Ερλιχίωση

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by mara, Jan 7, 2008.

1. vaso85

vaso85 New Member

:smt041
    Μπράβο!!Περαστικά σας γρήγορα!!
  2. mara

mara New Member

ax eyxaristoyme Vaso :smt038
  3. drosia

drosia New Member

ειδες...ολα καλα τελικα αντε μπραβο
  4. fwteinh

fwteinh New Member

χαιρομαι πολυ που ειναι ολα καλα!!

την ανησυχησαμε την κοπελα, της βγαλαμε το σκυλο τιγκα στις ασθενειες!γιαυτο τελικα καλο ειναι να μην κανουμε υποθεσεις που πιθανον τρομοκρατησουν καποιον, πριν καλα καλα βγουν τα αποτελεσματα των εξετασεων!
  5. Diamandear

Diamandear New Member

Επειδη ενδεχομενως αναφερεστε και στα δικα μου posts, θα ηθελα να διευκρινησω καποια πραγματα: οπως, το ποσες φορες εγραψα "Περιμενε τις εξετασεις". Επισης-ευκαιριας δοθεισης- ριξτε παρακαλω μια ματια στα 2 πρωτα post της ιδιοκτητριας, για να μην τα κανω quote. Μας περιεγραψε το σκυλι, σαν να βρισκεται στο...επιθανατιο ρονγχο - ή μηπως υπερβαλλω? Αιφνης το σκυλι...αναστηθηκε!! Αυτα παιδια δεν γινονται -κι ας με διορθωσουν οι κτηνιατροι αν κανω λαθος. Δεν γινεται την μια μερα το ζωντανο να "μετραει ωρες" και μετα να πηγαινει στους Ολυμπιακους αγωνες...Απλα κατι εχει γινει λαθος...Μηπως οι administrators -οπως σωστα κανουν και "μαζευουν" τους κατα φαντασιαν κτηνιατρους - θα επρεπε να βαλουν και μια ανακοινωση "οι εχοντες καποιο προβλημα να ειναι πιο..."συγκεκριμενοι και φειδωλοι σε σχολια τους και χαρακτηρισμους"?
  6. rafaella

rafaella New Member

Κουλαρισε λιγο φιλε!!!!

Η κοπελια συμπερανε πως ο σκυλος της "επαψε κι αυτος να εχει ολα οσα μας ελεγε" γιατι χαρηκε η ιδια που τα αποτελεσμα δεν ηταν θετικα.

Ο σκυλος μπορει να εγινε καλα λογω φαρμακων, γιατι δεν μπορει να τα εκανε ολα εμετο, του π@%$$*η, κατι θα κρατησε. Οποτε τι ζορι τραβας τωρα και μας λες για Ολυμπιακους αγωνες και αλλα τετοια φουμαρα???
  7. mara

mara New Member

Diamandear , φυσικα και μου είπες να περιμένουμε τις εξετασεις , οπως και καναμε κι ήθελα τη γνώμη σου λόγω της εμπειρίας σου για να ξέρω τι ενδεχομένως με περίμενε ,αλλα όσο κι αν σου φαινεται παράδοξο το σκυλι είχε αυτην την κλινικη εικόνα που περιέγραψα χωρίς να υπερβάλλω γι' αυτο κι ο κτηνιατρος αλλωστε το έβαλε σε θεραπεια ερλιχίωσης. Στη συνέχεια το οτι βελτιωθηκε τόσο πολύ δικαιολογει μια γαστρεντερριτιδα ή δεν ξέρω τι άλλο μέχρι και ψυχολογικο μου είπανε.Οσο για τις περιγραφές μου επειδη ειμαι στον ιατρικο χώρο νομίζω ότι μπορω να τισ δίνω με αντικειμενικότητα τουλάχιστον στους ανθρωπους. Τώρα με τα ζώα επειδη είναι κι η πρώτη φορα που έχω ζωο κι ισως η εμπειρια μου είναι ελάχιστη,να υπερέβαλλα??....κι ομως ο Χαρης ήταν στην κατάσταση όπως σας περιέγραψα!!.. την οποια είδε και αξιολόγησε αντιστοιχα κι ο κτηνίατρος. Το σκυλι δε, είναι σαφως πολυ πολυ καλύτερα αλλα δεν είπα ότι κατεβαινει και στους ολυμπιακους, ..Και μην ξεχνας ακομη περιμένω για το πλακακι γιατι τα αιμοπετάλια του είναι χαμηλα!!
  8. Diamandear

Diamandear New Member

3 birdies were sitting... :smt087
  9. rafaella

rafaella New Member

Exactly!!!!!!!!
  10. mara

mara New Member

ισα ισα εντυπωσιαστηκα απο τις γνωσεις σου και πραγματικα, ο καθένας που μοιράζεται κάτι με ανθρωπους που εχουν εμπειρια σαν εσενα εχουν αναγκη να ακουσουν να μιλησουν να προετοιμαστουν ψυχολογικα...Μην το παιρνεις προσωπικα - μην θυμώνεις...εγω σε θαυμασα !! αλλωστε πριν τις εξετάσεις ολοι στις εικασιες κινουμαστε απο τα συμπτωματα και μόνο!! Αυτα που μου είπες μου τα είχε πει κι ο κτηνιατρος!!...Και τα λεγομενά σου παντα είχαν επιφυλλαξη ....
  11. gikkat

gikkat New Member

Να κάνω εγώ τώρα μια άσχετη ερώτηση?
    Ξεκινήσατε θεραπεία για ερλειχίωση πριν ακόμα βγουν οι εξετάσεις?
    Αν ναι, γιατί? (ερώτηση προς εσένα + τον κτηνίατρο του σκύλου σου)
    Αν έτσι έπρεπε να γίνει γιατί? (ερώτηση προς κτηνιάτρους και γνώστες του θέματος)
  12. Diamandear

Diamandear New Member

Καμμιά απαντηση βρε παιδια στις ερωτησεις τις Gikkat...?? :? Ξεροσταλιασε η κακομοιρα να περιμενει...Και δεν αναφερομαι στην Μara, να δωσει απαντηση. Η κοπελλα τοποθετηθηκε: " Ειμαι αρχαρια". Απο τους λοιπους γνωστες και επαίοντες περιμενω να ακουσω κατι... ή θα ακουσω τελικα οτι: το σκυλο που τον λενε Χαρη -προκειται για τον...Χαρη Χουντίνι (τον μαγο) και καθε ακαριαια μεταβολη της υγειας του ειναι "μαγικο" ?
  13. mara

mara New Member

Γιατι θεωρησε απο τα συμπτωματα (αιμοπεταλια- εμμετοι-κατατονια κλπ) πως μαλλον ειναι ερλιχίωση και ετσι τον ξεκίνησε με Vibramicin. ενδεχομένως για να μην χάνουμε χρόνο. Απο κεί και πέρα το γεγονος ότι πηρε ενώ δεν ήταν ερλιχίωση, δεν του έκανε κακό,αφενώς, αφετέρου επειδη είχε και τα λευκά του ανεβασμένα μάλλον τον βοήθησε κι ολας, αφου η βιμπραμισιν ειναι ευρεου φασματος αντιβιωτικο.

Share This Page