras mou perase tous teleftaious 12 mines tou aksiolipitos, demenos se ena krevvati (eixe artiriosklirosi ston egkefalo kai oi kiniseis tou itan ektos elegxou), diasolinomenos, me pampers. imoun kathe mera mazi tou. ela omos pou eixe analampes... kai tote me parakalage kai mou elege. "litrose me, den antexo allo afto to martirio, an m agapas kane kati, afou etsi k allios to telos einai vevaio kai plisiazei, mi m afineis na ponao kai na tapeinonomai allo etsi, ego den mporo na kano kati, eimai demenos"... safos kai den ekana tipota, safos kai tha ithela na kano an mporousa, omos den mporousa, de mou to epetrepe i sineidisi mou, den mou to epetrepe o nomos, den mou to epetrepe i anatrofi mou, genika den mou to epetrepe tipota. den tha ksexaso pote ti thlipsi sta matia tou kai to iketeftiko tou vlemma mexri pou esvise. nai, tha ithela na eixa ti dinami na vgalo afta ta gamimena ta mixanimata apo tin mpriza, den tou aksize olo afto!!!!!!!
    afta.
  5. matilda

matilda New Member

Μαρίνα μην φτάσουμε όμως και στο άλλο άκρο επιθετικό ξεπιθετικό θα το κρατήσω και ας με κάνει κομμάτια κάθε μέρα, ή ότι μπορεί εμείς να είμαστε αυτοί που θα κάνουμε κλικ στο επιθετικό τηε γειτονιάς μας και αρχίζουμε να πλησιάζουμε αδιακρίτως.

Υπάρχουν πραγματικά ελάχιστες περιπτώσεις που το σκυλί δεν επιδέχεται βελτίωση και αυτές ακόμα αν ο ιδιοκτήτης είχε αναζητήσει νωρίτερα τον τρόπο θα είχαν αποφευχθει. Το μόνο που δεν βοηθάει είναι οι αλχημείες. Ζητάμε την βοήθεια ειδικού και αν χρειαστεί παραπάνω από ενός και δεν αφήμουμε να φτάσει ο κόμπος στο χτένι. Κάθε σκύλος πριν φτάσει να δαγκώσει έχει δείξει δείγματα ότι θα το κάνει και η επιθετική συμπεριφορά ακολουθεί μια κλίμακα και δεν συμβαίνει από την μια μέρα στην άλλη.

Τέλος να πω και εγώ την δική μου περίπτωση με αδέσποτο κροκόδειλο. Τον σκύλο τον είχαν πάρει όλοι από φόβο, δεν τον πείραζε και δεν τον πλησίαζε κανείς. Για κάποιο λόγο που ποτέ δεν κατάλαβα με είχε πάρει υπό την προστασία του. Με περίμενε να σχολάσω κάθε βράδυ 'εξω από την δουλειά και με συνόδευε εώς την πιάτσα τον ταξί ειδοποιόντας με για τους περαστικούς που πλησίαζαν και πηγαίνοντας πάνω κάτω και γύρω από μένα. Ήταν ξεκάθαρα σωματοφυλακή και πολύ τον ευχαριστώ για την ασφάλεια που μου προσέφερε χωρίς εγώ να του δείχνω κάτι άλλο εκτός από εμπιστοσύνη :για μένα δεν ήταν ο επιθετικός σκύλαρος αλλά ένα ακόμα αδέσποτο.
  6. Marin

Marin Administrator

Πρώτη εγώ συζήτησα και για την άλλη όψη του νομίσματος. Απλά δε θέλω όποιος διαβάζει να πιστέψει πως είμαστε και υπερ.

Μαρίνα
  7. joan

joan New Member

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι θα βελτιωνόταν η κατάσταση, ακόμα και αν τον αναλάμβανα. Και στην τελική δεν είμαι και ο Θεός. Ας ρωτήσετε κάποιον που είναι ψυχολόγος ζώων.
  8. pity

pity New Member

Δεν νομίζω ότι μπορείς να συγκρίνεις το συγκεκριμένο θέμα με ανθρώπινες καταστάσεις πόσο μάλλον με περιπτώσεις υγείας.Το σκυλί σου δεν ήταν άρρωστο δεν πονούσε μπορεί να υπέφερε αλλά επειδή εσύ δεν το καταλάβαινες.Κ αν θες κοίτα και την άλλη πλεύρα αν έκανες ένα παιδί που ήταν επιθετικό που ήταν δυστροπο που ήταν εγκληματίας θα το σκότωνες?Όχι ούτε καν θα το σκεφτόσουν γιατί αυτό θα ήταν το παιδί σου....Ε λοιπόν και για τον σκυλάκο το ίδιο ήσουν γι'αυτόν η μάνα του κατα κάποιον τρόπο...
    Απ'ότι θυμάμαι η joan είπε ότι υπήρχε άλλη μια ελπίδα μπορούσες να του δώσεις άλλη μια ευκαιρία και αυτό που είπα ότι θα προτιμούσα να ήταν δεμένο δεν το είπα γιατί θα ήταν ωραία η ζωή του το αντίθετο μάλιστα...
    Κ αν θες να ξέρεις ούτε εγώ θα μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ και από την ώρα που διάβασα για την ευθανασία έχω ένα τεράστιο βάρος μέσα μου....
    Τώρα αν πιστεύεις ότι γελοιοποιούμε τι να σου πω κάτσε και γέλα...
  9. joan

joan New Member

Εγώ πραγματικά δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα. Σεβαστές όλες οι απόψεις αλλά αν δεν βιώνουμε οι ίδιοι πραγματικά κάποιες καταστάσεις, καλό θα είναι να μην είμαστε απόλυτοι. Πραγματικά εύχομαι να μην σας τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Αν σας τύχει, τότε τα ξαναλέμε, γιατί είμαι σίγουροι ότι κάποιοι θα αναθεωρήσουν τις απόψεις τους.

Δεν είμαι υπέρ της ευθανασίας και την βλέπω πάντα ως τελευταία λύση και για την ώρα ποτέ δεν την έχω προτείνει αλλά μπορώ να την καταλάβω σε κάποιες περιπτώσεις.

Pity το σκυλί ήταν άρρωστο ψυχολογικά! ΒΑΣΑΝΙΖΟΤΑΝ! Το βάρος που έχεις θα σου φύγει πολύ γρήγορα. Το βάρος της Μαριάννας δεν θα φύγει ποτέ.
  10. RINIO

RINIO New Member

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανεις τετοια επιθεση στην Μαριαννα pity?
    H joan καταρχην ειπε πως δεν ξερει εαν θα ειχε βελτιωση και να το αναλαμβανε.
    Και δευτερον, ολα καλα τα λες τωρα εκ των υστερων, γιατι πριν γινουν ολα οταν η Μαριαννα ζητουσε την βοηθεια ολων μας δεν προθημοποιουσουν εσυ να παρεις τον σκυλο και να τον βοηθησεις.Αφου εσυ αντεχες και ησουν πιο δυνατη γιατι δεν τον αναλαμβανες κι ολας.
    Ξερεις δεν ειναι και πολυ σωστο μονο να κρινουμε τιις πραξεις των αλλων.
    Κανεις δεν χαρηκε που εφυγε ενα σκυλι, ομως για μενα η Μαριαννα εκανε οτι μπορουσε εκεινη, και δεν μπορω να βλεπω μια τοσο αδικη επιθεση απεναντι της.
  11. mariannchen

mariannchen New Member

an den to ksereis sto leo, iparxoun kai alles arrosties ektos apo tis somatikes, oi opoies polles fores einai kai poli pio sovares, giati den iparxei ena ksekatharo "therapeftike i oxi", pote den ksereis kai i joan to eipe, oti den mporouse na eggiithei oti de tha ksanavlepame to nosokomeio apo mesa... ksereis pou ti dagkose tin kopela (den ksero an sas to exo pei)? sta gennitika tis organa, den kserame an tha mpei xeirourgeio, i an ta rammata itan arketa. skeftesai na itan antras? ego de thelo, tha eixame anapiria eforou zois... ksereis ti tha pei skilos afiniasmenos me matia katakokkina? giati nai, pity, ginontan katakokkina ta matia tou otan dagkone. opos kai na xei, s efxaristo pou ponas gia ton tomy, o ponos den metrietai, ego ponao perissotero, esi ligotero, afta de legontai. oti ponas se timaei. sorry an milisa apotoma, alla k ego exo ena orio. kai afto pou les, an itan ta paidia mou dolofonoi, ego proti tha imouna iper tou na apomakrinthoune apo tous anthropous. an itan distropa, tha ta pigaina se psixologo. o tomy den itan distropos, eixe kathe dinatotita na skotosei anthropo. ligo pio psila na epiane ti fili mou, tha tis eixe kseskisei tin koilia... kai tin iksere kai tin eixe afisei na ton xaidepsei...
  12. mariannchen

mariannchen New Member

joan, s efxaristo, rinio kai sena kai ola ta alla paidia pou einai sto plevro mou. mporoume na afisoume tora to thema opos proteine i joan? de vlepo na odigei pouthena...
  13. gikkat

gikkat New Member

μια από τα ίδια...
  14. pity

pity New Member

Εντάξει βρε παιδιά τι άλλο μπορώ να πω αφού εγώ φαίνομαι η παράλογη και η εγωίστρια και αυτή που ζει στον δικό της κόσμο και έξω απ΄το χορό πολλά τραγούδια λέω...ίσως να ήταν λάθος που είπα την γνώμη μου .Και παλί θα πω ότι λυπάμαι πολύ που είχε αυτή την κατάληξη συγνώμη για τον τρόπο μου που ομολογώ ότι ήταν σκληρός αλλά ξεπέρασα τα οριά μου.Εύχομαι το καινούριο σκυλάκι να είναι πολύ ευτυχισμένο
  15. mariannchen

mariannchen New Member

Share This Page