Ερωτησεις για κουνελι

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Rigo, Dec 30, 2010.

1. Katerina karva

Katerina karva New Member

Γειά σας ,
    Προσφατα αγορασα ενα κουνελακι. Στο δεξι του ματακι ειχε λιγες τσιμπλες. Τον πηγα στο κτηνιατρο για εναν προληπτικο ελεγχο και δεν βρηκε κατι ανυσηχητικό .μετά απο τρεις μέρες ομως του εφυγε το τριχωμα στο σημειο αυτο (Συχνα εξυνε με τ ποδια του την περιοχή) . Δεν εχει καποιο αλλο συμπτωμα ουτε το μερος εκει ειναι κοκκινο ή με πληγη και γενικα ειναι αρκετα δραστηριο . Ξερετε που μπορει να οφειλεται αυτό , αμ είναι ανυσηχυτικό ,αν οφειλεται στο γεγονός οτι ξυθηκε και τραυματίστηκε ή σε κάτι αλλο ; ευχαριστω
  2. kouneli.net

kouneli.net Member

Δεν μου ακούγεται ανησυχητικό.. Και ο δικός μου κούνελος συνέχεια βγάζει τσίμπλα από το ένα μάτι και σπανιότερα από το άλλο. Κάθε μέρα βρίσκω τσίμπλες και του τις αφαιρώ προσεκτικά με νερό ή φυσιολογικό ορό. Αυτό που λες που έχει φύγει το τρίχωμα στο σημείο, μπορεί να είναι όντως από το έντονο ξύσιμο αλλά για ποιό λόγο ξύνεται συνέχεια εκεί? Μπορεί κάτι να το ενοχλεί. Αυτό πρέπει να εξετάσεις. Τί υπόστρωμα χρησιμοποιείς? Πόσο συχνά το αλλάζεις? Κρέμα για τα παράσιτα του δίνεις? Το εμβόλιο της μυξωμάτωσης το έχει κάνει? Για αρχή δοκίμασε να βράσεις λίγο χαμομήλι και μόλις κρυώσει το ρόφιμα, πότισε με αυτό ένα βαμβακάκι στρογγυλό (αυτό που κάνουμε ντεμακιγιάζ) και βγάζε απαλά τις τσίμπλες από το ματάκι του. Κάνε και στο άλλο, προληπτικά αλλά με διαφορετικό βαμβακάκι. Επανάλαβε το αυτό κάθε μέρα και δες πώς θα πάει. Πιστεύω θα βελτιωθεί χάρη στις αντισηπτικές ιδιότητες του χαμομηλιού. Αλλιώς, μόλις τελειώσει ο Δεκαπενταύγουστος, κάνε μια επίσκεψη ακόμα στο γιατρό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Περισσότερα για το θέμα: http://www.kouneli.net/faq-sychnes-erotiseis/ (ερώτηση 8)

Πληροφορίες για τη φροντίδα του μικρού σας φίλου στο www.kouneli.net
    Last edited: Aug 11, 2015
    tyxaios likes this.
  3. Christy22

Christy22 New Member

Πολύ βοηθητικά τα βιντεάκια σου kouneli.net. Βρήκα κι άλλα που έχουν βγάλει οι δυο κυρίες κι ομολογώ ότι με βοήθησαν αρκετά και μου έδωσαν ιδέες!
    Ακολούθησα τελικά τη συμβουλή σου σχετικά με το μπαλκόνι. Τον κράτησα μέσα στο σπίτι μπας και γλυτώσω κι εγώ το έμφραγμα αλλά του μικρού αυτό του έχει στοιχίσει. Κάθεται μπροστά στη σίτα και παραμονεύει μπας και κάνω το λάθος και την ανοίξω, να προλάβει να περάσει.
    kouneli.net likes this.
  4. kouneli.net

kouneli.net Member

Χωρίς να θέλω να σκλαβώσω το μικρό σου κατοικίδιο, θεωρώ ότι είναι καλύτερα μέσα...Αρκεί να έχει πράγματα να ασχοληθεί και να ελαχιστοποιούμε τις "παγίδες". Ελεγχόμενα πάντως μπορείς να τον αφήνεις και έξω..Εξάλλου χειμωνιάζει και θα του αρέσει η ζεστασιά του σπιτιού! Το χειρότερο είναι όταν πας διακοπές και το παίρνεις μαζί σου.. Φεύγει από τη ρουτίνα του και γίνεται ατίθασο! Αυτό το έπαθα τώρα που έλειψα 10 μέρες και άλλαξε περιβάλλον!
    Christy22 likes this.
  5. tyxaios

tyxaios New Member

Καλησπέρα σε όλους. Ενας πολύ καλος γιατρος που ειδικεύεται στα κουνέλια βρίσκεται στην εκαλη. Απο ότι γνωρίζω είναι από τους ελάχιστους με τόσο ειδίκευση

http://www.klinikizoon-modestos.gr/el/κτηνίατροι/κτηνίατροι-για-κουνέλια/
  6. Christy22

Christy22 New Member

Κι εγώ εκεί ποντάρω. Στο ότι θα χειμωνιάσει και θα του φύγει ο καημός! Είναι αρκετά απρόβλεπτος ως προς τα άλματά του κι έτσι ακόμα και με την παρουσία μου δεν νιώθω σίγουρη.
    Κι εσένα ατίθασο μετά τις διακοπές ε; Μα γιατί; Ο δικός μου ότι είχε σταματήσει να κάνει πχ. να μασουλάει έπιπλα και κάσες, να τρώει το κάλλυμα του καναπέ, μετά τις διακοπές τα άρχισε όλα. Άσε που ξεκίνησε και το ξύσιμο στα υφάσματα που δεν το έκανε πριν. Άλλοι ηρεμούν με τις διακοπές και αυτός γύρισε αγρίμι.
    kouneli.net likes this.
  7. Christy22

Christy22 New Member

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις προσωπική εμπειρία από τον γιατρό; Σε ρωτάω γιατί δεν είναι ότι δεν είμαι ευχαριστημένη από τον γιατρό που ήδη έχουμε, ο οποίος επίσης έχει καλή φήμη για ειδίκευση, απλά θα ένιωθα καλύτερα με έναν γιατρό που κάποιο μέλος έχει προσωπική εμπειρία.
  8. tyxaios

tyxaios New Member

Για το δικο μου την εχω επισκεφτεί μόνο μια φορά μέχρι στιγμής
    Μια κολλητή όμως είναι απόλυτα ευχαριστημένη. Εχουμε πάει πολλές φορές μαζί για το δικο της, και εχω δει και συμπεριφορές σωστές και συμβουλές που βοηθήσανε και γενικά μια "επαγγελματική" αντιμετώπιση του ζώου ( γιάυτο αποφάσισα να παω και εγώ εκεί).Αν εχεις βρει κάποιον που εμπιστεύεσαι , και λες οτι είναι και εξιδεικευμένος- δεν εχεις λογο να αλλάξεις , αν και μια επίσκεψη εθιμοτυπικού χαρακτήρα χωρίς κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, στην συγκεκριμένη κλινική θα σε βοηθήσει να αποκρυσταλλώσεις και συ δική σου γνώμη.
    kouneli.net likes this.
  9. kouneli.net

kouneli.net Member

Τώρα έχει αρχίσει να χαλαρώνει που επέστρεψε στα "λημέρια" του... Του αγόρασα καινούργιο κλουβί γιατί μάλλον ήταν θυμωμένος επειδή ένιωθε στριμωγμένος στο προηγούμενο. Έκανε βέβαια μέρες να το συνηθίσει. Δάγκωνε τα κάγκελα με μανία. Τώρα κόβει βόλτες μέσα, αράζει, ανεβοκατεβαίνει στον ημιώροφο του κλουβιού και τον βγάζουμε λιγότερο...
    Η καινούργια του "βίλα" όπως την αποκαλώ (φωτό ΕΔΩ)

Πάντως το δικό σου απ'ότι κατάλαβα είναι άψογος αναρριχητής! Τελικά κάθε κουνέλι έχει τις ιδιαιτερότητές του! Με κοινό στοιχείο την αγάπη για τα καλώδια...!
    Christy22 likes this.
  10. Christy22

Christy22 New Member

Με γειες, με γειες!!! Καλορίζικο!!! :D
    Το ίδιο σπιτάκι έχουμε απλά το δικό μου είναι το 80άρι και είναι στο γκρι-μπλε χρώμα. Όταν το πήρα κι εγώ για βίλα το έβλεπα, τώρα όμως δεν μου φαίνεται και τόσο καλό. Έχει γίνει διπλάσιος ο μικρός μου από τότε. Το δικό σας πάντως είναι όντως βίλα! Και το χαλάκι εξαιρετικό! Μπράβο, όλα υπέροχα!

Με αφορμή την φωτογραφία όμως έχω απορίες. Υπόστρωμα δεν χρειάζεται να βάζουμε σε όλο το κλουβί; Βάζεις μόνο στην τουαλέτα; Πες μου (της άπειρης) ότι δεν χρειάζεται και μου έχει πάει ο κούκος αηδόνι για να καλύπτω όοοολο το κλουβί με πελετς... :eek:

Επίσης, ο δικός σου έχει μάθει την τουαλέτα; Εμένα τώρα αρχίζει, αλλά μόνο γιατί τον σπρώχνω απαλά να κάθεται μέσα στην τουαλέτα του όσο τρώει. Το να τρώει αλλού και να πηγαίνει αλλού για την ανάγκη του, δεν παίζει ούτε σε ταινία επιστημονικής φαντασίας... :( Βέβαια 1/1000000 να το μάθαινε, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το μπαλκόνι για φαγητό γιατί είναι το αγαπημένο του μέρος για ξάπλες.
  11. kouneli.net

kouneli.net Member

Thanks!! Κι εμένα όλο μεγαλώνει και γίνεται όλο και πιο φουντωτός! Πρέπει να είχε κάποιο συγγενή λιονταράκι... Δεν χρειάζεται να γεμίσεις με πελλετς το κλουβί, είναι ασύμφορο! Εγώ γεμιζω μόνο την τουαλέτα και στη μια γωνία της τουαλετας βάζω μια μεγάλη χούφτα χόρτο για να μπει μέσα και να φάει, κάνοντας ταυτόχρονα την ανάγκη του. Πριν πάρω τη "βίλα" είχα το μικρό κλουβί 60 εκ. γεμάτο πελλετς και δεν ήξερε να χρησιμοποιεί καν τουαλέτα. Πριν μια βδομάδα που μπηκε στο μεγαλο, έμαθε να τα κάνει στην τουαλέτα γιατι κατάλαβε ότι εκεί που έχει πελλετς,εκεί πρέπει να τα κάνει, όπως έκανε και στο παλιό κλουβι. Δεν αποκλείεται όμως να βρεις και λίγες μπίλιες εκτός τουαλέτας ή και καμία στάμπα από ούρα, φυσιολογικό είναι..
    Προτείνω να τρώει χόρτο όλη μέρα και ξηρά τη νύχτα που χωνεύεται καλύτερα(το αντίθετο από τον άνθρωπο) και μάλιστα να τρώει μέσα στο κλουβί και να βγαίνει έξω μόνο για βολτα. Ή ταΐστρα λοιπόν να είναι πάντα μέσα για να τον κρατάει και ήρεμο όταν είναι σε εγκλεισμό και να ξέρει ότι "εδω τρώω" , "εδώ κάνω την ανάγκη μου", " έξω αράζω". Γενικά τα κουνέλια είναι της ρουτίνας! Μόνο έτσι είναι υπάκουα... Το βλέπω και στον δικό μου. Οποιαδήποτε αλλαγή είτε τοποθεσίας, ειτε ωραρίου, είτε τροφής, αντικατοπτρίζεται αμέσως στη συμπεριφορά του...
    Christy22 likes this.
  12. Christy22

Christy22 New Member

Θα το δοκιμάσω. Ούτε καν μου είχε περάσει από το μυαλό ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει υπόστρωμα παντού (σπίρτο!!!). Νόμιζα ότι δεν κάνει να πατάει τόσες ώρες στο πλαστικό.
    Λοιπόν, θα το δοκιμάσω. Από ΣΚ όμως για να δω πως θα συμπεριφέρεται. Δεν με πειράζει να βρω μπίλιες εκτός τουαλέτας, είναι αναμενόμενο και φυσιολογικό. Αυτό που δεν θα ήθελα να δω είναι να αφήσει τα τσίσα (δεν εννοώ μια απλή στάμπα) και μετά να πάει να ξαπλώσει πάνω τους μιας και δεν θα υπάρχει τίποτα να τα απορροφήσει.
    Επίσης κάτι άλλο που δεν κάνω είναι να του περιορίζω το φαγητό μέσα στο κλουβί. Τα λαχανικά τα ξεκινάμε εκτός κλουβιού και τα τελειώνουμε εντός. Λάθος μάλλον ε;

Το θέμα της ρουτίνας πραγματικά το βρίσκω πολύ δύσκολο να ακολουθηθεί. Το άστατο της δουλειάς, οι εξωτερικές υποχρεώσεις και ειδικά το εντελώς διαφορετικό πρόγραμμα των ΣΚ σε σχέση με τις καθημερινές δεν το καθιστούν εφικτό. Εσείς ακολουθείτε συγκεκριμένες ώρες που βγαίνει, που τρώει, που μπαίνει πάλι στο κλουβί κ.τ.λ.;
  13. Elena T.

Elena T. New Member

Γεια σας, χίλια συγγνώμη που θα γράψω το πρόβλημα μου εδώ απλά έχω κάνει ξεχωριστό ποστ και δεν πήρα απάντηση και έχω αρχίσει λίγο να αγχώνομαι. Συγγνώμη και πάλι που θα σας ζαλίσω αλλά χρειάζομαι βοήθεια!
    Λοιπόν έχω ένα κουνελάκι 5 χρόνων και πριν λίγο πήγα να καθαρίσω το κλουβάκι του, ετοιμάζομαι λοιπόν να του αλλάξω το υπόστρωμμα και ξαφνικά βλέπω στην γωνία του κλουβιού ( εκεί που κάνει την ανάγκη του ) άσπρα μικρά σκουληκάκια!!! Έλεγξα το κουνελάκι μου και δεν φαίνεται να έχει κάτι... είναι καλά, έχει διάθεση, τρέχει κ.λπ. κ.λπ. Έψαξα στο ίντερνετ τι μπορεί να το προκάλεσε αυτό και είδα για κάτι που λέγεται μύαση ή κάπως έτσι και ότι μύγες κάνουν αυγά στις ακαθαρσίες και από τα αυγά βγαίνουν αυτά τα σκουληκάκια τα οποία πάνε στο δέρμα του κουνελιού. Θέλω βοήθεια και να μου πείτε τι να κάνω, έχω πανικοβληθεί επειδή από την μία διάβασα αυτό που διάβασα αλλά απ'την άλλη το κουνέλι μου φαίνεται μια χαρά, έχει όρεξη, δεν δείχνει κανένα σημάδι πόνου πιστεύω ότι δεν ήρθε σε επαφή με τα σκουλήκια αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη....τι να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να έχουν μπει σκουλήκια στο δέρμα του και απλά να μην τον ενοχλούν;;;!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
  14. Christy22

Christy22 New Member

Elena δεν είχα δει το άλλο post σου και για αυτό δεν σου απάντησα νωρίτερα.
    Λοιπόν, νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με έναν γιατρό. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι αν πρόκειται για τα σκουληκάκια από μύγες, μπορεί αυτά να μην είναι ορατά αν έχουν εισχωρήσει κάτω από το δέρμα του. Το ότι είναι κεφάτο κι έχει όρεξη, είναι πολύ θετικό αλλά παρόλα αυτά θα επιμείνω στην επικοινωνία με τον γιατρό.
    Για να σε καθησυχάσω, έχω βρει κι εγώ σκουληκάκι άσπρο (κοντά στο κλουβί, κι όχι μέσα σε αυτό) αλλά ήταν από την χύμα ξηρά τροφή. Για αυτό, αν έχεις τέτοια, ΠΕΤΑ ΤΗ. Επισκέφτηκα όμως παρόλα αυτά τον γιατρό μου για σιγουριά.

Υ.Γ.1 Να τονίσω ότι δεν έχω γνώσεις κι ότι σου γράφω είναι καθαρά και μόνο από όσα έχω διαβάσει...
    Υ.Γ.2 Sorry που δεν το είδα νωρίτερα.
  15. Elena T.

Elena T. New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Λοιπόν παλιά του έπερνα χύμα τροφή αλλά πλέον του παίρνω την Versele laga cuni complete. Τώρα όσον αφορά τα σκουλήκια ήταν αρκετά και με τρόμαξε πολύ. Θέλω να πιστεύω ότι αν είχε εισχωρήσει κάποιο στο δέρμα του θα είχε αλλάξει η συμπεριφορά του. Συμβαίνει όμως το αντίθετο, όπως είπα έχει όρεξη για παιχνίδι και όρεξη για φαγητό. Το θέμα με την κτηνίατρο είναι ότι μένω σε χωριό και η μοναδική που υπάρχει εδώ δεν γνωρίζει από κουνέλια και το έχει πει και η ίδια. Μάλλον όμως θα της τηλεφωνήσω. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση :)
    ΥΓ τα σκουλήκια τα βρήκα μέσα μέσα στο υπόστρωμμα και όχι στην επιφάνεια ή κοντά στο κουνέλι(όπως είπα ήταν στην γωνία που κάνει την ανάγκη του) δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι, ελπίζω να μου απαντήσουν κι άλλοι και θα δω τι θα κάνω.
    Last edited: Sep 7, 2015
  16. kouneli.net

kouneli.net Member

Γειά σου Έλενα, προτείνω να πας το κουνέλι στο γιατρό Ορισμένα σκουλήκια δεν είναι ορατά με το μάτι, αν έχουν εισχωρήσει στο δέρμα του κουνελιού.Το μπάνιο πρέπει να αποφεύγεται διότι τα σκουλήκια (εάν έχει κολλήσει) ευνοούνται από την υγρασία. Αφαίρεσε από το κλουβί οτιδήποτε υγρό, καθάρισε καλά το κουτί για τις ανάγκες του. Επίσης ψάξε το σώμα του κουνελιού για οποιαδήποτε αλλοίωση. Έλεγξε και τον πρωκτό του για ακαθαρσίες και αφαίρεσέ τις. Εαν είναι κολλημένες, τριμάρισέ τις με ψαλιδάκι. Πρέπει εγκαίρως να ανακαλύψεις εάν όντως εισχώρησαν στο δέρμα του. Υπάρχει όμως πάντα η πιθανότητα να μην ήρθε σε επαφή και να είναι όλα καλά. Μην αγχώνεσαι πάντως. Κράτα μας ενήμερους για το θέμα.

Για την υγιεινή του τι υπόστρωμα χρησιμοποιείς? Να ξέρεις ότι υλικό από υλικό διαφέρει. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό:http://www.kouneli.net/products/ypostroma-beneterra-ecostraw-3-63kg/ γιατί είναι αντιβακτηριδιακό και αλλάζεται κάθε 4-5 μέρες (στο κουτί με τις ανάγκες, όχι σε όλο το κλουβί) και έτσι κάνεις και οικονομία.

Όσο για τη χύμα τροφή, καλύτερα να την πετάξεις να τη φάνε τα πουλάκια... Στο εμπόριο κυκλοφορούν καλές τροφές έως και εξαιρετικές (ανάλογα με τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις). Προτείνω κάποιες ΕΔΩ

Υ.Γ: Λυπάμαι που δεν απάντησα νωρίτερα, αλλά είμαι απασχολημένη με το FORUM στη σελίδα μου και εδώ γράφω συμπληρωματικά. Για οποιαδήποτε απορία, είτε εδώ είτε εκεί, είμαι στη διάθεσή σου. Περιμένω νέα για το κουνέλι σου.
    Last edited: Sep 10, 2015
  17. kouneli.net

kouneli.net Member

Κοίτα, δεν θεωρώ λάθος να υπάρχει υπόστρωμα παντού στο κλουβί, απλά είναι θέμα οικονομίας. Δοκίμασε να βάλεις πέλλετ μόνο στο κουτί και στην άκρη του κουτιού μια χούφτα χόρτο. Η μπάλα - ταϊστρα καλό είναι να κρέμεται πάνω από το κουτί όπως στη ΦΩΤΟ και ακόμα καλύτερα η ποτίστρα να είναι κι αυτή στερεωμένη εκεί δίπλα για να τα κάνει όλα εκεί και να μην ξεφεύγει τίποτα! Αναλόγως βέβαια και με το μέγεθος του χώρου του. Κάνε πειραματισμούς με την αρχιτεκτονική του κλουβιού και θα καταλήξεις κάποια στιγμή σε αυτό που βολεύει περισσότερο.
    Σχετικά με τη "λιμνούλα" από τσίσα που λες, πιστεύω (χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά), ότι δεν θα συμβεί αυτό. Είναι συνηθισμένο το κουνέλι σου να τα κάνει σε υπόστρωμα και δεν θα θελήσει ούτε το ίδιο να τα κάνει στο απλό πλαστικό. Αλλά να ξέρεις ότι 99,9% τα κάνουν εκεί που τρώνε χόρτο. Άρα το χόρτο όσο πιο κοντά γίνεται στην τουαλέτα για να το φτάνει όταν είναι μέσα. Δοκίμασέ το και θα δεις!
    Για τα λαχανικά, μπορείς να του τα δίνεις όποτε θέλεις, είτε εκτός, είτε εντός ....αλλά τροφή, χόρτο και νερό, προτείνω εντός κλουβιού για να συνηθίζει τον εγκλεισμό. Έξω από το κλουβί, μπορείς να παίζεις μαζί του με 1-2 πέλλετς τροφής για να σε κυνηγάει. Τρελλαίνονται γι αυτό! Αλλά η κύρια ποσότητα καλό είναι να σερβίρεται μέσα και μάλιστα μπροστά από την τουαλέτα. Καταλαβαίνω ότι το άστατο ωράριο είναι ένα θέμα. Βρες μια ώρα που να είσαι στάνταρ στο σπίτι και βάζε του την τροφή εκείνη την ώρα (όχι με ακρίβεια αντιβίωσης, στο περίπου.) Πριν φύγεις για τη δουλειά γέμισε του τη μπάλα με χόρτο και τσέκαρε το νερό. Το βράδυ βάλε τροφή στην ταΐστρα, εάν λείπεις μπορείς να την έχεις ήδη βάλει από το απόγευμα ή να τη βάλεις πιο αργά το βράδυ όταν γυρίσεις (προτιμώ το τελευταίο και μέχρι τότε ας βολευτεί με χόρτο).... Κι εμείς έτσι κάνουμε... Επειδή είμαστε δύο άτομα όμως, είναι ευκολότερο γιατί πάει με βάρδιες η φροντίδα! Πάντως δεν θέλει άγχος αν ξεφύγεις με τα ωράρια. Έχουν υπάρξει φορές που ξεχάσαμε να του αλλάξουμε το νερό ή τον ταΐσαμε αργά το βράδυ. Την επόμενη μέρα συνεχίζεις κανονικά. Σαν τη δίαιτα ένα πράγμα !! :)
    Christina22 likes this.
  18. Christy22

Christy22 New Member

Δυστυχώς την μπάλα-ταϊστρα δεν τη χρησιμοποιεί καθόλου. Αντιθέτως την φοβάται λίγο θα έλεγα:(. Οπότε αναγκάστηκα να την απομακρύνω λίγο από την τουαλέτα του που αρχικά την είχα τοποθετήσει. Το θετικό είναι ότι βάζοντάς τη πάνω από την δεύτερη επιλογή τουαλέτας που είχε υιοθετήσει (που δεν την ήθελα γιατί είχα αναγκαστεί να βάλω κι εκεί μία μικρή βάση ως αυτοσχέδια τουαλέτα), σταμάτησε να πηγαίνει εκεί. Οπότε πάλι κερδισμένοι βγήκαμε! ;)
    Κατά τα άλλα το χωροταξικό σε γενικές γραμμές έτσι, όπως λες, του το έχω (όλα κοντά στην τουαλέτα), με εξαίρεση το νερό, κι έχει βολέψει πολύ.

Όσο αφορά το πρόγραμμα τώρα, στο θέμα της διατροφής, ποτίσματος και καθαρίσματος, δεν υπάρχει πρόβλημα τήρησής του, με μικρές έστω αποκλίσεις ορισμένες φορές. Αυτό το έχουμε βολέψει. Αυτό το οποίο δεν καταφέρνω να ακολουθήσω με πρόγραμμα, είναι η βόλτες εκτός κλουβιού. Για παράδειγμα, η πρωινή βόλτα έχει απόκλιση αρκετών ωρών τις καθημερινές σε σχέση με το ΣΚ. Επιπλέον, η μεγάλη (πολύωρη) βόλτα γίνεται πότε απόγευμα και πότε βράδυ, ειδικά τον χειμώνα που το πρόγραμμα είναι πιο περίεργο. Και δεν ξέρω ταν το δάγκωμα στα κάγκελα τελικά, έχει να κάνει με αυτό, μιας και φεύγει εκτός προγράμματος.

Υ.Γ. Άσχετο. Υπάρχει άνθρωπος που αν ξεφύγει από τη δίαιτα συνεχίζει την επόμενη μέρα; Γιατί εγώ ξέρω ότι παίρνει αναβολή μέχρι την επόμενη Δευτέρα.... :p:p:p
    kouneli.net likes this.
  19. Christy22

Christy22 New Member

Έχω κι άλλη απορία. Τα κουνελάκια βγάζουν ήχους ευχαρίστησης όπως οι γάτες;
    Όταν πρόκειται να φάει ή τρώει κάτι που του αρέσει πολύ, ή κάποιες φορές όταν τον χαϊδεύω, κάνει έναν ήχο όπως το γουργούρισμα της γάτας αλλά όχι τόσο μακρόσυρτο. Πιο μικρά και κοφτά θα έλεγα.
    Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μοιάζει λίγο και σαν τον ήχο που κάνουν τα γουρουνάκια.
    Αχ, δεν ξέρω πώς αλλιώς να σας το περιγράψω.
    Δεν περιγράφω άλλο.... :p
    kouneli.net likes this.
  20. tyxaios

tyxaios New Member

Ίσως αυτό βοηθήσει να το περιγράψεις :)

Το ξέρατε ότι τα κουνέλια βγάζουν διάφορους ήχους που όλοι τους σημαίνουν κάτι; Οι έμπειροι ιδιοκτήτες κουνελιών συνήθως μπορούν να τα μεταφράσουν, όσοι όμως είστε νέοι κουνελογονείς, θα σας βοηθήσουμε να τους ερμηνεύσετε!
    Αν μάλιστα μάθετε να τους αναγνωρίζετε, σε σύντομο χρονικό διάστημα θα μπορείτε να είστε σε θέση να αποκωδικοποιήσετε τη γλώσσα του και να ξέρετε τι θέλει να σας πει ανά πάσα στιγμή. Σας παροτρύνουμε να κάνετε τα πρώτα σας μαθήματα με τον οδηγό που ακολουθεί και θα δείτε την επικοινωνία με το αγαπημένο σας κουνέλι να γίνεται μέρα με τη μέρα ακόμα πιο συναρπαστική!
    Το κουνέλι γουργουρίζει..
    Κανένα γουργούρισμα δεν συγκρίνεται με εκείνον της γάτας, ένα φαινόμενο που ακόμα και η ίδια η επιστήμη δυσκολεύεται να ερμηνεύσει για τον τρόπο που παράγεται και την ακριβή ερμηνεία του. Όμως και τα κουνέλια παράγουν έναν ανάλογο ήχο αλλά μόνο όταν απολαμβάνουν κάτι, όπως για παράδειγμα το χάδι.
    Ο συγκεκριμένος ήχος προκαλείται από το απαλό τρίξιμο των δοντιών τους και δείχνει πως είναι απόλυτα ευχαριστημένα σε αντίθεση με τις γάτες που γουργουρίζουν ακόμα και σε καταστάσεις στρες και πόνου, προκειμένου να ηρεμήσουν. Για τις ίδιες λειτουργεί ψυχοθεραπευτικά και αγχολυτικά, για τα κουνέλια όμως είναι ένδειξη χαράς και ηρεμίας.
    Το γρύλισμα..
    Κι ενώ το γουργουρητό από το κουνέλι υποδηλώνει πως είναι ευχαριστημένο όπως προαναφέραμε, το γρύλισμα τους σημαίνει ακριβώς το αντίθετο. Ότι δηλαδή δεν είναι χαρούμενα και πως κάτι τους προκαλεί άγχος, θυμό ή φόβο. Το συγκεκριμένο ήχο συνήθως τον παράγουν όταν προσπαθήσετε να βάλετε το χέρι σας μέσα στο κλουβί τους, κίνηση που μπορεί να τα ενοχλήσει και να την αισθανθούν ως απειλή στην περιοχή τους.
    Όταν ακούτε το κουνέλι σας να γρυλίζει, σας προτείνουμε να το αφήσετε να ηρεμήσει και να μην επιχειρήσετε να το χαϊδέψετε ή να το πάρετε στα χέρια σας καθώς από τη φόρτιση και την ένταση που έχει, μία απότομη κίνηση προκειμένου να ξεφύγει, μπορεί να το τραυματίσει άσχημα.
    Δυνατή κραυγή..
    Η δυνατή κραυγή δεν είναι καθόλου ευχάριστη και συνδέεται με μια άσχημη κατάσταση. Πρόκειται για έναν ήχο πραγματικά διαπεραστικό και σημαίνει πως το κουνέλι είτε είναι τραυματισμένο ή πονάει. Σε καμία περίπτωση μην αγνοήσετε έναν τέτοιο ήχο γιατί σίγουρα αφορά κάτι πολύ σοβαρό. Επικοινωνήστε με τον κτηνίατρο σας το συντομότερο δυνατό, είναι ο πλέον ειδικός για να καταλάβει τι του συμβαίνει και να το βοηθήσει ανάλογα.
    Κλαψούρισμα..
    Όταν το κουνέλι σας κλαψουρίζει σημαίνει πως κάτι το ενοχλεί και παραπονιέται χαριτωμένα όπως θα έκανε ένα παιδί που δεν του κάνουν το χατίρι οι γονείς του. Συνήθως μάλιστα το κλαψούρισμα του το συνδυάζει με επίμονο χτύπημα του πίσω ποδιού του. Καλά θα κάνετε σε μία τέτοια περίπτωση να εντοπίσετε την αιτία που το κάνει να συμπεριφέρεται έτσι ναζιάρικα και να το ηρεμήσετε με τα τρυφερά χάδια σας.
    Christy22, kouneli.net and thelma like this.

Share This Page