Ερωτησεις για νεο κουνελακι

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Vic, Aug 24, 2014.

1. Vic

Vic New Member

Καλησπέρα κ καλως σας βρηκα! Εδω κ 3 μηνες εχουμε γινει με το φιλο μου περηφανοι κουνελογονεις, το κουνελακι μας ειναι αρσενικο κ ειναι μια γλυκα! Προχτες λοιπον καποιο συγγενικο μας προσωπο μας εφερε μια κουνελιτσα την οποια την ειχε εγκαταλειψει μια οικογενεια αφου τα παιδακια τους αδιαφορουσαν απ'οσο μαθαμε. Αρχικα λεγαμε να τη δωσουμε αλλα ξερετε πως παει το θεμα... αφηστε που ειναι καρμπον ιδια με τον κουνελινο μας κ δεν μας πηγε η καρδια.

Το θεμα ειναι ομως οτι τα κουνελακια μεσα σε 3 μερες "τα βρηκαν" κ θελουν να αναπαραχτουν, αλλα φυσικα δεν θελουμε να συμβει αυτο. Προς το παρων τα βγαζω απο τα κλουβια με βαρδιες, αλλα ο κουνελος μου που ειναι πλεον σε αναπαραγωγικη ηλικια (6 μηνων περιπου) ειναι μονιμα γυρω απο το κλουβακι της, το μαρκαρει με ολους τους τροπους κτλ. Η κουνελιτσα φανταζομαι οτι ειναι στην ιδια ηλικια κρινοντας απο το μεγεθος.

Αν καποιος εχει 2 κουνελακια αντιθετου φυλου θα ηθελα να με συμβουλεψει, τι να κανουμε? Θα αλλαξει η συμπεριφορα ή με το που θα βρισκονται μαζι θα καβαλιουνται? Δεν μ'αρεσει να τα βλεπω να βασανιζονται (ειδικα το αρσενικο μου)

Σκεφτομαι σοβαρα τη στειρωση κ θα ηθελα κ καποιο τηλεφωνο απο κτηνιατρο στην Αθηνα που να ειδικευεται σε κουνελακια.

(συγγνωμη για το κατεβατο! :D )
  2. Maria Smile

Maria Smile New Member

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα!τελικα δωσαμε τον αρσενικο και πριν 1 χρονο περιπου εμαθα οτι γινοντε στειρωσεις και σε κουνελια αλλα δυστηχως τον ειχα ηδη δωσει..υπαρχει η κ.Κομνηνου ειναι αριστη κτηνιατρος και ειδικευεται και σε στειρωσεις κουνελιων αλλα δυστηχως ειναι στη θεσ/νικη!δυστηχως για αθηνα δεν γνωριζω κατι.. αλλα δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις σε ενα κτηνιατρειο μπορει να σε συστησουν καπου! :)
  3. evmorfia

evmorfia Member

Εχεις pm για κουνελογιατρό στο Περιστέρι!

Share This Page