Erotiseis se enan ktiniatro

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by agnes, Dec 4, 2006.

1. agnes

agnes New Member

Hi I am Agnes and I am a Vet...so if you have any questions, i hope I can help you....
  2. aggeliki

aggeliki New Member

καλησπερα,μια απο τις γατες που εχω βρει ανακαλυψαμε οτι εχει ενα ειδος λευχαιμιας αν καταλαβα καλα,και πρεπει να κανει καθε μηνα ενεση κορτιζονης depo metrol (αν δεν κανω λαθος).ηθελα να ρωτησω μπορει να
    δημιουργησει η ενεση μελλοντικα προβλημα στην γατα? τι πρεπει να προσεχω?κανει τις ενεσεις σχεδον 2 χρονια.η γατα ειναιπεριπου 4 χρονων.ευχαριστω πολυ.
  3. Guest

Guest Guest

4. agnes

agnes New Member

Why she doesn't want to eat? Does she have some inflamation in the gingiva? What do you give her to eat? Does she have any other symptoms?
    Generally for all cats who have FeLV we are using the same treatment: All you have to do is to protect your cat from other diseases, ensuring good nutrition, giving regular vaccinations with killed virus vaccines (but not with a feline leukemia vaccine), reducing stress, controlling parasites, and early and aggressive treatment of any symptoms that appear.

Greetings,
    Agnes
  5. Marianthy

Marianthy New Member

Καλησπέρα Αγγελική.

Είχα περίπου δύο χρόνια γάτα με λευχαιμία και δύο που νόσησαν μέσα στον πρώτο τους χρόνο. Προφανώς η agnes ως γιατρός μπορεί να σου πει πολύ καλύτερα τα πάντα για την ασθένεια αυτή. Απλά ήθελα να σου εκφράσω τη συμπαράστασή μου γιατί είναι δύσκολο αυτό που κάνεις...

Το δικό μου παράδειγμα δεν είναι αισιόδοξο. Όταν πια δεν τα κρατούσε η θεραπεία (δεν κάνανε το ίδιο με τη δικιά σου, αλλά φοβάμαι πως η συμπεριφορά της αρρώστειας είναι παρόμοια) είχαν αρχίσει να παίρνουν την κατηφόρα... Και η δικιά μου είχε δυσκολία στο φαί χωρίς όμως να δικαιολογείται από την κατάσταση του στόματός της. Χωρίς έντονα δηλαδή συμπτώματα στοματίτιδας.

Ξέρεις οτι η λευχαιμία κολάει μεταξύ των γατιών, έτσι? Σου το λέω σε περίπτωση που έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες, θα πρέπει να εξετασθούν και να εμβολιασθούν για λευχαιμία αν είναι αρνητικές! Από προσωπική πείρα σου λέω πως αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Κουράγιο σε σένα και στη γατούλα. :roll:
  6. Guest

Guest Guest

καλημερα σας , και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.η γατα δεν μπορει να φαει ή δυσκολευεται πολυ, επειδη μολις περασει η επιδραση τις ενεσεις κανει πληγες στο στομα,μαλλον στοματιτιδα οπως ειπε και η marianthy.η γατα ειναι μαζι με αλλες 4 και 1 σκυλο ολα αυτα τα χρονια αλλα δεν εχει παρουσιασει κανενα απο αυτα κατι παρομοιο,παρολου που τρωνε απο το ιδιο πιατο. το περιεργο ειναι οτι ο κτηνιατρος που την ειχα παει μου ειχε πει οτι δεν κολαει αυτο τα αλλα ζωα.μηπως οι γατες σου μαριανθη ηταν απο την ιδια μανα αλλα απο αλλη γεννα και το μεταδοσε η μανα τους σε αυτα? καλημερα και ευχαριστω.
  7. aggeliki

aggeliki New Member

8. Marianthy

Marianthy New Member

Καλημέρα! Πρωϊνές σήμερα! :)

Αν κάνεις μια έρευνα στο internet για FeLV (Feline Leukemia) θα δεις οτι κολλάει. Εκτός και αν όντως υπάρχει κάποιο είδος ιού που για το οποίο ισχύει κάτι διαφορετικό, αλλά δεν το ξέρω.

Αν λοιπόν κολάει, οι υπόλοιπες γάτες σου θα χρειάζονται άμεσα εξέταση μήπως και προλάβεις και γλιτώσεις κάποια και την εμβολιάσεις...

Οι δικές μου είχαν ως εξής: η πρώτη που νόσησε ήταν πάνω από 8 ετών. Αυτή δεν έκανε μωρά. Η δεύτερη θηλυκιά που έχω, ευτυχώς την πρόλαβα αρνητική νωρίς και την εμβολίασα. Τα δύο μικρά της όμως που κοιμόντουσαν μαζί με την γριούλα, κολήσανε. (Αυτή έβγαζε σάλια από το στόμα) Κι εγώ τότε θεωρούσα οτι δεν θα είναι τόσο εύκολο αφού τα πρόσεχα και τρώγανε από διαφορετικό πιάτο που το μάζευα μετά. Βέβαια έχουμε τόσους άγριους *στη γειτονιά οι οποίοι είχαν χτυπήσει και τα μωρά αυτά που δεν μπορώ να είμαι σίγουρη από ποιον κόλησαν.

Θα βρεις στο net, πως η λευχαιμία κολάει με το ζευγάρωμα, με τα σάλια, και με το αίμα (χτυπήματα και κυρίως δαγκωνιές).

Όπως κατάλαβες είχα 2 μωρά με λευχαιμία (που δεν είχαν από όταν γεννήθηκαν) ενώ η μαμά τους ήταν αρνητική. Ο γιατρός μου είχε πει πως και την μία που προλάβαμε ήταν τυχερό.

Συγνώμη αν σε απογοήτευσα πρωι πρωι... Αν έχεις νεότερα θα ήθελα να μου πεις, γιατί γενικά είναι ένα θέμα που το έζησα από κοντά και με απασχολεί πολύ...

*Άγριους γάτους εννοώ!
  9. aggeliki

aggeliki New Member

τωρα μπερδευτηκα παλι, γιατι ο γιατρος ξερει οτι εχω κι αλλα ζωα αλλα δεν μου εχει πει οτι υπαρχει εμβολιο γι αυτο και μαλλιστα επεμενε οτι δεν κολλαει.ολες οι γατες μου ειναι στειρωμενες παντως. θα το ξαναψαξω και θα σε ενημερωσω,ευχαριστω!
  10. Marianthy

Marianthy New Member

Μήπως εννούσε πως δεν κολάει σε άλλα είδη ζώων.
  11. aggeliki

aggeliki New Member

οχι του ειχα πει και για γατες και για σκυλους και οτι τρωνε μαζι.
  12. agnes

agnes New Member

FeLV

Hello Aggeliki,

FeLV virus - like human HIV can be "invisible" for us for some period of time and after that, when he will "wake up" we will see all the symptoms. In every cat the end is unfortunately the same... they have to die...
    The virus is dangerous ONLY for the cat-family-animals.
    There are 3 types of FeLV. All of them are dangerous for other cats.
    The cats can be infected very simply - by licking, biting, cleaning, eating together and also if they are using the same toilet.
    If the mother is FeLV-positive, the virus can also infect the kittens while pregnancy,with milk or by cleaning.
    Some of vets are talking also about fleas - they have the virus in the blood they take from the sick cat and after that may infect another one.

The virus is very sensitive - so without the cat can not live for longer time.
    There is no possibility to take the virus home on our shoes or clothes.

The mechanism of virus-working in the organism after infection is different and ends different. Some of cats can be healthy after the contact, some may be sick.

There are a lot of symptoms of FeLV but also cats who doesn't show the symptoms may be sick.

SO WHAT YOU SHOULD DO?

1. Make test for all your cats for FeLV
    2. If some of them are FeLV-positive - they can not live together with other cats. They should be vaccinated for other illnesses every year and should have very good veterinary care and all what I wrote before.At least twice a year they should make blood-test, they should take tablets against worms - every 3 months, every time when you will see some symptoms, you should take the cat to the vet. All the medicines are given after checking the cat , not blind.
    3. Clean your house and change the cat- accessories.
    4. If some of your cats are FeLV - negative - they should be vaccinated every year. Or should make the program of vaccination if they were never vaccinated.

Hope, that now you know more about FeLV.
    Greetings,
    Agnes
  13. aggeliki

aggeliki New Member

Re: FeLV

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,καταλαβα τι συμβαινει,θα πραξω αναλογα.
  14. Marin

Marin Administrator

Re: FeLV

Hello Agnes,

Welcome to our forum!!! Thank you for your precious help!
    Η Agnes είναι cat lover & cat expert!!! :)

Marina
  15. Marianthy

Marianthy New Member

Αγγελική μου,
    τώρα σου βάζουμε φωτιές, αλλά αν ο γιατρός που την πας δεν ήξερε τα βασικά για τη λευχαιμία, μήπως θα έπρεπε να ρωτήσεις και κάποιον άλλο για τα φάρμακα που παίρνει? Μήπως υπάρχει κάτι που να την ανακουφίζει καλύτερα το καημένο. Έγραψες για κορτιζόνη, εμένα μου έδινε και ανα κάποιους μήνες αντιοϊκά (ή κάπως έτσι, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με αντιβιωτικά). Ας πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. :roll:
  16. aggeliki

aggeliki New Member

τον πηρα παλι τηλ και τον ρωτησα,πως ακριβως λεγεται αυτο που εχει η γατα,και μου ειπε οτι λεγεται κοκιομα ουλων,αν ακουσα καλα και οτι δεν ειναι λευχαιμια αλλα ενα ειδος καρκινου(καρκινος δεν ειναι και η λευχαιμια?) τελος παντων.η γατα εχει τα συμπτωματα που ειπες μαριανθη,σαλια και λιγο αιμα και δειχνει να ποναει οταν τρωει.τον ρωτησα παλι αν κολλαει και ειπε οτι δεν εχει διευκρινιστει,παντως λεει οτι θα ειχαν κολλησει τοσο καιρο ομως οπως ειπε και η agnes μπορει να ειναι φορεις.
  17. Marianthy

Marianthy New Member

Δεν ξέρω αν το κοκίωμα ούλων συνδέεται με τη λευχαιμία. Δεν το έχω ξανακούσει. Η λευχαιμία προκαλεί καρκίνο τελικά. Απότι είχα μάθει από το γιατρό μου αν η γατούλα γλιτώσει από όλα τα άλλα μπορεί να καταλήξει με όγκο στους πνεύμονες. Δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια σε όλες τις περιπτώσεις. Μην πανικοβάλεσαι.

Αν δεν έχετε κάνει τεστ λευχαιμίας στη γάτα, δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά αν έχει λευχαιμία! Μόνο το τεστ δείχνει θετικό ή αρνητικό στον ιό της λευχαιμίας. Και είσαι σίγουρη. Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα μόνο από τα συμπτώματα. Κάτι που μοιάζει με στοματίτιδα δεν σημαίνει απαραίτητα λευχαιμία! Σου μίλησε ο γιατρός για λευχαιμία?
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Κάτι άλλο, για να βοηθήσεις τη γάτα, γιατί το να μένει νηστική ίσως την κάνει ακόμα πιο αδύναμη. Εγώ όταν δυσκολευόταν να φάει, της έδινα την hill's a/d που είναι δυναμοτική και μαλακή. Και πολλές φορές προτιμούσε να την τρώει από σύριγγα, να πιπιλάει. Ελπίζω να καταφέρει να φάει λίγο. Θα πρότεινα σε αυτή την κατάσταση να μην την πιέζεις για ξηρά τροφή αν πονάει η καημενούλα.
  19. aggeliki

aggeliki New Member

την κονσερβα την εχει απαγορευσει ο κτηνιατρος ειναι λεει οτι χειροτερο για το στομα και τα δοντια της γατας που εχει αυτο το προβλημα.την ξηρη τροφη την καταπινει,γενικα δεν μπορει να μασησει τιποτα σκληρο.μου ειπε οτι δεν ειναι λευχαιμια αλλα ειδος καρκινου,τι να σου πω τωρα.θα του πω να κανει εξεταση.
  20. Marianthy

Marianthy New Member

Κατάλαβα στην αρχή οτι είπες για λευχαιμία.
    Αν είναι καρκίνος όντως δεν κολάει. Η λευχαιμία κολάει επειδή είναι ιός. Να έχεις υπόψιν σου οτι το τεστ είναι ακριβό και καμιά φορά δεν το προτείνουν, συνήθως αν δεν έχουν σοβαρό λόγο να υποπτεύονται λευχαιμία.

Share This Page