Ερωτησεις για κουνελι

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Rigo, Dec 30, 2010.

1. kouneli.net

kouneli.net Member

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο του tyxaios. Εμένα το κάνει αυτό το γουργουρητό όταν τον ταΐζω καθυστερημένα καμιά φορά. Ακριβώς σαν το γουρουνάκι! Δείχνει λαιμαργία αλλά και ευχαρίστηση ταυτόχρονα. Επίσης, τρίζει απαλά τα δοντάκια του όταν τον χαϊδεύω στο λαιμό και στα αυτάκια...
  2. kouneli.net

kouneli.net Member

Φοβάται τη μπάλα? Δεν μου το έχουν ξαναπεί ... Μου κάνει εντύπωση γιατί ο δικός μου σκαρφαλώνει πάνω της και την αδειάζει μέσα σε ένα απόγευμα. Μήπως έχω αγρίμι τελικά και όχι κουνέλι?....:p Και άλλα πράγματα κάνει που δείχνουν ότι είναι αλητάκος... Πάντως ο δικός σου τη μπάλα δεν θα τη φοβάται για πολύ. Άστην εκεί και θα δεις ότι θα πάει, θα τη μυρίσει και θα εξοικειωθεί γρήγορα με το συγκεκριμένο τρόπο ταϊσματος χόρτου. Αν βλέπεις αλλαγές με κάποιο προϊόν είτε θετικές, είτε αρνητικές, γράψε μου να ξέρω κι εγώ γιατί είναι σημαντική η όποια κριτική από κουνελογονείς! Θέλω να βάζω τις κριτικές για τα προϊόντα και στο σάιτ (κατι σαν το tripadvisor με τα ξενοδοχεία!)

Απ' ότι κατάλαβα, η βόλτα είναι αυτή που δεν γίνεται σε σταθερή ώρα. Σου έχω όμως καλά νέα! Δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό. Εμείς τον βγάζουμε άσχετες ώρες και ό γιατρός μας που έχει κουνέλι κάνει το ίδιο. Τα ταϊσματα είναι αυτά που θέλουν να τηρείς στο περίπου το χρόνο. Σου ξαναλέω, δεν χρειάζεται ευλαβικά. Απλά να μην έχει μεγάλες αποκλίσεις (πχ τη μια μέρα να τρώει πρωί, την άλλη απόγευμα, μετά πάλι πρωι, μετά βραδυ...κλπ) Για να μη δαγκώνει το κλουβί, ταϊζέ τον όταν είναι κλεισμένος μέσα να απασχοληθεί. Επίσης, έκανα κάτι πειράματα με τον δικό μου κούνελο. Τον έκλεισα μέσα και καθόμουν διακριτικά και τον παρατηρούσα από μια κρυφή γωνία, χωρίς εκείνος να με βλέπει. Καθόταν ήσυχος, δεν δάγκωνε κλουβιά, έπαιζε αθόρυβα, ξάπλωνε φαρδύς πλατύς...και όλα αυτά επειδή το σπίτι ήταν ήσυχο και νόμιζε ότι λείπουμε... Μόλις εμφανίστηκα και έκανα λίγη φασαρία, αμέσως αναστατώθηκε και δάγκωνε τα κάγκελα... Κλασσικά... Αυτό όμως δείχνει ότι όταν λείπεις, αυτός απλά περιμένει, δεν λυσσάει άρα μη νιώθεις τύψεις όταν δεν είσαι εκεί να τον βγάλεις. Αυτός μια χαρά θα είναι... Απλά φρόντισε να έχεις ευρύχωρο κλουβί και ο κούνελος θα τη βρει την άκρη του!

ΥΓ: Αυτό με την επόμενη μέρα της δίαιτας είναι η συμβουλή που γράφει στο περιοδικό! Το ιδανικό δηλαδη... Προσωπικά, όταν χαλάω μια δίαιτα απλά δεν την συνεχίζω ποτέ γιατί καταλαβαίνω πόσο μάταιο είναι!! :)
    Christy22 likes this.
  3. Christy22

Christy22 New Member

Σε ευχαριστώ και για την απάντηση και για το άρθρο! Πολύ ενδιαφέρον! Χαίρομαι που η προσωπική μου εμπειρία περιορίζεται στο γουργούρισμα και στο γρύλισμα, κι ελπίζω να μην αποκτήσω εμπειρία από τα υπόλοιπα... :( Άντε, και κανένα κλαψούρισμα επιπλέον, αλλά μέχρι εκεί.

Ευτυχώς που το ακούς κι εσύ σαν γουρουνάκι γιατί φοβόμουν ότι θα φαινόταν κάπως η περιγραφή. Αν όμως είμαστε δύο, είναι αλλιώς τα πράγματα :p
    kouneli.net likes this.
  4. Christy22

Christy22 New Member

Ναι, την απέφευγε την μπάλα. Του την άδειασα, την έβαλα μαζί με τα παιχνίδια του και τώρα παίζει μαζί της. Να σου πω ότι είναι ωραία και σαν παιχνίδι γιατί την πιάνει εύκολα και την σηκώνει. Τελικά είναι πολλαπλών χρήσεων :p Για όλα τα προϊόντα μπορώ να σου πω τη γνώμη μου αν θέλεις, αλλά, αν είναι, θα πρέπει να μου πεις πως να σου στείλω pm (όλο το διαβάζω αλλά ιδέα δεν έχω) για να μην τα γράφω όλα εδώ. Το αγριμάκι σου πάντως το φαντάζομαι να σκαρφαλώνει πάνω της... Grey Ταρζάν ;) Τον δικό μου, στην μπάλα βρήκε να τον πιάσουν οι συστολές του :D

Καθησυχαστική η απάντησή σου ως προς το θέμα της βόλτας. Το έχω διαπιστώσει κι εγώ ότι δαγκώνει τα κάγκελα όταν είμαι παρόν. Όπως επίσης κι όταν πάω για ύπνο και του κλείνω το βράδυ το φως του σαλονιού (όπου είναι αυτός) και βλέπει φως στο μέσα δωμάτιο. Μόλις κλείσει και το φως του δωματίου, σταματάει.
    kouneli.net likes this.
  5. kouneli.net

kouneli.net Member

Χαχαχαχα! Όντως μας έχει βγει λίγο ταρζαν, λίγο τσίτα και κάτι από bugs bunny (χθες κατασπάραξε το πρώτο του καρότο!)... Μπορείς να μου στείλεις e-mail στο [email protected]. Για pm νομίζω πατάς πάνω στο όνομά μου (kouneli.net) και μέσα από το προφιλ μου έχει επιλογή για να στείλεις.
    Όντως η μπάλα έχει πολλές χρήσεις. Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς αυτή. Αρχικά είχα πάρει τη μικρότερη (8cm) αλλά έπρεπε να τη γεμίζω συνέχεια γιατί έτρωγε το χόρτο με τη μία. Και αποφάσισα να την κάνω κι εγώ μπάλα παιχνιδιού, έβγαλα την αλυσίδα και τη γέμισα χόρτο (όπως καταλαβαίνεις χόρτα παντού στο πάτωμα..κλπ)
    Αυτό με τα κάγκελα έχει καταντήσει κουραστικό. Τα τραβάει με τόση δύναμη που νομίζεις ότι θα τα γκρεμίσει.. Ειδικά χθες βράδυ. Ετσι αποφάσισα να σκεπάσω το κλουβί με ένα παρεό απο το καλοκαίρι ! Και ηρέμησε...Ελπίζω να βρήκα τη λύση μπας και ησυχάσει το σπίτι από το "τερατάκι"..
    Christy22 likes this.
  6. Christy22

Christy22 New Member

Τελικά έπιασε το κόλπο με το παρεό; Στα παπαγαλάκια το κάνουν αυτό. Ο γιατρός πάντως για το θέμα του μασήματος στα κάγκελα, μου είχε πει ότι εκτός από το ότι μπορεί να θέλει να βγει μπορεί να το κάνει απλά γιατί βαριέται. Εμένα για ένα διάστημα το έκανε και με την πόρτα του κλουβιού ανοιχτεί όπως και 1-2 φορές κι από την έξω μεριά του κλουβιού. Χάλια τα νεύρα του, χάλια... :mad:
  7. kouneli.net

kouneli.net Member

Έπιασε το κόλπο και όταν είναι σκεπασμένος ηρεμεί απόλυτα! Σωθήκαμε.. Αλλά αυτό με τα κάγκελα θα το κάνει όταν είναι κλεισμένος, για να βγεί. Και από βαρεμάρα το κάνει αλλά πιο μηχανικά, πιο ρυθμικά και απ' άκρη σ 'άκρη... Γι' αυτό και του βάζω μπροστά του ένα willow στίκ και ξεσπάει εκεί! Άσε που όταν έχει τα υπέρτατα νεύρα τραντάζει όλο το κλουβί. Πολύ φασαρία από ένα μικρό κουνελάκι !! Ακούγεται από μέσα σαν να έχουμε κανένα pitbull..
  8. Lila's dad

Lila's dad New Member

Καλησπερα
    Ξερει κανεις να μου πει ποσο νερο πινουν τα κουνελια? Η δικια μας 1 ετους και 2 μηνων με βαρος γυρω στα 1,8 κ πινει μισο λιτρο σε 1.5 μερες (36 ωρες). Μου φαινεται πολυ. Τρωει καλα και δεν εχει αλλαγη στην συμπεριφορα.
    Αυτο με το νερο πρεπει να γινεται κανα 2_3 εβδομαδες. Πριν επινε 250ml την ημερα μαξιμουμ.
    Τα δικα σας ποσο πινουν?
    kouneli.net likes this.
  9. kouneli.net

kouneli.net Member

Μην ανησυχείς για το νερό. Μεγαλώνει και ειναι φυσιολογικό, ειδικά αν τρώει πολύ χόρτο. Ο δικός μου πίνει 500ml την ημέρα και είναι γύρω στο 1,5 κιλό βάρος. Το 1,5 λίτρο σε 36 ώρες είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αν και τα κόπρανα είναι φυσιολογικά και απλώς πίνει πολυ νερό δεν υπαρχει λόγος ανησυχίας. Αν όμως είναι μαλακά ή διάρροια σημαίνει οτι πίνει πολυ νερο για να αναπληρώσει τα χαμένα υγρά απο το σώμα και πρέπει να πάς στο γιατρό να δείτε το λογο που συμβαίνει αυτό. Ένας ακόμα λόγος για το πολυ νερό είναι και η ποιότητα του χόρτου. Εάν του πέφτει λίγο βαρύ ή δύσπεπτο, ίσως πρέπει να αλλάξεις μάρκα. Υπάρχουν πολλές ποιότητες χόρτου εκει έξω. Μετά απο πολλές δοκιμές θα σου προτείνω αυτό που θεωρώ κορυφαίο και η επιλογή είναι δική σου. Δες ΕΔΩ. Πάντως δεν μου ακούγεται περίεργη η ποσότητα, δεδομένης και της ηλικίας του κουνελιού. Αν όλα τα υπόλοιπα είναι νορμάλ, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
    Last edited: Oct 6, 2015
  10. Lila's dad

Lila's dad New Member

Λοιπόν το νερό που καταναλώνει είναι 1 λίτρο στις 3 μέρες περίπου. Τρώει αρκετό χόρτο (μάλιστα παίρνω αυτό που παραθέτεις το timothy hay της oxbow), κανά μαρουλόφυλλο ή αμπελόφυλλα και λίγο φρουτάκι και ξηρά τροφή την cuni adult της versele laga. Έχει αρκετή όρεξη δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικό. Κάνει κανονικά κόπρανα. Ούτε διάρροιες ούτε τίποτα.
    Απλά κατουράει και αρκετά. Δεν έχει κάτι περίεργο στην συμπεριφορά. Πιστεύω και γω ότι δεν τρέχει κάτι απλά επειδή σε sites αναφέρεται πως τα κουνέλια πίνουν max 150ml ανά kg μου φάνηκε πολύ το νερό που καταναλώνει.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
  11. kouneli.net

kouneli.net Member

Δεν υπάρχει στάνταρ ποσότητα για τα κουνέλια. Το καθένα πίνει όσο έχει ανάγκη αλλά πάντα στα πλαίσια του φυσιολογικού. Πιο ανησυχητικό είναι το να πίνει λίγο αλλά κι αυτό ακόμα συνοδεύεται απο άλλα συμπτώματα για να πει κάποιος οτι υπάρχει πρόβλημα. Το καλοκαίρι ειδικά πίνουν πολύ και κατουράνε και πολύ! Αφού είναι όλα φυσιολογικά, δεν υπάρχει θέμα. Συγχαρητήρια για τις επιλογές διατροφής. Τα oxbow γενικά είναι πολύ ποιοτικά (ο,τι πληρώνεις παίρνεις)... Καλό είναι να συνδυάζεις 2 ποικιλίες χόρτου ή και 2 μάρκες για να παίρνει περισσότερα και διαφορετικά στοιχεία. Αλλά αυτό είναι προαιρετικό. Εύχομαι τα καλύτερα για το κουνελάκι σου και ό,τι χρειαστείς είμαστε στη διάθεσή σου :)

Share This Page