Erotiseis se enan ktiniatro

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by agnes, Dec 4, 2006.

1. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα και ευχαριστω για τις πληροφοριες που εστειλες ,αρχιζω κιολας την αναγνωση!
  2. Marianthy

Marianthy New Member

3. aggeliki

aggeliki New Member

καλησπερα μαριανθη,ηθελα να σε ρωτησω αν εκανες και εσυ ενεσεις στα γατια σου καθε μηνα και για ποσο καιρο. οι ενεσεις καποια στιγμη δεν ειχαν αποτελεσμα?
  4. Marianthy

Marianthy New Member

Καλημέρα Αγγελική!

Καταρχάς στα δύο πιο μικρά δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα. Με το που νόσησαν ήταν ήδη πολύ βαριά. (στα συνάχια δεν τα έπιανε αντιβίωση με τίποτα, τα πέρναγαν πολύ βαριά και είχαν αίμα από τη μύτη, δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν... Γι'αυτό και υποψιαστήκαμε λευχαιμία και εξετάστηκαν, γνωρίζοντας οτι πρέπει να έχουν πολλές γάτες στη γειτονιά.)

Η μεγάλη, έκανε το τεστ λευχαιμίας στη φιλοζωϊκή, όπου και της έκαναν μια ένεση αφού βγήκε θετική η εξέταση, αλλά δεν ξέρω αν ήταν κορτιζόνη. Ίσως να είχε και κορτιζόνη, δεν ξέρω, αλλά νομίζω πως ήταν αντιβιωτικό/αντιιοικό, δεν είμαι σίγουρη. Πάντως τη μέρα που της έκαναν την ένεση, η γάτα κατάφερε να φάει, ήταν μεγάλη η διαφορά. Πριν φαινόταν να πονάει. Είχε συμπτώματα στοματίτιδας αλλά της έκαναν το τεστ γιατί και εκεί μου είπαν πως αυτό συνδέεται πολλές φορές με λευχαιμία. Επειδή την είδα τόσο καλύτερα αποφάσισα κι εγώ να της δώσω την ευκαιρία να ζήσει. Μου ήταν πολύ δύσκολο να πάρω την απόφαση... Στη φιλοζωική μου είχαν πει για κάποια ένεση που θα χρειαζόταν να κάνω κάθε μήνα, αλλά στη συνέχεια βρήκα το γιατρό μου και καταλήξαμε σε άλλη θεραπεία. Ήταν κάποιο φάρμακο από το στόμα που το έπερνε εβδομάδα παρά εβδομάδα για 2 μήνες. Αυτό την κράτησε 2 και κάτι χρόνια και την θεραπεία σε αυτά τα δύο χρόνια την επαναλάβαμε 2 φορές.

Στη συνέχεια, ενώ πάθαινε συνάχια και ψιλοαρρώστιες έπερνε και αντιβίωση. Κάποια φορά πια δεν έπιανε ούτε η αντιβίωση..ούτε έκανε δουλειά η θεραπεία και όντως τη μικρή μου τη χάσαμε μέσα σε λίγο καιρό... Υποθέτω όταν μιλάμε για τέτοιες καταστάσεις καποια στιγμή ο οργανισμός σταματάει να ανταποκρίνεται στις θεραπείες.

Πάντως σου λέω και πάλι οτι μόνο με συμπτώματα στοματίτιδας, δεν μπορείς να βγάλεις διάγνωση για λευχαιμία. Μόνο με τεστ καταλήγεις. Μπορεί η δικιά σου να μην έχει τα ίδια. Και σου εύχομαι ολόψυχα να μην έχει το ίδιο!
    Το οτι οι άλλες είναι τόσο καιρό χωρίς προβλήματα είναι ένα καλό σημάδι αν και όχι 100% σίγουρο.
  5. Marianthy

Marianthy New Member

Αγγελική πώς πάει η γατούλα σου? Τρώει?
  6. aggeliki

aggeliki New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΓΑΤΑ ΤΡΩΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΝΑΕΙ ΠΑΛΙ
    ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΩ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΡΩΕΙ ΛΕΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΜΟΥ.
  7. Marianthy

Marianthy New Member

Αγγελική, έχεις κανένα νέο με την μικρή? Πως εξελίσεται? Άκουσα και για άλλο γατάκι που έχει πρόβλημα με στοματικά και σε σκέφτηκα.
  8. aggeliki

aggeliki New Member

καλησπερα,ρωτησα και αλλους κτηνιατρους,αλλα ολοι το ιδιο λενε.δεν υπαρχει θεραπεια,κανεις τις ενεσεις και οσο αντεξει μου ειπαν.ενας μου ειπε να της κανει καυτηριασμο στα ουλα αλλα οι αλλοι δυο ηταν κατα αυτης της μεθοδου γιατι μονο ταλαιπωρια θα φερει στην γατα μετα απο 2 μηνες παλι θα εχει προβλημα.η γατα παντως δεν ειναι αδυνατη τρωει εστω και αν ποναει,τουλαχιστον
  9. Marianthy

Marianthy New Member

Ναι, φαίνεται γερή. Απότι είχα καταλάβει που μου είχες πει στις φωτογραφίες είναι η φουντωτούλα μαύρη με τις πινελιές? Μια χαρά είναι! Πάλι καλά, δεν φαίνεται να μην τρώει. Αν είναι με τον καυτηριασμό να μην γίνει τίποτα, δεν αξίζει να το ταλαιπωρήσεις το ζωντανό όντως.
  10. aggeliki

aggeliki New Member

η γατα μου θα παρουσιασει αργα η γρηγορα νεφρικη ανεπαρκεια λογου της κορτιζονης που κανει για το κοκκιωμα ουλων που εχει.μια κτηνιατρος μου ειπε να της δινω hills k/d που ειναι για της γατες με ανεπαρκεια,ενας αλλος μου ειπε οτι η hills δεν προλαμβανει την ανεπαρκεια ουτε βοηθαει αν δεν εχει ηδη νεφρικη ανεπαρκεια.τελικα τι ισχυει;ξερει κανεις;
  11. christinaa

christinaa New Member

egw psonizontas apo to pet shop piga na parw tis hills konserves kai mou eipe to paidi oti aftes einai gia otan einai arwsto to skuli an exei ourolimoksi kai kati tetoia alla mou eipe pws den kanei na ta pernei ugieis skulos twra farmakeftikes kai na tis pernei ugeies zww den akougete kai toso kala e? den kserw vevea sigoura des ti tha sou poun kai upoloipoi
  12. Καλημέρα Αγγελική,

Δεν ξέρω τι ισχύει για τις γατούλες σχετικά με τη νεφρική ανεπάρκεια, αλλά η σκυλίτσα μου έχει νεφρική ανεπάρκεια (προχωρημένη) και παίρνει την ειδική τροφή (Roayl Canin & Hills) + διάφορα άλλα (όπως βιταμίνες, κλπ).
    Ο κτηνίατρος μου την είχε προτείνει πριν γίνεται οριστική διάγνωση, διότι υποπτευόταν ότι θα προχωρούσε σε νεφρική ανεπάρκεια. Λόγω άλλης ασθένειας.
    Θα σου προτείνω, επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, να κοιτάξεις και μόνη σου στο Internet, έχει πολλά άρθρα για τη νεφρική ανεπάρκεια των γατιών (είναι αρκετά συνηθισμένο) και να βρεις ένα δεύτερο κτηνίατρο.

Καλή τύχη
  13. Με απλά λόγια, με αυτές τις τροφές περιορίζεται η λήψη πρωτεινών και φώσφορου, που είναι "υπεύθυνα" για την αύξηση τοξινών. Οι οποίες, εάν τα νεφρά δεν λειτουργούν σωστά, δεν μεταβολίζονται (δεν φεύγουν από τον οργανισμό). Ελπίζω να στο εξηγώ σωστά.

Ελπίζω να μην σας συμβεί, αλλά εάν χρειασθείς έχω αποκτήσει ολόκληρη βιβλιογραφία γύρω από το θέμα
  14. aggeliki

aggeliki New Member

πηγα σε αλλο κτηνιατρο,της πηρε αιμα για να δει αν εχει κοκκιωμαη λευχαιμια η ειτζ,αν ειναι κοκκιωμα μονο τα πραγματα συνεχιζουν με κορτιζονη,αν ειναι ειτζ η λευχαιμια την ¨κατσαμε¨.θα πρεπει ολες οι γατες μου να κανουν εξετασεις και αν δεν εχουν κολλησει να κανουν εμβολιο για λευχαιμια η για ειτζ αντιστοιχα.το εμβολιο για ειτζ μου ειπε κοστιζει ΠΟΛΛΑ
  15. aggeliki

aggeliki New Member

πηρα την κτηνιατρο που πηγαινα στο αλλο σπιτι και ειπε οτι δεν πρεπει να κανω το εμβολιο αυτο γιατι εχει πολλες επιπτωσεις και εκτος αυτου αν το κανω και εχει λευχαιμια καποιο απο τα αλλα γατακια αλλα δεν φανει αμεσως στις εξετασεις τοτε ειναι ακομα χειροτερα για τις γατες
  16. Marianthy

Marianthy New Member

Καταρχάς Αγγελική, τα αποτελέσματα της λευχαιμίας βγαίνουν αμέσως... Έχω κάνει (δυστυχώς) αυτό το τεστ σε διαφορετικούς γιατρούς και είναι κάτι σαν δείκτης που χρωματίζεται και η απάντηση είναι άμεση. Μπορεί βέβαια να υπάρχει και άλλος τρόπος και να μην το ξέρω, οπότε το προσπερνάμε αυτό.

Επίσης, τουλάχιστον το τεστ που ξέρω εγώ, αν η γάτα έχει μολυνθεί από τον ιό της λευχαιμίας και κάνεις το τεστ σε λιγότερο από 2 μήνες από τη μόλυνση, τότε μπορεί να βγει αρνητικό ενώ η γάτα έχει λευχαιμία. Για να είσαι ασφαλής και τυπικός, όταν έχεις μια ελεγχόμενη γάτα, σκέψου πως θα πρέπει να την έχεις εντός σπιτιού για 2 μήνες και μετά να κάνεις το τεστ, ώστε αν βγει αρνητικό να κάνεις τότε το εμβόλιο.

Τη μοναδική που εγώ πρόλαβα και εμβολίασα, την εμβολίασα με τεράστιο ρίσκο. Βγήκε αρνητική (που θα μπορούσε τελικά να μην είναι αφού δεν ήταν σε 2μηνη καραντίνα). Και της έκανα το εμβόλιο που αν τελικά είχε ήδη μολυνθεί είναι σαν να την αποτελειώνω... Όμως ζυγίζεις τα πράγματα και βλέπεις τι επιλογές έχεις... πχ στην περίπτωσή μου, είχα μια γειτονιά προφανώς φουλ στη λευχαιμία, αν δεν ρίσκαρα θα κολούσε έτσι κι αλλιώς αργά ή γρήγορα...

Όσο για το πόσο επικίνδυνο είναι το εμβόλιο, αυτό δεν το έψαξα... Δεν είχε και νόημα, δεν είχα επιλογές. Για το ειτζ δεν ξέρω οτι υπάρχει εμβόλιο. Και είχα την εντύπωση οτι ειτζ και λευχαιμία είναι συγγενικά αλλά μάλλον κάνω λάθος.

Τέλος πάντων, πες όταν θα έχεις τα αποτελέσματα γιατί τώρα έχω κι εγώ αγωνία μαζί σου.
  17. aggeliki

aggeliki New Member

υπαρχει αυτο το τεστ που λες,που βγαινουν αμεσως και υπαρχει και το αλλο που παιρνει αιμα και το στελνει σε εργαστηριο,εμεις καναμε το δευτερο γιατι θα κανει και ουρια και κρεατινινης για να δουμε πως ειναι και τα νεφρα της.Δυστυχως δεν μπορω να εχω 2 μηνες τις γατες μεσα,εχω και το μωρο και ο αντρας μου δεν υπαρχει περιπτωση να συμφωνησει.Αυριο μεχρι τις 12 θα ξερω.η γατουλα καθησε τοσο ησυχα και της πηρε αιμα που ο γιατρος ξαφνιαστηκε,ειναι λεει υποδειγμα γατες και πραγματικα δεν εχει δαγκωσει η γρατζουνισει ποτε κανενα αλλο γατακι ουτε εμενα,με συγκινησε!
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Η γλυκιά μου... :)

Το ξέρω πως δε γίνεται να τις έχεις μέσα. Αυτό μπορούν να το κάνουν μόνο όσοι δεν έχουν τόσες, και έχουν μάθει να ζούνε μέσα στο σπίτι. Γι'αυτό και σου λέω πως αν έχεις κρούσμα λευχαιμίας σε μια, απο κει και πέρα παίρνεις αποφάσεις με ρίσκο... Δυστυχώς.

Ας μην το γρουσουζέψουμε άλλο! Ελπίζω τα αποτελέσματα να είναι αρνητικά. Να μην έχει τίποτα τέτοιο η γατούλα σου. Αν χτύπα ξύλο χρειαστείς κάτι για το θέμα μακάρι να μπορέσω να σου δώσω μια συμβουλή.

Περιμένω καλά νέα!
  19. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω Μαριανθη μου,εχω ΤΟΣΗ αγωνια.... τα λεμε αυριο
  20. aggeliki

aggeliki New Member

τα αποτελεσματα θα τα ξερω το απογευμα τελικα..............

Share This Page